homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Anticonceptionale cauza COLON IRITABIL


#1 2014-01-28 23:02:42

IceBody
Full member
Inregistrat: 2007-03-22
Mesaje: 360

Anticonceptionale cauza COLON IRITABIL

Buna seara !

Iau anticonceptionale de aproximativ 7 ani.
Anul trecut mi-a fost foarte rau,am facut toate analizele,endoscopie,radiografie cu bariu,nu puteam sa mananc si ma balonam si de la apa,aveam nenumarate scaune pe zi,dureri imense de burta.
Mi s-a spus ca sufar de sindrom de colon iritabil,mi s-a prescris tratament si m-am simtit mai bine.
In ianuarie anul acesta,am facut analize hormonale si am fost la endocrinolog pt ca sufar de ovare micropolichistice,diagnostic pe care il stiam inca de cand m-am apucat sa iau anticonceptionale.
Am intrerupt anticonceptionalele din luna septembrie anul trecut si am mers sa fac analize hormonale care au iesit perfecte si dr endocrinolog mi-a spus ca pt ovare micropolichistice nu exista alt tratament inafara de Ac sau duphaston cate 10 zile pe luna.
In aceste luni de pauza mentionez ca NU am mai avut nicio durere de burta,am avut scaune normale,iar de 6 zile m-am reapucat de ac si am aceleasi senzatii ca inainte.
M-am reapucat din nou de ac pt ca in aceste luni de pauza imi venea menstra din 15 in 15 zile .
Pentru mine este clar ca ac sunt cauza dereglarii florei intestinale,insa as vrea sa aflu daca exista si alte tratamente pt ovare micropolichistice pentru ca nu mai vreau sa iau ac.
Am si depresie pe perioada administrarii si m-am saturat de toate aceste chestii negative pe care ele mi le cauzeaza.
Intrebarea mea este,am luat ac in prima zi de menstra si am avut contact sexual la a 5 a pastila ,nu a terminat inauntru.Pot intrerupe ac dupa 7 pastile ?
Multumesc,astept pareri

Ultima oara a fost editat de IceBody (2014-01-29 02:13:26)


Dear Cupid,next time hit both !

Offline

 



#2 2014-01-29 10:12:03

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Anticonceptionale cauza COLON IRITABIL

poti intrerupe oricand, daca ai luat prima pastila in prima zi de menstruatie, pentru ca atunci erai protejata chiar din prima zi. daca ai luat prima pastila in oricare alta zi, dupa 5 pastile din prima folie, ca inteleg ca era prima dupa o pauza, nu erai protejata! alt tratament pentru chisturi nu stiu sa existe sad

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.