homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Infectii repetate


#1 2013-12-07 01:23:29

N.Juuliaa
New member
Inregistrat: 2011-03-15
Mesaje: 13

Infectii repetate

Am si eu o intrebare, m-as bucura sa ma poate indruma cineva.
Am facut pauza de sex aproape doi ani de zile, acum doua luni mi-am reinceput viata sexuala. Dupa primul contact mi-a aparut o mica fisura la intrarea in vagin si am facut candida si gardnerella. [/u]
Tratamentul a fost urmatorul:
Pentru mine
Canesten ovule ? 6 ovule, cate unul timp de 6 nopti consecutive.
Canesten crema ? pentru vagin si labii, timp de o saptamana, de 2-3 ori pe zi
Diflucan de 150 de mg ? 2 pastile (o pastila la 7 zile)
Dupa ovulele Canesten:
Cervugid ovule ? 12 ovule
Flagyl de 250 mg, 2 pastile pe zi, timp de 7 zile.

Pentru partener:
Canesten crema ? timp de 12 zile
Diflucan de 150 de mg ? 2 pastile (o pastila la 7 zile)
Flagyl de 250 mg, 2 pastile pe zi, timp de 7 zile.

La terminarea tratamentului ma simteam foarte bine, am facut sex si s-a repetat povestea: mi-a aparut din nou o fisura, usturimi, iritatii, am stat cateva zile, am refacut analizele, am din nou candida si gardnerella.
Ca o completare, am fost diagnosticata acum ceva timp cu vaginita atrofica, am repetat de mai multe ori analizele hormonale din sange, am fost si la endocrinologie, totul este bine, dezechilibrul se afla numai la nivelul vaginului. Mi s-au recomandat ovule Colpotrophine, dupa ciclu, timp de zece zile pe luna, am apucat sa fac tratamentul acesta doar o luna, apoi mi-am reinceput viata sexuala si de atunci ma chinui cu tratamente. Imi este deja frica sa fac sex, ma gandesc ca iar imi apar fisuri in vagin, iar fac infectii, iar o iau de la capat cu nebunia.

Cateva precizari:
-nu fac irigatii
-nu am imunitatea compromisa
-sunt intotdeauna excitata atunci cand fac sex
-folosesc Lactacyd Femina (in exterior, bineinteles)
-nu iau anticonceptionale

Ultimul tratament prescris a fost urmatorul:

Pentru mine:
Tergynan ovule  ? timp de zece zile
Diflucan de 150 de mg ? 2 pastile (o pastila la 7 zile)
Flagyl de 250 mg, 2 pastile pe zi, timp de 7 zile.
?
Dupa terminarea tratamentului:
Softigyn, 6 ovule, imediat dupa ciclu, timp de 3 luni consecutiv

Pentru partener:
Canesten crema ? timp de 12 zile
Diflucan de 150 de mg ? 2 pastile (o pastila la 7 zile)
Flagyl de 250 mg, 2 pastile pe zi, timp de 7 zile.

Am doua intrebari:
1 ? Avand in vedere ca iau antibiotic (Flagyl), nu cumva acesta favorizeaza reaparitia candidei? Sau nu trebuie sa-mi fac griji avand in vedere ca iau Diflucan?
2 ? Cum sa procedez ca sa scap de acele fisuri vaginale? Sexul nu este brutal, sunt excitata ? Softigynul ma poate ajuta? Stie cineva un alt remediu? Sa folosesc Softigyn si apoi, in continuare, ovule cu Colpotrophine?

Am facut si colposcopie si vulvoscopie, se pare ca totul este in regula.
Sunt pur si simplu disperata, chiar nu stiu ce sa mai fac, nu as vrea ca peste o luna sa o iau de la capat cu analize si tratamente.

Ultima oara a fost editat de N.Juuliaa (2013-12-07 01:25:07)

Offline

 



#2 2013-12-07 08:13:50

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Infectii repetate

Faptul ca nu iei anticonceptionale e o veste proasta....evident, poate ai un motiv foarte serios. Pe partener nu are rost sa il chinui cu tot soiul de tratamente. Tu insa, din pricina vaginitei atrofice, patesti asta la fiecare contact sexual....Asa ca solutii sunt doua:fie pui colpotrophine ala luna de luna fie folosesti inelul vaginal contraceptiv cu care impusti doi iepuri deodata....sigur, cu conditia sa nu ai contraindicatii....
Eu te astept daca vrei sa discutam pe larg....
Ramine si varianta trei, complet de nedorit, sa te chinui cu tratamente


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2013-12-07 14:32:34

N.Juuliaa
New member
Inregistrat: 2011-03-15
Mesaje: 13

Re: Infectii repetate

Doctoressa,
Multumesc mult pentru raspuns!
Am 39 de ani, o perioada lunga de timp nu am avut partener, anticonceptionalele nu isi aveau rostul. Mi-as dori un copil, nu acum, cam intr-un an de zile.
Am doua ERAD-uri pe col, o vaporizare laser facuta pe vagin, HPV cu tulpinile 6, 16, 31, 33. Ultimul ERAD a fost facut in 2008.

De vreo 10 ani mi s-a dereglat ciclul, de la 28-29 de zile, a ajuns sa-mi vina undeva intre 21 si 24-25 de zile. In perioada dereglarii ciclului a aparut si lipsa de estrogen in vagin. Analizele hormonale le-am facut in august, Free T4, Estradiol, FSH, Hormon Anti-Mullerian, Inhibina B, LH, Progesteron, Prolactina, Testosteron mi-au iesit bine.
Testosteron liber, DHEAS si 17 OH progesteron au iesit putin mai mari decat normal. Mi s-a spus ca motivul este ovarul drept, nu este chiar polichistic, dar are mai multi foliculi decat normal (5, insa doctorii au fost de parare ca de abia de la 10 foliculi in sus se poate vorbi despre ovar polichistic).
Am un nodul de 9 mm pe lobul drept al tiroidei, dar nu pune probleme, Calcitonina mi-a iesit bine. Progesteronul facut in ziua 21 mi-a iesit mic (dar in aceeasi seara mi-a venit si ciclul), lucrat luna urmatoare in ziua 18 a iesit bine (de data asta la un ciclul de 25 de zile).

Eu am intrebat de fiecare data aceasta lipsa de estrogen din vagin nu inseamna ca am nevoie de anticonceptionale, mi s-a spus ca nu. Nu stiu daca cauza este data profilul meu hormonal sau de varsta. Unul din doctori a fost de parere ca ma pot regla, pot scapa de aceasta vaginita atrofica, cu conditia sa-mi pun ovulele cu Colpotrophine timp de cateva luni consecutiv, 10 zile, imediar dupa ciclu. Acelasi doctor mi-a zis ca din ziua a 14-a a ciclului sa folosesc ovule Utrogestan, pentru a regla progesteronul si ciclul. Endocrinologul a avut cu totul alta parere, mi-a zis ca nu exista sanse sa ma mai reglez vreodata, solutia este sa folosesc lubrifiant la fiecare act sexual si ca nu am nevoie de progesteron. Mi-a dat sa iau Evening Primrose timp de 6 luni si un extract natural care contine palmier pitic, acesta timp de 2 luni. Ultima dr ginecolog mi-a recomandat Softygel pentru reglarea florei si pentru vaginita atrofica.

Acestea fiind situatia, in cazul in care credeti ca exista o solutie pentru sirul acesta nesfarsit  de probleme, m-ar bucura sa ne vedem, la o discutie mai amanuntita.

Revenind la tratamentul pentru candida si gardnerella, am o mare dilema: daca iau Diflucanul si incep apoi sa iau Flagyl, nu anulez efectele Diflicanului? Sa iau doza unica de Flagyl?

Ultima oara a fost editat de N.Juuliaa (2013-12-07 14:34:14)

Offline

 

#4 2013-12-07 20:50:23

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Infectii repetate

Flagyl nu iti va declansa candidoza....e nevoita sa il iei is pe el si diflucanul ca sa rezolvi problema.pentru moment.....cum am zis insa, din pacate, vaginita atrofica va avea grija sa iti readuca problema de fiecare data cind faci sex.....eu o vad rezolvata cum am zis, intr-unul din cele moduri


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#5 2013-12-08 19:08:57

N.Juuliaa
New member
Inregistrat: 2011-03-15
Mesaje: 13

Re: Infectii repetate

Multumesc mult, Doctoressa.

Am sa ma programez la o consultatie, poate gasim impreuna o solutie pe termen lung.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2013-12-08 19:51:40

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Infectii repetate

Te astept.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#7 2013-12-12 19:21:57

alila
New member
Inregistrat: 2013-03-15
Mesaje: 85

Re: Infectii repetate

sper ca postez bine
am avut vreo 2 infectii, una cu e colli, am tratat'o, apoi la recoltarea de control mi'a iesit streptococ agalactiae...nu iau niciun tratament acuma, am zis ca imi fac mai rau,avand in vedere ca am recidivat cu altceva...nu ma doare nimic, nici usturimi, doar o scurgere mai galbuie
intrebarea mea este: se pot face spalaturi o data pe saptamana, cu bicarbonat de sodiu, sau e prea des? si 2L ar fi prea mult? (am auzit de la mai multe surse ca bicarbonatul de sodiu e foarte bun, si pt rani pe col, cum am si eu; mentionez ca am fost la ginecolog de vreo 3 ori in ultimul an si tot ce mi'a dat nu m'a ajutat cu nimic,deci am renuntat la medicamente...)


madness is genius albert

Offline

 

#8 2013-12-17 14:36:50

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Infectii repetate

doctoressa a scris:

Flagyl nu iti va declansa candidoza....e nevoita sa il iei is pe el si diflucanul ca sa rezolvi problema.pentru moment.....cum am zis insa, din pacate, vaginita atrofica va avea grija sa iti readuca problema de fiecare data cind faci sex.....eu o vad rezolvata cum am zis, intr-unul din cele moduri

nu inteleg cum inelul (contraceptiv sa inteleg) o va ajuta cu faptul ca face mereu la contact veginita si candidoza  va vad doar cum o ajuta cu contraceptia

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.