homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35-52


#970 2014-01-10 20:34:55

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Buna seara, viitoare mamici!

Iulia, am intrat sa-ti scriu tie. Trebuie sa iei neaparat tratamentul. Sa nu te culci pe-o ureche, este foarte important pentru sanatatea bebelusului tau.  Afectiunea ta este de natura autoimuna, eu am Hashimoto, tot autoimuna, dar cu hipotiroidism, care e mai nasol. Te iei degeaba de mama ta.. Ca sa stii, in familia mea, nici mama n-a avut asa ceva si niciuna dintre surori, doar eu. Se presupune ca sunt boli ereditare, dar nu stie exact pe ce filiera se mostenesc.
   Stiu ca n-o sa-ti convina ce-ti spun, dar tu stiai de TSH-ul marit dinainte de a ramane insarcinata, imi amintesc ca la aspirante eu te-am sfatuit sa mergi sa faci analizele aprofundate...  Nu este o boala grava, acum ce a fost a fost, bine ca stii acum, tine tratamentul si aveti grija de voi.
   Eu va urez tuturor sarcini usoare si bebelusi sanatosi si frumosi! par


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 



#971 2014-01-10 20:35:22

motz
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-22
Mesaje: 314

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

cand incepe luna a 8 a? la 31+ sau la 32+ ?
eu incep sa ma simt ca un carabus rotfl

Offline

 

#972 2014-01-10 20:35:31

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Dar de ce zici fata ca e din cauza ta? neutral

Offline

 

#973 2014-01-10 20:43:04

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Iulia, uite ce am gasit pe-un forum:

"salut, fete frumoase!
Postam eu anul trecut cum ca eram insarcinata si eram speriata. Ei, totul a fost bine si, dupa doi baieti cucuieti, nazdravani si plini de sotii, mi-a dat Doamne-Doamne si o fetita gingasie, vesela, sanatoasa si frumoasa. Am luat propycil toata sarcina, iar micuta, care acum are 5 luni jumate, e sanatoasa tun. Eu ma voi opera la toamna. Va doresc numai sanatate si bucurii!"  (sursa: http://www.eva.ro/forum/viewtopic.php?t … nrpages=10)

deci, capul sus si fa tratamentul. dar nu adauga si starea de agitatie bebelului. kram

le: http://forum.desprecopii.com/forum/topi … hichpage=1

Ultima oara a fost editat de just_me29 (2014-01-10 20:48:50)


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#974 2014-01-10 20:45:21

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Motz, la 31, chiar 30 si cateva zile. Mie mi se pare destul de bunicel tabelul de pe siteul urmator: e un tabel chiar in susul paginii, care arata luni, saptamani, trimestre. http://www.baby2see.com/development/week1.html

Ma speriati si pe mine cu tiroida, cand merg marti sa fac analizele o sa rog sa-mi faca si tsh, ft3, ft4. In sarcina trecuta, spre final aveam ft4 un pic scazut.  In sarcina asta am repetat analizele legate de tiroida, am fost si la endocrinolog, au iesit bune analizele. Asta insa a fost mai pe la inceputul sarcinii... cred ca ar fi bine sa le repet.

Ultima oara a fost editat de elena.plahatca (2014-01-10 20:47:43)


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

 Publicitate


loading...

#975 2014-01-10 20:50:43

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Elena, nu are sens sa faci analizele acum... SA le faci insa dupa o sa nasti. Se intampla sa apara disfunctii ale tiroidei dupa nastere. Probabil, dea sat ti-au si iesit modificate atunci.  Mie mi se pare incredibil ca in Romania, ginecologii nu acorda importanta paae mare tiroidei. TSH, FT4, FT3 ar trebui sa fie pe lista analizelor obligatorii la inceputul sarcinii- sa fie compensate!


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#976 2014-01-10 20:52:54

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Rona, inainte de a naste, cu cateva zile mi-a iesit ft4 mai mic, nu dupa nastere. Si mi-a zis doctorul ca era important in primele 12 saptamani de sarcina nustiu


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#977 2014-01-10 20:58:45

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Da, Elena, asa este. FT4 mai mic inseamna hipotiroidism.Ai luat Femibion?  Dar dr ta are dreptate, este f important primul si al doilea trimestru de sarcina...  Cat era ultima data TSH-ul tau ?


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#978 2014-01-10 21:02:54

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Rona, multumesc mult!

Doar ca Inainte de sarcina tsh-ul era normal, nici crescut, nici scazut, doar ft4 putin dereglat, tocmai de aceea dr a spus atunci ca ft4 poate fi derglat ocazional, avand TSH ul ok...abia acum, dupa testul pozitiv s-a dereglat si tsh-ul...as fi urmat tratament inainte de a ramane, dar fiind normal, nici la endo nu a considerat atunci necesar..si am fost la 2 controale...deci mare atentie cu tiroida!

Tratamentul il voi lua sigur daca si la gine imi spune la fel

Just puss am dat si eu de postarea aia si m-a mai ridicat un pic!

Multumesc tare mult fetele!!


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#979 2014-01-10 21:03:18

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Rona, atunci luam elevit.
In sarcina asta iau femibion. Stiu ca are si iod asta. La inceputul sarcinii aveam tsh 2 ( val. ref. 0,4-4)


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#980 2014-01-10 21:03:59

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Rona, multumesc mult!

Doar ca Inainte de sarcina tsh-ul era normal, nici crescut, nici scazut, doar ft4 putin dereglat, tocmai de aceea dr a spus atunci ca ft4 poate fi derglat ocazional, avand TSH ul ok...abia acum, dupa testul pozitiv s-a dereglat si tsh-ul...as fi urmat tratament inainte de a ramane, dar fiind normal, nici la endo nu a considerat atunci necesar..si am fost la 2 controale...deci mare atentie cu tiroida!

A, si inca ceva, mie mi-a dat analizele pt tiroida si inainte si dupa ce a confirmat sarcina - compensate in ambele dati..plus inca o repetare a tsh-ului..gratuite toate! Am mai auzit fete ca ele au platit..inseamna ca am o dr buna wink

Tratamentul il voi lua sigur daca si la gine imi spune la fel

Just puss am dat si eu de postarea aia si m-a mai ridicat un pic!

Multumesc tare mult fetele!!

Ultima oara a fost editat de iuliabebe (2014-01-10 21:08:25)


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#981 2014-01-10 21:06:19

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Iulia citeste si forumul ce ti l-am pus, e pt sarcini cu mame ca si tine.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#982 2014-01-10 21:10:30

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Iulia, din pacate , asa cum am spus, ginecologii nu acorda atentia cuvenita tiroidei. Cand doar FT4 este scazut sau crescut, iar TSH este normal, se considera ca exista afectiunea, dar este subclinica. Deci tu aveai deja Basedow-Graves subclinic. Majoritatea pacientelor sunt pusi deja pe tratament inainte sa ramana insarcinata, chiar daca TSH este normal. De fapt, FT4 conteaza cel mai mult. Dr tau endocrinolog ar fi trebuit sa-ti dea niste analize in plus ca sa clarifice situatia: ai sau nu ai Graves. Sunt niste anticorpi, si alte analize care se fac si sunt f clare. Acum bine ca ai aflat si poti corecta. Sa stii ca si George W Bush are Graves! Si se tine super bine. smile

    Elena, un TSH de 2 e f bine, stai linistita, n-ai nimic! storstark


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#983 2014-01-10 21:11:50

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Rona, multumesc smile


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#984 2014-01-10 21:15:21

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Just, am citit tot ce era de citit pe net smile am citit de bine, de rau..de toate..iar la endo azi mi-a spus ca e mai bine ca e hiper...o fi vrut sa zica comparativ cu hipo..frate, dar n-am niciun simptom! Absolut nimic! A zis ca exisa cazuri cand se poate declansa in sarcina, dar ca TRab-ul 6.76 e controlabil, grav era 20... Am atatea in cap!

Nu am decat sa astept sa vad daca imi poate lua prietena mea din IT, daca nu, sa vad cum fac sa ajung la bulgari..sau poate altfel..dar cred ca si gine trebuie sa imi spuna a trebuie sa iau, nu?

LE: rona, am deja anticorpii facuti, pozitivi de altfel, TRab-ul acela peste limita de 1.75..probabil daca nu ramaneam in noiembrie as fi ajuns la endo iar..dar nah! Vorba ta, bine ca acum stiu!

Aoleuuu, femibionul are iod! Acum mi-am dat seama! Nu il mai iau de maine pana nu ajung la gine..la endo mi-a spus sa evit alimentele cu continut ridicat de iod

Ultima oara a fost editat de iuliabebe (2014-01-10 21:23:13)


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#985 2014-01-10 21:26:45

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Pai nu era invers, iodul face bine la tiroida? nustiu


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#986 2014-01-10 21:29:30

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

face bine Elena dar nu la toate tipurile de boli de tiroida. la unele face chiar rau de aceea n-am inteles obsesia organizatiei sanatatii de a continua sa bage iod in sare...


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#987 2014-01-10 21:31:40

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

La hipo cred ca face bine, la hiper nu cred..dar eu nu-l mai iau sad poate de la aportul asta de iod mi-am dat si tiroida peste cap
Si elevitul are fier, iar eu am si d'asta ca la balamuc grater

Ultima oara a fost editat de iuliabebe (2014-01-10 21:39:07)


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#988 2014-01-10 21:38:11

maryu
Hero member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 3672

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

buna burtici wave

Iulia, e cam greu cu propycilul de procurat in It. nici aici nu se gaseste, dar se comanda din farmacia spitalul si numai cu reteta de la medicul endocrinolog..


În fiecare om sunt doi oameni: unul e treaz în întuneric, celălalt doarme în lumină. chicot
What will it take for us to realize,
The more we provoke, winter will come twice...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.