homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Vreau sa devin mamica


#1 2013-11-22 13:03:24

blue_eyes
Full member
Inregistrat: 2007-09-21
Mesaje: 788

vreau sa devin mamica

buna din nou. ma numesc Ana,am 27 de ani si imi doresc foarte tare sa am un bebe. dar problema e urmatoartea....
     in urma cu 1 an de zile am suferit un stop cardiac medicii m-au resuscitat 66 de Minute dupa care am ramas in coma 9 zile,in tot acest timp inima mea s-a recuperat binisor,iar dupa 1 an de zile nu mai i-au nici un fel de medicamente si inima mea e in regula iarasi doar ca are cicatrice acum. fac Sport si merg la pshilog periodic.   doctorii cardiologi spun ca nu ar fi o problema sa raman insarcinata trebuie doar avuta multa grija dar mie imi e foarte frica, frica ca poate inima nu o sa reziste sau poate voi avea un bebe bolnav desi doctorii spun ca ce am avut eu a fost acut si nu neaparat trebuie sa aibe si bebe.  dar totusi intebarea mea este... a mai fost cineva intr-o situatie asemanatoare ? cei care am avut stop cardiac mai avem voie sa facem copii? acete intrebari le pun si doctoriilor si pshihologului meu care ma incurajeaza dar totusi parca m-as simtii mult mai bine sa stiu ca sunt persoane care au trecut prin ce am trecut si eu si au reusit (va rog sa nu mi-o luati in nume de rau)
   


va multumesc  smile

Offline

 



#2 2013-11-22 13:53:08

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: vreau sa devin mamica

blue_eyes, bine ai venit!
imi pare rau pt trauma suferita- atat fizica, dar si psihica! iti urez bun venit la noi si sesdere cat mai lunga!
eu nu am avut probleme asemanatoare, dar parerea mea este ca ar trebui sa iti asculti medicii. daca ai ok-ul cardiologului, mergi mai departe cu incredere.
stiu si eu pers care au facut stop cardiac si au trait dupa aceea mult si bine, fara nici o problema.
banuiesc ca ai facut verificari sa vezi totusi ce a cauzat acest stop si cu ok-ul cardiologului si monitorizare foarte atenta pe timpul sarcinii, banuiesc ca nu ar trebui sa se intample nimic.


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#3 2013-11-25 22:40:48

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: vreau sa devin mamica

Blue-eyes, ce a cauzat problema ta? Eu zic sa intrebi medicul cardiolog daca mai are cazuri de paciente care au fost in situatia ta si au ramas insarcinate, si sa te puna in legatura cu acele persoane.
Nu cred ca vei avea un bebe bolnav, si nu cred nici ca inima ta nu o sa reziste, sunt convinsa ca avand parte de o buna ingrijire vei reusi. Trebuie insa sa fii constienta ca de la un moment dat iti vor veni anumite ganduri...pe care acum nu le ai...dar pe care orice mama cred le are...apar insa abia dupa nastere...ce se va intampla cu copilul daca doamne-fereste...se intampla ceva cu ea. Tu trebuie sa fii pregaatita, sa vorbesti cu psihologul de asta dinainte. In rest , eu sunt convinsa ca vei reusi.
Din cate stiu eu , Cris a avut o interventie la inima, iar acum este perfect sanatoasa, are o fetita perfecta si in sarcina nu a avut niciun fel de probleme cu inima - spre deosebire de mine, de exemplu, care am avut tensiune, desi eu nu avusesem probleme inainte.
Noi te asteptam cu drag printre noi!
A, am auzit o chestie, ca in timpul sarcinii celulele stem ale copilului trec in sangele mamei si repara ce este de reparat, era un studiu referitor chiar la problemele cardiace, si anume ca inima femeilor care au avut sarcini s-a reparat in urma sarcinii.


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#4 2013-11-26 00:25:56

blue_eyes
Full member
Inregistrat: 2007-09-21
Mesaje: 788

Re: vreau sa devin mamica

buna din nou. multumesc pentru timpul acordat in primul rand. Rose.., doctorii spun ca stopul meu cardiac a fost declansat din cauza ca eu avusesem una sau mai multe raceli netratate si am avut  muschiul inimii imflamat(Miocardita). din cauza aceasta inima a fost foarte slabita si a cedat. Si da am intrebat si cardiologii daca au mai avut cazuri asemanatoare dar raspunsul a fost negativ asa ceva nu mai avuse-se pana acum...si in tratamentul meu a trebuit sa se consulte cu alti profesori din orase mai mari (Gie?en si Marburg) eu locuiesc in Germania. oricum eu vreau totusi sa mai astept un an 2 pana ies de tot cortizonul si celelalte medicamente din corp. intotdeauna mi-am dorit copii dar acum mie atat de frica ...atat pentru mine cat si pentru bebe. multumesc pentru raspuns si mai astept si alte pareri

Offline

 

#5 2013-11-26 01:11:03

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: vreau sa devin mamica

Adica ai avut un microb care a calatorit la inima si a infectat muschiul inimii, inteleg eu...Dupa mintea mea parca nu ar fi asa grav ca si cum ai avea o malformatie,  ci inseamna ca ai avut o stare foarte proasta la momentul respectiv. Cred ca bebe sigur nu s-ar naste bolnav, nu are ce sa se transmita ereditar, singura problema ar fi sa suporti tu sarcina.
Eu iti doresc sa iei cea mai buna decizie  pentru tine, dar cred ca tot cu doctorii o vei lua, fiind o problema atat de rara.
La adoptie te-ai gandit? Este si asta o varianta. Stai linistita cu siguranta vei avea si tu bebele tau, intr-un fel sau altul, daca asta iti doresti, si veti fi fericiti impreuna. Medicii din Germania sunt foarte buni si te vor sfatui ce cale sa apuci.goodluck


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2013-11-26 16:13:02

Alexandrutza24
Banat
Inregistrat: 2013-10-24
Mesaje: 6

Re: vreau sa devin mamica

reclama

Offline

 

#7 2013-11-27 19:23:33

blue_eyes
Full member
Inregistrat: 2007-09-21
Mesaje: 788

Re: vreau sa devin mamica

multumesc mult de tot amandurora pentru raspunsuri puss , am sa vad eu cum o sa reusec. si da ne-am gandit si la adoptie...daca nu voi reusi eu atunci vom luat acest Gand in serios

Offline

 

#8 2014-01-13 12:14:33

AmiM
New member
Inregistrat: 2014-01-13
Mesaje: 5

Re: vreau sa devin mamica

Buna,
Incerc si eu sa devin mamica si recunosc sunt la prima incercare. Acum o saptamana am fost la ovulatie si am facut tot ce mi-a stat in putinta sa-mi iasa din prima. Va dati seama ca sunt moarta de nerabdare sa vad daca peste o saptamana si 2 zile imi vine cm. Momentan singurul simptom pe care il am este oboseala, parca m-a durut si capul, cred ca si un pic de arsuri. Dar mi-e frica sa nu cumva sa-mi induc singura aceste stari de la atata citit pe net. Voi cum sunteti? Imi poate spune cineva daca a avut vreun simpton la 6 zile de la conceptie?
Merci.

Offline

 

#9 2014-01-13 12:24:51

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: vreau sa devin mamica

E ffff dev pt aceste stari... eu aveam zeci de simp inchipuite luna de luna at cand invetcam.
Singurele reale au fost intepaturi de ovarr si de uter din ziua ovulatiei si o usoara senzatie de sensibilitate a sanilor cu 2 zile inainte de data ca care trb sa vina cm....

Bafta sa vina repede bb

Ultima oara a fost editat de cmin (2014-01-13 12:25:21)


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#10 2014-01-13 12:34:55

AmiM
New member
Inregistrat: 2014-01-13
Mesaje: 5

Re: vreau sa devin mamica

Merci mult de raspunsul rapid. Sunt maxim de nerabdatoare. Problema e ca atat am citit pe net ca m-am panicat. E super greu sa-ti iasa din prima, sanse de 25%, in conditiile in care partenerii sunt sanatosi, tineri si fara vicii. Acesta e si cazul nostru si sper sa ne incadram in cei 25% de fericiti.
Cred ca de fapt caut pe exemple ale mamicilor carora le-a iesit din prima. smile

Offline

 

#11 2014-01-13 13:06:45

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: vreau sa devin mamica

Primul pas este sa te relaxezi... stresul poate fi una din cauzele pt care sa nu iasa...


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#12 2014-01-13 13:20:09

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: vreau sa devin mamica

AmiM a scris:

Cred ca de fapt caut pe exemple ale mamicilor carora le-a iesit din prima. smile

Noua ne-a iesit din prima, daca te incurajeaza in vreun fel. smile

In alta ordine de idei, e foarte devreme pentru simpotme. La mine au aparut cam cand ar fi trebuit sa-mi vina menstruatia: somnolenta si dureri usoare de burta si ovare.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#13 2014-01-13 13:25:39

AmiM
New member
Inregistrat: 2014-01-13
Mesaje: 5

Re: vreau sa devin mamica

ma bucur sa aud ca v-a iesit din prima. incerc sa am rabdare si va tin la curent daca mi-a iesi si mie sau nu din prima.
cel mai mult, imi place ca am gasit o comunitate unde pot sa scriu ce simt, pt ca e dificil sa sa incerci sa iei feedback de la persoane care nu au trecut prin asta.

va pup pe toate. sucees celor care incearca si felicitari celor care au reusit deja.

Offline

 

#14 2014-01-13 17:09:17

AmiM
New member
Inregistrat: 2014-01-13
Mesaje: 5

Re: vreau sa devin mamica

am simtit mai devreme ca o impunsatura in burta, dar fara sa-i dau prea multa atentie si acum cand m-am dus la baie am vazut o secretie de un galben inchis spre maro. nu e multa, dar am citit ca inseamna ceva de genul un simtom ca esti insarcinata. se fixeaza ceva...parca asa era.
maine am programarea la doctor sa-mi prescrie vitamine si toate cele, dar pana atunci, ma ajutati voi cu un raspuns pls

merci

Offline

 

#15 2014-01-13 17:22:12

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: vreau sa devin mamica

teoretic se numeste sangerare de nidare...


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#16 2014-01-13 17:27:56

AmiM
New member
Inregistrat: 2014-01-13
Mesaje: 5

Re: vreau sa devin mamica

am citit acum si vad ca seamana cu menstruatia sau cel putin asa scrie pe net, dar eu nu vorbesc de ceva abundent. nidarea/nidatia poate sa fie doar o pata maronie mica?

Ultima oara a fost editat de AmiM (2014-01-13 17:37:15)

Offline

 

#17 2014-01-13 17:57:18

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: vreau sa devin mamica

AmiM, este posibil sa fie sarcina, si da, de obicei sangerarea de implantare e putina, o pata sau un spotting usor. Eu am avut.  Dar poate fi si din alte motive acea sangerare, sa speram ca in cazul tau e de la bebe, mult succes!


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#18 2014-01-31 12:43:13

ioana1988
Membru
Inregistrat: 2014-01-31
Mesaje: 1

Re: vreau sa devin mamica

salu......tocmai m-am inscris pe acest forum si am vazut ca sunt tot felul de discutii dar imi poate spune cineva o  parere despre doctorul ginecolog Marius Pop din Bistrița?vrem sa avem un bebe si ade 4 luni incercam si nimic si am hotarat sa facem ceva analize dar nu stim un medic bun la bistrita care sa aibe rabdare sa ne explice ce si cum. Daca stiti un alt medic bun la Bistrita va rog sa imi spuneti.

Offline

 

#19 2014-02-01 10:39:49

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: vreau sa devin mamica

blue_eyes a scris:

multumesc mult de tot amandurora pentru raspunsuri puss , am sa vad eu cum o sa reusec. si da ne-am gandit si la adoptie...daca nu voi reusi eu atunci vom luat acest Gand in serios

eu sa fiu in locul tau m-as gandi la adoptie! adica sincer, nu mi-as asuma un risc atat de mare ... si asa lumea asta este asa cum este ... nu vad de ce te-ai pune in paricol! eu zic sa te mai documentezi si sa ceri parerea mai multor medici! in plus fata de efortul sarcinii si nasterii care nu se compara cu mersul la sala, vor fi multe nopti nedormite si multa bataie de cap si mult stress dupa nastere!

Ultima oara a fost editat de ciresica_oky_doky (2014-02-01 10:43:01)


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.