homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Senzatie de vagin uscat dupa anticonceptionale.


#1 2013-11-18 10:02:40

ioana aziza
New member
Inregistrat: 2013-11-18
Mesaje: 33

Senzatie de vagin uscat dupa anticonceptionale.

Buna, timp de 9 luni am luat anticonceptionale Harmonet, luna acesta am renuntat la ele la indicatile medicului de familie, saptamana viitoare ar trebui sa imi vina CM, insa de aproximativ 1-2 saptamani, imediat dupa ce am renuntat la ele, imi simt vaginul foarte uscat desi in timpul actului sexual ma umezesc destul de mult iar uneori am o secretie mai abudenta decat de obicei, alba, laptoasa, fara miros. as vrea sa stiu daca este posibila o reactie a corpului in urma renuntarii la anticonceptionale sau o infectie. Chiar si atunci cand luam anticonceptionale ( nu le-am luat pentru contraceptie) foloseam prezervativul, nu am avut contact sexual neprotejat, ulimele analize au fost acum aprox 6 luni si totul era ok.  Este posibil sa fie o schimbare hormoala, sa fi facut o vaginita sau candida?
O alta intrebare, cam dupa cat timp de la renuntarea anticonceptionalelor as putea avea un CM regulat? Ultima data cand am renuntat la ele prima luana a venit regulat, a doua luna cu intarziere de aprox 2 saptamani iar a treia luna cu intarzire de 4 saptamani. Cunoasteti ceva metode de reglare a CM mai repede, ceva naturist? Urmez o dieta pentru ficat si colesterol, ma va ajuta acesta dieta si in reglarea Cm mai repede dupa renuntarea la Ac?
   Cam atat, sper sa imi fi inteles ingrijorarile, Astept cu nerabdare parerile voastre! O zi cat mai faina! goodluck

Offline

 



#2 2013-11-18 12:10:21

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Senzatie de vagin uscat dupa anticonceptionale.

AC pot determina o modificare a secretiei, deci poate aucm dupa ele revii la normal
poate fi si o infectie, dar ar trebui sa ai si alte simptome (mancarimi, usturimi)

in cateva luni se regleaza ciclul (daca il aveai regulat si inainte)... dieta nu cred ca are vreo influenta

Offline

 

#3 2013-12-28 13:32:41

ioana aziza
New member
Inregistrat: 2013-11-18
Mesaje: 33

Re: Senzatie de vagin uscat dupa anticonceptionale.

Buna, fetelor! Dupa primul mesaj postat aici am avut CM normal, insa luna asta am ghinionul sa am simptome premenstruale de 2 saptamani si Cm sa nu apara. Ultimul ciclu l-am avut de pe data de 25 pana pe 29 Noiembrie, teoretic pe 23 Dec ar fi trebuit sa imi vina, suntem in 28 si inca nimic... Contactele sexuale au fost toate protejate cu prezervativ, nu stiu daca sa mai astept un pic, sa merg la medic sau sa imi fac un test de sarcina desi m-am protejat si luand in calcul ca acum 2 luni am intrerupt anticonceptionalele....
Adevarul e ca lipsa CM ma agita desi stiu ca in cele mai multe cazuri intreruperea AC  provoaca dereglari smile

Offline

 

#4 2013-12-29 11:51:55

Rhea
New member
Inregistrat: 2011-06-18
Mesaje: 93

Re: Senzatie de vagin uscat dupa anticonceptionale.

Nu cred ca esti insarcinata,daca te-ai protejat,numai sa nu se fi rupt prezervativul..eu zic ca este o dereglare hormonala..mai asteapta cateva zile,si daca nu apare mergi la gineco,sa te consulte

Offline

 

#5 2013-12-29 22:05:26

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Senzatie de vagin uscat dupa anticonceptionale.

ioana aziza a scris:

Buna, timp de 9 luni am luat anticonceptionale Harmonet, luna acesta am renuntat la ele la indicatile medicului de familie, saptamana viitoare ar trebui sa imi vina CM, insa de aproximativ 1-2 saptamani, imediat dupa ce am renuntat la ele, imi simt vaginul foarte uscat desi in timpul actului sexual ma umezesc destul de mult iar uneori am o secretie mai abudenta decat de obicei, alba, laptoasa, fara miros. as vrea sa stiu daca este posibila o reactie a corpului in urma renuntarii la anticonceptionale sau o infectie. Chiar si atunci cand luam anticonceptionale ( nu le-am luat pentru contraceptie) foloseam prezervativul, nu am avut contact sexual neprotejat, ulimele analize au fost acum aprox 6 luni si totul era ok.  Este posibil sa fie o schimbare hormoala, sa fi facut o vaginita sau candida?
O alta intrebare, cam dupa cat timp de la renuntarea anticonceptionalelor as putea avea un CM regulat? Ultima data cand am renuntat la ele prima luana a venit regulat, a doua luna cu intarziere de aprox 2 saptamani iar a treia luna cu intarzire de 4 saptamani. Cunoasteti ceva metode de reglare a CM mai repede, ceva naturist? Urmez o dieta pentru ficat si colesterol, ma va ajuta acesta dieta si in reglarea Cm mai repede dupa renuntarea la Ac?
   Cam atat, sper sa imi fi inteles ingrijorarile, Astept cu nerabdare parerile voastre! O zi cat mai faina! goodluck

Daca nu pentru protectie contraceptiva, atunci pentru ce ai luat Harmonet?
Pentru ca daca pentru a ti se regla ciclul menstrual, vreau sa iti zic ca dereglat va fi daca nu le iei. Dieta nu te va ajuta la reglarea ciclului. Cu tot respectul pentru medicul tau de familie, care probabil a recomandat oprirea pastilelor din pricina colesterolului mare, nu era oare mai potrivit sa ti le schimbe? Adica, daca ar fi stiut planning......


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2014-07-10 15:45:41

ioana aziza
New member
Inregistrat: 2013-11-18
Mesaje: 33

Re: Senzatie de vagin uscat dupa anticonceptionale.

Imi cer scuze ca raspund cu intarziere. Da, medicul de familie mi-a recomandat sa renunt la AC pentru ca am probleme cu ficatul si cu colesterolul si sunt si fumatoare. AC le luam pentru a tine sub control chisturile.
Acum pentru ca nu mai iau AC, merg mai des la ginecolog pentru a vedea daca chisturile se maresc sau nu.
Am slabit undeva pe la 10 kg, doar cu dieta si sport, acum sunt " in grafic" IMG 23.04, colesterolul inca usor marit, TGP, TGO la fel dar e ceva mai bine, la ecografia ptr ficat mi-am propus sa merg peste aprox 3 luni.
Trebuie sa recunosc ca atunci cand medicul de familie a zis ca nu ma ajuta AC in situatia data eu am fost interesata sa le intrerup pentru ca nu le foloseam pentru contraceptie. In timpul administrari Ac luam si 4femina. Acum bineinteles ca ma confrunt cu ciclul neregulat, unoeri vine prea devreme alteori prea tarziu...
Medicul ginecolog nu mai zice nimic cum sa reiau AC pentru ca ii convine sa ia bani la fiecare ecografie ( diablo  diablo  cel putin as am impresia) medicul de familie tot insista pe rezolvarea probl. cu ficatul si colesterolul.  supa
O alta sugestie?
Medicul ginecolog este arab,  oare sa il schimb? Recomandati un medic bun in Iasi?

Offline

 

#7 2014-07-16 14:20:56

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: Senzatie de vagin uscat dupa anticonceptionale.

mai eu zic sa renunti la fumat (asta iti afecteaza ficatul) . 4 femina este apa de ploaie din ce stiu eu ... sunt foarte multe preparate naturiste ( Ficat sanatos - Fares, Liver Blend - Secom ...nu fac reclama, asta au mai folosit prietenele mele cu rezultate bune) pt ficat. bine nu stiu daca le poti lua impreuna cu AC ca tb sa verifici daca nu cumva interactioneaza ...

pentru colesterol eu am tinut regim (fara grasimi cu exceptia lactatelor pe care nu le mancam degresate, fara pajeli, fara fast food, fara sucuri carbogazoase fara prajituri...) si am luat un preparat naturist Cholesterl Blend si a fost f ok, mi-a scazut de la 250 la 200 in timp ce luam Logest (cholesterol blend sigur nu interactioneaza)

oricum daca tii regimul pt colesterol eu zic ca se rezolva si cu ficatul ... si bineinteles tb sa faci sport (2-3 ori pe sapt)

Ultima oara a fost editat de ciresica_oky_doky (2014-07-16 14:22:42)


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.