homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35-45


#837 2014-01-09 22:15:42

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

apropo voi vreti epidurala? (cele care nasteti natural) Ne povestea anestezista azi ca a avut femei care au cerut epidurala la dilatatie 10 hmm Si ma gandeam, depinde si de toleranta la durere a fiecaruia, pai eu daca la dilatatie 4-5 de exemplu ma urc pe pereti de durere, clar n-o sa pot sa o duc inca o data pe-atat si cer epidurala, dar daca la dilatatie 8-9 e durerea acceptabila sau na puternica dar nu atat incat sa zici nu mai pot, la 10 mi se pare aiurea sa iti mai faca epidurala, doar mai dureaza putin si iese bebele.


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 



#838 2014-01-09 22:19:01

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Em, ma crezi ca am vrut sa intreb aceeasi chestie azi ? chicot
Eu am o teama cu epidurala, am citit povesti de nastere in care femeile cu epidurala nu au mai putut sa impinga cum trebuie si a fost scos bebe cu forcepsul sau chiar ceza... De forceps de fapt mi-e teama, nu de ceza, dar totusi ar fi pacat ca dupa un travaliu dureros sa se decurga la ceza. E ca si cum ai fi nascut de 2 ori, si natural si prin ceza.

Ultima oara a fost editat de elena.plahatca (2014-01-09 22:20:28)


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#839 2014-01-09 23:02:13

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

si mie mi-e teama de acelasi lucru ... am auzit medici care intrerup epidurala cand ajungi la faza de expulzie tocmai ca sa simti ce si cum


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#840 2014-01-09 23:35:17

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Cand va citesc cu miscarile lui bebe, asa dor mi se face de un sut in vezica sau un cap in ficat. hjarta

Acum cand imi mai prinde cate una ma trimite pe tusa. lol Luni i-a bagat degetul in nas lui taica-su de l-a usturat nara si a doua zi.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#841 2014-01-09 23:37:10

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Belea, Katey lol
Pe cand bebe 2?


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

 Publicitate


loading...

#842 2014-01-09 23:41:02

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Eu cred ca daca tanti aia a cerut epi a cerut ca nu mai putea, la disperare cer de toate..cel putin asa mi au zis fetele care au nascut...eu una sa mi puna de toate, ce trebuie, nu ma fac pe a viteaza...pt ca stiu ca corpul meu nu o sa o duca mult, pe mine o raceala ma pune la pat o saptamana de cand ma stiu..am avut probleme mari si mama statea cu apa in cada daca cumva fac  crize de epilepsie, pt ca aveam febre de alea de 40 grade sad asa ca ma las in mana lor

Ultima oara a fost editat de Jacqui (2014-01-09 23:50:50)

Offline

 

#843 2014-01-09 23:48:58

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Get, in teorie asteptam sa mai creasca Natalia, sa ne mai revenim cu finantele, etc. In practica, daca s-o intampla vreun "accident", aia e, sa fie sanatos / sanatoasa ca noi il / o primim cu drag. smile


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#844 2014-01-09 23:50:29

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

eu nu zic nici ca vreau nici ca nu vreau, astept sa vad la momentul respectiv ce si cum


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#845 2014-01-09 23:53:49

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Pe 16 de ziua mea e luna plina, Em big_smile nu stiu daca e adevarat da' aici zic astia ca de luna plina multe femei nasc

Offline

 

#846 2014-01-10 08:24:40

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Buna dimineata fetelor!!

Emy felicitari pt 39+ !!! Puiuta ta nu se grabeste deloc,important e sa fie bine,si tu si ea.

Jacqui asa e cu 5 zilne inainte si 5 zile dupa luna plina sunt nasteri.Deci interval 11-21 deci Emy oricand poate sa ne dea vestea cea buna.

Referitor la epidurala eu am incercat-o si zic un mare NU pt mine,in caz ca voi mai naste.
Si acum am dureri exact unde am avut bagat tubuletul ala in coloana.
Plus ca mi-a facut efect doar 1 si jumate din a doua injectie ,la celalta jumate si la urmatoarea injectie bagat pe tub,nu am simtit nimic.
Plus ca mi-au incetinit contractiile si am facut si o sticla la perfuzie cu oxitocina,unde mi-am blestemat zilele,la ce dureri ma luasera.
Nici eu nu stiam cum e,de aia am incercat,plus ca trebuie facuta injectia de introducere a tubului la mijlocul dintre doua contractii.
Eu nu mai fac prostimea asta,stiu ca m-a calmat 2-3 ore,dar restul a fost calvar curat.
Oxitocina e groaznica,iti aduce niste contractii de eu una m-am urcat pe pereti,7 ore cat am avut-o ca perfuzie in brat.
Si ajunsa la 10 cm,la mine era ora 15 si la 15:54 Ami era deja pe burta mea.
Deci nu-si are rostul la sfarsit,eu am facut epidurala la circa 4-5 cm.

Va pup si o zi frumoasa,vine weekendul,ce faceti frumos?


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#847 2014-01-10 08:42:46

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Hei, Ioana puss
Mie oricum daca imi provoaca nu scap de oxitocina si toate belelele..sad
Totusi sper ca saptamana viitoare sa am iar contractii si sa merg sa ma opreasca..macar asa cat de cat corpul o ia singurel
Eu am dormit ca naiba, m am certat cu al meu forgetit de astea, plus ca m am trezit cu o secretie apoasa si urata, nu stiu daca e normal, acu 2 zile am luat un ovul ca ma manca..

Offline

 

#848 2014-01-10 09:00:15

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Neata puss

Geta ma intrebai ieri de magazinul de pe Cuza Voda. Nu stiu daca au Mustela si Bubchen. EU i-am luat din farmacii crema de la Bubchen, Mustela n-am folosit.
Cosmetice sincer e bine sa folosesti cat mai putine, gel de dus fff putin. Iar dupa baita eu o dau acum cu unt de shea nerafinat. Fetele folosesc si unt de cocos. astepty si eu sa gasesc si sa iau.

Iulia uneori pastarnacul e amar.

OChisori puss Alinutza puss deloc nu mai intrati pe la noi sad Un an nou minunat si voua!

Offline

 

#849 2014-01-10 09:17:33

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Neata, be
Plus ca aseara am avut 200 glicemia sad si imi suie din nimic..asa m am saturat sad si omul asta nu ma mai intelege

Offline

 

#850 2014-01-10 09:30:08

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

neatza
Jaq asa sunt eu cu tensiunea, variaza absolut aiurea, imi vine sa ma duc pe campii, am luat-o imediat dupa ce am coborat din pat, 132/92 ... si pastilele astea imi dau o stare naspa, sunt ametita si pleostita dupa ce le iau de nu stiu ce-i cu mine.
Am vazut si eu ca pe 16 e luna plina, deci de maine ar trebui sa se puna in miscare lucrurile, nu de alta dar nu cred ca mai rezist mult sa o mai tin
alaltaieri dimineata s-a proptit usa de la baie in ceva si mi-a venit inapoi cu clanta exact in burta sad Am o vanataie mica acu ... nici nu va zic ce m-a bodoganit al meu


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#851 2014-01-10 09:31:34

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Neata,
Ah, subiectul controversat, epidurala. Eu personal nu o vreau (din motivele expuse de Ioana). Medicul meu o vrea insa pregatita si vrea sa fiu deschisa pentru "asistenta medicala". Am convenit ca daca rezist nu o cer, nu o fac. Daca nu rezist si am travaliu prea lung, sau daca am caderi de tensiuni sau alte complicatii, o vom face. Eu am un corp foarte neantrenat, ma uit acum, merg 1 kg si suflu ca o lumanare plapanda in vant, gata sa ma sting. Tahicardia nici ea nu ma ajuta, pt ca ajung la frecvente prea mari, prea rapid. La 150 bpm deja ma simt ca dupa 30 minute de banda, desi ajung acolo doar urcand pana la soacra la etajul 4. Asa ca, desi viteaza, nu stiu cat ma va ajuta corpul meu rablagit sad
Aceeasi poveste si cu oxitocina, eu nu o vreau, dr meu vrea sa o accept daca el considera ca e necesara. Adica sa fiu deschisa catre toate optiunile de asistenta medicala.
De epiziotomie sau forceps si etc nu am discutat. De epi, pt ca mi-e oarecum egal, adica stiu ca ei taie oricum, rar cand te lasa netaiata. Forceps - sper sa nu fie cazul.
Travaliu indus- sa ma fereasca Sfintii. Sper sa vina bebicul singurel si dinainte de termen, ca daca intarziem dupa termen, o sa ma toace la cap dr sa provocam hmm

Aaa, am uitat sa va zic...a plecat din tara singurul ortoped doctor in stiinte medicale din Constanta, de unde vroiam sa merg sa cer scrisoare medicala, sa vad daca am ok din partea ortopediei pt nastere naturala.

Jacqui- wow, 200, mult. Imi pare rau. Si imi pare rau ca nu te intelege al tau, poate nu prea are cunostinte medicale si nu intelege intreg procesul. Sau poate a avut un moment de frustrare.

Iulia- nu am patit sa iasa supa amara.

Emi: eu preconizasem ca nasti pe 11 big_smile Sa vedem.
Ce pastile iei pt tensiune? ti-au dat betablocante?

Ultima oara a fost editat de anorien (2014-01-10 09:32:37)


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#852 2014-01-10 09:40:13

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

buna dimineata wave

citii cuvantul epidurala,stiu si eu de la sora mea,ca nu voia,dar pe urma a ajutat-o mult...oricum nu pt asta intrai.

stie cineva ceva de Rony?


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#853 2014-01-10 09:44:10

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Atunci ma intelegi...Em..si eu pe tine sad
Si eu mi am dat cu clanta, de doua oriiii!! La bucatarie..
Ano, nu e faza de diabet, de exemplu imi cad toate din mana, si il vad ca nu mai are rabdare..comenteaza..ori se stramba
Cum ne am certat eu am dormit jos in sofa, m am trezit si i am facut cafea, bineinteles nu a vorbit cu mine si nu a mancat.
Ano poate gasesti alt medic competent..
Neata sonia smile

Ma culc la loc, nu am dormit deloc bine

Ultima oara a fost editat de Jacqui (2014-01-10 09:46:02)

Offline

 

#854 2014-01-10 09:47:08

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Dopegyt iau ano, 2 pe zi ... astept acum rezultatul la proteinele in urina, dar teoretic daca n-am proteine si TNS-ul arata bine nu sunt motive de ingrijorare, nu? M-a mai speriat si una pe facebook ca daca am peste 15 imi face sigur cezariana bang

Ano din aceleasi motive am zis si eu ca nu as vrea epidurala, dar ramane de vazut. Acuma are dreptate si anestezista, zicea "Fratilor nastere cu blandete nastere cu blandete dar cand o femeie urla cu orele ca din gura de sarpe ca nu mai poate, aia numai nastere cu blandete nu se mai cheama". Au intrebat alte fete referitor la incetinirea contractiilor si a zis ca depinde de la caz la caz, au avut si cazuri in care a ajutat, cand femeia statea in travaliu de x ore la dilatatie 5 si dupa epidurala s-au grabit lucrurile, dar si invers.
De forceps am discutat cu ginecologul, la ei nu exista instrumentul asta, au doar vacuum dar prefera sa nu il foloseasca, sa recurga la ceza pentru ca e mai putin traumatizant ptr copil.
Oxitocina nici eu nu vreau si o sa ma tin pe pozitii ptr asta, atata timp cat bebe o duce bine ca de asta imi face TNS o data pe ora in travaliu si nu apar semne de suferinta fetala, sa ma lase sa decurga travaliul in ritmul meu, chit ca ma dilat cu 1 cm la 3 ore, asta e. Iar epiziotomia la fel am vb cu gineco si mi-a zis ca la ei nu se face din oficiu, ca nu vor sa isi faca de treaba singuri dar depinde cum reactioneaza perineul meu, daca medicul vede ca pe expulzie incepe sa crape pielea, face epiziotomie pentru ca se vindeca mai usor decat o ruptura in 100 de locuri


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#855 2014-01-10 09:51:17

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Em, ce prostie, ti am zis ca prietena mea avea si 16!!!!!!!! Si da, a facut ceza dar din cauza ei, ca a trimis medicul acasa ca ea draga nu vrea epi, ca nu doare asa tare, cand a trecut 10 min a  zis ca moare, si chema medicul in disperare, cand a venit deja era tarziu si i au pus epi, dar a oprit dilatarea..si i au facut ceza

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.