homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35-13


#229 2014-01-01 23:02:26

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Ce aveti maica toate cu bebei prematuri? Lasa o sa vedeti ca o sa fie bine..nu stiu in Ro dar aici se nasc bebei de 500g deci..si oricum
Get a tau are 2,400 deci e ok..

Offline

 



#230 2014-01-01 23:05:24

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Crede-mă ca am discutat și rasdiscutat cu ea și nu ?nțelege ca e și el om și mai comentează.  Faza e ca ea tot vrea sa ?l... ?mbunătățească,  dar e prea directa și acidă.  Degeaba ii zic eu ca nu obține dec?t sa nu fie plăcută,  pt ca oamenii nu accepta ușor critica,  chit ca e cu bună intenție. De fiecare data c?nd discut cu ea,  se termina aiurea. Azi mi-a zis ca eu sunt copil,  ea mama și discuțiile au un punct,  o limita. Ca nici mie nu ?mi va conveni sa ?mi zică fi-miu ca nu  ii place nu știu ce caracteristica la mine.  Faza e ca ei ii place la maxim cum e ea,  nu vrea sa se pună ?n locul celuilalt și replica ci  "nu ?mi pasa".  Ca ea asa e și ca sa o acceptam fără comentarii sau sa nu ne mai vedem. Mai ai replica la asta?  Ca eu nu mai găsesc cale de a rationaliza. Asa ca trec mai departe și fie ce o fi,  pe mine una ma epuizează și am un bb mic ?n burta pe care trebuie sa ?l apar de stres.

Dacă găsești soluția cum sa comentezi fără sa se supere ea și sa convietuiti ok,  as dori și eu sa aflu.  Noi ne vedem 10 zile la 2 luni și merge din ce ?n ce mai prost.  hmm


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#231 2014-01-01 23:25:54

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Jac, bebe meu are 2150 g, nu 2400. O sa fie bine la toate. Asta e ingrijorarea spre sfarsit, cum la inceput era sa nu pierdem sarcina.
Ano, ideea era sa nu mai incerci atat de mult sa ii faci ei pe plac ca nu ajungi nicaieri si nu reusesti. Ea trebuie cu forta (daca de vorba buna nu intelege) sa vada ca ceilalti au voie la pareri si comentarii. Chiar daca ei nu ii convine ca ea presupune ca are dreptate. Eu m-am certat cu soacra pe mail si in mesaje lol I-am explicat ca este foarte vehementa in pareri si parintii sunt responsabili pentru copii, nu altcineva. Si toata lumea o sa imi dea sfaturi, si mama mea, nu numai ea si ca noi trebuie sa ne documentam si in final sa facem cum credem noi ca e mai bine pentru copilul nostru. A dat-o ea cotita ca da, asa a facut si ea, cum a considerat ea si ca de fapt ea doar PARE vehementa lol
Eu pe viitor o sa spun ce cred daca vad ca o ia razna si daca se supara sa fie sanatoasa. Ei cred ca ii este frica ca o sa ramana singura ca sotul s-a mai certat cu ea pentru mine.
Nu muncesc de la 19 ani sa plec capul si sa fac cum vrea cineva ca pur si simplu. Cu parintii mei m-am certat pana au inteles ca sunt independenta si ca pot da sfaturi, dar hotararea finala eu o iau.
Stiu ca e mama ta, dar nu rezolvi decat sa te stresezi fara rezultat. Imi pare rau de fratele tau ca el e la mijloc.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#232 2014-01-01 23:43:04

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Geta,  mulțumesc de sfaturi.  Da,  cel mice  prins la mijloc și suferă,  ca ea vrea sa plece de m?ine,  ca ma,  atmosfera e de kkt acum și el vrea sa plece s?mbătă cum i ss-a spus  inițial.  Meh
Gata cu sub ast,   ca nu e bun pe anul nou.

Bebicul meu are 1200g. Azi a fost tare simpatic,  s-a făcut simțit mereu. Are dreptate Geta  cu grijile pe final,  prematuritatea,  sănătatea lor.  Nici eu nu pot  ?ncă vizualiza cum ?l țin ?n brate,  ?ncerc sa ghicesc ce sentimente ma vor ?ncerca  și ma cutremur de dorința smile

Eu ma retrag la somn,  va pup


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#233 2014-01-01 23:44:56

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Burtici, nu numai greutatea conteaza la un bebe prematur. nustiu
Da' ce v-a venit sa va ganditi ca nasteti prematur?!


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

 Publicitate


loading...

#234 2014-01-02 00:11:04

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Katey, ne gandim acum ca asta ar fi pericolul cel mai comun pe sfarsit de sarcina. Si greutatea o stim, restul nu le stim. De asta tot speram sa creasca mari bebeii. Dar o sa nastem toate la termen.
Ano, noapte buna. Sa fie bine pana la urma.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#235 2014-01-02 00:20:38

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

A meu la 29 sapt avea 1400 dragu' de  el big_smile
Scuze atunci, Get smile credeam ca 2,400
Si are dreptate Kate, ca nu numai greutatea conteaza..
Eu nu ma tem pt ca deja am in cap ca oricum daca ceva mi -l scoate..cred ca de asta nu ma tem
Oare cat are a meu?

Offline

 

#236 2014-01-02 01:18:07

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Get, inteleg, si eu ma tot gandeam la asta, dar cum mai zicea cineva aici (cred ca Deno), un pic daca pune cursorul mai la stanga / dreapta poate fi eronata greutatea.
A mea la 33 de saptamani avea 2360 si s-a nascut la 35 cu 2490, deci doar 130gr sa  fi pus in 2 saptamani? nustiu
O cunostinta a nascut fetita de 2700 sau 2800 iar la ultima eco, cu mai mult de o saptamana inainte i-a zis ca are aproximativ 3300...
Asa ca mai bine va ganditi ca vine bebe la termen, sanatos, ca frumos e sigur. smile


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#237 2014-01-02 05:05:51

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Katey, cum va da Domnul. Speram cu toatele sa fie bine, logic smile


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#238 2014-01-02 09:13:21

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Buna dimineata fetelor si LA MULTI ANI pentru Noul An 2014 !!  majoreta
Va dorim sanatate,bucurii,noroc si mai ales : teste pozitive,sarcini usoare si nasteri usoare ca fulgii de nea!!  goodluck

Greutatea estimata la eco,pentru mine a fost o prostie.
Ultima eco o facusem la 33 de sapt si avea in jur de 2,100 kg cat micuta ta Getut,si mi-au zis ca nu va fi mai mare de 3-3,200 si a iesit de 4,200 deci nu e batut in cuie ce zic doctorii la ecograf.

Pe 7 ianuarie am primele 2 vaccinuri la ora 9.  cesafac  cesafac
Pe 7 ianuarie am ecografie la sold cu ea la ora 9:10.  cesafac

Ce ma sfatuiti sa ma duc inainte la eco si dupa la vaccin?Ma gandesc ca o vor durea piciorusele,si nu va sta la ecograf.  supa


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#239 2014-01-02 09:32:54

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Ioana! puss
Nu stiu ce sa zic, off cu vaccinurileee sad
Poate e mai ok la eco inainte si dupa la vaccin..ziceau fetele de la mine ca plange..iti dai seama ca doare
Neata, ma duc sa ma spal, avem ecoooooo hjarta adica gine, dar tot timpul se uita la grasan big_smile

Offline

 

#240 2014-01-02 09:36:34

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Jacqui esti o sexoasaaaaa,te-am vazut pe feisbuci.
Da mai imi e o frica cu vaccinul,tremuram toata,avand frica cand i-am pus cercelusi,ca va plange,dar nu.
Acum la vaccin o sa plang si eu cu ea.
Pai se sperie la ac si dupa de la solutie care e uleioasa,ne ustura pe noi ce suntem mari,dar cei mici??
Succes la eco si asteptam o pozica cu sexosul tau frumos!!


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#241 2014-01-02 09:57:36

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Neatza burtici si mamici puss

Ioana puss mititica de ea! O sa treaca repede hjarta

Jacq puss sa vii cu vesti bune!

Tin pumnii sa iasa toti bebeii la termen! hjarta

Noi am facut aseara revelionul, am avut la noi cumnatele si inca un coleg de-al lui iub cu nevasta..astia din urma au 1 an de incercari, el nu vrea sa mearga la analize, la ea nu sunt probleme..dar sunt asa tinerei, ea are 24 smile

Una dintre cumnate mi-a facut nu stiu ce chestie cu verigheta legata de-o ata si tinuta deasupa mainii mele si cica o sa am baiat lol o seara de inspiratie, ce sa mai

Nu s-a fumat decat in bucatarie, dar cine a mai putut dormi grater


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#242 2014-01-02 10:30:39

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

neatza
azi neaparat iesim din casa ca nu mai pot, ma catar pe pereti lol de 2 zile numai stau si bag in mine rotfl
get, ano nasoala situatia cu soacra si respectiv mama. Asa face si sotul in discutiile cu maica-sa, zice dada numai ca sa nu o mai auda, eu in schimb nu pot sa imi tin gura, pana n-am eu ultimul cuvant si pun pe toata lumea la punct nu ma las diablo

Apropo de asta, sa va cer si voua o parere. Noi eram destul de apropiati de familia sotului (unchiul, matusa si bunica) adica o data la 2 saptamani mergeam in vizita, le duceam cadouri la copii (au trei), anul trecut l-am luat pe cel mare cu noi la mare etc deci eram destul de apropiati. In vara dupa ce ne-am mutat in chirie au venit cu tot cu copii in vizita. Totul bine si frumos numai ca dupa faza aia nu au mai dat niciun semn de viata, niciun telefon, nimic. Ulterior am aflat ca i-au cerut soacrei imprumut niste bani (destul de mult) si soacra i-a refuzat pentru ca ne-a trimis noua pentru nasterea fetei.
Dupa chestia asta care se intampla in iulie nu au mai dat niciun semn pana acum o luna, nici sa ne intrebe de sanatate macar, de sarcina etc. Plus ca atunci cand au venit in vizita ne-am pregatit si noi, i-am pus la masa etc si dup-aia sa auzim de la o terta persoana ca ei au cumparat de toate atunci cand au fost la noi neutral Lucru care m-a deranjat pentru ca poate nu eram in cea mai buna situatie cu banii la momentul respectiv si totusi ne-am straduit sa fie totul bine. In fine, ideea e ca nu stim cum sa reactionam daca cumva vor sa vina sa vada fata dupa ce ajungem acasa. Sa le zic ca nu-i primesc pare extrem, mai sunt persoane, rude de-ale mele, care nu m-au sunat in astea 9 luni dar daca or sa vrea sa vina in vizita o sa ii primesc insa cu astia chiar nu stiu cum sa procedez pentru ca sincer nu ii prea vreau la mine in casa si mai ales in preajma fetei. Or fi si hormonii mei care sunt cat casa la momentul asta de asta va cer parerea si voua. Sotul e si el suparat pe ei dar e mai putin extremist ca mine, el zice ca daca vor sa vina sa ii primim cand avem chef si dispozitia necesara, sa stea la o cafea si la revedere, exact ca niste cunostinte.


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#243 2014-01-02 11:21:51

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Emi, eu te inteleg perfect si probabil ca la fel as reactiona si eu, dar pt a fi impacata tu cu tine cred ca cel mai bine e cum zice si sotul
oricum nu o sa reinvie relatia de dinainte si probabil ca lucrurile se vor raci definitiv..dar daca vor sa vina sa vada fata, tu poti fi mai presus decat ei primindu-i, un refuz ar insemna sa te cobori la nivelul lor smile oamenii care se comporta asa se asteapta la reactii asemanatoare pentru a avea siguranta ca ei sunt ok, altii sunt mai rau


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#244 2014-01-02 13:26:28

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Hello,

Ioana, ii face 2 vaccinuri odata?? Aici nici nu se pune problema, medicul mi-a zis ca e musai sa fie cel putin 30 de zile intre vaccinuri..

Sa stii ca ecografia de sold dureaza cam jumatate de ora...ar fi fost mai bine sa o faci inainte de vaccin, ca apoi s-ar putea sa fie agitata fata si sa nu mai stea la eco, mai ales ca vaccinul se face in piciorus. Insa fata mea la primele 2 vaccinuri nu a plans deloc, cand a mai crescut a inceput sa reactioneze...insa nu rau, doar un tipat acolo si gata. Dar depinde de copil cum suporta durerea...unii plang rau..

Emi, are dreptate sotul tau. Eu i-as primi dar asa mai cu raceala, o cafea si la revedere. Oricum cu bebe mic nu vei mai putea sa ii servesti cu altceva, ca numai de asta nu vei mai avea timp..


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#245 2014-01-02 13:31:08

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Neata, fete.
Emi, eu nu cred ca i-as primi ca m-as simti prost, ce sa vorbesc cu ei? De parca voi ati avut vreo vina in tot ce s-a intamplat cu banii sau soacra. Si ce au comentat a fost josnic si urat din partea lor. Sa stea acasa cum au stat si pana acum.
Bine, eu sunt mai cu capul. Dar aici trebuie luata in considerare si parerea sotului ca e si copilul lui si sunt si rudele lui.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#246 2014-01-02 14:03:42

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Hellooo
Merciii, Ioanaa puss
Citesc dupa tot, ca acu vreau sa vb un pic cu mama
Bebeloi e bine merci cu fundu' in stomacu' meu si de asta ma doare lol are 2419 grameee hjarta
E doar un picut mai mare, vedem maine mai ok la morfo
Doar ca eu am tensiunea 103\62 si is cam ametita
Mi au dat analizele de sem 3 si pe 17 sa mi faca cultivul ala din orificii lol
Em eu zic da nu i bagi in seama, si sa i primesti ca dupa iar ies vorbe forgetit
Ioana nu am pozute sad maine poate imi dau la morfo puss
Iulia puss
A si am fost la aia de diabet, mi a schimbat insulina, am mix cu rapida, ca seara tot mare o aveam...

Ultima oara a fost editat de Jacqui (2014-01-02 14:09:40)

Offline

 

#247 2014-01-02 14:16:20

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Bine ca e totul bine, Jac. Te apropii si tu de intalnirea cu bebe smile
Ioana, si eu tot eco intai ti-as zice sa faci.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.