homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30-7


#115 2014-02-10 18:54:51

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

Deno bafta la doc !!

off micutul Y sad


geo merci lol sa facem un topic zic lol


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 



#116 2014-02-10 18:58:30

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

Geo cum sa ma supar, stiu si eu ca nu e bine copilul dar aici unde-s eu, e jale sistemul. Stiu copil care a facut convulsii febrile aici in spital pentru ca doar te tine acolo dar nimic nu iti fac. Doctorita mea numai dimineata e.  Daca pana dimineata mi se pare ceva mai suspect o sa merg si la spital, asta e.
Geo pe mine m-au tinut cu meningita in spital cu paracetamol, cu febra peste 400.

Anca eu stau cand doarme, ca nu ma pot misca delanga el, camd e tati acasa(ca acum) si in rest cand isi face copilul treaba singur(goleste sertare, face ravagii prin casa, exploreaza, etc)
In jocurile lui ma implic si eu, cu masinute, cuburi, diverse materiale, altfel nu s-ar juca singur aproape niciodata.
Mancare si curat fac impreuna cu el.
Imi pregatesc toate vasele ce le am de spalat langa chiuveta, il urc pe scaun si eu spal, el ma ajuta, da si el cu manutele pe vase, sub jetul de apa.
La fel daca am ceva de tocat, mestecat cu mixerul, sta pe scaun langa mine. In oala mestec cu el in brate, geamurile eu pulverizez si sterg cu servetele, el intinde solutia dupa mine cu manutele lol
Cand dau cu aspiratorul, el tot ca
Areste aspiratorul pe unde merg eu. De spalat pe jos nu pot cu el, ca se pune in fund si linge pe jos. Aia fac cand e sotul. Praful il sterg intr-un minute cat se uita la reclame. Cam asta..


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#117 2014-02-10 20:29:35

n_loredana2008
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-07-20
Mesaje: 2953

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

salutare mamici smile

ce dor imi era de voi smile

am fost si noi dimineata la analize la sange, dr il suspecteaza de o alergie respiratorie. Dupa 10 zile avem rezultatele.

Vad ca au mai fost fete astazi cu dureri de cap, eu am zis ca mor astazi, m-a durut exagerat de tare capul si cu stari de voma. Am luat un nurofen express forte si m-a lasat in 10 min.

Eu iar imi caut de munca, inca nu am plecat de job-ul actual, am fost astazi la un interviu la o firma de paza se lucreaza 12/24 si salariul in prima luna 800+bonuri de masa+decont transport si din a doua luna 850 + bonuri si transport. Si nu stiu ce sa fac daca sa merg sau nu....

nu as vrea sa plec de aici ca am vechime si intentionez ca prin mai sa incepem treaba ptr bebe2 dar nu imi da banii la timp....se intarzie...

Ultima oara a fost editat de n_loredana2008 (2014-02-10 20:30:45)


Iannis-04.05.2011
Dominic- dpn 31.12.2017
Daca vreodata ma vei intreba ce am simtit in momentul in care ai venit pe lume, nu am sa iti pot spune, pentru ca sentimentul e unic si nu se poate descrie in cuvinte! Pentru ca tu, copilul meu, esti cel mai mare dintre toti si toate!!

Offline

 

#118 2014-02-10 20:46:52

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

Cmin, cand vorbesti de Cilit prtocaliu cred ca te referi ca se ia rugina, nu? Mai inainte am incercat si cu Cola, si tot nu s-a luat lol

Geo, 'pestisor'? rotfl

Janis sad (asa ca ultima zi) bafta maine, o sa iti fie greu!

LE:
Am intrebat si la topicul aferent, dar intreb si aici: care este diferenta intre uleiul de ficat de cod cel care l-am luat noi din Canada si asta, din Romaina, care e si mai ieftin?

Anca, eu stau pe net, mai nou, pe pc, Eduard se joaca. Mai mult singur, uneori ma solicita si pe mine uneori ma bag eu peste el smile Inainte stateam pe telefon.

Ultima oara a fost editat de majestik (2014-02-10 20:49:44)


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#119 2014-02-10 20:55:58

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

La noi se ?ntrevede altă noapte grea. Nu scade febra deloc. sad
I-a dat Panadol la 4 şi i-am pus de două ori şosete cu oţet. I-a mai scăzut dar nu de tot, apoi iar a ?nceput să ardă.
Acum i-am dat Nurofen la 8 şi pus iar şosete şi tot are febră.

Şi nu ştiu dacă e paranoia dar parcă are un ?nceput de wheezing. grater
?mi pică ochii ?n gura de somn că am dormit o ora de ieri de la pr?nz, dar mi-e teamă că sunt prea obosită şi n-o mai aud dacă se ?neacă sau ceva...


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

 Publicitate


loading...

#120 2014-02-10 21:09:53

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

Katey puss nu poate sotul s-o supravegheze cateva ore cat sa te odihnesti si tu?

Offline

 

#121 2014-02-10 21:18:23

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

E la munca, Happy, e schimbul 2. Vine in jur de 2 si e si el rupt saracul ca n-a dormit decat cu o ora mai mult decat mine...


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#122 2014-02-10 21:22:20

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

Ah, Katey, credeam ca e acasa. Hai ca o sa fie bine...o sa treaca oboseala, important e sa fie mititca bine. Stiu ca e greu

Offline

 

#123 2014-02-10 22:40:40

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

hello

Deno, imi pare rau de voi! Mi se par acum foarte departe vremurile in care A numanca mai nimic si ma uitam la el gandindu-ma din ce traieste. Stiu si te inteleg cand iti e de greu, sper din suflet sa-si revina la un moment dat Y cum a fost si la noi, sa se faca bine ! Si pt tine, titi urez sa ai rabdare, mai multa decat am avut eu kram

Katey, sanatate multa Nataliei!

Lore kram

Azi noapte a tusit rau de tot, se tot ridica in fund (cred ca ii venea sa vomite) . Am tot tinut o ceapa la cap, sper sa-l ajute cumva, e cumplit cand sunt bolnavi si nu-i poti ajuta!

Mai fetelor, teoria asta ap suna impresionant de bine, dar ce te faci atunci cand un anume copil nu intra in tipare? Toate sustinem sus si tare ca fiecare copil e diferit, dar ne asteptam sa reactinoeze toti la fel, conform normelor ap. Uite ca al meu nu reactioneaza : e incapatanat cum n-am mai vazut, refuza vehement sa invete din greseli, nu vrea sa faca decat in modul in care doreste, etc.
Ier,i spre exemplu, am fost la un pas sa-l altoiesc. Toata ziulica, incepand de cand s-a trezit , a varsat tot ce-a apucat in mana: laptele din pahar de dimi, ceaiul, limonada, farfuria cu ciorba, farfuria cu varza calita, paharul cu apa, cana cu zeama de varza, apoi iarasi paharul cu apa si in cele din urma a varsat cina. De fiecare data i-am povestit despre un baietel care a tot varsat mancarea si bautura si n-a mai avut ce bea si ce manca tocmai datorita faptului ca le-a varsat. L-a durut in cur! A continuat sa verse tot ce i-am dat pana cand am simtit ca ma duc in lume, si m-am inchis in baie si am tras o tura zdravana de plans. Azi a luat-o de la capat; varsa orice, deaschide frigiderul si apuca tot si varsa, se catara atarnat pe usa de la frigider si face numai si numai prostii. CAnd va aud ca le spuneti su stiu ce povesti sau le dati x explicatii si ei le pricep si fac iontocmai, ma apuca depresia. Copilul meu nu e din tipar; lui nu-i pasa de x care a facut ca el si nu stiu ce i s-a intamplat sau sa-i explic ca daca fac x lucru se intampla y. El are tiparele lui si le urmeaza. Indiferent de ce se va intampla.

Ultima oara a fost editat de smart lady (2014-02-10 22:42:35)


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#124 2014-02-10 22:42:32

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

Of, Kate sad ce va mai patimiti amandoua! Mami imi zicea ca si o batista cu otet pusa pe piept ajuta sa scada febra. Incearca si asta!


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#125 2014-02-10 22:47:08

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

of smart, bine ai venit in lumea mea
D este aproape la fel ca al tau, doar ca el ma mai asculta
eu am descoperit problema lui
cat mai multa atentie, mamoseala

de ex dc intr-o zi nu-l bag in seama, in sensul sa ne jucam cu jucarii, sa stau pe langa el, sa ma protesc etc , atunci nu ma mai asculta absolut de loc, oricat de ferma as fi
dc sunt atenta cu tot ceea ce face , ma prostesc cu el si el este incantat , am o zi perfecta
pot sa zic ca nici pe C nu o mai impinge , ii da jucarii sa se joace , nu o mai aud cu tipa si plange din cauza lui

este un copil care are nevoie de mai multa atentie, mamoseala


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#126 2014-02-10 22:54:48

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

Doamne, Ginuta, dar eu nu fac absolut nimic decat sa stau cu el! Singurele momente in care nu sunt total dedicata lui sunt sunt acelea in care spal vase, toc legume sau dau cu aspiratorul. Dar si in timpul asta vorbesc cu el sau zpun poezii sau ii povestesc ceva. Trebuie mereu sa stau cu ochii pe el , caci altfel e jale. Nu merge cu abureli la el, e foarte independent sau razvratit, nu vrea (decat f rar ) sa respecte reguli. Eu nu ma dezlipesc de el decat sa merg la dentist. Atat


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#127 2014-02-10 22:59:50

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

Aoleu, fetelor, ce povestiti voi aici! yikes

Smart puss


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#128 2014-02-10 23:39:20

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

maje kram

ma duc langa el.Noapte buna!


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#129 2014-02-10 23:39:30

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

Katey grater  puss

smart nu e ap lol chestia cu povestea mi-a zis-o bona aia scumpa. E pe undeva din teoria playful parenting, daca ati auzit.
Nu am zis ca al meu face intocmai dar it takes practice smile povestea i-o spui mai multe zile nu doar una..
Tb rabdare,nah..ce sa ii faci

Al meu tuseste si mi-e groaza iar de noapte..iar a vomat azi noapte pe asternuturi..

Inainte de culcare m-a pupat pe obraji,nas,gura, ochi hjarta asa minunatie de copil nu am vazut hjarta


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#130 2014-02-11 00:15:49

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

Tocmai ce venim de la urgente. I s-a ingreunat respiratia tare, i-am dat o fiola de dexa si am mers la spital. Cand am ajuns isi revenise. Bronsita, exact cum l-am diagnosticat si eu. Am ramas pe acelasi tratament pe care l-am inceput.
L-a cantarit, a si inceput sa scada de la fix 10 kg, are 9,835 cu pampers. Deci mai putin..


Smart, identic copil am si eu acasa. Si al meu e cu varsatul, si cu datul cu mana jos orice e pe masa. Daca apuca pahar de sticla, cutit in mana, are o forta ceva incredibil, pe masura ce eu trag mai tare de obiect, el strange si mai tare si trage spre el si tipa direct proportional cu forta pe care o depunde. Daca reusesc sa ii iau obiectul periculos plange atat de tare incat nu il pot impaca cu nimic.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#131 2014-02-11 06:54:41

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

Neata.

Tocmai asta incercam si eu sa spun, ca teoriile astea frumoase nu merg mereu aplicate.
Ce sa zic de S care n-are nici 10 luni, va dati seama cat pricepe din ce-i povestesc eu. Desi are notiunea de  NU. Cand se apropie de prize, de ex, se intoarce spre mine si da din manuta dar tot pune mainile si trage lol

mie mi-e groaza de ce povestiti voi ptr ca eu ca eu, dar sotul sigur ar interveni si n-ar accepta un astfel de comportament. Nu ar lovi-o cu siguranta dar cred totusi ca ar aplica o pedeapsa sau s-ar supara etc. Plus ca nici pe mine nu stiu cat m-ar tine nervii.
Macar ai vostri sunt baieti lol

deno, Katey sper ca sunt mai bine Y si N

Offline

 

#132 2014-02-11 06:58:17

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

Neata
Maje ma refeream la piatra.... ca zicea poke. Si noibavem probl cu piatra ... desi eu imi mai uit cate o agrafa pe cada si se face rugina si tot cu cilit curat dar nu stiu daca e acelasi lucru ca la tine.

Deno, katey sanatate...


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#133 2014-02-11 08:04:38

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

'neata wave

kate, Deno, de groaza ce povestiti de copiii  bolnavi sad multa sanatate!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.