homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

BIP????


#1 2014-01-10 17:13:25

alexis1108
New member
Inregistrat: 2014-01-10
Mesaje: 9

BIP????

Buna ziua, fetelor

Desi va urmaresc sfaturile de mult timp abia acum indraznesc sa va scriu si sa va cer si eu o parere....ma lupt de aprox 3 luni cu dureri pelvine permanente destul de mari si spotting...mentionez ca aceste dureri au aparut ca urmare a frigului pe care l-am indurat la sfarsit de septembrie..acum cea mai mica senzatie de frig imi accentueaza senzatia de durere...am fost la medic, a zis ca am anexita dar ADN Chlamydia - negativ, mycoplasma si ureaplasma - absente, PAP - bun. Acum am facut analiza de sange Ac Chlamydia, deoarece se insista pe infectie ( chiar nu as fi putut capata asa ceva de niciunde) - desi am partener de 6 ani, iar analizele pana acum au iesit bune ( analiza de secretie - negativa - 5 la numar si PAP - stadiul 2 pana acum). Nu stiu ce sa fac....durerea si spottingul m-au adus la epuizare ( sunt de tot cu nervii)..am luat ceva antiinflamatoare fara prea mare rezultat...si iau YAZ de 4 ani jumate. Voi care sunteti in situatia mea ce ma sfatuiti sa fac?...Voi scapa vreodata de chestia asta?...Va multumesc anticipat si astept cu nerabdare raspunsurile voastre.

Offline

 



#2 2014-01-10 18:13:07

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: BIP????

Cred ca trebuie sa ne comandam Polidin... pacat daca nu se mai gasesc. disperat
Am mai auzit de ovule sau supozitoare Carpicon, care cica ar fi si naturiste si eficiente. Nu stiu insa cat timp se administreaza si daca au efecte pozitive si pe termen lung.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2014-01-12 13:15:03)

Offline

 

#3 2014-01-10 18:23:10

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: BIP????

de unde de altundeva Polidin ? era un produs romanesc, al Institutului Cantacuzino
Carpicon stiu ca se foloseste cateva luni la rand, ceva gen 15 zile pe luna... gasesti prospecte pe net

Offline

 

#4 2014-01-10 18:52:22

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: BIP????

Alexis, mie mi-au trecut toate simptomele de BIP pe care le descri tu cand am renuntat la anticonceptionale. le luam cred de vreo 7 ani, am luat marvelon, dar ultimele 3 luni au fost un calvar. am renuntat la ele si incet incet mi-am revenit. si eu aveam toate analizele posibile bune. sanatate.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#5 2014-01-11 22:52:35

alexis1108
New member
Inregistrat: 2014-01-10
Mesaje: 9

Re: BIP????

Va multumesc mult de sfaturile date...asa cum am mai spus, iau yaz de 4 ani si jumatate ( date de medicul de planning) ...in ultimul an am tot avut spotting ( nu in fiecare luna, dar cam la 2 luni ) si ginecoloaga mi-a zis ca ea mi-ar fi recomandat karissa ( asa crede ca mi s-ar fi potrivit mai bine)....eu acum ce sa fac oare?...sa continui cu yaz sau sa schimb cu karissa?...ideea este ca luni sau marti ar tb sa-mi vina ciclu si, deci ar cam tb sa ma hotarasc cu decizia?...voi ce ma sfatuiti?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2014-01-12 13:11:31

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: BIP????

ar fi un experiment si asta, daca tot iei ac. pe medicul de planning l-ai vazut recent, sa il fi intrebat si pe el ce parere are de durerile astea de burta? daca iei aceeasi substanta de 4 ani si jumatate, poate nu strica o schimbare, din moment ce ceva te supara atat de rau pe linie ginecologica. spottingul ma gandesc ca indica si el ca nu ar fi neaparat Yaz contraceptivul ideal pentru tine, nustiu desi nu stiu sigur cum sta treaba cu 'contraceptivul ideal'. am auzit des pe la fetele care iau anticonceptionale ca medicul "le mai da si altceva", sa vada cum se simt si cu o alta substanta, atunci cand manifesta niste simptome neplacute. ca idee, in general ginecologul nu e in masura sa prescrie un contraceptiv, asta cel putin fara a avea in fatza analizele hormonale ale pacientei (de altfel, lucru foare practicat in Ro).

Ultima oara a fost editat de jeannie (2014-01-12 13:16:46)

Offline

 

#7 2014-01-13 08:49:22

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: BIP????

alexis1108 a scris:

Va multumesc mult de sfaturile date...asa cum am mai spus, iau yaz de 4 ani si jumatate ( date de medicul de planning) ...in ultimul an am tot avut spotting ( nu in fiecare luna, dar cam la 2 luni ) si ginecoloaga mi-a zis ca ea mi-ar fi recomandat karissa ( asa crede ca mi s-ar fi potrivit mai bine)....eu acum ce sa fac oare?...sa continui cu yaz sau sa schimb cu karissa?...ideea este ca luni sau marti ar tb sa-mi vina ciclu si, deci ar cam tb sa ma hotarasc cu decizia?...voi ce ma sfatuiti?

Avind in vedere istoria prezentata de tine eu zic sa schimbi pastilele...cu Karissa poate fi o idee buna, daca tot avem o prescriptie pentru ele


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#8 2014-01-14 16:10:40

alexis1108
New member
Inregistrat: 2014-01-10
Mesaje: 9

Re: BIP????

Va multumesc mult fetelor pt promptitudinea raspunsurilor...multumesc mult si doctoressei pentru ajutor.

Offline

 

#9 2014-01-28 20:54:17

ralu21188
New member
Inregistrat: 2010-09-15
Mesaje: 18

Re: BIP????

am patit si eu ceva asemanator, luam logest la vremea respectiva, "ca are doza cea mai mica de hormoni", pana cand am dat in hemoragie. m-am speriat, am ajuns la urgenta, raspunsul doctorului a fost sa schimb AC pt ca logest are doza mare de hormoni si ca yasmin ar fi ok. de atunci nu am mai avut probleme de genul asta, doar ca atunci cand le-am lasat mi-a "innebunit" organismul ...

Offline

 

#10 2014-01-28 21:53:07

beibdeea6
New member
Inregistrat: 2013-12-30
Mesaje: 16

Re: BIP????

si eu momentan is in aceeasi situatie si iau artezia doar de patru luni.... acelasi lucru mi sa spus si mie de catre doctorita ginecolog, ia artezia ca are doza mica de hormoni si ii bun pentru varsta ta... din cate am citit aici vad ca si eu ar trebui sa imi fac o programare la un cabinet de planning ca si eu o iau razna daca ma mai tine mult asa...

Offline

 

#11 2014-08-29 17:04:16

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: BIP????

Am primit ca tratament pentru B.I.P.: 2 x Ibuprofen de 200mg/ zi, timp de o luna. E posibil si justificat ca un antiinflamator administrat un timp indelungat sa vindece aceasta boala inflamatorie? Eu credeam ca antiiflatoarele doar mascheaza durerea pe moment, netratand cauza durerii (boala), dar eu nu dunt medic.

Offline

 

#12 2014-08-29 18:22:36

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: BIP????

jeannie a scris:

Am primit ca tratament pentru B.I.P.: 2 x Ibuprofen de 200mg/ zi, timp de o luna. E posibil si justificat ca un antiinflamator administrat un timp indelungat sa vindece aceasta boala inflamatorie? Eu credeam ca antiiflatoarele doar mascheaza durerea pe moment, netratand cauza durerii (boala), dar eu nu dunt medic.

mai depinde mult de boala ... eu am folosit nurofen 200 1*3 ori pe zi pentru o sinuzita + apa de mare si intr-o saptamana nu am mai avut nimic ... desi inainte sa merg la doctor ma durea toata fata ceva de speriat ... daca e doar inflamatie fara inflectie trece cu antiinflamator smile


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

#13 2014-09-02 11:24:30

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: BIP????

daca ai o problema cronica cu sinuzita, poate te-ar ajuta Sinupret pe viitor. este din plante. la mine dreneaza eficient infectia sinusurilor; in 3-5 zile mi-e mai bine.
eu ma intreb ce se intampla daca iei antibiotic pentru o sinuzita iar aceasta tot reapare o data la cateva luni: trebuie luat antibiotic din nou, de fiecare data cand ea reapare? butter

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.