homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Dureri de picioare


#1 2014-02-16 12:31:16

melekale
New member
Inregistrat: 2014-02-16
Mesaje: 10

Dureri de picioare

Buna ziua! Am si eu nevoie de niste sfaturi urgent, va rog!
As vrea sa stiu daca e posibil sa am dureri de picioare de la anticonceptionale...dupa ce am luat 5 ani sub indrumare medicala, am facut pauza un an. Recent am avut un chist si a trebuit sa reincep tratamentul cu anticonceptionale..iar de cand le iau, de vreo 3 luni, seara tot am dureri de picioare, destul de intense. Eu am intrebat si doctora, dar mi-a spus ca nu ar trebui sa aibe legatura cu pastilele pentru ca analizele la coagulare(timpul quick etc) mi-au iesit bune. Atunci care sa fie problema?! Mentionez ca dureri de cap n-am, decat o usoara presiune care in trecut a avut legatura cu o problema cervicala. Am 22 de ani si de cand am reinceput pastilele am fumat max 2 tigari pe saptamana.
Maine seara ar trebui sa le incep, dar parca as face o pauza ca sa vad diferenta... cesafac

Offline

 



#2 2014-02-16 12:44:07

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Dureri de picioare

eu zic ca nu e de la ele, durerea de picioare data de AC de la tromboza e cu totul altceva: durere foarte puternica, permanenta, la un singur membru, care e umflat si rosu, e un cheag de sange acolo, nu e ceva cu care sa stai in niciun caz saptamani la rand, e o urgenta
stai in picioare ziua ? ti se si umfla ?

Offline

 

#3 2014-02-16 12:57:18

melekale
New member
Inregistrat: 2014-02-16
Mesaje: 10

Re: Dureri de picioare

Nu, nu sau in picioare prea mult. Sunt destul de sedentara...nu mi se umfla, doar ma dor asa ''pe os''. Uneori am dureri pana sus la sold, uneori doar in partea de jos, la pulpe. Asa am zis si eu, ca daca era vorba de vrun anevrism sau ceva de genu, as fi avut dureri de cap, si altfel de simptome. Eu pusesem totul pe seama vremii, ca sunt meteosensibila si mai aveam ceva dureri sau amorteli cand se schimba vremea, ori la picioare ori la brate. Dar acum deja ma dor seara de seara...nu stiu ce sa zic...

Offline

 

#4 2014-02-16 17:22:57

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: Dureri de picioare

acceasi poveste am patit-o si eu de cand am inceput sa lucrez (de la statul pe scaun) ... merg de 3 ori pe sapt la sala ... iau anticonceptionale ... am fost la medic si mi-a dat pastile cu extract de afine de la GNC si sosete compresive (adica nu dres, doar pana peste genunchi ca le port pe sub blugi) ... in plus mi-am luat pastile cu Ananas de la Aboca (si pap mult ananas - o conserva/zi de nu imi mai tb altceva la panzic lol ) si un gel de la farmacie recomandat de o prietena farmacista - Hepatrombin 50 000 cu care dau seara smile ma simt ca la 15 ani! nu mai am dureri, umflaturi, picioare grele si nu mai retin apa! mi s-au imbunatatit considerabil performantele sportive smile


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

#5 2014-02-16 18:50:16

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Dureri de picioare

ciresica, la mine au disparut durerile ( nu ameliorat, disparut complet!) doar cu ceva alergat. si erau foarte serioase. la melekale nu stiu daca este acelasi tip de durere. nu stiu daca "pe os" e un fel de a spune sau chiar simte ca ar fi la nivelul osului. poate e un reumatism sau ceva de genul asta.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2014-02-16 20:25:26

melekale
New member
Inregistrat: 2014-02-16
Mesaje: 10

Re: Dureri de picioare

eu imi fac din 6 in 6 luni analizele la sange..iar aslo care stiu ca e pt reumatism il am bun. deci poate problema mea e de la sedentarism si nu are nimic de-a face cu pastilele

Offline

 

#7 2014-02-16 21:53:15

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: Dureri de picioare

pe langa dureri ma simteam de parca tarasc greutati dupa mine cand merg pe strada si se mai si umflau seara ... in plus venele erau vizibile la suprafata pielii nu sparte dar se vedea verde pe picioare cam cum se vad la inchietura mainii ... si acum de cand urmez schema asta nici nu mai sunt proeminente si au disparut si durerile si umflaturile smile tot asa erau durerile in interiorul piciorului ... parerea mea e sa mergi la un doc (eu am mers la interne) dar poti sa mergi si la un chirurg vascular eventual sa iti faca doppler venos


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

#8 2014-02-17 08:39:23

melekale
New member
Inregistrat: 2014-02-16
Mesaje: 10

Re: Dureri de picioare

Am inteles...la mine nu e decat durerea, iar venele la fel cum spui tu. O sa merg la un doctor eventual. Multumesc pt sfaturi tummenupp

Offline

 

#9 2016-05-15 09:47:55

sushi
Hero member
Inregistrat: 2009-05-11
Mesaje: 2611

Re: Dureri de picioare

Acum 2 sapt am facut un traseu montan dificil, deci efort indelungat. Nu tin minte sa ma fi lovit sau sa fi calcat stramb, insa de atunci ma cam doare un genunchi. In general e suportabil, doar o jena, dar dupa efort ma doare chiar tare. De ex, aseara am mers mult pe jos, am stat in picioare si am dansat si durerea e destul de mare.

Ce ar putea fi si ce as putea face?

Ultima oara a fost editat de sushi (2016-05-15 09:48:52)

Offline

 

#10 2016-05-15 09:59:41

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Dureri de picioare

poate o usoara intindere, poate doar ai fortat articulatia... nu stiu ce sa zic, eu am de mult probleme cu un genunchi si sunt obisnuita sa patesc asa
poti folosi ceva local, mie mi se pare foarte eficient Arnigel sau orice unguent cu arnica, mai usor cu efortul in urmatoarea perioada si poti lua si un supliment pentru articulatii, de ex Artrohelp Calm se ia in perioadele cand ai dureri
daca tot nu trece mergi la medic, sper sa nu fie cazul si sa treaca repede

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.