homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33-58


#1084 2013-11-21 18:00:08

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Hope, atunci e musai sa-l schimbi daca NU TI-A POMENIT DE MORFOLOGIE SI DUBLU TEST yikes . E inacceptabil. E o ecografie foarte importanta in care iti masoara tot ce e de masurat la bebelus, inclusiv osul nazal si pliul nucal si iti vizualizeaza cu dopperul niste vase de sange de la bebe si de la uterul tau . Plus, se face o analiza de sange si pe baza acestora se pot spune multe despre sanatatea bebelusului si se determina riscul la anomalii cromozomiale.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 



#1085 2013-11-21 18:00:37

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Hope,, dublu test is morfo de trim I se face doar pana in 12-14 sapt. mai tarziu, nu se mai poate.
Ce varsta ai? daca esti f tinerica, s-ar putea de-aia sa nu iti fi zis dr nimic, dar tot era dreptul tau sa te informeze.
Dublul test si morfologia impreuna dau un scor, statistic, legat de riscul fatului de a avea sindrom Down sau Edwards. Daca iese risc mare, se face amniocenteza, unde rezultatul este unul sigur si unde se afla exact daca fatul sufera sau nu de vreun sindrom (din mai multe).

La morfologii se masoara organele, sa vada daca se incadreaza in normal. Mai tarziu, la morfo de trim II se pot vedea malformatiile cardiace sau la creier.

Eu l-as schimba in locul tau.
Si eu am schimbat primul dr ca nu mi-a convenit ca ma lua peste picior ca puneam prea multe intrebari, el era de genul "nu e voie la plaja, in baie fierbinte, etc etc" recita poezia, iar eu daca intrebam ceva extra, dadea ochii peste cap si comenta ca fac pe doctorul. Plus ca am avut un polip cervical, pe care nu mi l-a rezecat cum trebuie si eu continuam sa sangerez.

Ultima oara a fost editat de anorien (2013-11-21 18:06:05)


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#1086 2013-11-21 18:02:50

Ronny
Sr. member
Inregistrat: 2012-08-13
Mesaje: 1946

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Fete dragi, plec si eu acasica, va pup pe toate, seara faina sa aveti! wave


gravida 15+
My miracle     Ema Ioana

Offline

 

#1087 2013-11-21 18:07:17

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Ronny, o seara frumoasa!

Voi faceti baie in cada? Eu fac numai dus.

Ano, eu cred ca tinerica sau nu, pacienta trebuie informata de doctor, si apoi e libera sa decida. Dar cand el nu o informeaza deja e o mare problema..si mai baga si chestii de genul "sexul se afla la 28 de sapt" ..

Ultima oara a fost editat de elena.plahatca (2013-11-21 18:09:31)


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1088 2013-11-21 18:12:31

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Nici un poate Hope, toate facem testele astea neutral
Get lol apai nu mai stiu fata lol eu iti zic de inainte, acu naiba stie ce face ea :-?

Mai simt de doua zile ceva suspect, e ca si cum imi atinge cineva coloana, s au oasele din spate, parca le raspaluieste neutral e o senzatie tare ciudada, in stanga asa pe la mijloc, in spate, inaintru neutral

Ultima oara a fost editat de Jacqui (2013-11-21 18:51:39)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1089 2013-11-21 18:13:23

HOPE4BB
New member
Inregistrat: 2013-11-20
Mesaje: 7

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Anorien, am inteles. offf....am auzit de testele astea, pt sindromul Down care ma sperie cel mai tare si aveam impresia ca se fac mai tarziu am vb si cu iubi si l-am intrebat oarecum retoric oare cand o sa fac si eu testele alea pt depistarea malformatiilor, sindroamelor etc si el mi-a zis ca probabil mai incolo ca fatul nu e inca dezvoltat bla bla. imi pare rau ca nu m-am interesat mai repede si doar am prietene bune care au nascut de curand sau relativ de cativa anisori. Eu nu mai sunt chiar tinerica sa zic asa, am 29 de ani deci riscuri ar cam fi, mai ales ca pana de curand nici nu am avut un stil de viata chiar exemplar, plus ca mai si fumam si pierdeam noptile aiurea. Saptamana trecuta am fost la eco si mi-a zis ca arata bine embrionul e in parametri normali dezvoltat si cam atat. Deci in concluzie am toate sansele sa aflu sexul pana de anul nou?

Offline

 

#1090 2013-11-21 18:20:45

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

In ce saptamana esti, Hope? pune-ti si tu la semnatura. Te duci sus in stanga  la profil, apesi, si acolo ai "avatar si semnatura"

Elena: eu nu mai fac bai, dar nici inainte nu faceam decat o data la 3 luni, am tensiune ff mica si de la abur tind sa lesin.


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#1091 2013-11-21 18:42:18

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

hopsieu

Acum am inteles eu de ce am de citit 10 pagini ca se discuta de  sexinpat  si nu puneti si voi un patratel rosu?? rotfl2

Ne-am intors si noi pe acasa,i-am luat un tortulet puiutei pt maine. chicot Si il papa mami cu tati. chicot

Ronny  puss  mare dreptate,e prea bine,a zis doctorita,adica e mai mult ca suficient numai lapticul meu. happy  puss

Iulia asa sa fii,cumintica,asa micul miner isi face cuib bun pt 9 lunite. tummenupp pt luni la beta si programare. applause si  rugaciune  applause pt simptome puss

Ano iti multumim. par  puss

Elenus buna!!  offtopic  Ma uitam pe hartiile sotului,facand o vizita mai amanuntita,ca ii trebuie pt spital,si avand invaliditatea de 84% doctorita a ajuns la concluzia ca e fffff greu sa avem un baietel.Din cauza spermei lui,si viteza sau moartea celor de sex masculin,oare ce a vrut sa zica prin asta? grater  supa Cum e mai bine sa am contact mai inainte/dupa ovulatie?Ce sfat imi dai?A zis doctorita e giganta fata ta. rotfl  puss

Jacqui asa imi ziceau si mie cei din tara,neamurile la telefon,ai bagat ciocolata la greu asa e???? box  rotfl  puss

Adelina asa a inceput si la mine,si la 1 sapt am pierdut dopul cu bucati din el.Te apropii la marea intalnire e normal  hjarta .Expulsia e placuta,ca scapi de durei  alcool  dar nu ca un orgasm chicot ,asta in cazul meu. puss

Anndreiutza multumesc,da e mare,papa si mult,dar am nascut-o si maricica. chicot  puss

Aoleu ce vb voi acolo?? sexinpat   drool  drool  drool  drool Vreau si euuuuu  rotfl2
Tare imi e frica sa nu raman insarcinata,dar si cand imi intru in "paine/in salamul lui/intru eu in el,nu el in mine" rotfl2

Oana ca bine zici,fetele astea deslantuite,fac pofta de huta huta cu caruta!! puss  rotfl2


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#1092 2013-11-21 18:58:10

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Ioana, maine face fata o lunita, acum am vazut, Doamne ce-a trecut timpul! Deja o luna? pft. Cum mai e cu alaptarea, mai doare? Ce program de somn are Aminuca?
Nu prea inteleg ce zice doctora de invaliditate si viteza spermei, poate are spermatozoizi lenesi si fiindca cei de baieti mor repede, ei nu ajung la locul de fecundare al ovulului?

Fetele, dati-mi idee cum sa prepar sfecla rosie. Fac parte din categoria oamenilor care mananca orice, dar la sfecla chiar inghit cu noduri si trebuie sa o mananc. In afara de fiarta, cum pot sa o mai consum?


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#1093 2013-11-21 19:08:20

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Ano da mai ce a mai trecut timpul,maine 1 lunita gaza mea giganta.Cu alaptarea e super,ma inteleg de minune,si am dus si aparatul,nu ma mai mulg si LP nu-i mai dau.Ma sacaie putin,cand vrea,e o lenesa,si nu suge mult,oboseste si vrea mai des,dar e mai bine asa,si mult mai sanatos.De doare ma dau cu crema aia,si repar sfarcul,ca Ami mi-l distruge cand trage,flamanda mica.Se trezeste numai de 2 ori pe noapte,pt papica sau sa fie schimbata,nu ma pot plange,doarmeeeee chiar bine,si e linistita.Am gasit un truc cu ea,de nu ma simte langa ea,cand mai viseaza si plange,momentan cateva secunde,i-am lasat o bluza de a mea,cum ii simte mirosul adoarme la loc,ca nu pot tine numai in pat cu noi.Sotul meu cu invaliditatea,fiind 84%,dupa accident sperma lui e mai "slaba si defecta" mi-a zis ca va fi fff greu sa avem un baietel,gigei masculini cum mor mai repede,nu ajung la ovul,si majoritatea defecti,nu ajung la out,de aia trebuie sa ma interesez ce tratament sa-i dau lui,ca sa-i ajut si pe cei masculini,macar 1 sa ajunga la out.


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#1094 2013-11-21 19:34:57

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Ioana, pentru baietel ideal ar fi sa se fi produs deja ovulatia, sau sa fie chiar in timpul ei, ca ovulul sa astepte primii veniti- adica spermatozoizii baietei. Dar nu stiu cat putem noi sa determinam exact cand am ovulat.   Eu in noaptea conceptiei am avut dureri de ovar si dimineata au inceput sa ma doara sanii, semn ca tocmai s-a produ ovulatia...dar inainte de asta nu stiam exact cand se va produce, deci nestiind exact momentul ovulatiei tot tine de noroc smile
La multi ani Aminucai!

Ano, eu pap  sfecla rosie in salata de legume fierte ( cartof, morcov, sfecla rosie , mazare si eventual ou) le maruntesc si apoi pun un pic de ulei de masline sau de floarea soarelui de casa.
O alta varianta ar fi sfecla cu usturoi: dau sfecla prin rozatoare, pisez usturoi in ea si pun vreo 2 lingurite de maioneza din comert.  Si compozitia asta o ung pe paine.
Mai e foarte bun borsul rosu de sfecla.. se prepara ca un bors obisnuit dar pe la mijlocul prepararii se adauga si sfecla( sotata 15 minute) ..asta e chiar deliciu .


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1095 2013-11-21 19:41:26

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Elenus am inteles.Oricum trebuie sa vb si cu un doctor mai incolo,sa-i mai bage gigeei putin in priza,ca sunt oricum putini si lenesi.Sper din inima sa nu raman acum imediat insarcinata.Nu stiu ce sa folosesc mai bine caciulita sau AC?Problema ca eu nu stiu sigur cand am ovulatie,iti dai seama ca merg la ghici.Multumim anticipat pt urari!!


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#1096 2013-11-21 19:44:39

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Nu stiu daca e voie AC cand alaptezi, mai bine intrebi mamicile sau dr. Prezerv e ok. Btw, te-ai vindecat jos? ati incercat sex?

Elenus, la aia frecata cu usturoi e tot fiarta sau cruda?


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#1097 2013-11-21 19:47:32

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Ano, fiarta . Cruda nu am mancat.. dar mi se pare ca nici nu se mananca cruda.

Ionus, nu cumva noi cele cu trombofilie nu avem voie AC?   Sau oare e vb de anumite mutatii? Ca stiu sigur ca sunt periculoase dar nu mai stiu daca pt toti cu trombo.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1098 2013-11-21 19:53:30

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Ano iti dai seama ca nu stiu despre AC.Pe 9 decembrie am vizita la doctorita care m-a vazut 9 luni pe sarcina,vizita post-partum,o sa vb cu dansa ce trebuie si cum e mai bine,sa vedem ce zice.Sotul meu si asa nu prea simte penisul,cu caciulita ii stric toata placerea,nu cred ca va vrea,sa vedem ce-l conving.Nu s-a inchis bine bine,nu am incercat,poate pe la Craciun incerc sau la anul.A ramas umflata,neinchis spre fund,ma doare si sangerez cand fac treburi mari,imi vine sa plang,dar asta e,merita sacrificiul.

Elenus chiar nu stiu,eu vreo 1 an si ceva am folosit AC cand eram cu A bolnav.Eu cele 2 mutatii cu risc pt a pierde sarcina nu le am,asa ca nu imi fac probleme,m-a linistit doctorul de la Bologna.De ma luam ce mi-au zis acasa,trebuia clexane 9 luni,si uite ca si fara,am dolofana asta mica.Oricum o sa ma interesez mai bine.


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#1099 2013-11-21 19:58:25

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Am ajuns. Fata mea sta cu talpitele in vezica mea. De asta imi si vine sa ma duc la baie atat de des.
Are un kilogram fix. Totul este bine, fluxul pe artere este ok, diferenta intre cap si abdomen de vreo saptamana jumate. Dar nu s-a impacientat deloc, nici nu a mentionat despre asta. Si stiu ca si unele fete de aici tot asa aveau.
Ma mai duc peste o luna si apoi peste inca 2 sapt la morfologie. Adica la 32 de saptamani.
Avea ochii deschisi smile Ce dragut...
Ma duc sa fac de papa.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#1100 2013-11-21 20:00:37

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Ionus, cum adica e neinchis spre fund?  adica nu e cusut?
Chiar ma bucur ca totul s-a terminat cu bine numai cu aspenter, cred ca depinde de la caz la caz si de norocul fiecaruia.
Eu tot sunt stresata pe tema cantitatii de lichid amniotic, singura cauza banuita ar fi fost trombofilia... Si chiar stiu pe cineva care a luat clexane in ultimele luni de sarcina doar pe motivul asta, putin lichid amniotic hmm fara sa fi facut analizele de trombofilie.
deci speram ca maine se va vedea la eco un "acvariu" potrivit pt bebe, cu lichid normal.

Getut, ce adorabil, a deschis ochisorii smile ei cam la 26 de saptamani ii deschid prima data.  Ma bucur ca e bine!  La mine avea bb burta mai mare cu o saptamana decat capul.   La artere s-a uitat cu dopplerul?

Ultima oara a fost editat de elena.plahatca (2013-11-21 20:05:05)


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1101 2013-11-21 20:31:48

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

buna seara

elena,da,cred ca lichidul amniotic putin are legatura cu trombofilia si mutatiile.si sora mea nu mai avea apr deloc cand a nascut.o internasera oricum sa nasca din acest motiv.

getut felicitari pt rez!

atat am citit.o seara buna!


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Online

 

#1102 2013-11-21 20:33:56

anndreiutzaca
Sr. member
De la: far..far away
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 1043

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

gata ajunsei acasa,am facut un dushulet si mi-am taiat ridiche neagra ..pap cu voi
nu am mai avut deloc chef de curatenie, maine ies cu fetele, poate sambata am chef big_smile

ano eu sunt efectiv lesinata dupa sfecla..dar o fac doar fiarta sau la cuptor, cu sare, ulei otet
getutz ce fetitza minunata ai tu..sa fiti sanatosi

Ioanaaaa, trecu o luna??La multi ani Aminei, mult noroc in viata!

Elenus..tu maine o sa vii si o sa ne spui ca Iustinelu e extrem de sanatos, iar lichidul e mai mult decat normal..
Emi ce o face?


Mami de Iustinel puss
Toti copiii sunt minunati atunci când sunt iubiti !

"Părinții nu sunt altceva decât nişte copii mari până când copii lor îi târăsc în maturitate (de obicei cu multă agitație şi cu multe țipete)." Stephen Covey

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.