homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Anticonceptionale si analize de sange


#1 2013-11-04 12:38:16

alexalivia
New member
Inregistrat: 2011-12-04
Mesaje: 14

Anticonceptionale si analize de sange

BUna. Acum doua saptamani am facut un papanicolau. Dna doctor mi a spus sa fac si niste analize la sange pentru ca iau anticonceptionale de 3 ani. Am facut si analizele si as vrea sa stiu daca ma puteti ajuta la interpretarea acestora. Pe fisa cu analizele de sange la rezultate am incercuit doar Colesterol HDL care este 93.9 si colesterol LDL care este 108.7. Celelalte rezultate, daca nu sunt incercuite, presupun ca sunt normale. Iar la papanicolau la sfarsit scrie ca nu este necesara o alta prelevare (inseamna ca a iesit bine,nu). Ce ar trebui sa fac in legatura cu colesterolul? Rezultatele sunt din cauza anticonceptionalelor sau din cauza alimentatiei? Mentionez ca iau anticonceptionale Desorelle de 3 ani. Astept un raspuns. Multumesc

Offline

 



#2 2013-11-04 12:42:19

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Anticonceptionale si analize de sange

Eu zic ca nu e nicio problema, colesterolul LDL ar fi foarte putin crescut, dar avand in vedere ca HDL (care e colesterolul "bun") e si el mare esti ok

Offline

 

#3 2013-11-04 18:00:50

alexalivia
New member
Inregistrat: 2011-12-04
Mesaje: 14

Re: Anticonceptionale si analize de sange

multumesc pentru raspuns. deci pot sa iau in continuare pastilele.

Offline

 

#4 2013-11-04 18:03:07

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Anticonceptionale si analize de sange

eu asa zic
poti merge sa le arati si medicului de planning

Offline

 

#5 2013-11-18 19:02:21

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Anticonceptionale si analize de sange

alexalivia a scris:

BUna. Acum doua saptamani am facut un papanicolau. Dna doctor mi a spus sa fac si niste analize la sange pentru ca iau anticonceptionale de 3 ani. Am facut si analizele si as vrea sa stiu daca ma puteti ajuta la interpretarea acestora. Pe fisa cu analizele de sange la rezultate am incercuit doar Colesterol HDL care este 93.9 si colesterol LDL care este 108.7. Celelalte rezultate, daca nu sunt incercuite, presupun ca sunt normale. Iar la papanicolau la sfarsit scrie ca nu este necesara o alta prelevare (inseamna ca a iesit bine,nu). Ce ar trebui sa fac in legatura cu colesterolul? Rezultatele sunt din cauza anticonceptionalelor sau din cauza alimentatiei? Mentionez ca iau anticonceptionale Desorelle de 3 ani. Astept un raspuns. Multumesc

....nu stiu nici ce valori normale are laboratorul unde ai facut analizele insa eu nu vad motive de ingrijorare chiar daca ar fi o valoare usor crescuta a colesterolului...ar utea fi si conjuncturala....analizele nu sunt ghicitori, se interpreteaza in context


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.