homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35-32


#590 2014-01-06 21:38:32

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Em, eu iti doresc sa se hotarasca cea mica cat mai repede sa se nasca, sa o ai odata in brate sa fii linistita ca e bine, sanatoasa.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 



#591 2014-01-06 21:43:31

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Eu cred ca la termen o sa fie bine cu greutatea puss
Acum cum o masori ti ai luat alt aparat?

Offline

 

#592 2014-01-07 08:18:45

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Neata
Eu o tai la analize si endo, sper sa nu ies de acolo dupa ce o bat!!
puss

Offline

 

#593 2014-01-07 09:21:40

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Neata!

La multi ani celor ce poarta numele sfant de astazi!  majoreta

Jac, bafta!  goodluck


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#594 2014-01-07 10:08:50

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

party Neatza puss si la multi ani pentru voi si cei dragi care purtati numele Sfantului Ioan!

Si eu am azi endo, sper sa faca mai mult decat sa ma pipaie la gat stand pe scaun si sa imi dea sa repet analzele...

Ultima oara a fost editat de iuliabebe (2014-01-07 10:09:43)


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#595 2014-01-07 10:18:56

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Neata si LA MULTI ANI sarbatoritelor/sarbatoritilor!!

Eu ieri l-am sunat pe doctor sa-i zic rezultatele de l-a sumar si a zis ca vrea sa ma vada sapt asta. Si l-am intrebat daca sa imi fac programare pe joi/vineri ( atunci ar fi 2 sapt de la ultima eco) si el a zis nu, sa il sun azi dimineata. Si nu intelesesem de ce.
Ei, azi l-am sunat si a zis sa vin maine la 8 dimineata la maternitate sa imi faca internare de zi sa ma puna la nu stiu ce aparat pentru o monitorizare. Oare despre ce aparat e vorba? Ala care vede miscarile fetale?     SI va fi si Nemescu acolo sa ma examineze amandoi.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#596 2014-01-07 10:25:23

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

La multi ani tuturor sarbatoritelor si sarbatoritilor care poarta numele Sfantului!

Jac, Elena, bafta multa!

Elena, e bine ca primesti atentia cuvenita, dupa istoric medicii sunt mai precauti. O sa fie bine de data asta puss


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#597 2014-01-07 10:33:49

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Ano, multumesc!
Mi-a zis sa imi aduc pijamaluta, iar eu nu mai am nici una care sa nu ma stranga la burtica... cred ca tre sa ies sa imi caut.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#598 2014-01-07 10:36:04

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

neatza
mi-am masurat dimineata inainte sa mananc, 124/81 deci a mai scazut fata de aseara. Sa vedem si diseara cum e
La multi ani sarbatoritelor si sarbatoritilor


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#599 2014-01-07 10:42:42

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Em, la mine creste pe parcursul zilei. Adica dimineata e mereu 115-120 sistoloca.  Si spre seara urca spre 130 sau chiar 140 .  Si acu nu stiu daca e doar in mintea mea dar de cand am redus sarea si beau cam zilnic suc de sfecla, nu prea am mai avut probleme cu ea. de putine ori a urcat peste 130.

Ano, azi ai facut 29+ , nu? big_smile

Ultima oara a fost editat de elena.plahatca (2014-01-07 10:55:33)


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#600 2014-01-07 11:08:09

oana_isabela
Full member
De la: targoviste
Inregistrat: 2013-09-24
Mesaje: 593

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

La Multi Ani voua burtici si mamici ce purtati numele de Sf.Ioan!!!!!
Multa bafta astazi la analize si doctori! Astazi imi primesc si eu rezultatele la analize sa vad cum stau.
O zi minunata va doresc!!!!!


Iti multumim Doamne pt minunea de fata!
19.05.2014  ora 10.15-Mara Gabriela

Offline

 

#601 2014-01-07 11:30:52

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Elena, da, 29+ Acum am schimbat si la semnatura. Mersi ca ti-ai adus aminte ca eu uitam sa modific semnatura big_smile
Nu ai nicio pijama pe care sa o porti sub burta? eu asa le port, nu mi-am luat de gravide, le port sub burta. Pt o zi nu merita sa dai banii pe una speciala.

Tensiunea pot sa confirm si eu ca creste pe masura ce se intra in/parcurge trim 3, de unde in trim 2 aveam 9-10 sistolica, acum am si eu 11 seara.


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#602 2014-01-07 11:58:51

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

neatza gravidutzelor si la multi ani ,sa fiti sanatoase cu toate si sa duceti cu bine sarcinile la capat, ca apoi sa va tineti pruncii in brate.

emylia, o sa fie , cu cat mai putine griji cu atat mai bine, stiu ca e nu e usor de aplicat, dar trebuie....eu pe masura ce se apropia ziua nasterii imi era din ce in ce mai frica, deja nu mai vroiam sa nasc, vroiam sa stea acolo in burtica, imi era frica mai ales de sistemul medical (la tine nu cred ca e cazul) : nu nasteam cu dr mea, imi era frica ca nu dau ce si cat trebuie la cine trebuie, daca o sa ma descurc singura pe acolo, aveam cordonul in jurul gatului (apoi nu l-a mai avut), lichiduyl se diminuase, dar colul tot tare era, etc, etc...dar a fost bine in final, asa ca incerc sa va incurajez pe toate, la al doilea clar nu m-as mai stresa asa tare, poate doar putin de tot.
important e sa ganditizi pozitv :,, va fi bine, va fi bine, va fi sanatos si eu si bebele,, asta sa aveti mereu in gand si va fi ok.


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#603 2014-01-07 12:24:18

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Gata si eu cu endo big_smile nu mi-a facut eco, a zis ca cea din octombrie e suficienta si daca nu am noduli, nu i-ar putea spune prea multe inca o eco..
mi-a dat in schimb sa fac o analiza TRAB ii spune, la synevo, care e elocventa si in baza rezultatului mi-ar spune daca e cazul sa iau tratament...care tratament nu se gaseste in RO, dar se gaseste in IT, am prieteni acolo smile

Mi-a repetat ca e normal ca tsh-ul sa scada, doar ca la mine a scazut cam mult si ca riscuri ar fi greutate mica la nastere sau avort spontan sad m-a cam speriat, asa ca acum merg la synevo

Altfel, urina e ok wink se pare ca proba mea era contaminata ori de mine, ori de ei, pt ca acum nici urma de e-coli ..macar m-am linistit cu asta


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#604 2014-01-07 12:40:57

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

La multi ani tuturor sarbatoritilor!
Iulia, bine ca a iesit ok la urina. Succes la analize.
Emi, bine ca a mai scazut tensiunea, doamne ajuta sa ramana asa.
Elenus, oare de ce nu ti-a zis ce fel de analiza e si de ce o face? Bafta maine.
Va pup pe toate.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#605 2014-01-07 12:49:21

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Am venit, si am lesinat la analize+ mi a scazut zaharul, aici se cheama bajada, nu imi vine in romana..cand iti scade dintr o data zaharul tare
Iulia, ma bucur ca esti bine!!!!
Ano, inca un pic si schimbi prefixul
Azi endo super de treaba, adica comenta ea dar..mi a dar insulina rapida pt cand vreau sa mananc ceva in plus, am ramas yikes lol iei!!!!!
Am ramas un pic asa.. Pt ca mi a zis ca deacu o vad dupa ce nasc, si pana acum o vedeam odata la 2 saptamani, deci imi induc sarcina sigur, ca altfel aveam iar cu ea...deci nu cred ca ma lasa o luna si o saptamana de capul meu...mai ales ca tot am cateodata glicemii mari

Ultima oara a fost editat de Jacqui (2014-01-07 12:50:09)

Offline

 

#606 2014-01-07 13:00:07

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Getut, nu analiza, a zis monitorizare, a zis ca o sa stau vreo ora sa monitorizeze bebelusul sau ceva de genul... Cred ca e vb de aparatul ala care masoara miscarile, bataile inimii si contractiile.

Am fost si mi-am luat pijamale, nu speciale pt gravide ci pur si simplu o marime mai mare(de fapt cu cateva marimi bune in plus) si in plus cu elasticul moale, ma simt f bine in pantalonii aia, nu ma apasa pe burtica. Am rascolit magazinul femeii, m-am uitat la o multime de modele, de fapt tot ce ma interesa era elasticul de la pantaloni. SI mi-am luat si papuci pt spital.
Si erau destul de sus cuierele cu pijamale si ridicam mainile sus, capul sus si am ametit iar cand am iesit din magazin mi s-a facut rau de-a binelea, m-am intins pe o banca... mai era pe o banca vecina un om al strazii intins ca si mine lol


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#607 2014-01-07 13:04:08

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Jaq ma bucur ca e totul bine si ca ai scapat de vizite la endo lol deocamdata
get si eu sper sa ramana asa, cat mi-a gasit mie aseara ar fi limita superioara dar medicul a zis ca mai degraba o tinem sub control prin pastile decat sa aiba vreo fluctuatie si doamne fereste sa se intample ceva cu bebe
adina puss eu as dori sa nasc mai repede, sa o am langa mine, macar daca o vad pot sa stiu daca ii e bine sau nu ... incerc sa gandesc pozitiv si mai ales sa nu ma mai enervez din orice, dar ultima parte nu prea imi iese
ano felicitari ptr 29+. mai ai putin si schimbi prefixul big_smile asa am observat si eu cand mi-o masuram constant, dimineata avea o valoare, seara alta
elena poate gasesti totusi o pijama sa o pui sub burta cum zice ano, e pacat sa dai banii ptr o zi

Apropo mie ieri nu mi-a facut control si pe capra hmm Ori o fi uitat ori nu stiu ... Diseara avem Scoala Parintilor big_smile
Maine dimineata ma duc sa imi recolteze si sa duc proba de urina. Apropo, care ati mai recoltat urina pe parcursul a 24 de ore, se gasesc la farmacii si recipiente mai mari, de 2-3 litri? Sau cum ati procedat? Mie mi-a zis sa recoltez pe 24 de ore si sa le duc un borcanel de ala normal pentru proba


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#608 2014-01-07 13:11:29

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Em, am luat deja pijamale. Pai de ce pentru o zi? Le pot purta si dupa, si ce daca-s mai largute, sunt comode.

kapitulation wow, m-au sunat acum de la munca sa vin sa imi iau ultima transa de bani. Eu ma gandeam ca m-au uitat. teoretic de dadea salarul la data de 1, sa zicem ca nu au lucrat pana pe data de 3...dar cand am vazut ca nu m-au sunat dupa data de 3 am zis ca nu mai vad banii.

Em, recoltezi intr-o sticla curata, si apoi versi intr-un recipient de analize normal.

Ultima oara a fost editat de elena.plahatca (2014-01-07 13:19:05)


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.