homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Senzatie de nod in gat


#1 2014-01-28 20:23:36

ralu21188
New member
Inregistrat: 2010-09-15
Mesaje: 18

senzatie de nod in gat

acum 2 saptamani m-am procopsit cu o raceala. febra, frisoane, etc. mi-a trecut totusi destul de repede, dar acum ... am senzatia aproape mereu ca am un nod in gat, care coboara cand inghit (in sec). am baut apa, ceai fierbinte, am mancat ... nimic, nodul tot acolo este, undeva pe partea stanga. parca simt cum se plimba in sus si in jos, uneori ma doare. e o senzatie tare tampita, sa ai impresia ca ai ceva in gat si sa bei/mananci ceva si tot acolo sa fie. prima data cand am simtit asta a fos acum cateva zile, am luat o vitamina si toata ziua am avut senzatia ca mi-a ramas in gat.
a patit cineva asa ceva? sau sunt eu  wow ?

Offline

 



#2 2014-01-28 20:30:24

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: senzatie de nod in gat

mie mi se intampla frecvent cand iau pastile sa raman cateva ore apoi cu senzatia ca am ceva in gat, dar nu cateva zile... nu stiu ce sa-ti zic
sigur nu e ceva legat de raceala, sa  mai ai vreo amigdala inflamata ?

Offline

 

#3 2014-01-28 20:36:22

ralu21188
New member
Inregistrat: 2010-09-15
Mesaje: 18

Re: senzatie de nod in gat

nu cred, nu ma doare nimic.
m-am gandit sa fie de la raceala, ca nu am expectorat ... dar gatul pare a fi "curat", cat am tusit a fost uscata...

Offline

 

#4 2014-01-28 21:31:16

Lucia Andreea
New member
Inregistrat: 2013-06-03
Mesaje: 29

Re: senzatie de nod in gat

mai bine ti-ai face un control sa poti elimina optiunea nodulilor tiroidieni

Offline

 

#5 2014-01-29 19:33:43

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: senzatie de nod in gat

heimdall a scris:

mie mi se intampla frecvent cand iau pastile sa raman cateva ore apoi cu senzatia ca am ceva in gat, dar nu cateva zile... nu stiu ce sa-ti zic
sigur nu e ceva legat de raceala, sa  mai ai vreo amigdala inflamata ?

asta patesc si eu cand inghit cu prea putina apa o pastila. in cazul meu, s-a explicat prin iritarea mucoasei esofagului ("pirozis"). daca e vorba de asta, iritatia se poate diminua cu o lingura de ulei cu putina lamaie in el (ca sa nu fie gretos) si plimbat pe peretii gatului, ca sa fie "unsi". daca durerea e localizata si inspre piept (uneori poate fi atat de rea incat sa ai senzatia ca te doare inima), e buna si o pastila de omez sau dicarbocalm, pentru ca e vorba de ceva similar cu o arsura gastrica, doar ca arsura (iritatia) e mai sus, in esofag.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2014-01-29 19:40:07)

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.