homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33-47


#875 2013-11-20 13:31:24

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

buna burtici!

ce mari ati crescut! big_smile sarcini usoare si cu bine in continuare!

iulia, ce m-am bucurat sa citesc ce ai scris la aspirante! ce emotii frumoase! hjarta felicitari si doamne ajuta sa fie bine! trebuie sa fie! goodluck

jacq, ce ai patit? sad

va pup!

Offline

 



#876 2013-11-20 13:33:25

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

anca puss da, treeeeebuie!!! smile puup! voi cum sunteti?


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#877 2013-11-20 13:33:49

allle
Full member
De la: sibiu
Inregistrat: 2006-08-25
Mesaje: 969

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

anca puss ce face bebe mic?


bebeAmira Ioana rugaciune Doamne ajuta-ne sa crestem mari

Offline

 

#878 2013-11-20 13:35:51

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Jacqui, fii tare. E cum zice Geta, din cauza diabetului e cu risc inalt.

Ade: nu pune la suflet cu soacra. Eu sunt cu mama, dar la noi e mai rau ca nu pot sa ii dau epste bot cu "tu ai nascut pe vremea lu Ceasca" pt ca ea a nascut ultima data acum 8 ani rotfl M-a mancat in fund sa ii zic ca am Hemoglobina 9, 30 de min nu a mai tacut la tel, de mai rau m-a stresat, ca de ce m-am testat atata, ca de ce iau suplimente, ca ea nu s-a testat si copilul si ea sunt ok, ca sunt anemica pt ca dau atata sange, ca sunt anemica pt ca nu mananc paine la fiecare masa si ficat. Ca sa pun mana sa mananc si a inceput sa insire diverse cu Fe si Ca de mi-ar trebui 10 mese sa imi iasa toata alimentele alea rotfl

Eu gateam peste in timp ce vb cu ea si ca "ce mancati peste, ca nu contine nimic. Nici Fe, nici Ca, ce iti trebuie Omega 3?"  diablo

Ah si cireasa de pe tort: de ce fac eu eco la Buc? mi-e frica ca are ceva copilul? ca o sa aiba daca ma gandesc eu ca are si daca mi-e frica. Apoi ca de ce fac eco lunar si asa mai departe pfttt, totul ca ex sarcina ei de la 43 de ani fara analize si doar 5 ecografii, fara dublu test si morfo si care a fost ok. Si daca ii zic ca ea a tras unul dintre lozurile norocoase, dar ca nu in toate sarcinile e 100% ok, zice ca sunt paranoica.

Am ajuns la concluzia sa nu ii mai dau info prea detaliate, ca le proceseaza in defavoarea mea.
aaa si i-am bagat-o inclusiv pe aia cu "indicatia doctorului" si replica "si tu ai incredere in orice iti zice orice doctor?" rotfl
Asta i-o zice mama unei fiice care a mers la 5 ortopezi pt aceeasi problema, aparent pt ca cred tot ce spune oricare.

Deci se poate asa si cu mamele, in schimb soacra-mea e chill, ma intreaba, ii zic, e ok cu orice decidem noi, inclusiv cu ce decid eu pt sotul meu, nu se baga, chit ca e fi-su.

Noi sa fim sanatoase. si bebeii. ele dau din gura. ele vin si pleaca. tre sa invatam sa ignoram.

Ultima oara a fost editat de anorien (2013-11-20 13:38:47)


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#879 2013-11-20 13:36:46

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Em intre diabetul meu si hidronefroza puiului sad
Multumesc fetelor, ma scurg incet pe langa, atat vreau sa ajung marti la endocrin si sa nu i mai fac rau la bebe grater
Aseara a meu imi pupa burtica, oare ajungem sa pupam bebele? Ca eu in momentul de fata nu stiu ce sa zic

Offline

 

 Publicitate


loading...

#880 2013-11-20 13:37:36

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

nEATA!  am venit si eu de la munci... cascat

Iulia, felicitari, sa dea domnul sa treaca rozaliul ala si sa stea bebe prins bine acolo pana la termen. Si eu am avut rozaliu in 12,15 si 17 DPO. Ia numaidecat intravaginal, nu oral progesteronul!

Emm, asa si eu ma chinui cu dureri de pelvis, ieri nu puteam sa cobor din pat cu piciorul drept primul si m-am intors si am coborat cu stangul primul.
Da, miscarile ritmice e sughitul lui bebe.

Ann, mie mi se pare mare suma din plic...mai ales ca de fapt totul e gratis.

Mi se pare aberant ca platim atata doar pt ca "se asteapta doctorul"... pai da doctorii astia castiga niste sume colosale in ritmul asta... 300 de euro pe nastere..si au o gramada de nasteri...Si totusi suntem niste salariati de rand...adica eu una tre sa muncesc 3 luni ca sa dau suma aia.. forgetit  in loc sa ii cumpar ceva lui bebe.

Getut, eu am auzit cam de 1000 la doctori. 200-300 anestezist, cam 150 moasa, 10 asistente.. povesteu fetele cand am stat internata .dar fiecare da cum poate

Ade , la mine e invers, mama mi-a zis nu cumva sa ma tund gravida... matusa a completat " ca imi tai norocul odata cu parul"  Eu ma enervez cand imi baga oamenii pe gat superstiile lor.  Mama cand varsa sare imi zice ca o sa fie o mare cearta, socrul cand varsa piper zice ca o sa fie cearta dumbom  inventii babesti de caca.

Jac, off, ai sarcina cu risc, din cauza diabetului. Sa dea Domnul sa fie bine pana la capat!

Pici, o circulara nu e asa rau, o gramada de bebei au. Mai nasol e dubla/tripla circulara

MAine vine si la mine ziua defrisarii..si cat am de defrisat lol acu o luna m-am facut ultima data.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#881 2013-11-20 13:42:01

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Ce fain, ca eu ma epilez intruna, cum tot am fost ba la urgente ba la doctori, zici ca nasc cand ma epilez, of ca greu e
Anca puss am dezvoltat diabet gestational si bebi are hidronefroza
Multumesc de cuvinte la toate puss

Offline

 

#882 2013-11-20 13:49:41

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Elenus, deci la doctor trebuie mai mult decat ma asteptam. Nu e si a doua mana? Auzisem chestii de genul.
Da, si eu defrisare maine, tot acu o luna m-am facut si eu.
Aoleu, de "sfaturi" de la soacra sa n-aud, ea are o mie si le prezinta pe toate: asa TREBUIE sa faci!!! Am zis ca-i dau una data viitoare rotfl
Ultima isprava a fost ca nu trebuie aruncata apa de la baia lui bebe in WC, ci la un pom. Si-i zic prima data, nu? Nu, de fiecare data. Si s-a bagat si al meu: tu-ti inchipui ca eu o sa ma duc cu cadita pe scari la bloc pe minus 15-20 de grade sa arunc apa la pom prin gradini sau cum? Ei, ca eu asa am facut. A facut o laie, nu a facut nica.
Si nu mai zic ca sa imi cumpar masina de spalat sa spal hainele lui  bebe separat, nu unde le spalam pe ale noastre. Si cate si mai cate ca eu nu stiu cum sa reactionez, sincer, ma oftic atat de tare.
I-am zis ultima data ca hotararile cu privire la copil le iau parintii. Cei din jur pot sa sfaturi, dar nu impune nimic.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#883 2013-11-20 13:51:01

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

anca bine ca te-am prins lol Spune-mi te rog, tu ce ti-ai pus in bagajul ptr maternitate la Eva? Ti-au trebuit absorbante de lauzie, unguente etc? Sau ti-au asigurat ei tot pana la externare?

Get  skitarg  eu am ajuns la concluzia ca daca esti la primul copil ti se pune eticheta ca esti cumva batuta-n cap, nu stii nimic, habar n-ai de nimic si daca nu vin ele cu sfaturi pretioase cu siguranta ai ajunge sa ii faci ceva copilului ca o mama neglijenta si denaturata ce esti  disperat
Vai ce ma umplu de spume cand aud asa ceva de nici nu va inchipuiti

Va zic sincer, din clipa in care am anuntat ca sunt insarcinata zici ca mi-am scris pe frunte "Va rog, dati-mi sfaturi ca o data cu testul pozitiv mi-am extirpat si o parte din creier si habar n-am nici sa ma imbrac fara sa ma sfatuiasca cineva"  box

Nu mai zic ca ma intalnesc cu persoane pe care nu sunt tocmai apropiata si ma trag de haine ca "Vaaai da nu e cam stramta bluza asta? Ca acuma ca ti-a crescut burta tre sa te imbraci larg"  wow  popa


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#884 2013-11-20 13:52:46

adelina_1985
Full member
Inregistrat: 2010-04-06
Mesaje: 553

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

mersi, fetelor
m-am mai linistit ca mai eme am tras un bocet, nu stiu daca din cauza ei sau de la hormoni. asa urasc comparatiile, babismele si ideile preconcepute.

mama e mai ok, are experienta de la sora mea care a nascut recent si oricum e mai open minded. stie ca e ok sa mergi la eco, sa faci analize. stie ca e ok sa nasti natural, nu e asa bau bau ca pe vreme lor cand nasteau cum apucau, cu moasa, fara calmante, fara medic.

cica soacra, va da repartitie de la maternitate pt circa sanitara? what?!! zic, cum asa? pai da, iti repartitie la circa. zic nu, imi laeg eu dr-ul de fam pt bebe si pediatru. auzi, repartitie rotfl


2 ani +

Offline

 

#885 2013-11-20 13:56:03

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Auzi, circa rotfl


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#886 2013-11-20 13:57:35

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Get..a, am uitat de a doua mana, nu mai tin minte cat se dadea.
"tu-ti inchipui ca eu o sa ma duc cu cadita pe scari la bloc pe minus 15-20 de grade sa arunc apa la pom prin gradini sau cum? "  rotfl2 am murit de ras


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#887 2013-11-20 13:58:47

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

get da zi-i ca aruncati apa de la balcon si eventual e binevenita sa se urce si ea in apa inainte sa o aruncati rotfl2


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#888 2013-11-20 14:01:18

adelina_1985
Full member
Inregistrat: 2010-04-06
Mesaje: 553

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

m-ati facut sa rad, mai fetelor rotfl

de ex in orasele mai mici se practica ceza la greu, adica dr-ii doar asta fac, daca vrei natural cu moasa.
si normal ca si ea si matusile sotului tot o dau ca sa fac ceza, ca asa fac toate femeile, ca e comod. pana le-am trantit-o ca e modern sa nasti natural rotfl


2 ani +

Offline

 

#889 2013-11-20 14:01:50

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

getut, nu uita, de fiecare data la alt copac sa arunce rotfl


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#890 2013-11-20 14:07:05

adelina_1985
Full member
Inregistrat: 2010-04-06
Mesaje: 553

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Emilya a scris:

anca bine ca te-am prins lol Spune-mi te rog, tu ce ti-ai pus in bagajul ptr maternitate la Eva? Ti-au trebuit absorbante de lauzie, unguente etc? Sau ti-au asigurat ei tot pana la externare?

Get  skitarg  eu am ajuns la concluzia ca daca esti la primul copil ti se pune eticheta ca esti cumva batuta-n cap, nu stii nimic, habar n-ai de nimic si daca nu vin ele cu sfaturi pretioase cu siguranta ai ajunge sa ii faci ceva copilului ca o mama neglijenta si denaturata ce esti  disperat
Vai ce ma umplu de spume cand aud asa ceva de nici nu va inchipuiti

Va zic sincer, din clipa in care am anuntat ca sunt insarcinata zici ca mi-am scris pe frunte "Va rog, dati-mi sfaturi ca o data cu testul pozitiv mi-am extirpat si o parte din creier si habar n-am nici sa ma imbrac fara sa ma sfatuiasca cineva"  box

Nu mai zic ca ma intalnesc cu persoane pe care nu sunt tocmai apropiata si ma trag de haine ca "Vaaai da nu e cam stramta bluza asta? Ca acuma ca ti-a crescut burta tre sa te imbraci larg"  wow  popa

vai em, asa ne vad si pe noi oameni, mai handicapati asa lol desi eu cred ca stiu mai multe ca ei, de la cursurile de puericultura, carti, medici


2 ani +

Offline

 

#891 2013-11-20 14:08:01

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

iulia, alle puss. bebe mic creste si vrea atentia noastra non stop, se plictiseste repede smile.

jacq, nu stiu nimic despre treaba asta; sper sa fie bine bebe. imi pare rau ca treci prin asa sperietura sad. doamne ajuta sa se nasca baietelul la termen, sanatos! rugaciune

emi, care bagaj? ala pe care l-am incropit in 30 min la 3 noaptea? lol pai am pus pijamale si o tona de absorbante de lauzie pe care le-am adus intacte acasa smile. ei iti dau vata si tifon, sa iti faci torsoane. la o nastere naturala, cu epiziotomie, nici nu-ti trebuie altceva. camasa pt alaptat iti dau ei. unguente nu dau, de nici un fel.

Offline

 

#892 2013-11-20 14:09:37

adelina_1985
Full member
Inregistrat: 2010-04-06
Mesaje: 553

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

si inca una

cica sa nu mai faci deplasari in afara orasului ca mie imi trebuie un punct sanitar aproape d?oh, mie imi trebuie spitalul meu si dr-ul meu aproape, nu un punct sanitar


2 ani +

Offline

 

#893 2013-11-20 14:12:51

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

anca dar daca faci ragade nu iti dau nimic sa te dai? Si de buricul lui bebe sau ptr iritatia de scutec presupun ca se ocupa ei, nu?


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.