homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Hipotiroida si amenoree


#1 2014-01-27 20:55:33

Lucia Andreea
New member
Inregistrat: 2013-06-03
Mesaje: 29

hipotiroida si amenoree

am fost diagnosticata cu hipotiroida si mi s-a prescris Euthyrox. menstruatie nu am din luna august, acest medicament ,e posibil, sa-mi declanseze si menstruatia?

Offline

 



#2 2014-01-28 11:19:15

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: hipotiroida si amenoree

Nu prea. Nu din cauza tiroidei esti amenoreica, cel mai probabil, deci nu tratamentul adresat ei va aduce menstra


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2014-01-28 15:26:23

Lucia Andreea
New member
Inregistrat: 2013-06-03
Mesaje: 29

Re: hipotiroida si amenoree

in cazul asta, cum ar trebui sa procedez?

Offline

 

#4 2014-01-30 11:48:36

pink_pop
Platinum member
De la: buc
Inregistrat: 2010-05-31
Mesaje: 17154

Re: hipotiroida si amenoree

doctoressa a scris:

Nu prea. Nu din cauza tiroidei esti amenoreica, cel mai probabil, deci nu tratamentul adresat ei va aduce menstra

ba da. hipotiroidia poate duce la amenoree.
si nu, nu exista garantia ca daca incepi tratamentul cu euthyrox, ciclul menstrual se va regla imediat.
dar e primul pas care trebuie facut pentru a inlatura una din cele mai probabile cauze (din moment ce diagnosticul a fost pus deja)


viata e roz si roz e lumea toata! hjartahjartahjarta

can a woman make you a millionaire ..yes, but only if you are a billionaire

Offline

 

#5 2014-01-30 12:57:20

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: hipotiroida si amenoree

Nu ai facut si dozari hormonale pentru hormonii ovarieni? Poate ca e ceva in neregula si acolo.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2014-02-02 14:07:56

Lucia Andreea
New member
Inregistrat: 2013-06-03
Mesaje: 29

Re: hipotiroida si amenoree

nu, mi s-a prescris ethyrox o luna de zile ,iar apoi sa merg din nou la control. ce implica hormonii ovarieni?

Offline

 

#7 2014-02-02 22:28:41

ancutza_b
New member
Inregistrat: 2013-03-15
Mesaje: 13

Re: hipotiroida si amenoree

Buna seara! Doctoressa te rog din suflet sa ma ajuti si pe mine ca am unele nelamurii...am facut niste analize hormonale la reocomandarea Dr.ginecolog care ma trimis la un medic endocrinolog (de 3 nu am ciclu.suspecta de sindomul OPCS,bu stiu daca am cu tiroida??..Am facut urmatoarele analize,mentionez ca nu am ciclu de 3 luni ..:
THS -1,1200
FT4-1.18
ESTRADIOL-88.00
PROGESTERON-0,51
17 HIDROXIPROGESTERON- 1,08 ng/ml
PROLACTINA -8,9 ng/ml
TESTOSTERON LIBER -6,30 pg/ml
Acestea fiind rezultatle in urma analizei,mentionez ca imi doresc tare mult un bebe,ca atare am prim si o prescriptie dar nu sunt tocmai in clar cu ele..am primit asa : EUTHYROX 25- 1/2 tb/zi (dimineata)
                                                                       Duphasston 1x1/zi (10 zile)
                                                                       Flutasin(Flutamida) 1tb seara (eu nu sunt in clar cu acest medicament pe prospect scrie ca este pt a trata cancerul de prostata la barbati,nu pt femei,medicul endocrinolog m-a asigurat ca din 2010 acest produs are rezultate la femei,nu stiu ce sa zic sad,va rog din tot sufetul sa imi raspundeti la acest mesaj ca sunt tare stresata) Ce parere aveti dvs.despre aceste rezulte si tratament (care trebuie sa il urmez cam 7luni -1 an cu vizete periodice la medic)
Apreciez un raspuns din partea dvs.Va multumesc

Offline

 

#8 2014-02-05 10:32:15

ancutza_b
New member
Inregistrat: 2013-03-15
Mesaje: 13

Re: hipotiroida si amenoree

helloo...imi raspunde si mie cineva...va rogggggggg

Offline

 

#9 2014-02-07 19:15:51

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: hipotiroida si amenoree

ancutza_b a scris:

Buna seara! Doctoressa te rog din suflet sa ma ajuti si pe mine ca am unele nelamurii...am facut niste analize hormonale la reocomandarea Dr.ginecolog care ma trimis la un medic endocrinolog (de 3 nu am ciclu.suspecta de sindomul OPCS,bu stiu daca am cu tiroida??..Am facut urmatoarele analize,mentionez ca nu am ciclu de 3 luni ..:
THS -1,1200
FT4-1.18
ESTRADIOL-88.00
PROGESTERON-0,51
17 HIDROXIPROGESTERON- 1,08 ng/ml
PROLACTINA -8,9 ng/ml
TESTOSTERON LIBER -6,30 pg/ml
Acestea fiind rezultatle in urma analizei,mentionez ca imi doresc tare mult un bebe,ca atare am prim si o prescriptie dar nu sunt tocmai in clar cu ele..am primit asa : EUTHYROX 25- 1/2 tb/zi (dimineata)
                                                                       Duphasston 1x1/zi (10 zile)
                                                                       Flutasin(Flutamida) 1tb seara (eu nu sunt in clar cu acest medicament pe prospect scrie ca este pt a trata cancerul de prostata la barbati,nu pt femei,medicul endocrinolog m-a asigurat ca din 2010 acest produs are rezultate la femei,nu stiu ce sa zic sad,va rog din tot sufetul sa imi raspundeti la acest mesaj ca sunt tare stresata) Ce parere aveti dvs.despre aceste rezulte si tratament (care trebuie sa il urmez cam 7luni -1 an cu vizete periodice la medic)
Apreciez un raspuns din partea dvs.Va multumesc

parerea mea e ca devreme ce ai mers la endocrinolog si ai primit tratament sa respecti prescriptia si, ori de cite ori mergi la control periodic la medicul care te urmareste sa ii adresezi toate intrebarile care te framinta in legatura cu problema ta


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.