homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Chiuretaj biopsic


#1 2013-12-05 21:47:10

mariapanaite
Membru
Inregistrat: 2013-12-05
Mesaje: 2

chiuretaj biopsic

As dori sa ma ajutati cu un raspuns care sa ma mai linisteasca.
La ecografia abdominala, in dreptul rubricii uter, scrie in felul urmator:
- pozitie - in ateversie
- contur - regulat
- dimensiuni- diametrul longitudinal 68 mm, diametrul anteroposterior 35 mm, diametrul transversal 42 mm
- miometrul cu ecostructura - omogena
- endometru - ecogenitate crescuta, diametrul de 10 mm (hiperplazic??)
- in cavitatea uterina se proiecteaza o imagine hipoecogena, cu diametrul de 3 mm, cu semnal Doppler prezent (posibil Polip Endometrial)
***SE RECOMANDA CHIURETAJ BIOPSIC.

Mentionez ca dna doctor are competente de ecografie, nu de ginecologie.
Ceea ce ma ingrijoreaza este ca imi doresc din toata inima un bebe si sper sa nu am probleme grave.

Offline

 



#2 2013-12-06 10:59:03

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: chiuretaj biopsic

Aparent ai putea avea fibrom/polip.....mergi la ginecolog. Nu cred ca ai probleme grave, endometrul ala hiperplazic(ingrosat) trebuie judecat functie de perioada ciclului menstrual, ca poate fi absolut normal sa fie asa


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2013-12-06 22:43:45

mariapanaite
Membru
Inregistrat: 2013-12-05
Mesaje: 2

Re: chiuretaj biopsic

Va multumesc din suflet pt raspuns. Maine am programare la ginecologie. O seara buna.

Offline

 

#4 2013-12-19 09:12:35

miax17
New member
Inregistrat: 2010-03-03
Mesaje: 6

Re: chiuretaj biopsic

Buna ziua,

Acum 2 zile am facut un chiuretaj, eram insarcinata in 6 saptamani (calculate de la ultima menstra). Ideea e ca am sangerat doar in ziua chiuretajului si de atunci nu am mai sangerat de loc. Tin sa precizez ca am dureri peliviene in dreptul ovarelor si ca in partea dreapta aceasta durere se prelungeste pana sus (un pic mai sus de buric)... imi este teama deoarece inainte de a descoperi o sarcina normala am fost suspectata cu o sarcina extrauterina in partea dreapta.
As avea nevoie de parerea voastra inainte de a merge la ginecolog.

Multumesc frumos.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.