homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33-54


#1008 2013-11-21 13:57:14

HOPE4BB
New member
Inregistrat: 2013-11-20
Mesaje: 7

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Da, si mie mi se pare ciudat mai ales ca auzisem si eu ca se vede mai repede. prima data am crezut ca nu am inteles bine dar mi-a zis si a doua oara la fel. ecograful lui nu parea cel mai performant e drept nici nu am experienta avand in vedere ca sunt la prima sarcina. si inca o chestie, am fost la el saptamana trecuta la control si a zis ca e totul ok, si m-a chemat abia dupa sarbatori. nu trebuie sa fac si alte analize pana atunci, totusi o sa am peste 16 saptamani dupa si eu nu am decat analizele de sange facute. offff...ar trebui sa-l schimb?

Offline

 



#1009 2013-11-21 14:06:52

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Andre, fata da' cine sa fca? Pai e la la porcani la mine lol
Ma bucur ca e..fata\baiat rotfl2))  si ma bucur ca totul este binee hjarta
Ronny, felicitari pentru aproape feti hjarta
Getut, ce sa fac..macar cand ma simt bine..nu de alta da' nu vreau eu sa l pun pe iubi sa faca... Desi can vine tot timpul strange
Alle lol ma mananca..dar sa stii ca ma odihnesc rotfl
Katey...stiu dar na ..nu pot sa stau in pat sad
Ioana, am inteles da' ma scoate din sarite cand ma intreaba lumea, aaaaaa ai mancat zahar haaa? neutral
Ami grasunica hjarta

Offline

 

#1010 2013-11-21 14:10:41

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

asa o sa fac, fetelor, pauza de la sexinpat la sarcina trecuta am facut prostii fix in ziua cu testul pozitiv sad si asa m-a urmarit un gand ca mai bine lasam treburile clare pe acolo big_smile

dar oare smotru? eu ma cam obosesc cand fac curat? o tot citesc pe jacqui si ma gandeam ca sesiunea de curatenie de sambata poate sa mai asptepte big_smile


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#1011 2013-11-21 14:11:14

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Hope, dar in ce oras stai? Daca aparatul ala e asa prost incat nu se vede sexul pana la 28 de saptamani..poate nu se vad si alte chestii importante. Poate ar trebui sa alegi pe cineva care are un aparat mai performant.
Pai sa inteleg ca ai facut analizele de sange.. astea se repeta cam lunar ( nu toate..la prima analiza de sange se fac mai multe de genul HIV, TORCH , hepatita si apoi le repeti doar pe cele de baza : hemoleucograma, etc). Plus sumar de urina/ urocultura dupa caz tot lunar.

Ultima oara a fost editat de elena.plahatca (2013-11-21 14:12:44)


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1012 2013-11-21 14:19:34

adelina_1985
Full member
Inregistrat: 2010-04-06
Mesaje: 553

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

salut, fete

off mie imi curge o secretie asa abundenta..e secretie normala ca culoare,t extura, nu pare a fi dopul (adica gelatinos, maroniu si firisoare rosii). am schimbat 2 protej slipuri.

oare vine bebe? eu as vrea sa vina ca daca nu vine pana pe 30 e pos sa induca sarcina sau ceza, iar eu ceza nu vreau sad


2 ani +

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1013 2013-11-21 14:20:08

anndreiutzaca
Sr. member
De la: far..far away
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 1043

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Iulia adio sex pana nu va zice dr ca e ok...si adio curatenie momentan, eu nu am ridicat un pai pana pe la 12 sapt..facea sotzul sau o rugam pe mama
eu traiesc dupa premiza : cine vine in vizita vine sa ne vada nu sa ne numere praful sau vasele nespalate.
eu zic sa stai linistita macar o perioada, crede-ma ca nu se darama casa daca nu dai cu mopul:))

si nu mai citi la jaq ca ea face prostii     punish


Ioana ce fetita mare ai smile

vreti sa va mai povestesc una din ciclul " parintii si socrii" ? lol

tata ii zce lu mama ( de fata cu noi ca na) : noi cand o iesi din spital tre sa fim prezenti sa ne asiguram ca pleaca cu copilul lor  signof10 ..pai na..ma duc la piata sa cumpar un copil si tre sa se asigure ca e sanatos nu e stricat  popa
mama:aaa..pai e mare la 240 gr, clar se face de 4 kg...o da , tu cantaresti din vorbe  wow

Ultima oara a fost editat de anndreiutzaca (2013-11-21 14:23:57)


Mami de Iustinel puss
Toti copiii sunt minunati atunci când sunt iubiti !

"Părinții nu sunt altceva decât nişte copii mari până când copii lor îi târăsc în maturitate (de obicei cu multă agitație şi cu multe țipete)." Stephen Covey

Offline

 

#1014 2013-11-21 14:22:44

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Si daca esti in 11 saptamani, la 12 saptamani ar trebui sa faci dublu test. Parerea mea sincera este sa schimbi doctorul.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#1015 2013-11-21 14:22:51

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

ann puss ca bine zici! chiar si deplasarea la munca mi se pare ca e un efort... eu una mi-as fi luat concediu, dar am prea multa treaba... cel putin aici stau jos toata ziua... dar in weekend nu fac nimic smile schimb doar lenjeria la pat ca prea-i neschimbata... iar sex ioc! l-am anuntat deja pe iub


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#1016 2013-11-21 14:24:09

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Ade, nu stiu sa-ti raspund la intrebare. Dar de ce sa induca nasterea pe 30..nu ai sa ai nici 40 de saptamani. Data probabila a nasterii e la 40 de saptamani, ca vin unii bebei mai devreme, e alta treaba hmm
Inteleg, cand ai unele probleme poate fi nevoie de inducere, dar tu nu stiu sa ai probleme.
SI nasterea indusa e mai dureroasa. Posibil mai rapida dar mai violenta.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1017 2013-11-21 14:30:17

HOPE4BB
New member
Inregistrat: 2013-11-20
Mesaje: 7

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

elena, nu stiu daca aparatul lui e atat de vechi sau nu vrea sa se pronunte habar n-am oricum nu o sa stau pana imi spune el, luna viitoare imi fac programare la altul pt eco daca zici ca sunt sanse sa se vada. sunt din sibiu, deci cel mai probabil aparatura lui nu e cel mai performanta, de altfel nici nu e printre cele mai tari nume din oras. In seara asta merg si la dr de familie, o sa-l mai intreb si pe el una alta legat de analize.

Offline

 

#1018 2013-11-21 14:31:51

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Hope, nu ne-ai spus daca ai facut morfologie fetala acum.. si dublu test... Una e cand alegi tu sa nu le faci, dar nu-mi zi ca el nu ti-a pomenit de ele.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1019 2013-11-21 14:33:17

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Elenuuuus, tre sa ma duc sa ma defrisez. Data trecuta acum o luna m-a durut spatele de am zis ca mor ca ma aplecam nefiresc de numa. Uffff.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#1020 2013-11-21 14:36:13

adelina_1985
Full member
Inregistrat: 2010-04-06
Mesaje: 553

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

medicul vrea sa il scoatem pe 30. vor fi 39 de sapt+
a zis ca va verifica circulatia cerebrala la el sa vada daca e ok, dar prefera sa il scoata atunci.

prefer inducere inainte de ceza...daca de la o amarata de apendicita de 2 cm, abia m-am miscat normal dupa 2-3 sapt, nici nu vrea sa ma gandesc cum va fi dupa ceza.

stiu ca inducerea e mai dureroasa, ma bazez ca fac epidurala si suport doar juma de travaliu, pana la dilatatie 5 cm. dar poate vine bebe, ca dr-ul zice ca e colul moale, bebe pe traseu..adica totul pregatit, contractiiile lipsesc.


2 ani +

Offline

 

#1021 2013-11-21 14:38:35

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Getut, si la mine e azi ziua cea mare a defrisarii totale rotfl
Mie la fiecare eco imi masoara colul cu eco intravaginal. Din cauza istoricului.In sarcina trecuta aveam colul intredeschis, am pierdut dopul de 2 ori, la 13 si 21 sapt.. Pana acu l-am avut lung.. 4,5 .. 4,8 cm.

Ade, sa speram ca vine in urmatoarele 8 zile  goodluck  majoreta

Ultima oara a fost editat de elena.plahatca (2013-11-21 14:39:24)


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1022 2013-11-21 14:39:21

Ronny
Sr. member
Inregistrat: 2012-08-13
Mesaje: 1946

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Elena si Jaq, multumesc! puss Sa vedem daca ramane asa, urmatoarea eco e la 18 saptamani!

Geta, eu nu am mai avut contact de la testul pozitiv big_smile Si nici n-am chef, stau prost cu libidoul...

Iulia, eu curatenie am facut de la inceput, dar usor, fara graba, cu pauze dese si m-a ajutat si sotul smile Si eu am avut spotting 2-3 zile, a trecut cand am luat 2 x arefam 200 pe zi.


gravida 15+
My miracle     Ema Ioana

Offline

 

#1023 2013-11-21 14:39:40

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Andre lol
Ce conversatie lol
Iar am vomitat, nici nu ma mai enervez, vomit si la revedere, am mancat exact ce mi au zis, para si mar si kiwi
Scriti asa mult! Si de pe tel nu va pot urmari calumea neutral :bici:
Spor la defrisat rotfl

Adeee, vine bebiii hjarta

Ultima oara a fost editat de Jacqui (2013-11-21 14:51:41)

Offline

 

#1024 2013-11-21 14:40:13

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Vai nu-mi ziceti de libido lol cred ca si o baba de 90 de ani are libido mai ridicat ca mine.  Cred ca am avut chef de 2 ori pana acum..si-atat big_smile


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1025 2013-11-21 14:41:02

adelina_1985
Full member
Inregistrat: 2010-04-06
Mesaje: 553

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

fetelor, sora mea la prima sarcina - pe care a si pierdut-o, a mers la un dr din orasul nostru natal, unde vai de ecografele lor, medicul nici macar nu i-a pomenit de dublu test. "norocul"a fost ca s-a deslipit placenta si a ajuns intamplator in alt oras unde dr-ul de acolo a trimis-o de urgenta la Bucuresti.

in fine,. gandindu-ma acum la ce s-a intamplat, mi se pare aiurea rau sa nu te indrume dr-ul catre asa analize importante.


2 ani +

Offline

 

#1026 2013-11-21 14:46:18

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Ann: sigur ca imi poti da un mail kram e bine ca m-ai anuntat, ca nu prea mai verificat adresa aia.

Andreea, in cateva luni se regleaza, dar nu e o regula, se poate regla si rapid. Eu am luat AC de la 16 ani la 30, cu mici interuperi, CM dupa ce am intrerupt mi-a venit mai repede, adica la 26Z si aveam faza luteala scurta, dar in vreo 3 luni si-a revenit la 28 zile.

Ronny:  daca ai prestat zilnic, nu se mai pune faza cu baiat in ziua ovulatiei tongue ati avut un cromozom X care a asteptat dinainte la poarta ovulul si l-a fecundat, chit ca se grabeau Y sa vina buluc in ziua ovulatiei rotfl

Geta: si mie mi se intampla, cehstia cu picatura de pipi. Nici eu nu am nimic la analize.
Apropo, cat te-ai ingrasat pana acum? (me pregatesc psihic, eu am pus deja 6.5 kg  kapitulation )

Hope4BB: la baiat e posibil sa iti zica mai repede, depinde si de dr. La noi ne-a zis de la 12s, de la dublu test, ca e 75% baiat si ne-a confirmat 100% la 16s. Noi sambata avem 4D-ul (morfologia), NU cred ca vom avea surpriza, i-am avzut clar de mai multe ori putiza  spermatozoid
Legat de doctor, nu ma bag, dar daca simti ca nu prea e comunicativ, nu te anunta de diverse (analize, ecografii), eu n-as sta la el, mai ales cu aparat antic. Nu ti-a zis nimic de morfologia de trim 1 si de dublu test?

Ioana: felicitari pt masuratorile Aminei hjarta

Elena, asa stiu si eu cu spermatozoizii. Dar am gasit inclusiv online un tool, care daca bagi ca faci sex zilnic in saptamana ovulatiei, tot baiat ai sanse mari sa iasa, era si in procente, dar am uitat.
hehe, ce cucutz frumos se vede acolo. Fix ca in cartile de ecografie in obstretica, ar putea sa il puna poza de exemplu  happy

Iulia: eu nu prea am stat cuminte in primul trimestru, adica am continuat sa merg la lectiile de vals (3 ore de 2 ori/sapt), dar am avut aprobare de la ginecolog (era totul ok, col lung, inchis de 4 cm). Apoi am avut nunta la 10s, am dansat toata noaptea.
Dar intr-adevar pana am aflat ca e ok si col si copil implantat bine, am evitat efort, lectii de dans. ASta nu inseamna ca n-am spalat vase, n-am gatit sau etc. Plus mers dupa rochie de cununie & co si colindat tot orasul lol


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.