homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Examen secretie irelevant?


#1 2013-10-09 15:51:16

georgiana92
New member
Inregistrat: 2011-10-22
Mesaje: 27

Examen secretie irelevant?

Buna! Azi am ridicat rezultatele examenului de secretie vaginala ( bacteriologic,micologic, antibiograma, antifungigrama la nevoie):
Levuri - absent
Pe mediile de cultura nu s-a dezvoltat flora bacteriologica patogena.

Saptamana viitoare am programare la medic,insa momentan sunt foarte nedumerita deoarece de aprox 3 sapt am secretie abundenta, observata si de medicul care a recoltat, duere la contact,uneori usturimi si mancarimi ale zonei specifice. In urma cu 4 luni in urma testului pap am fost diagnosticata cu candidoza,am facut tratament,aparent a fost eficient. Nu inteleg cum aceasta analiza a secretiei pare buna, nu am cunostinte de specialitate, si totusi eu observ ca zona nu arata bine si mai am si simptomele precizate. Mentionez ca testul pap nu l.am facut, ultimul fiind facut in vara.
Vreo parere?
Multumesc!

Offline

 



#2 2013-10-09 16:11:40

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Examen secretie irelevant?

doar sa repeti analiza in alta parte daca ai banuieli ca nu a fost lucrata cum trebuie...
si mai poti face analuza pentru ureaplasma, mycoplasma si chlamydia, care nu ies la examenul de secretie obisnuit, sa nu fie una din ele cauza
nici gardnerella nu iese... ai si restul buletinului de analiza ?

Offline

 

#3 2013-10-09 16:26:04

georgiana92
New member
Inregistrat: 2011-10-22
Mesaje: 27

Re: Examen secretie irelevant?

Atat scrie pe buletinul de analize. Am zis sa fac analiza asta la una din cele mai cunoscute clinici private din bucuresti, nu stiu daca pot da numele aici, in speranta unui rezultat corect si concret, dar nu stiu ce sa cred. Cred ca am sa refac in alta parte sad Pe langa asta,mai am si candidoza bucala,tocmai de asta imi e greu sa cred in rezultatele astea aparent bune.

Multumesc mult pt raspuns!  Am sa incerc sa stau linistita pana ajung la medic,desi imi e cam greu.

Offline

 

#4 2013-10-09 16:28:52

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Examen secretie irelevant?

cred ca ti-a facut doar culturi, nu si examen microscopic.

Offline

 

#5 2013-10-16 19:16:19

georgiana92
New member
Inregistrat: 2011-10-22
Mesaje: 27

Re: Examen secretie irelevant?

am fost la medic si asa cum ma asteptam, mi-a spus ca am o inflamatie, infectie a ovarelor si anexelor sad m-a trimis din nou la analize, de data asta tot setul de analize ale secretiei, culturi din col, dar si analizele torch. iar raspunsul analizelor facute de mine sunt echivalente cu 0, avand in vederea ca problema mea e una reala.

Ultima oara a fost editat de georgiana92 (2013-10-16 19:17:35)

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.