homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Papanicolau neconcludent, candida prezenta


#1 2014-01-07 00:21:48

medeu
New member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 16

Papanicolau neconcludent, candida prezenta

Buna voua,

Am plecat de la ginecolog cu mai multe intrebari decat atunci cand am intrat pe usa acestuia, motiv pt care ma ajuta pareri ale unor persoane care detin mai multe cunostinte decat mine in privinta subiectului sau care s-au mai "lovit" de asa ceva.
Am mers la doctor la control + pap + ex secretie pt ca simteam ca lucrurile nu stau cum ar trebui acolo jos..
La control dna Dr mi-a spus ca zona a sangerat la recoltare iar la final ca am o secretie abundenta, sa ma tratez cu 6 ovule Polygynax pana la sosirea rezultatelor.
Zis si facut...fac tratamentul, trece saptamana, merg cu rezultatele la interpretat si aflu ca sunt neconcludente si "e un lucru bun dar si rau in acelasi timp" apoi incepe sa imi explice despre ascus,HPV..cancer si conchide cu un "dar sa nu mergem atat de departe, faci tratamentul asta si vedem dupa" asta in conditiile in care in prima instanta mi-a spus ca mai bine fac o colposcopie insa dupa s-a gandit sa imi mai faca si control, nu doar sa se uite pe analizele si mi-a prescris un tub de Gynofort (pt candida care era acolo si dupa cele 6 ovule Polygynax) si cate 12 ovule Cervugid timp de 3 luni la terminarea menstrei.

Va atasez si pozele cu consultul initial si apoi rezultatele analizelor.
http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/32367_img_00000076.jpg
http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/32367_img_00000078.jpg

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/32367_img_00000079.jpg

Va rog, cele care va pricepeti, voi cum interpretati rezultatele si ce parere aveti asupra tratamentului?
Mi se pare ciudat ca intai mi-a vb de colposcopie si apoi mi-a recomandat tratamentul si dupa terminarea lui daca dupa repetarea analizelor ies tot neconcludente atunci sa ajungem la colposcopie...
Si inca ceva, in analiza de secretie scrie ca am Candida, i-am spus ca am avut si simptomele, insa daca nu ii aminteam eu plecam decat cu Cervugid ca tratament...iar cand am intrebat de ceva si pt partener, mi-a spus ca nu se pune problema, e de ajuns... neutral

Please, oricine are habar e bine venit sa isi spuna parerea.
Multumesc!

Offline

 



#2 2014-01-07 11:09:48

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Papanicolau neconcludent, candida prezenta

Poti transcrie rezultatul de la PAP ? e foarte mica poza si nu reusesc sa citesc ce scrie

Ultima oara a fost editat de heimdall (2014-01-07 11:09:59)

Offline

 

#3 2014-01-08 20:18:23

medeu
New member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 16

Re: Papanicolau neconcludent, candida prezenta

sigur, scrie asa:
citologie mediu lichid, satisfacator pt evaluare
rezultat: negativ pt o leziune intraepiteliala sau maligna
organisme: Trichomonas vaginalis
modificari celulare reactive asociate cu inflamatia apoi este subliniata si partea cu Iradiere/chimioterapie
celule glandulare post-histerectomie: atrofie
Ascus
metaplazie atipica
prez. cel. scuamoase superficiale si intermediare, unele cu nuclee hipertrofiate (cred)
rap N/C usor crescut
PNN sau PMN +++

sper ca am scris corect...

Offline

 

#4 2014-01-08 22:12:42

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Papanicolau neconcludent, candida prezenta

Asc-us este un rezultat care indica modificari celulare anormale, insa "neconcludente" pentru o leziune de grad mic sau mare. Ca idee, am citit ca o leziune de grad mic dispare spontan la 60% din femeile tinere. Uneori, un rezultat asc-us evolueaza inspre leziune, de asta trebuie tratat si monitorizat; alteori el poate insemna doar o inflamatie mai mare (sau o faza surprinsa in evolutia celulelor colului), care poate sa dispara la urmatorul control. Tratamentul Cervugid este cel mai bun atunci cand exista o suspiciune de leziune (iar in cazul tau este "bun la toate": si pentru o eventuala leziune hpv, si pt inflamatie, candida, trichomonas). Unii doctori se grabesc sa faca colposcopie din prima, ca sa incaseze mai multi bani; cei mai multi doctori asteapta mai intai rezultatul testului Pap. Sau, ca in cazul tau, probabil ca medicul s-a gandit ca mai bine faci mai intai tratamentul cu Cervugid si abia apoi iti va face si o colposcopie. In orice caz, ar fi util sa faci o colposcopie, ca sa vada cum arata colul dupa tratamentul local, mai ales ca este o investigatie neinvaziva. (Pentru asc-us, la femeile tinere, nici nu se pune problema altui tratament decat unul local.)

Ultima oara a fost editat de jeannie (2014-01-08 22:33:26)

Offline

 

#5 2014-01-13 14:28:45

medeu
New member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 16

Re: Papanicolau neconcludent, candida prezenta

Inteleg acum si m-am mai linistit.
Ca idee, urmeaza sa parasesc tara pt o perioada mai lunga si vreau sa am cat mai multe informatii despre starea mea de sanatate inainte sa ajung in tara care-mi va fi casa pt minim 2 ani.
Noul meu angajator nu ofera asigurare de sanatate si pana ma lamuresc cum stau lucrurile din punctul asta de vedere pe acolo as sta mai linistita sa stiu din tara in ce directie evolueaza.
Momentan sunt in plin tratament cu Cervugid, prima luna din cele 3 si nu imi pot da seama daca exista modificari ale secretiei pt ca pe parcursul zilei elimin inca mici cantitati din ovulul pus cu o seara inainte.
Oare daca imi fac un control dupa prima luna ar exista posibilitatea sa primesc un alt raspuns la Pap?
Si din nu, nu sunt impacata cu ideea ca in ciuda faptului ca aveam candida, nu i s-a dat tratament si iubitului meu, ma tem ca o sa jucam ping-pong cu ea va

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2014-01-13 18:34:12

ochi de stele
Full member
Inregistrat: 2012-06-16
Mesaje: 131

Re: Papanicolau neconcludent, candida prezenta

pai nu inteleg nici eu treaba cu partenerul!! Eu am 2 ani de cand ma lup cu candida.... Sunt la un nou medic si am luat tratament amandoi dupa care la contact a reaparut....insa in 3 zile a disparut singura si nu am mai pus nimic.... Ideea este ca nu a tinut mult bucuria, aseara a reaparut ( am avut contact numai protejat). Din seara asta incep iar distractia cu cervucid! Am luat o cutie si luna trecuta, urmata de lomexin (3 ovule) + 4 luni flucovim 150. Acesta a fost tratamentul dupa analiza. Doctorita mi-a zis sa mai pun cervucid daca mai reapare secretia..... Nu vi se pare cam mult CERVUCID? sau asa trebuie daca am avut candidoza atata timp.. ?
grater

Offline

 

#7 2014-01-13 21:58:01

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Papanicolau neconcludent, candida prezenta

Cervugidul nu e special pt candida - e o 'bomba' de antibiotic; e indicat, de regula, numai pentru rana pe col. Are intradevar si un ingredient care actioneaza impotriva candidei, mai mult pentru impiedicarea formarii ei din cauza antibioticului local.
Pentru o pacienta care are doar candida, nu e necesar Cervugid. Daca ai rana pe col si candida, si simti ca la un moment dat candida revine, nu cred ca de Cervugid mai e nevoie neaparat, ci de un tratament special antifungic.
In ce priveste tratarea partenerului, am auzit ca ei au pH-ul local mai bazic si cica o candidoza nu rezista la ei. Desi unii doctori recomanda dinadins ca si partenerul sa urmeze tratament. Inca nu stiu care e raspunsul corect.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2014-01-13 22:00:00)

Offline

 

#8 2014-01-14 11:19:53

ochi de stele
Full member
Inregistrat: 2012-06-16
Mesaje: 131

Re: Papanicolau neconcludent, candida prezenta

am si rana pe col .. maine merg dupa rezultatul papanicolau. Nu mai stiu ce sa ma fac cu candidoza asta...iaurtul introdus in vagin functioneaza?? ma gandeas sa incerc si asa ceva...

Offline

 

#9 2014-01-14 14:56:53

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Papanicolau neconcludent, candida prezenta

pentru rana pe col exista varianta de tratament cu 10 (12) zile de ovule, apoi pauza, iar luna urmatoare reluat. se poate repeta tratamentul a doua oara sau chiar si a treia oara - in functie de recomandarea medicului. deci repetarea ar fi o terapie corecta, daca ai rana pe col si medicul ti-a zis ca poti sa reiei tratamentul.
despre iaurt am auzit ca ar putea fi util la a ajuta "flora buna" (lactobacilii) sa se refaca dupa "atacul" antibioticului. exista si tratamente speciale care contin lactobacili.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2014-01-14 15:02:23)

Offline

 

#10 2014-01-20 11:01:52

medeu
New member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 16

Re: Papanicolau neconcludent, candida prezenta

Eu voi folosi Cervugid timp de 3 luni la recomandarea medicului pt Pap-ul neconcludent, insa pt candida am folosit doza unica de unguent Gynofort.
In momentul de fata, dupa Gynofort si 12 zile consecutive de Cervugid la mine se vede o imbunatatire, adica nu mai am secretia colorata si nici abundenta.
Inca nu am avut contact sexual sa vad cum se comporta in cazul respectiv insa judecand dupa faptul ca e o ameliorare vizibila a secretiei sunt optimista ca va fi bine.
In urmatoarele 2 luni, dupa menstra voi administra in continuare cele 12 ovule Cervugid si sper ca voi avea rezultate bune..

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.