homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35-40


#742 2014-01-09 00:36:54

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Ele a meu la 20 sapt la eco era intors..nu stiu daca mai devreme
Si de atunci asa sta ..oricum are timp fata sa se intoarca
Serios se reface? Parca nu mi vine sa cred, ditamai capul de bebe iese pe acolo rotfl

Ultima oara a fost editat de Jacqui (2014-01-09 00:38:38)

Offline

 



#743 2014-01-09 00:41:00

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Jac, stiu ca mai are timp, stiu cazuri in care bebe s-a intors si la 35 de saptamani. ERam doar curioasa, nu ma stresez pe tema asta. Daca nu se intoarce si imi face ceza din cauza asta, nu conteaza. Doar sa fe bebe bine.

Bebita mea a fost micuta 1700g, dar sunt convinsa ca se reface si la bebei mai mari.

Ultima oara a fost editat de elena.plahatca (2014-01-09 00:44:55)


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#744 2014-01-09 00:44:40

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Aaaa ok, ma gandeam ca poate iti faci griji smile
Pfiu ce somn am

Offline

 

#745 2014-01-09 00:46:38

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

SI mie mi-e somn dar mai am de spalat aparatul de facut suc, are o gramada de piese, parca-i puzzle. Imi fac cam zilnic suc si tre sa spal repede alea, nu vreau sa imi imaginez cum devine cand se usuca lol

Maine ma gandesc sa-mi fac suc cu muuult morcov drool deja salivez

Ultima oara a fost editat de elena.plahatca (2014-01-09 00:48:39)


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#746 2014-01-09 00:51:43

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Si eu beiam de porto dimi, la storcator, dar acu nu pot sad of diabetul vietii
Pfiu ce imi trosnesc oasele, si se aude asa tare lol
Le poti pune in apa, nu se lipesc big_smile nu se usuca

Ultima oara a fost editat de Jacqui (2014-01-09 00:52:45)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#747 2014-01-09 00:53:22

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Mie imi trosneste osul pubian


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#748 2014-01-09 00:56:28

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Si mie, zici ca se rup, ca ma transform neutral ca si cum  ai cumpara o gaina si cand o tai ori ii rupi oasele si se aude troscaiala aia, la fel si la mine

Offline

 

#749 2014-01-09 01:05:39

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Elenus, la mine la 26 de sapt nu era intoarsa, la 30 era deja intoarsa si asa a ramas.
Mie imi e greu sa ma intorc in pat. Mi se pare infiorator. Ma tin de toate alea si abia ma misc.
Mie logica ca nu imi e somn...iar adorm la 3.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#750 2014-01-09 01:13:26

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Getut, dar te doare si pe tine intre picioare cand te intorci?
AM mai zis, parca m-a zdrobit cineva intre picioare cu o bata, sunt dureri mari, cu greu ma intorc.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#751 2014-01-09 01:16:09

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Elenus, pe mine nu ma doare intre picioare. Ci partea de sus ca si cum as avea febra musculara. Cumva de la sani in jos. Mai ales burta, dar doar cat ma chinui si ma agit.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#752 2014-01-09 07:47:59

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Buna dimineata, burticute!  wave

Ele, a mea la 24 s-a intors cu capul in jos si la 30 sa razgandit si s-a sucit la loc. tongue


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#753 2014-01-09 08:33:47

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Buna dimineata fetelor!!

Jacqui stai linistita ca se repara la loc,si eu cu gigantica mea si a fost bine,deci stai linistita.
In schimb cum vorbeam cu Ano pe privat,pe mine m-au cusut prea mult,am avut si ruptura de grad 2,dar nici asa,de zile bune,cu gel cu tot,am fost la medic,si mi-au confermat ca sunt prea cusuta,sa lucram sa mai largim,altceva nu pot face nimic.

Katey esti in cursa pt bebe 2? Tin pumnii si cat mai repede sa vina.Ionica cum a sarbatorit,a primit cadouri?Va pup


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#754 2014-01-09 09:11:33

allle
Full member
De la: sibiu
Inregistrat: 2006-08-25
Mesaje: 969

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

neata fetelor puss

eu sunt foarte suparata, ieri am fost la control si bebita mea nu era intoarsa si zicea doctorita ca slabe sanse sa se mai intorca pentru ca nu prea mai are loc, si e cel mai probabil ca o sa facem cezariana, eu imi doream foarte mult natural. o alta "problema" ar fi ca tot asa e mai micuta cu o saptamana si un pic, abdomenul e principalul care e mai mic si trage in jos valorile. in rest e totul bine, 130 b/m, 1600 kg, placenta grad 1/2 de maturare, am avut si rezultatele la analizele de trim 3 care au iesit bine, doar calciu e un pic jos si un pic de anemie dar a zis ca nu e o problema mare.

va pupacesc puss , sa aveti o zi buna  wave


bebeAmira Ioana rugaciune Doamne ajuta-ne sa crestem mari

Offline

 

#755 2014-01-09 09:12:53

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

neatza si de la mine puss Ioana, nu ma satur sa ma uit la Ami la poza de profil hjarta

aseara nu am intrat sa va citesc pentru ca dupa ce am facut niste orez cu ou, am zis sa iau si eu 2 linuguri si dupa ce am baut apa era sa vars in pat grater nu stiu cum am ajuns la baie, bine ca e aproape de dormitor

sa aveti o zi faina!  coffestudiu

Ultima oara a fost editat de iuliabebe (2014-01-09 09:13:09)


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#756 2014-01-09 09:25:07

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Neata,
Alle, vezi pe domnul Goagl ca sunt o groaza de articole cum sa ajuti copilul sa se pozitioneze cu capul in jos. "how to help the baby get into position", inclusiv pe spinning babies.
Din ce imi amintesc,  pe scurt, se recomanda sa stai in 4 labe (drept urmare eu dau cu peria la covoare din cand in cand), sa faci exercitii de pelvis tilting, iar cand stai pe scaun sau in masina, sa nu stai pe spate, cu burta in sus, ci in unghi drept (stiu ca e greu), genunchii intotdeauna mai jos ca soldurile. Gravitatia il va ajuta sa se intoarca. Cand dormi si stai pe o parte sa ai perna intre picioare si pelvisul sa nu creeze curba cu spatele, ci sa fie cat mai drept. Si mai erau si diverse pozitii in care lucrai acasa care tot asa, cu gravitatia, ajuta copilul sa coboare.

Al meu de la 22 de sapt e cu capul in jos, era si la 27s la fel, dar acum nu mai stiu cum e. Ca il simt doar pe laterale cand se impinge si sus, aproape de sani. Emi, stiu ca tu vorbeai de a mica a ta cand lovea pe laterale, aveati voi rutina seara. La tine lovea doar pe laterale? cum era pozitionata cand lovea asa?
Al meu se intinde pe laterale si sus spre sani mai loveste.

Iulia: Imi pare rau ca te simti rau, hai ca mai e un pic si scapi de greata si voma. Saptamana viitoare ai dublu test? felicitari pt 11+ smile Poate aflati si sexul saptamana viitoare, noua ne-a zis la 12s ca e 75% baiat smile


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#757 2014-01-09 09:30:05

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

multumesc ano! tare frumos e cand schimb saptamana smile nicio stare de rau nu conteaza, important e sa fie bebe bine, atat! eu sunt capra mare, ma descurc
da? e posibil sa vada ceva? hjarta uau! ar fi minunat! da, sambata viitoare pe 17 la 10, abia astept! maine merg la endo si sper ca la eco sa aflu si ce am de facut

Ultima oara a fost editat de iuliabebe (2014-01-09 09:31:22)


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#758 2014-01-09 09:35:42

allle
Full member
De la: sibiu
Inregistrat: 2006-08-25
Mesaje: 969

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Ano puss ms de ponturi, am sa caut si am sa fac tot ce pot. Si a mea a fost cu capul in jos dar s-a incapatanat si s-a intors la loc si acum sta cu capul in coastele mele de ma doare asa tare se impinge in ele.

iulia puss inca un pic si vine si perioada buna, trimestrul II


bebeAmira Ioana rugaciune Doamne ajuta-ne sa crestem mari

Offline

 

#759 2014-01-09 09:50:33

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Neatza
Ano la mine la 17 saptamani era transversal dar sincer nu stiu cand s-a intors, la 31 era deja cu capul in jos. Inainte sa ma duc la echo sa vad ca e intoarsa o simteam ori in stanga jos ori in dreapta sus, se facea un ghem, ziceam eu atunci ca impinge cu capul, de fapt ea impingea cu picioarele
A mea si acum ma loveste cand stau pe dreapta pe laterale, face show in fiecare seara, e pozitia care ii place cel mai mult si mai loveste in dreapta sus unde sunt picioarele. Mie doctorul imi zicea ca o data intoarsa cu capul in jos nu prea se mai razgandeste, sau foarte rar, ptr ca nu mai are loc
Allle poate se razgandeste fata si se intoarce, cum zice Ano, sunt pe net articole si filmulete cum sa o determini sa se intoarca. Sa stii ca sunt cazuri in care se intorc si cand incepe travaliul, de asta daca e cazul de ceza, macar asteapta sa se declanseze nasterea, nu face la cerere. E mai bine ptr tine si mai ales pentru bebe, inseamna ca e pregatita sa vina. Si la mine e mai mica decat normal, cu 2 saptamani chiar, nu-ti face griji, masuratorile sunt strict orientative dupa parerea mea, ei calculeaza greutatea dupa marimea capului, a abdomenului etc. Dar nu toti copiii arata la fel, unii au capul mai mare, unii mai mic, nu te poti baza pe asta. Cate cazuri n-au fost cand cu cateva zile inainte de nastere echo a zis o greutate si apoi la nastere a fost diferenta de sute de grame?
elena eu nu mai zic de durerea intre picioare ca am innebunit lumea de cand a inceput ultimul trimestru  lol  Dar asa cum zici tu ma doare si pe mine si mai ales noaptea cand ma intorc in pat si asta pentru ca trebuie sa imi fac "vant" cu piciorul si solicita exact zona aia care doare. A si cica e normal sa te doara stangul mai tare ca dreptul, asa mi-a zis doctorul cand i-am zis de durere
jaq nu fata, nu ne-a pus cu cracii in sus  rotfl2  doar ne-a explicat ca marea greseala pe care o fac femeile mai ales la prima nastere e sa impinga din gat si nu din vagin si atunci ies ochii ca la broasca si se sparg vene de la efort. Ne-a zis mai delicat asa ca e ca si cum am fi constipate si incercam sa mergem la baie  rodnar

Incep sa le inteleg pe cele care isi programeaza cezariana, e groaznica asteptarea asta si am impresia ca nu se mai termina o data, nu vreau decat sa o vad iesita, prin vagin, prin burta, pe nas, nu conteaza lol Am zis ca daca implinim 39 si nu e niciun semn gata trec la violat sotul lol


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#760 2014-01-09 10:18:40

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Emi, cum adica imping din gat? ca am incercat si eu acum sa imping din gat si nu imi iese nimic rotfl Poate cele cu epidurala sa impinga din gat, ca nu mai simt de la mijloc in jos? hmm

Al meu da pe laterala din dreapta cand stau lungita pe stanga, se misca ceva aproape de sold inspre spate si se vede si o forma ceva, nu stiu cu ce da acolo, asa jos, o fi manuta cesafac si in stanga impinge in canapea si gadila.
Iar cand stau la birou acum, se simte ca un sarpe la coasta dreapta, dar doar la dreapta si impinge in coasta. s-o fi intors cu capul in coasta dreapta? Cine stie, ca tare mi-e greu sa imi dau seama, inainte cand era mai mic era mai usor, ca ii simteam funduletul big_smile

Am mai auzit de cazuri in care sexul a declansat contractiile. Inclusiv la soacra-mea big_smile


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.