homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Risc de contaminare


#1 2014-02-01 15:35:03

genny25
New member
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 55

risc de contaminare

Cine ma poate ajuta si pe mine cu niste raspunsuri va rog.
Sotul meu e purtator de virusul hepatitei B si azi dimineata din greseala m-am taiat la buricul degetului cu lama lui de ras imediat dupa ce el o folosise.A curs mult sange pentru ca taietura a fost puternica.Acum fix un an mi-am facut doza de vaccin impotriva acestui virus si acum 3 sapt cand am fost in tara acasa(suntem plecati in UK) mi-am luat anticorpii si inca mai am suficienti.Stiu ca sunt vaccinata dar totusi nu ma sa nu ma intreb daca e risc de contaminare avand in vedere ca el are virusul activ
Fiind in aceasta tara acum nu am cui sa ma adresez fiind si weekend...ca ma duceam la medical de familie unde sunt inregistrata.Dupa cat timp poti lua analize sa vezi daca esti contaminat?Exista vreun vaccin care sa-l fac imediat dupa contaminare desi eu sunt vaccinata de acum un an?

Offline

 



#2 2014-02-02 10:11:31

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: risc de contaminare

Pai daca esti vaccinata acum un an, nu ai risc de contaminare....
Dar sex faceti numai cu prezervativ sper, daca esti asa de stresata.....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2014-02-02 18:19:03

genny25
New member
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 55

Re: risc de contaminare

Nu facem cu prezervativ pentru ca stiam ca riscul de contaminare e mult mai mare daca sangele meu vine in contact cu sangele lui.De asta m-am speriat la taietura....pentru ca el abia se barbierise si eu m-am taiat in lama lui de ras si a fost destul de adanc ca acurs mult sange si pielea de pe buricul degetului s-a dat peste cap.
Cat e valabil acest vaccine?5 sau 10 ani?stiu ca era o discutie pe tema asta...si inca o curiozitate...daca mergi la urgenta si spui ca te-ai taiat intr-o lama sau ceva infectat cu virus B sau C sau HIV care sunt masurile de imunizare sau preventive de contaminare?stiu ca pentru cadrele medicale sunt masuri speciale...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.