homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38-96


#1806 2014-04-17 09:53:32

mucoasa
Insomniac member
De la: ardeal
Inregistrat: 2011-04-28
Mesaje: 7927

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

neatza par
oana stai cuminte la pat  puss
rona  puss  ce frumos, sa va distrati, e tara mea de suflet hjarta  noi tot fetita ne-am dori  chicot  dar si daca e baiat nu e problema,tot asa il iubim
greturile la mine au inceput sa se diminueze pe la 14-15+ acuma sunt deja cateva zile de cand nu am vomitat dance  deci inca un pic si scapi si tu
blue  puss baga miere si lamaie, si eu m-am trezit cu nasul infundat, iubi e racit si l-am exilat in alt pat
bbelina o sa mai stea acolo la caldurica la mami, important e sa nu te stresezi ca te simte
lil  puss  cand te citesc parca ma vad pe mine cum eram insarcinata si mergeam la lucru supa  asa era si la mine zgripturoaica, era groaznic, si banii de prenatal i-am primit dupa cateva luni, nu vroia sa mi-i dea
nici eu nu ma intorc la ea, oricum am trebui sa ma intorc la lucru pe 5 mai, dar la sfarsitul lunii imi dau demisia si ca sa nu pierd la indemnitatie la bb2, ma angajeaza cateva luni pana intru in prenatal seful lui iubi care e un om de milioane
nu te mai stresa si daca poti ia-ti concedii ca nu o sa-ti faca nimeni statuie. eu nu mi-am luat co, am mers la job si statea si peste program fara sa ma plateasca in plus si la 32+ cand am intrat in prenatal am ajuns la spital si am stat acolo 2 sapt, apoi cateva zile acasa si cand m-am dus la control eram colul deschis, bb coborat si m-au internat iar de urgenta. am primit de 2 ori pe zi injectii sa opreasca contractiile si nu aveam voie sa ma ridic din pat decat sa mananc si sa merg la baie/dus.
ti-am povestit asta nu ca sa te sperii dar sa constientizezi ca bb e mai important decat orice. ai grija de tine puss
LE dar nu-ti iei concediu de maternitate? de ce zici ca dupa 4 luni bagi somajul?ai dreptul sa alegi 1 sau 2 ani de concediu fara sa te poata concedia, apoi cand se termina poti intra in somaj sau iti cauti altceva

Ultima oara a fost editat de mucoasa (2014-04-17 09:58:03)


5 iunie 2012
Doamne iti multumesc pt minunea noastra! rugaciune

Offline

 



#1807 2014-04-17 10:21:48

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

neata wave

proaspata mamica are topic http://forum.anticonceptionale.ro/p2940 … l#p2940687

blue ma bucur ca te vad puss ti-am scris si aici http://forum.anticonceptionale.ro/p2862 … l#p2862230


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#1808 2014-04-17 10:24:10

Cristina2013
Full member
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 937

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Buna ziua fete puss puss
Jaqui puss poate ai prins si vreun lot prost dar si e adevarat ca nu poti compara calitatea de Primark cu cea de h&m de exemplu.Cumnata nu ca nu isi permitea cumpara de acolo si mie la acel timp mi-au placut (vreo 5 ani sii )  ... dar eu ma gandeam ca la cat le va purta ...2-3 sau putin mai multe ori.Cat despre carucior o si el frumos dar 1500 nu dau, nu ma dau banii afara din casa si ... e exagerat pretul .

Lil puss of of draga mea. Cum stii rock  si tu acum bebe e cel mai important dar ... suntem mai sensibile si mai rau ne afecteaza. In ce tara esti , pentru ca in ro sigur nu smile .Aici unde sunt eu (Es) iti dau 4 luni dupa ce se naste bebe ...ATAT! si medicalul dinainte care poate incepe de la 3 luni in cazul meu sau daca nu 5-6.
Eu m-am gandit si gandit , calculat toate posibilitatile foarte bine inainte ce voi face cu serviciul... cum am facut FIV iar serviciul il aveam pe langa stresant si stat in picioare mai mult de 9h plus carat greutati.... am zis ca nu se poate sa alerg dupa doua pasarele!!!. Si am renuntat chiar daca am pierdut toate drepturile mele .. dar cel putin sunt 100% sigura ca minunea s-a intamplat ca am fost linistita si odihnita , etc .
Sa iei in aceste momente cele mai bune decizii pentru tine si bebelul tau... banii ii facem noi si mai tarziu ...cum zic eu de multe ori , impartim o paine nu e problema dar sa avem sanatate si sa fim fericiti .

Eu m-am trezit sa ma apus de cozonac ...dar inca sunt.... la ora de cafe rotfl2))

L.E iubita mea Sonicule dragggg hjarta , imi era dor de tine, esti bine ?... nu te-am mai vazut de cateva zile .Te pup dulcee dulcee si iti urez un ultima paste`n doi  rugaciune , si nu stiu de ce dar simt ca asa va fi  rock

Ultima oara a fost editat de Cristina2013 (2014-04-17 10:27:03)


08.11.2014 -o minune a venit pe lume...Sunt mama! ♡
Te rugam mult Doamne ajuta-ne  sa fie bine  rugaciune ... Multumim pentru aceasta minune! hjarta

Offline

 

#1809 2014-04-17 10:32:38

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

cristinica frumusica  par da,sunt bine.am fost plecati cateva zile,maine mergem la ai mei vreo 3 zile.nu fac nimic big_smile multumesc pt urare!sa te auda Dumnezeu!totul bine,da?bebe e bine la caldurica,da? puss


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#1810 2014-04-17 10:36:30

Cristina2013
Full member
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 937

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

E bine Sonicu puss , multumesc de griji hjarta ce bine ca nu faci nimic... si eu cand voi ajunge acasa , cativa ani la rand stau sigur numai ca musafir rotfl2)))


08.11.2014 -o minune a venit pe lume...Sunt mama! ♡
Te rugam mult Doamne ajuta-ne  sa fie bine  rugaciune ... Multumim pentru aceasta minune! hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1811 2014-04-17 10:36:44

oana_isabela
Full member
De la: targoviste
Inregistrat: 2013-09-24
Mesaje: 593

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Buna burtici frumoase! Spor la treaba celor care bucataresc azi si leneveala placuta celor ca mine care au o relatie prea deosebita cu patul!!!! lol
Sonia daca ai tu timp actualizeaza si prima pagina.mersic frumos si pupici multi.
Ronny tu pe unde esti? cred ca ai nascut deja...sper din suflet sa fii bine si puiul tau la fel!!!!
va pupacesc pe toateeee.


Iti multumim Doamne pt minunea de fata!
19.05.2014  ora 10.15-Mara Gabriela

Offline

 

#1812 2014-04-17 10:37:58

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

cristinica lol asa sa faci!pai ce rost are sa fac ceva,cand maine plecam,ne intoarcem duminica incarcati? chicot

buna oana.o sa  schimb acum.

si eu m-am tot gandit la rony.nu stiu ce s-a intamplat de nu a vrut sa mai intre.sper ca e bine.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#1813 2014-04-17 11:40:09

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

hei gagici par nu am apucat sa va citesc, aseara am zacut in pat cu spatele si azi sunt la fel sad imi da si o stare de nervi ca sa zic asa, ca abia ma misc, eu sunt mai energica de fel si am impresia ca am mainile legate... de fapt picioarele forgetit eh, trece si asta!

va pup pe toate si spor la pregatirile pentru sarbatoare! eu cred ca nu o sa fac nimic daca continui asa sad sa vad cat pot sa abuzez de iub


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#1814 2014-04-17 11:52:10

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Neta fete!
Tizu, multumesc mult pt cuvintele frumoase puss
Sonii puss bine ai revenit!
Oana, multumesc pt urarea cu leneveala lol E f deosebita si relatia mea cu patul..
Muco, Jac, voi la fel ati avut contractii? Mie imi este ff teama. Mai dispar cateodata si reapar dupa cateva zile, nici nu-mi dau seama din ce..dar efectiv sunt groaznice, la fiecare ridicre de la orizontala, se face pietroi burta, trece in cateva secunde, dar totusi mor de frica. Aseara si cand m-am masat pe burta cu ulei, s-a intarit..Poate isi schimba iar pozitia bebe, ca deja simt alte miscari fata de acum o sapt, in alte locuri, nici nu mai stiu cum e pozitionata, mi-e frica doar sa nu nasc prematur si sa imi moara copilul..Simt ca o iau razna, mai ales ca iau si tratament sad


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#1815 2014-04-17 12:01:31

Lil' Star
Sr. member
De la: The Island of Love
Inregistrat: 2013-11-22
Mesaje: 1538

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Fetelor, va multumesc pt gandurile bune si sfaturi puss chiar nu stiu ce si cum sa fac dar stiu ca nu mi.e bine. Stiu ca nu.mi ridica statuie nimeni, nici nu imi pasa de asta, dar erau niste avantaje daca mai rezistam cateva luni. Ma voi gandi serios ce sldecizie sa iau. supa Muco, nu m.ai speriat, e bibe de stiut ce ar putea sa se intample, sper s ne fereasca Dumnezeu rugaciune
Cris, in Cy locuim,  la fel avem si noi, 4 luni de stat cu bebe dup nastere... daca nu  am luat o decizie acum inainte de nastere, cu siguranta am luat.o pe aceea sa.mi dau demisi dupa ce nasc. O sa pun in balanta ce e bine si ce e rau si sper sa ajung undeva.  kram
Va pup si va doresc tot binele si linistea din lume puss


... si cand te-am auzit, inima mi-a plans de fericire  hjarta 10.10.2014
Doamne, multumim pentru minunea ce a aparut in viata noastra!
http://www.fertilityfriend.com/home/49906d

Offline

 

#1816 2014-04-17 12:01:41

oana_isabela
Full member
De la: targoviste
Inregistrat: 2013-09-24
Mesaje: 593

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Blue tu meriti bataita zauuuuu asa!!!! termina puiule cu gandurile astea! este Saptamana Mare,roaga-te,vorbeste cu Dumnezeu,vorbeste cu bb sa stea cumintel si va fi bine! ai sa vezi! nu iti mai face rau singura. Dumnezeu e mare si nu ne lasa la greu! mai ales ca stie cat de mult ne dorim acesti copilasi. ai incredere in dr tau si ia tratamentul,stai cumintica si ai sa vezi k vei reusi! te rog incearca cumva sa iesi din starea asta!!!


Iti multumim Doamne pt minunea de fata!
19.05.2014  ora 10.15-Mara Gabriela

Offline

 

#1817 2014-04-17 12:33:04

kuky
Sr. member
Inregistrat: 2012-07-03
Mesaje: 1300

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Buna fetelor  puss

Lil sper sa iei decizia cea mai potrivita pentru voi si sa te poti linisti  puss oricum, urat sistem de concediu postnatal, ca pe vremea lui Ceausescu spranceana mie mi se pare si un an ca trece repede si e puti pentru un bebe care are atata nevoie de noi
Blue nu te necaji prea tare ca nu iti faci bine  puss nu te speria deoarece uterul incepe sa se contracte pe masura ce creste, se intinde si se pregateste pentru momentul nasterii, ceea ce este absolut normal. Eu ma confrunt zilnic cu cateva dar stiu ca atat timp cat nu sunt dureroase si nu persista totul e ok. Daca nu inceteaza si devin din ce in ce mai regulate si neplacute atunci cred ca ar trebui sa existe semne de ingrijorare  neutral
Iulia imi pare rau de dureri, sper sa iti mai treaca si sa te simti mai bine  puss
Oana stai puss  cumintica la patut ca dupa ce vine cretulina poate o sa ti se faca dor de patut  big_smile

Pupici  puss  puss la toate!!!

Offline

 

#1818 2014-04-17 12:48:01

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Oana, nu mai zic, cred ca am nevoie sa fiu fugarita cu bata..Aseara iar am adormit plangand, i-am zis alui meu ca era prea frumos sa fie adevarata pt noi minunea asta sad

kuky si la tine la fel apar cand te ridici sau cum? Nici la mine u sunt dureroase, le simt cand se produc, ca un fel de febra musculara, simt ca se contracta si copilul se misca ff mult, o simt cum se roteste.


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#1819 2014-04-17 13:02:56

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

blue eu nu te bat ca te inteleg, te strang in brate, va fi bine puss puss puss

buna burtici


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#1820 2014-04-17 13:10:13

blue_moon
Sr. member
De la: slatina
Inregistrat: 2011-11-08
Mesaje: 1468

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Bau!

Soniuca,  puss nici nu stiam ca am si eu topic.... daca nu am intrat de atata timp. Multumesc mult!

Tizu, vezi ca iei bataita! Cred ca tot pe la varsta asta am ajuns si eu la spital cu contractii si stiu ca mi-a dat sa iau si nospa si scobutil, ca muschii sunt de 2 feluri si unii reactioneaza la nospa iar csilalti la scobutil...asta a fost explicatia primita. Cert e ca dupa o perioada de tratament s-a linistit burtica. Tot cam atunci cred ca s-a intors si bebelusa cu capul in jos. Tu unde simti miscare mai multa? Iar cred ca mai conteaza daca ea e activa in burtica.


O sufletica nazdravana s-a cuibarit la mine in brate si-o iubesc de mor!!!

Pe 13 ianuarie 2013 s-a nascut minunea noastra si ne-a schimbat viata!

Offline

 

#1821 2014-04-17 13:12:13

kuky
Sr. member
Inregistrat: 2012-07-03
Mesaje: 1300

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

In general cand ma ridic sau lucru ceva (ex. spal vase) dar uneori chiar si fara sa fac nimic, doar uitandu-ma la tv si se mai contracta putin. Cand am intrebat moasa de mi-a zis ca sunt normale, avand in vedere doar aspectele enumerate mai sus, mi-a zis ca ele ar trebui sa nu dureze mai mult de o ora, ceea ce nu mi s-a intamplat niciodata pentru ca eu am 1-2 poate in decursul unei ore dupa care poate doar in alt moment al zilei mai apare cate 1-2, ceea ce nu pare a fi ingrijorator  nustiu Mi-a zis ca le poţi resimţi ca pe o senzaţie de strangere generalizată a uterului sau asa cum descrii tu cu senzaţia că fătul face tumbe.

Offline

 

#1822 2014-04-17 13:18:34

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

moon  puss totul va fi bine!

blue ce-ai mai facut?esti bine?si fetita?


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#1823 2014-04-17 13:19:24

blue_moon
Sr. member
De la: slatina
Inregistrat: 2011-11-08
Mesaje: 1468

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Acum imi amintesc si eu cum se simteau contractiile alea si are dreptate kuky, sunt normale, nu ai de ce sa iti faci griji daca sunt dureroase. Te rog, incearca sa te linistesti ca bb se agita si pentru ca simte pe tine agitata, chiar simte. Ia mai bine citeste-i bebelusei o poveste!


Soni, da suntem bine in mare, crestem, eu mi-am revenit complet dupa nastere, am nascut natural. O cresc mai mult singura pe Maria Ema, ca asa o cheama. Tati e mai tot timpul la servici, mama mea e cu probleme de sanatate iar soacra creste un nepot si se pregateste de al doilea, e specializata p baieti. Tu ce faci? Cum mai stati? Am incercat sa mai citesc in urma dar cat e treaza maimutica mea, nu pot face nimic ca e agatata de mine iar cand doarme abia apuc sa fac treaba din casa.

Ultima oara a fost editat de blue_moon (2014-04-17 14:35:48)


O sufletica nazdravana s-a cuibarit la mine in brate si-o iubesc de mor!!!

Pe 13 ianuarie 2013 s-a nascut minunea noastra si ne-a schimbat viata!

Offline

 

#1824 2014-04-17 13:25:40

mucoasa
Insomniac member
De la: ardeal
Inregistrat: 2011-04-28
Mesaje: 7927

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

am revenit cu un mesaj pt blue si lil
restul fetelor va pup pe toate
blue da aveam contractii, mai ales cand stateam la birou, apoi in spital gramada. sa nu prea masezi burta ca si asta le provoaca. nu te gandi la ce e mai rau  puss  rugaciune  va fi bine bb
vb cu bb sa stea acolo pana la termen
lil am crezut ca esti in ro. daca poti ia concediu medical, mai trage cu concediu de odihna, ma rog, nu stiu cum e la voi.sau vb cu seful tau si zi-i ca efectiv nu mai poti, sa te mai lase in pace puss


eu va las acuma, am inceput sa fac blaturile pt prajituri ca maine plecam la parinti
daca nu mai intru va doresc un paste fericit si multa liniste in suflet, va pup, aveti grija de voi


5 iunie 2012
Doamne iti multumesc pt minunea noastra! rugaciune

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.