homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30-180


#3402 2014-04-15 22:59:33

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

Buna, mamici. In sfarsit am citit si eu cele 179 de pagini sa va cunosc mai bine.
Ne primiti si pe noi? Avem 2 luni acusica.
Emi, ultima data cand m-am uitat ma sarisei de pe prima pagina. Ce-ti facusi, maica? lol
Fata mea face show.
De obicei adoarme la 00-01. Ca noi dormim cu ea in camera, doarme pe pieptul mei de la 2 sapt ca altundeva nu vrea.
Si sotul vine la 7 de la serviciu. Eu as vrea sa fac bezna in camera la 8, dar el vrea sa se uite la tv, citeasca, etc. Deci stam cu veioza si/sau tv.
Azi am zis ia sa vedem daca sting lumina si tot la 8. A dormit jumate de ora, a mancat la 9 si de atunci maraie si plange. Se mai linisteste 5-10 min, iar incepe. Adoarme 3-5 min, iar se trezeste. Si asa o tinem.
Mai degraba ne uitam la tv sau faceam ceva decat sa stau in bezna sa o legan degeaba. Ca altfel nu reuseste singura sa adoarma. Pfff.
Astept somnul profund sa o transfer pe piept. Dar nu mai vine lol


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 



#3403 2014-04-15 23:03:24

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

Da garga, cu MV. Cum ai reperat-o lol ?
Sau e una care baga morcovi aiurea?

Fetelor multumesc de linistiri. S eu zic ca nu are nimic dar meia o dadea inainte ca nu arata cu degetul si nu imi aduce daca cer.

Rose, daca are in mana si cer imi da intotdeauna, daca e mancare mi-o indeasa direct in gura.
Dar doamna zicea ca tre sa-mi dea si daca e din alta parte.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#3404 2014-04-15 23:06:06

adrriana
Full member
Inregistrat: 2009-01-28
Mesaje: 603

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

getaway bine ai venit ! chiar ai citit tot ? smile

Offline

 

#3405 2014-04-15 23:07:40

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

Deno, eu cred in continuare ca Y nu face unele chestii pe care i le ceri pt. ca nu vrea pur si simplu. Mie mi se pare foarte inteligent din ce povestesti tu de el, adu-ti aminte faza cu usa glisanta de la Craciun sau cand ne-ai povestit cum va trezeste dimineata. Si au mai fost, ai mai povestit, dar nu imi vin in cap acum. nustiu

Getut, eu m-as tine de obiceiul asta cu stinsul tv cateva seri la rand. Nu te astepta sa-si schimbe programul intr-o seara. Oricum tv-ul nu e ok in camera in care doarme bebe. Roaga-l pe tati sa citeasca sau se uite la tv in alta camera. sad
Eu o adorm cu tv-ul aprins martea si vinerea (la Masterchef si Romanii au talent) si chiar si asa ma simt vinovata. nustiu


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#3406 2014-04-15 23:14:00

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

katey de ce nu este recomandat tv?
ca eu o adorm pe C in sufra , o pun pe picioare si savurez si eu cateva clipe de liniste, pe urma o duc in camera

bun venit Get


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#3407 2014-04-15 23:20:23

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

Kate asa cred si eu, dar cand cineva careia copilul i-a facut la fel si a fost diagnosticat cu o boala, nu te pune pe ganduri? Doar la asta ma gandesc.
Acum a zis ca s-a uitat la filmuletele de pe fb cu y si nu i se pare ca ar fi ceva in neregula.
E adevarat ca y gandeste, dar sa nu-i subestimam pe copiii cu autism care pot ascunde niste genii in ei si totusi au o problema serioasa..

Geta, copilul meu pana la 3 luni dormea numai dupa 3 noaptea, indiferent de circumstante. Apoi singur dintr-o data s-a culcat la 11 si asa a ramas pana in zilele noastre. Mai are si exceptii cand se culca la 1 dar rar.
Inca e mica, pana-si da seama ce-i cu ea pe lumea asta mai dureaza putin dar nu te descuraja ca nu se va culca vesnic la 1.
Multa rabdare puss


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#3408 2014-04-15 23:23:59

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

Da, Adri, chiar am citit tot. Cand alaptam mai citeam cateva pagini. Si tot asa pana la capat.
Katey, nu las tv-ul fara lumina in camera ca nu imi place cum flicker-este lumina. Mi se pare deranjant la ochi.
Nu vreau sa plece sotul in alta camera ca ma ajuta mult ca e aici. Si moral si cu multe chestii.
Si am realizat ca ma ajuta si pe mine tv-ul sa nu o iau razna cateva ore bune in bezna cu fata plangand. Ca ea dimineata chiar daca se trezeste la 08 sau la 07, dupa ce mananca doarme pana la 11-12. Cred ca pt ca se culca tarziu  Sau invers.
Am o fata mai speciala. Dupa ce ii trec colicii poate se mai linisteste.
Uite, am aprins lumina si vorbeste in limba ei cu noi. Mai si plange, dar muuult mai putin.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#3409 2014-04-15 23:24:06

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

Katey a scris:

Deno
Eu o adorm cu tv-ul aprins martea si vinerea (la Masterchef si Romanii au talent) si chiar si asa ma simt vinovata. nustiu

rotfl vai, Kate, si eu lol . Ma bucur ca mai e cineva, ca aveam constiinta incarcata rau

Deno, daca-mi permiti o parere: copilul tau e incapatanat. Sau daca suna prea dur, are o personalitate foarte puternica. Sa nu crezi ca al meu, de varsta lui Y fiind, executa comenzi simple. II ceream telecomanda si fugea cu ea si-o trantea in buda (inca face lucrul asta cu mai tot ce n-are chef sa-mi dea). E drept ca acum, daca ma vede maturand si-l rog sa-mi aduca farasul o face, dar este mai mare cu aproape un an decat Y. Sa nu crezi ca nu m-am gandit si eu la autism , mai ales stiindu-l pe Stef cu mancarea si stiind ca si al meu are o gramada de fixuri pe care si le pastreaza cu sfintenie! Ma gandesc si la adhd in momentul de fata, dar daca stau sa ma gandesc mai bine , are unele momente cand il acapareaza ceva. Spre ex, i-am luat plastilina prin februarie. La inceput s-a jucat peste juma de ora cu ea impreuna cu sotul, ceea ce pentru el e o superperformanta. Cand i-am cumparat culori, tot la inceput statea cu sotul si desenau in jur de=o ora (nu desena el, sotul colora si A facea puncte pe o foaie langa el). Afara, la nisip sta si juma de h neintrerupt (daca nu se inghesuie f multi) si face forme acolo. Ca dup-aia m-alearga 5 ore sa nu-l prind, e alta poveste.
M-am lungit destul, desi n-aveam intentia s-o fac. Cred doar ca Y va face lucrurile atunci cand va vrea el. Cel putin la noi asa e : daca A nu vrea sa faca ceva, n-o face, indiferent cum as incerca eu sa-l conving

Get, bine ati venit smile

Ultima oara a fost editat de smart lady (2014-04-15 23:25:48)


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#3410 2014-04-15 23:27:13

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

Ba da, Deno, si pe mine m-ar fi pus pe ganduri, recunosc.
Dar din ce povestesti tu, eu il percep pe Y asa cum am scris mai sus. nustiu Tanti aia il "vede" prin prisma copilului ei.

Ginuta, asa stiu, ca lumina aia de tv nu face bine. Plus ca eu, ca adult, nu ma pot odihni daca tv-ul merge. Atipesc / adorm dar nu ma odihnesc. De unde stiu eu ca ea se odihneste?

Geta, tu faci cum crezi dar gandeste-te ca la un moment dat tv-ul ala o sa-i acapareze atentia si se va uita si ea. Iar asta chiar ca nu e ok. nustiu

Smartuc rotfl

Ultima oara a fost editat de Katey (2014-04-15 23:30:58)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#3411 2014-04-15 23:37:13

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

Fetelor, copiii vostri cer mancare sau alte produse afara de la alti copii?
Fi-miu ma pune in niste situatii mai mult decat jenante. Orice vede ca manaca altii , nu numai copii, fuge pe ei sa le ia din mana/gura. Cred ca e spaima parculetelor, daca aude fosnic undeva o punga, apare de nicaieri langa ea. Va dati seama ca sunt numai prostii pline de e-uri,ma doare sufletul cand il vad cum baga in el d-alea. Si odata ce se infiinteaza in punga, nu-l mai poti lua de-acolo, face ditamai scandalul, rar pleaca pana n-o termina. Deja lumea ma cam stie de "aia care nu-si lasa copilul sa manance" (mi-a spus o prietena care are si ea un baietel) . Anul trecut, pe la sf verii, a sarit pe unii care aveau in mana o punga cu un fel de minicozonac, juma de kil 3 lei, va dati seama cate e uri aveau acolo. Literalmente a sarit pe ala si i-a smuls punga din mana. Cum faceti voi afara sau cum le explicati sa nu mai ia mancare de la altii?


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#3412 2014-04-15 23:43:38

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

rotfl2
smart, cu parere de rau, dar eu il las
1 pt ca i se face pofta si prefer sa pape porcarie din aia decat sa ii fie pofta
2 eu nu prea am patit, dar si cand am patit ,recunosc, ca m-am simtit jenata e pofta cu care manca si felul cum privea acea punga, chiar m-am simtit vinovata


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#3413 2014-04-15 23:47:54

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

Doamne, Katey. Nu intentionez sa o las sa se uite. Sta cu spatele mereu la el. Nu mereu ma uit la tv. Mai stau cu veioza si mai stau pe telefon. Nu pot sta in bezna cu orele ca sunt obosita si stresata maxim si nu rezist cu plans atat.
Eu numai cu tv-ul puteam sa adorm pana sa nasc lol
Sarumana Deno si fetele de primire.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#3414 2014-04-15 23:54:31

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

Te cred, Getut. Am trecut si noi prin asta, noroc ca 2 saptamani a fost sotul in concediu si faceam cu randul si noaptea si ziua pt. ca dormea o ora si doua maraia de trebuia sa stam numai cu ea in brate.
Oricum faptul ca tii si o lumina e bine, mai atenueaza din flicareala aia (nu stiu cum sa-i zic altfel). Aia ma deranjeaza si pe mine.

Oh, si va veni perioada aia cand se va uita peste cap. Orice va fi in spatele ei va prezenta in interes. chicot


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#3415 2014-04-16 00:00:36

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

Ginuta, dar la el cred ca e deja obisnuinta si crede ca i se cuvine. Asta ma deranjeaza cel mai mult. Ii explic din casa, uneori ii dau o bucatica de ciocolata si-i spun ca nu mai mancam altceva pana ne intoarcem, el confirma si afara face ca el. zilele astea a fost barbata-miu in concediu si a mai iesit cu el afara, si-mi zicea mereu la plecare: da-mi niste bani,ca iar le devoreaza mancarea altora. L-a lasat sa manance o punga intreaga de pufuleti de la o tanti, ca il tot apostrofa aia cand ii zicea ca ajunge. Inteleg ca pofteste, ia o gura-2 si gata, dar chiar tot? Adica unele chestii i le mai cumpar si eu, nu sunt genul care sa-l las decat la uitat. Imi aduc aminte acum 2 sapt cand eram cu el afara dimineata la nisip ca mancam pofticioasa dintr-un covrig , iar langa mine erau 2 fetite pe care nu le0am vazut ca efectiv salivau langa mine. Noroc ca mai aveam unul in punga si l-am dat lor, ca altfel m-as fi simtit ca ultimul om. Cred ca una din ele era cam de varsta lui fi-miu si cealalta mai mare. Dar saracele de ele, au preferat sa inghita in sec si n-au spus nimic. Mi-a ramas in minte expresia de pe fata lor. Erau curat imbracate, dar hainele erau vechi. am dedus ca sunt fete ai caror parinti poate nu-si permit nici covrigul ala. Si daca acelor fete le-a fost rusine sa ceara covrig, cum de fi-miu sare pe tine sa-ti ia mancarea?


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#3416 2014-04-16 00:01:00

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

Aoleu, se uita peste cap, la asta nu m-am gandit. Sper ca pana atunci sa nu mai aiba colici si sa se mai linisteasca.
Nu las tv-ul fara lumina in camera tocmai din cauza flicarelii rotfl2 L-am stins.
Poate adoarme.
Nu ma deranjeaza ca adoarme la 1, dar sa nu planga mititica.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#3417 2014-04-16 00:05:46

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

te cred ca te simti prost
eu cred ca dc ar face al meu asa, as fi mereu cu ochii pe el si cand l-as vedea ca o ia la goana spre vreo punga l-as lua direct de sus, fara nici o chestie si l-as duce intr-un loc mai ferit , explicat, intors la joaca si repetat figura pana intelege.
probabil considera ca i se cuvine tot cum face si D cu C, tot ce are ea in mana este mai bun si cu mot decat al lui, dar el are in mana exact ce are si ea, trebuie neaparat sa fie la el in mana ce are ea big_smile


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#3418 2014-04-16 00:06:15

manu2007
Sr. member
Inregistrat: 2007-12-18
Mesaje: 1619

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

Mamici  puss  ce inseamna "vorbit" la un copil de 1.6 ani?  nustiu
Ale foloseste aprox 30 de cuvinte in mod frecvent si uneori le mai si "leaga" - apa me, haide mama, haide bebe hinta, Charlie bebe (de la Charlie and the numbers de pe Baby tv  big_smile smile , dar mai rar. Nu imi fac nici un fel de griji ca vb prea mult sau prea putin, dar eram curioasa.
Deno, si eu cred ca la Y tine de personalitate, dar nu strica sa il urmaresti ... fetita mea de ex. nu e stilul care sa "reproduca" ca ii cer eu, desi stiu ca stie  si cand are ea chef "spune" tot. Referitor la aratat cu degetul, daca o intreb unde e "telecomanda" se duce si o aduce direct, nu o arata cu degetul  lol smile, dar daca vrea ceva arata cu degetul, da si din cap, si zice si "Da, da".
Gate bine ai venit.  Si eu am culcat fetita la TV mult timp, ne culcam pe la 00.00-1.00 din acelasi motiv, pt ca in dormitor stateam cu orele si nu se culca, asa macar ma uitam si eu in living la TV smile , daaaar, pe la 4 luni am decis sa ii fac alt program, si dupa 1 saptamana de culcat in dormitor, cu lumina stinsa, a ajuns sa adoarma intre 20.00 si 22.00, depinde cat era de obosita. A fost f bine asa, o culcam pe la 21.00 si aveam si eu timp sa stau cu sotul (pe vremea aia primul somn era de 4 ore)  si a fost grozav, pentru ca altfel el se culca devreme, eu ma trezeam tarziu si nu apucam sa mai stam impreuna.


"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca, ci sa inveti sa dansezi in ploaie"
mamica de buburuza din 19.10.2012 hjarta
gravida hjarta hjarta 21+ rugaciune

Offline

 

#3419 2014-04-16 00:12:41

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

Ginuta, la el explicatiile mele n-au valoare. Pe moment zice da, se intoarce si face ca el. Invariabil. In multe situatii l0am luat pe sus si l-am dus in casa. A plans o gramada dupa copii. El e innebunit sa mearga unde sunt multi copii. desi de cele mai multe ori nu prea se joaca cu ei, dar ii place sa fie el intre ei.

Manu, exact asta inseamna vorbitul la varsta fetitei tale. Or mai fi exceptii de leaga fraze, dar ce zice ea , e f bine

Va las, a inceput sa se foiasca. Noapte buna


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#3420 2014-04-16 00:18:13

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

Cam asta as vrea sa fie si planul meu, Manu. Dupa ce ii trec colicii si nu mai plange.
Acu doarme la san in loc sa manance ca e pbosita fata lol


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.