homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ciclu neregulat(insuficienta de progesteron)


#1 2013-11-02 02:00:34

zenaida-ioni
Membru
Inregistrat: 2010-12-12
Mesaje: 4

ciclu neregulat(insuficienta de progesteron)

Am si eu cateva intrebari:am 30 de ani,sufar de diabet zaharat tip 2 de la 18 ani,sindrom ovare polichistice.Ciclul a fost intotdeauna neregulat,(la 3-4 luni).Am urmat tratament cu Diane 35 vreo 4 ani dupa care tot mi s-au recomandat altele(
Logest,Karissa,Yasmine)dar la un moment dat nu le-am mai suportat,am facut hipertensiune si un an am mers pe Duphaston.Dar mi-a fost rau si de la acesta,l-am intrerupt si am facut dozari hormonale in ziua 21 care au iesit  asa:
CORTIZOL-28.4
FT4-1.05ng/ml
LH-11.0mlU/ml
PROGESTERON-0,605ng/ml
PROLACTINA-23.4ng/ml
TSH=2.00
ESTRADIOL-58.8pg/mL
FSH-4.63mlU/mL
TESTOSTERON LIBER-2.20pg/ml
Am asteptat 44 zile si ciclu nu a mai vn,am luat Orgametril 10 zile cate un comprimat/zi,dupa ce l-am oprit a 3 zi am avut sangerare care a durat 5 zile.Medicul mi-a zis ca am un ciclu anovulatoriu.In a 5 zi sangerarea a fost f putin si am avut contact sexual neprotejat si apoi si in ziua a 7. Exista riscul sa raman insarcinata???In  ziua a16 voi lua iar Orgametril 10 zile.ASTEPT RASPUNS.MULTUMESC!

Offline

 



#2 2013-11-26 14:42:27

adiocelulita
New member
Inregistrat: 2013-11-26
Mesaje: 8
Site

Re: ciclu neregulat(insuficienta de progesteron)

Nu pot sa-ti zic decat ca e destul de greu cu ovare polichistice sa ramai insarcinata. Cel mai bine e sa faci un test de sarcina. Sufar de ovare polichistice de cand ma stiu, problema pe care de curand am rezolvat-o naturist, am scris mai multe pe blogul meu despre asta. Am luat si eu timp de 10 ani anticonceptionale, duphaston si altele, insa ele nu sunt decat un remediu temporar.


Calea ta de la suferinta la sanatate, de la stres la calm, de la probleme la solutii.....

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.