homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35-61


#1141 2014-01-13 02:31:57

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Elena, ce tine de scoala, fa ce poti tu si cat poti mai mult acum, inainte de nastere.
Exact sfatul asta l-am primit de la katami la vremea mea.
Dupa nastere...cam adio lol sau depinde si de ambitia ta si mai ales de felul de mama care vei fi.
E sunt una care nu las copilul pentru nimic si scoala ma lasa total rece in acest moment.
Dar am prietene ce la putin timp dupa nastere si-au reluat scoli servicii etc, ba mai sunt si insarcinate cu bb2 la interval ft mic de primul.
Tu sti cum vei fi, sau vei afla dupa nastere(mai realist) dar ce faci acum ramane bun facut.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 



#1142 2014-01-13 07:45:40

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Kate, nici eu nu stiu cum e la placenta..
Neata
Iar n am somn...pana si cainele sforaie

Offline

 

#1143 2014-01-13 07:59:09

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Neata burtici
Analizele hormonale se fac pe nemancate?

Offline

 

#1144 2014-01-13 09:23:16

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

neatza
am avut noapte plina de drumuri la baie ... si secretie egg in continuare la greu . Diseara avem echo, sunt curioasa ce face bebe si mai ales sunt curioasa daca nu am vreun semn de nastere . Avem 39 si 3 zile azi
Ionela eu nu stiu, dar parca recoltarea se face pe nemancate indiferent de analize, asa stiam


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#1145 2014-01-13 09:34:58

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

buna dimineata wave

ionela cel mai bine se fac analizele fara sa mananci,fara sa bei nimic,nici cafea.asa ai un rezultat concludent.si asa nu mai poti avea incredere in niciun laborator de analize din tara asta,din ce citesc eu...succes!

va doresc numai vesti bune!


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1146 2014-01-13 09:44:06

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

multumesc smy si sonia.
am fost la analize, bausem inainte doar o gura de cafea cat sa pot sa o iau din loc. au zis de acolo ca nu e bai. de acum astept rezultatele cu mari emotii.

Offline

 

#1147 2014-01-13 09:53:35

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Neata,

oana, motz: Sa ma bag si eu ca musca in lapte:  eu la amandoua cred ca va face morfologie fetala. Care se face 2D pt masuratori si 3D/4D pentru fata lui bebe, sa vada parintii. Insa doctorii au ajuns sa ii zica 4D in loc de morfologie ca sa fie mai usor pentru parinti sa inteleaga. La 4D nu se vede nimic important dpdv anatomic, e doar un 2D suprapus de sute de ori, asa se creeaza 3D. Iar 4D inseamna 3D in timp real, adica il vede pe bebe miscandu-si fata in timp real. Iar masurarea fluxurilor se face cu doppler, tot 2D. Dar e un eco mai complex, pentru ca se uita la toate organele si etc. Cea de trim 3 se face intre 31-34 saptamani. Se mai face si la nevoie, ca Jacqui, ea a facut f multe morfologii (pt hidronefroza lui bebe).

Legat de analize pe stomacul gol, mie mi-a zis hematologul sa nu mai merg la analize fara sa fiu hidratata. Influenteaza foarte multe analiza sangelui, cel putin la hemograma. Dupa investigatii amanunite, s-a ajuns la concluzia ca imi iesise hemoglobina 9 din cauza deshidratarii. Deci eu zic ca apa putem bea. Posibil mai buna de la robinet, cea plata are minerale, inclusiv calciu si poate influenteaza calcemia.

Emilya: iti tin pumnii la eco, sa fie bebe bine si sa ai semne de nastere, sa vina bebe singurica cat mai repede. Apropo, tie ce ti-a zis dr tau, pana la cate saptamani te lasa neindusa?

Citeam la Geta cum simte ea fata mereu si imi dau seama ca am ajuns la munca de 40 cca 45 de minute si nu l-am simtit si ma opresc din tot ce fac si ...sunt atenta si.... la 15 secunde poc si al meu de acolo, un ghiont mic.  chicot Deduc ca de multe ori nu il bag in seama cand se misca asa finut si eu am treaba  hjarta


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#1148 2014-01-13 10:15:13

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Asta am zis si eu, Ano smile asta mi a explicat si mie, pe mine ma enerveaza ca le zice ca ar fi nu's ce eco speciala, cand colo este o eco morfo normala..
Si ca sa vada cum ajunge sangele la bebe tre sa ai 31 sapt..cand nu e asa
Si ca ii zice Oanei ca se vede bine la 4D cand este clar ca 2D e pt asta
Eu is curioasa cand le zice, ca vai e eco speciala cat le ia..

Nu stiu de ce stiu din Ro ca nu ai voie apa, inainte de analize, desi aici mi au zis sa beau doua pahare mariiiii de apa..eu ca idioata mergeam nebauta, vai de capul meu neutral

Offline

 

#1149 2014-01-13 10:20:07

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

neatza gravidutzelor

anorien am citit relatarea ta cu privire la maternitatera unde o sa nasti..e cumva Isis? eu cunosc persoane care au venit special de la Bucuresti la Isis sa nasca in apa, am o fosta colega de facult si totodata si buna prietena care a nascut tot la ei, a vrut in apa dar nu a mai apucat...toata lumea e super multumita de maternitatea asta.
in rest suma mi se pare mare pt ce ofera, chiar prea mare, dar na daca nu ai alta posibilitate de nastere, ma refer la dr si totodata daca iti poti permite mergi inainte, oricum important e ca bebe sa se nasca cu bine, si sunt sigura ca asa va fi smile.

ionela ce analize iti faci?

emilya te urmaresc si te tot urmaresc,dar presimt ca saptamana asta sigur va sosi si mandra ta smile.


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1150 2014-01-13 10:46:34

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

ano de obicei dupa 41 se cam declanseaza artificial, da depinde si de starea placentei si de cum e bb
adina puss si eu sper la fel


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#1151 2014-01-13 10:48:31

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

neata, burtici mari si mici! puss

emi puss si dimineata am verificat daca ai nascut wink

emma puss ma adresez tie pentru minunatul medicament propylthiouracil 50 mg .. sper sa nu par nebuna, sau mai stiu eu ce, dar am aflat acum de la un depozit de medicamente de aici ca se poate procura din Austria.. daca intri si vezi mesajul meu, poti te rog sa intrebi la o farmacie daca se poate cumpara? cu reteta/ fara.. eu am reteta de aici... o legalizez, ii fac ceva...as fi tare recunoscatoare pentru un raspuns!
multumesc mult!!

am intins antenele inca o data in Bulgaria si acum in Germania... sper sa vina si vestea buna!

saptamana frumoasa tuturor!


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#1152 2014-01-13 10:56:31

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Adina, nu e ISIS, e cealalta privata, ca's doar doua...Euromaterna.
La ISIS e mai ieftin, dar nu cu mult, cu vreo 1000 lei.
Insa ma lovesc tot de idea cu doctorul. Stii ce greu e sa ajungi sa ai incredere intr-un dr.

As putea sa merg de pe acum la alt dr la stat, in paralel cu dr meu. Sau sa ma duc la Isis. M-am uitat acum pe site-ul lor si vad ca au plan de nastere, unde poti bifa diverse, nu stiu in ce masura se vor respecta, dar tot e ceva.
Insa diferenta intre ISIS si Euromaterna pe care o vad si de pe site este ca ISIS nu e dotat deloc pentru copilasi nascuti prematur.

Sunt total debusolata si habar n-am ce sa fac.

Ultima oara a fost editat de anorien (2014-01-13 11:29:51)


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#1153 2014-01-13 11:07:54

emma_arual
Full member
De la: Austria
Inregistrat: 2007-05-06
Mesaje: 288

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Iulia, draguta,

Uite azi ma duc la farmacie si intreb, iar daca cumva merge si fara reteta ....iti si cumpar si vedem apoi cu trimisul.


Bine ai venit printesa noastra mica, Emma, 6 iulie 2014!

Offline

 

#1154 2014-01-13 11:20:48

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

emma puss puss multumesc muuult! reteta am de aici, nu scrie nimic mai mult pe ea decat denumirea si are parafa medicului.. poate o accepta sad legalizata, eu stiu, apostilata, cum o fi.. sar'mana mult de tot!


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#1155 2014-01-13 11:26:55

emma_arual
Full member
De la: Austria
Inregistrat: 2007-05-06
Mesaje: 288

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Iulia, e cumva acelasi lucru cu Propycil 50mg ?
Ca ma uitam online la apotheke si asa am inteles eu. Si l-am pus pe sotu-meu sa citeasca daca e nevoie de reteta si se pare ca este. Tu incearca sa mi-o trimiti asa scanata, nelegalizata, daca poti pe mail si vedem daca merge: emma_arual@yahoo.com.
Din ce a citit el, se pare ca e ok reteta din ro, doar ca ar costa ceva mai mult daca reteta e din alta tara.


Bine ai venit printesa noastra mica, Emma, 6 iulie 2014!

Offline

 

#1156 2014-01-13 11:38:57

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Da, asta trebuie sa fie, probabil prescurtat..am acasa reteta, nu am luat dosarul cu mine sad ii fac o poza de acasa si ti-o trimit diseara? Ar fi super sa fie in regula cu reteta de aici rugaciune iti trimit banutii, tot ce trebuie..scrie si pret? Ia ca intru si eu

L-am vazut si eu, nu e scump..o, ce bine ar fi sa il pot lua cu ajutorul tau smile crede-ma toata viata ti-as ramane recunoscatoare..cum ajung acasa fac poza la reteta si ti-o trimit..sau maine scanata

Ultima oara a fost editat de iuliabebe (2014-01-13 11:43:42)


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#1157 2014-01-13 11:47:30

oana_isabela
Full member
De la: targoviste
Inregistrat: 2013-09-24
Mesaje: 593

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Neata burtici!
Jac, nu ne ia nimic in plus,preturile sunt standard impuse de clinica,nu ne obliga sa facem nimic din ce nu vrem,iar astea sunt denumirile,am primit la inceputul sarcinei o fisa a gravidei iar acolo sunt trecute toate investigatiile care trebuiesc facute si perioada in care le poti face.
Iar la sapt 22-24 scrie asa-eco 4D pt morfologie fetala-ceea ce urmeaza sa fac eu
Iar la sapt 31-33 scrie asa- eco 3D velocimetrie -ceea ce urmeaza sa faca Motz.
Oricum eu marti cand il sun sa aflu unde ma trimite sa fac eco il mai intreb odata ce anume trebuie sa fac.
Medicul meu nu este roman si sincer iti spun ca nu este spagar.Nu ar avea nici un interes sa ne trimita sa facem eco aiurea. Eu am inteles f bine si ce ai spus tu dar asta este modul lui de a lucra iar in Tgv este cel mai bun si cel mai cautat.


Iti multumim Doamne pt minunea de fata!
19.05.2014  ora 10.15-Mara Gabriela

Offline

 

#1158 2014-01-13 11:47:57

emma_arual
Full member
De la: Austria
Inregistrat: 2007-05-06
Mesaje: 288

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Hai ca o rezolvam cumva....in cel mai rau caz merg la doctorul meu de familie si ii arat reteta ta si il rog sa-mi faca o reteta pe numele meu.


Bine ai venit printesa noastra mica, Emma, 6 iulie 2014!

Offline

 

#1159 2014-01-13 11:53:36

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Multumesc din suflet!! puss puss faptul ca nici in italia, nici un cipru nu au gasit fetele, m-a descurajat enorm..o mica speranta e mare lucru!! Cum ajung acasa iti trimit reteta pe mail puss


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.