homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30-4


#58 2014-02-10 10:29:45

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

Mersi Be kram


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 



#59 2014-02-10 10:50:09

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

'neata wave

Offline

 

#60 2014-02-10 11:02:56

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

neatza si de la noi , am citit tot ce ati scris peste week-end azi ca nu am avut cand, a venit copilasul meul drag acasa si am stat cu ea ....

da, 2m c de apa rece si nu ne restrictionam, adica spal si eu vase ca tot omul, toaleta&co, uneori avem si 1mc si chiar sub depinde...ca intrebase geo parca....

si eu sunt de principiul lui janis, si eu am fost si batuta si umilita in public, desi am parinti ok , adica mama e invatatoare si vezi domne sa nu o fac de ras, dar ea ma facea pe mine de ras, ma lovea si in public, eh multe chestii pe care le tin minte din pacate, si care se reflecta si in psihicul meu -am tot timpul o retinere o timorare, si acum sunt sigura ca din copilarie vine ...dar asta e, mergem inainte si incercam sa nu aplicam aceleasi chestii si la copil...doamne fereste, si ana e razvratita uneori, incearca sa dea cu pumnul, dar cu calm le rezolvam , daca incerc sa tip la ea sau sa o cert, clar se pune pe plans, sunt si faze cand se stie vinovata si o las asa eventual nu-i vorbesc pe moment ( ma abtin eu)si problema pe 1/2 e rezolvata, caci atunci se simte si e constienta ca a gresit...sau incercam sa localizam greseala ca pe viitor sa nu o mai facem...nu e usor , dar trebuie calm si rabdare.

am fost sambata seara la o zi de naster, ieri la o piesa de teatru (ii place tare mult la teatru), apoi afara la zapada, 1h si , am facut toti 3 un super om de zapada, ne-am pozat cu el, insa aseara cand au iesit din nou (doar ea cu sotul) niste copii mai mari l-au stricat chiar in fata lor, pana sa ajunga ei...era trista si mai ca ii venea sa planga, si i-am explicat frumos :,, sa nu incerci niciodata sa strici munca facuta de altii, ai vazut cat am muncit noi 3 la el?,...ei acei copii puteau sa strice doar daca il facusera ei, dar asa, e urat din partea lor, ...tu pe viitor strici daca vrei , da doar ce ai construit tu, ce au facut alti copii nu e ok sa demolezi,, ...si parea ca a inteles.

yannick sanatate, si nataliei si care mai sunt bolnaviori...noi doar cu ceva tuse la trezire si ceva mucii.

aaaa, m-a suparat pt  prima data ceva la ei mei...pana acum au tinut cont de ceea ce le-am zis in legatura cu ana(mancare, somn, crestere, etc)...ii trebuia tuns bretonul ca ii venea in ochi, si cum maica-mea are frizerita ei care o place pe ana de asta vara, i-am zis sa  se duca cu ea la tuns de breton...e adevarat ca i se lungise si nu era chiar uniform , dar era ondulat, si imi placea la nebunie (eu sunt copil care a avut numai parul drept si sufar pe chestia asta smile ) ...si ce credeti, vezi domne -replica maica-mii ca ea a fost cu ea la tuns,, a sunat-o taica-meu pe frizerita si i-a zis sa o tunda peste tot, si sambata sa am un soc, cand o vad fara par la spate grater ...ea nu a zis nimic...sotul e incantat ca nici el nu prea era de acord, dar eu am zis clar ca nu o tund, offf, si avem si nunta in iunie si vroiam sa-i fac codite...le-am zis clar, de acum nu o sa se mai tunda la ei niciodata, o sa o tund eu la bucuresti...nu i-am zis direct lui taica-meu si maica-mii....in copilarie iara alta chestie de care am suferit si imi aduc aminte si acum : tot timpul eram tunsa scurt, niciodata nu aveam par de codite, aveam 2 colege cu care eram la intrecere in clasele primare cu codite cu par superb, veneau cu cozi im pletite& co, imi doream la nebunie si eu , dar maica-mea imi dadea replica :,, cand o sa fii mare , cand o sa ti-l ingrijesti singura, acum nu,,  sad ....

Ultima oara a fost editat de adinagrig (2014-02-10 11:05:29)


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#61 2014-02-10 11:06:46

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

Neata!

Janis, sa va traiasca Iaiesh, sa creasca mare si sanatos!

Raportam si noi laringita confirmata de doc in dimineata asta cu tuse, muci si febra dar se pare ca fara wheezing si secretii in plamani de data asta (sau deocamdata). Doc zice ca din cauza medicamentului nu a mai ajuns la plamani si ca episoadele astea se vor rari din ce in ce mai mult. Eu nu stiu daca de la medicament sau din cauza ca am actionat de la inceput. In fine.  nustiu
Ne-a dat antitermice si aerosoli cu Adrenalina si Flixotide.

Azi-noapte a fost rau de tot, a marait in continuu, avea febra, nu putea sa raspire pe nas, s-a chinuit rau mititica si noi pe langa ea.
Am dormit de 4 la 5...

Ultima oara a fost editat de Katey (2014-02-10 11:14:17)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#62 2014-02-10 11:22:31

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

Katey, imi pare rau!

Repet, n-am zis nicicand ca e ok ca un copil sa fie batutu, umilit, etc. Din contra am zis ca trebuie crescut cu dragoste si respect.

Eu nu stiu ce jucarii sa-i mai iau Sarei. E atrasa de jucarii dar se plictiseste in cateva zile de ele.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2014-02-10 11:47:07

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

Hello !

Adina multam de raspuns .. mi se pare incredibil de putin, masina de spalat nu merge cu apa rece ? Eu cred ca faceam urat de tot daca imi vedeam fata tunsa . Ai mai avut si ai nostri bunici tentative, glumite .. da' cand m-am incruntat odata ... big_smile deci , eu , in locul tau, le-as spune foarte ferm ca ma mai gandesc cand va fi urmatoarea vizita.

Janis, ai dreptate, tot ce facem cu copiii nosti ii impacteaza, asa cum ii impacteaza si modul in care relationam cu cei din jur . adica eu sunt o persoana cu extraordicar de multa rabdare - din firea mea - si cu iesiri necontrolate de furie si spume- de la ai mei .
Nu are rost sa intru in detalii, ca nu am chef, am ingropat totul acum multi multi ani . Dar da limite impuse prin iubire .. copilul mai maricel (nu la 2 ani, da la 4 ) poate intelege ca pedeapsa este pentru fapta, nu pentru el, ca persoana . Si la 4 ani au tantrumuri - defapt toti avem, asta nu dispare cu varsta . De cate ori
nu am venit plin de spume de la servici si nu ne-am infipt in careva (parinte , frate, sot, trecator nevinovat big_smile ) pe drum din motive minore ? Si de cate ori ne analizam noi reactiile , da nene stai, ca de fapt de acolo mi se trage .. nu , ii dam intr-una din gura daca nu chiar pocnim pe careva rotfl


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#64 2014-02-10 11:54:44

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

neata ...

fetelor la analiza asta ce mi-ar iesi? Cultura flora bacteriana totala din secretie vaginala, uretrala, col (frotiu + cultura + antibiograma) ... diverse infectii and stuff ... nu? ...
adica vreau sa merg sa fac o analiza si apoi sa merg la ginec ca sa nu ma duc odata , apoi sa merg iarasi ... si pp ca daca nu o sa fie nimic la asta (desi ma indoiesc) mai imi da ea ceva sa fac .. nu?


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#65 2014-02-10 12:35:35

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

s-ar putea sa fie doar pentru infectii bacteriene, cmin. daca vrei si pt candida cere si cultura fungi+ antibiograma sau macar examen microscopic secretie vaginala. sau suna la laborator si roaga sa-ti spuna exact pentru ce fac culturile.

Offline

 

#66 2014-02-10 12:43:16

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

Am fost in Real, ca l-a preluat Auchan-ul si au astia maari reducrei de preturi rock

Maine ne ducem sa ii facem lui Eduard analize, am v\fost vineri la pediatru si a zis ca e posibil sa fie intoleranta la lpv sau nu. (I-a aparut iar o pata pe fata, cum ii aprea lui cand apareau lactatele in peisaj) Zice ca fie e intoleranta fie e pata de la radiatii, ca si pe vreme rece se da cu crema cu factor de protectie mare, ceea ce eu nu am facut deloc cand plecam pe afara..

Ce inseamna, Cris, Janis, "a.p"?

Sanatate celor ce au nevoie!

Cmin, ce a ales Alex de pe tava? Cum a fost petrecerea? smile

Ultima oara a fost editat de majestik (2014-02-10 12:43:58)


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#67 2014-02-10 12:45:15

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

Maje, e "attachment parenting"


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#68 2014-02-10 12:49:12

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

Time, multumesc de lamurire smile


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#69 2014-02-10 12:51:44

honney_bunny
Full member
Inregistrat: 2012-03-13
Mesaje: 884

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

Neata, fetelor.  wave
Sa va mai povestesc de noi. Am crescut, ne-am inaltat foarte mult, am depasit 12kg, ne place zapada foarte mult, recunoastem culoarea verde ("ghe-ghe"), ne uitam la desene cu "du" (Zou), cerem in brate tot timpul ("i-pa")  rotfl2, o ajutam pe mami (il rog sa imi deschida frigiderul, de exemplu, si alerga repede inaintea mea sa mi-l deschida smile ).

Cmin, iti arata ce infectii cu diferite bacterii ai si in antibiograma iti arata cu ce antibiotic ai putea trata. Intreaba la laborator si de Candida, cum ti-a spus Garga, daca te intereseaza.
Katey, sanatate puiutului mic!


rugaciune hjarta     Mamica de pufulet mic si scump
God, grant me the serenity to accept the things I cannot change,/ courage to change the things I can,/ and wisdom to know the difference.

Offline

 

#70 2014-02-10 12:59:24

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

da, pai aia ma interesa mai mult ... o s amerg direct la consult sa imi zica ea ce sa fac... ca asa pot face eu de toate si degeaba ... multumesc de raspunsuri

maje a luat bomboana, verigheta si cheia de la masina  smile
a fost ff frumos

Ultima oara a fost editat de cmin (2014-02-10 12:59:41)


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#71 2014-02-10 13:06:58

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

maje, ce-ai gasit fain? big_smile


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#72 2014-02-10 13:16:04

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

geo, ba da cu apa rece, da atata consumam, chiar nu stiu de ce, pot face o poza la listutele lunare ce le depunem in cutia postala a administratorului big_smile ...

da, si eu m-am suparat, dar ce sa mai fac, faptul era consumat, si atata timp cat copilul nu zicea nimic,sau nu plangea dupa par, degeaba ma mai agit eu, pe viitor voi avea mai multa grija clar asta...pai urmatoarea vizita va fi oricum la pasti, sau poate mai incolo...

intrebare: ce semnifica pielea de pe degetele decojita?...i se mai dezlipeau pileite pe la degete, dar putin sa zic asa, acum de la tara a venit cu mainile frajuri, era numai pielite si pileite la toate degetele, pe degetel nu la unghii...e lipsa de calciu oare...ea nu mai mananca lapte deloc dar eu acasa am grija sa nu-i lipseasca iaurtul, daca nu zilnic macar la 2 zile...acolo nu cred ca a mancat ca mi-a zis ca nu.


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#73 2014-02-10 13:26:25

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

Bunny puss

M-a sunat sotul ca nu vrea N sa manance. Doar sunca presata mananca, cred ca o doare / ustura gatutul. sad


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#74 2014-02-10 13:32:08

honney_bunny
Full member
Inregistrat: 2012-03-13
Mesaje: 884

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

Acum am citit din urma:
Janis, la multi multi ani fericiti lui Rares!  party
Sanatate si celorlalti pitici bolnaviori!


rugaciune hjarta     Mamica de pufulet mic si scump
God, grant me the serenity to accept the things I cannot change,/ courage to change the things I can,/ and wisdom to know the difference.

Offline

 

#75 2014-02-10 13:34:26

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

Happy, pai nu mi se pare nimic ne-ap din abordarea ta. Ce crezi ca eu il las sa bage mainile in oala care fierbe cum vrea el? Sau vine oriunde as fi si incearca sa ma dezbrace sa ajunga la.. Chiloti neutral sa-si bagemanuta pe dupa ei yikes
Si multe altele. Normal ca nu il las.
Dar sa-i refuzi unui copil joaca in ploaie daca cere, in belti, sa mestece si el in aluatul tau, sa se murdareasca, sa doarma cu tine daca vrea, sa-i smulgi lucrurile din maini si altele mi se pare groaznic pentru un copil.

Aa, si vei ajunge si sa tipi. La copil ma refer. La varsta Sarei nu aveam nici eu de ce sa tip, acum.... Sau poate depinde de copil nu stiu, dar mie mi se intampla cel putin o data pe saptamana sa tip la el

Rose parca cu tine ziceam ieri de schimbatul patului, cum ziceam ca ii prevad un destin asemanator, dimineata a facut un mare caca lichid(pentru ca nu mananca) si fiind intuneric in camera eu nu am vazut ce face, si-a desfacut scutecul si a intins tooot prin pat. Pfff, si in cap avea, nici n-am stiut de unde sa-l apuc sa-l duc in baie.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#76 2014-02-10 13:43:25

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

Bomboana, Cmin? chicot E bine si asa smile

Poke, mi-am luat eu 2 perechi de pantqaloni, deschisi la culoare, unii de primavara, altii de vara,asa, m-a ajuns pana in 10 ron perechea. Erau cam 50 ron perechea.Lui Eduard nu am gasit nimic, i-am luat o salopeta de nani, de la 12 ron a fost 8 ron. Sunt reduceri pe produs si inca 30% la casa reducere smile Panape 17 tine.

Ultima oara a fost editat de majestik (2014-02-10 16:00:56)


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.