homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32-38


#704 2013-10-16 15:58:32

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Hai Jac, dar mobila ai uitat s-o muti sau cum? rotfl


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 



#705 2013-10-16 17:09:56

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Getut, am mutat dulapul din camera care nu sta nimeni si patul, adica iubi le a mutat rotfl

Offline

 

#706 2013-10-16 17:16:35

allle
Full member
De la: sibiu
Inregistrat: 2006-08-25
Mesaje: 969

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

buna fetelor puss

jaq si ioana puss eu nu stiu cum puteti sa faceti atatea, sunteti niste eroine big_smile eu ma plang dupa fiecare trebusoara asa ca o las mai moale lol

fetelor intrebare intrebatoare : buricul la cate saptamani iese? si iese la toata lumea? ma ingrozeste treaba asta lol eu am si pierce in buric dar cred ca-l scot cat de curand


un pupic la toate fetele puss


bebeAmira Ioana rugaciune Doamne ajuta-ne sa crestem mari

Offline

 

#707 2013-10-16 17:30:08

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Jac, si tu suferi cu x box ul? Am si eu unul care mananca bani si timp cand ne mai vin musafiti, ca nu se dau plecati, dar nici nu isi cumpara sa aiba ei, ma tin pe mine treaza pana la o bucata de noapte.
Al meu e conbins ca un copil costa enorm, eu inca mai cred ca nu lol

Offline

 

#708 2013-10-16 17:31:39

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

ma mananca pielea de pe burta parca am raie lol


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#709 2013-10-16 17:32:41

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Se intinde em, si poate de asta

Offline

 

#710 2013-10-16 17:33:56

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

probabil ionela ...


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#711 2013-10-16 17:57:20

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Emmmmmm, baga crema!!!!asa am patit exact si dupa pac vergeturi si gata grater
Asa mi au zis si de la medic, daca te mananca e ca ies vergeturi sad
Alle, fac si dupa is in pat ce crezi lol puss
Eu nu am linia aia cesafac voi o aveti?

Ultima oara a fost editat de Jacqui (2013-10-16 17:58:40)

Offline

 

#712 2013-10-16 18:04:25

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

nici eu n-am linia. desi am inteles ca daca ai tenul mai deschis e posibil sa nu apara
uleiul e bun in loc de crema?


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#713 2013-10-16 18:14:05

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Orice Em, numa sa te dai, serios m am scarpinat bine 2 saptamani dupa s a calmat si cand m am uitat mi am dat seama ca au iesit mad

Offline

 

#714 2013-10-16 18:40:50

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

voi ati observat in timpul sarcinii vreo modificare la secretia vaginala? In afara faptului ca e mai abundenta, mi se pare ca are un miros specific, ceva ce aduce a clor :-?


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#715 2013-10-16 18:51:33

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Buna fetelor,
Azi am primit aprobarea la munca pentru program scurt, dar nu oricum, ci cu teorie din partea sefei, cu care eu ma intelegeam f bine si cu care vorbeam foarte multe si eu tineam foarte mult la ea, ea fiind si psiholog hmm Si mi-a zis ca imi aproba, dar nu intelege legatura intre durerile de spate si iminenta de avort, dar n-are chef sa faca pe militianu' si cu conditia ca de acum incolo cele 6 ore la munca sa fie strict munca, sa nu mai vorbesc la telefon cu orele (nu am vorbit niciodata mai mult de 15 minute), sa nu mai stau pe telefon (de ex cand verificam forumul) si altele asemenea. Cand i-am zis ca am stat pe tel afara in cele 10 min de pauza de miscare, mi-a zis "cine ti-a dat voie sa parasesti incinta firmei in pauza"? Asta chiar e absurd, eu stiu ca pauza e pauza, adica poti sa iesi, ca daca stai in firma, suna telefonu, vin clientii, practic interupi pauza oricand... Plus ca nu am unde sa ma misc in firma, am maxim 10 metri  acolo, ce sa fac? ture ca nebuna? Nici macar nu am mai intrebat cum ramane cu pauzele alea, daca le mai primesc de acum incolo.

Cand i-am zis ca mai verificam chestii pe tel pentru ca aveam timpi morti, mi-a zis ca daca nu e treaba de facut, sa imi caut, de ex sa caut licitatii pe SEAP. Corect ca in ultimele luni nu am mai cautat, dar in afara de acest aspect, ca as putea sa caut si sa gasesc sau nu ceva la care putem aplica, nu mai am ce face, activitatea fiind cam slow acum.

Atmosfera a continuat sa fie de tot kktul, ca si ieri. Plus ca mi-a zis ca stau in pozitie aiurea pe scaun, ca si cum as avea atitudine sfidatoare (eu de fapt acum am scaunul mai inclinat pe spate, nu mai pot sta asa teapana ca inainte pt ca ma tine sub burta si stau...cu burta in sus...pt ca am in burta un bebe, nu pt ca imi bat joc de cineva.

Inteleg ca e suparata, dar m-au durut unele chestii. A avut dreptate cu unele, ca n-am mai cautat licitatii, dar cu restul...i-am si zis "n-ai de unde stii cum ma simt fizic, chiar daca primul trim a fost frumos pt mine, fara greata si voma, al doilea nu e asa frumos", i-am mai zis ca nu ma pot plange la munca atat cat o fac acasa, ar insemna sa auda numai asta, pt ca saracul sot aude numa "au, spatele", 'au, sub burta" si tot asa. I-am mai zis si ca dr m-a sfatuit sa iau concediu de risc maternal, dar gandindu-ma la firma, am zis ca e mai bine 6 ore in loc de 8, pt ca i-as fi luat prea pe nepregatite cu concediul.

Asa m-a dezamagit toata chestia asta, eu m-am pacalit, ziceam ca aveam o relatie frumoasa. Nu stiu de ce nu ma crede ca chiar ma doare, mai mult decat e normal, poate din cauza fracturii la coloana, poate din cauza tumorii, nu stiu. Nici macar nu stiu daca dupa discutia asta, ma crede sau tot asa, zice ca imi bat joc de ea.

Vorba lui maica-mea, e vina mea ca nu mi-am luat niciun medical in 2 ani de zile, desi va dati seama ca mi-a mai fost si rau, dar lipseam o zi, o luam din CO si apoi eram inapoi la munca.
Imi pare rau ca se termina asa, visam sa plec in termeni buni, sa ma intorc peste 2 ani la ei. Dar in ritmul asta, cu atmosfera asta...plus ca niciodata cand a fost treaba de facut, nu am vorbit la telefon sau sa fac altceva.

Sa va mai zic ca dupa treaba asta aveam puls 146? ca imi tremurau mainile? ca as fi vrut sa ies un pic la aer, dar aparent nu am voie sa parasesc incinta firmei, astfel incat nu mai am curaj sa mai ies? Ca vor fi 6 ore de chin, fizic si psihic? Sper sa nu, pentru ca ii mai las cateva zile, dupa care ori voi cere pauzele legale la care am dreptul, ori imi iau medical cand nu mai rezist.

Scuze ca am scris atata, dar aveam nevoie sa imi vars undeva frustrarea.

PS: de maine pot sa va mai citesc doar in pauza de masa la munca (30 de min, pe care o iau tot in incinta firmei, mancam undeva intr-un colt, in picioare) si dupa 15.30 cand ajung acasa sad

PS: ca sa nu va mai zic ca salariul meu reprezinta un procent mic din veniturile noastre? si ca nu am nevoie sa banii de acolo? si ca duceam pt ca am stat 2 ani acasa si ma plictisisem de stat si doream si eu ca tot omul sa ma duc la munca? Asta sa intelegeti ca nu sunt disperata dupa locul de munca. Nu ma dau banii afara din casa, niciodata nu sunt indeajuns, mai ales ca stam in chirie, dar daca eu maine pierd salariul, nu murim de foame, doar probabil mancam mai rar la restaurant si ne luam mai putine gadgeturi.

Ultima oara a fost editat de anorien (2013-10-16 18:58:27)


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#716 2013-10-16 19:02:49

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

ano exact asa a fost si la mine reactia cand le-am cerut reducerea programului, dupa panarama de rigoare ca eu le fac lor rau cerand asta si ca ei m-au angajat cu burta la gura, desi gravida am ramas dupa angajare, de a doua zi au inceput sa ma trimita sa stau la cozi pe la electrica, pe la cadastru etc
Si cand am vazut asta am considerat ca e mai bine ptr sanatatea mea mintala si fizica sa intru in concediu medical. Mi-am luat frumos concediu si i-am dat naibii cu munca lor si cu tot. Sufletelul din burta e cel mai important
Nu vreau sa te descurajez, dar din cate povestesti zile bune nu o sa mai ai acolo. Sfatul meu? Da-i naibii si ia-ti medical sau concediu de risc maternal si gata. Nu merita sa te superi
Pana la urma noi tre sa avem grija de noi ca nu ne crede nimeni, toata lumea are impresia ca sarcina asta e asa floare la ureche

M-am enervat si eu la faza cu militianul, dar ce te-a controlat ea in chiloti sa vada ca poate ai sangerari sau mai stiu eu ce?


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#717 2013-10-16 19:15:06

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Ai dreptate, Emi. Mi-a zis si dr de familie, de acum sa fiu mai egoista. Asa voi face, daca vad ca nu mi-e bine.
Chestia e ca si ea e mama, are un baiat in anul 2 de facultate, numai ca l-a facut la 19 ani, poate a avut un corp mai elastic, mai tanar, mai fara probleme. Acu, ce sunt eu de vina ca ma doare?!


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#718 2013-10-16 19:19:14

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Ano, off imi pare rau de reactia sefei... parca nu inteleg oamenii astia ca suntem gravide si ca avem anumite dificultati fizice.

Em, sa stii ca si eu am observat ca miroase diferit secretia...parca e mai ascutit mirosul, ca de pipi un pic. S-o fi schimbat ph-ul.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#719 2013-10-16 19:42:08

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

buna seara

elena puss

ma bucur ca te-am ajutat,ioana,cu o idee de mancare buna

adelina,buncura-te ca esti tanara,esti insarcinata si vei avea copil.restu e cancan!

eu nu mai enumar ce ii place lui C....

o seara frumoasa!


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Online

 

#720 2013-10-16 19:44:46

adelina_1985
Full member
Inregistrat: 2010-04-06
Mesaje: 553

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

ano, imi pARe rau pt situatie si te inteleg perfect caci asa ostilitate am avut si eu la munca pana la plecare..si inca si acum exista (am scris pe pagina din urma)

sfat pe care eu nu l-am urmat, fii egoista si da la spate totul..daca dr spune ca poti lua risc de sarcina, ia-l  decat sa stai in asa atmosfera. sunt drepturile tale si nu inteleg de ce trebuie sa iti faca orala pt neplacerile sarcinii...nu te mai supara..ar trebui sa iti fie mila de ea ca gandeste asa si ti=a reprosat asemenea lucruri


2 ani +

Offline

 

#721 2013-10-16 20:56:28

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Ano, mi-e sila de oamenii de genul. Tu vezi cum se comporta cu tine si cum te simti tu. Daca vezi ca face figuri si tu te simti naspa, risc maternal si gata. Ca nu simte ea durerile in locul tau. Asa se vad adevaratii oameni, nu mai cauta logica unde nu este. Pe ea nu o intereseaza efectiv de tine. O intereseaza numai de ea.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#722 2013-10-16 21:18:08

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Soni puss


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.