homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Probleme in familie-2


#20 2014-03-28 17:55:04

star.child
Full member
Inregistrat: 2009-06-29
Mesaje: 443

Re: probleme in familie

Geo singura lui pasiune e skateboarding-ul. S-ar da cu placa aia non-stop.
Nu o sa il iau la Bucuresti clar. Dar m-as bucura foarte tare daca decide sa vina aici la facultate, sa il stiu langa mine. Am incercat sa discut cu el legat de ultima problema, nu mi-a spus prea multe. L-am asigurat de sprijinul meu, i-am spus ca poate sa ma sune oricand simte nevoie. Sper sa o si faca smile


Am invatat sa am rabdare, ca totul iti iese atunci cand nimeni nu te crede in stare!

Offline

 



#21 2014-03-28 19:21:19

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: probleme in familie

Nu sunt de acord  ca adolescentii nu se pot schimba... Sotul meu a avut in clasa a 7-a/ a 8-a sute de absente si anturaj dubios. Ei, intrand la liceu s-a desteptat cumva si nu a mai comunicat cu acei prieteni ( care acum sunt pe la inchisori unii dintre ei!) si a inceput sa mearga la scoala. CU siguranta atunci si parintii l-au certat. Dupa aia, in clasa a 12-a am devenit iubiti si chiar ca nu a mai lipsit anul acela ca invatam in clase paralele si venea zilnic la scoala sa ma vada si pe mine. Venea chiar sa invatam si a luat bacul fara probleme.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#22 2014-03-29 00:11:01

Ramoona
Full member
Inregistrat: 2014-01-03
Mesaje: 199

Re: probleme in familie

Si eu sunt de parere ca el trebuie ajutat si sustinut sa faca ceva benefic pentru el, sustin ideea elenei ca un adolescent se poate schimba. Dar trebuie sa aibe un sprijin, in cazul lui, tu esti singurul sprijin pentru ca parintii nu vor sa isi "complice" existenta.
Cred ca nu trebuie sa il lasi de izbeliste, dar sa il ajuti atat cat poti si cat sa nu iti impiedice tie studiile.

Ultima oara a fost editat de Ramoona (2014-03-29 00:11:35)


TOGETHER is my favorite place to be. hjarta

Offline

 

#23 2014-03-30 15:49:27

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: probleme in familie

hello din nou.
star, orice hobby e bun smile dezvolta si altele pe langa el . Incearca sa ii propui sa se inscrie la concursuri - pentru asta trebuie munca si disciplina . ajuta-l sa se inscrie, ia-l pe la tine cate o saptamana , poate li se face alor tai dor de el ... ajuta-l sa termine liceul, dc este unul teoretic, sau poate i-ar placea mai mult o meserie  ? sau poate un liceu cu profil sportiv? din experienta personala iti spun : o diploma care nu inseamna nimic (doar asa ca sa ai o fac) - nu te ajuta cu nimic in viata, decat daca te baga vreo pila pe undeva . orice faci cu placere si pasiune insa, iti va croi un drum frumos .

este clar insa ca drumul lui nu este asta pe care e acum. are si el dreptul, ca orice om , sa zica ce vrea de la viata .


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#24 2014-04-23 22:44:08

sushi
Hero member
Inregistrat: 2009-05-11
Mesaje: 2611

Re: probleme in familie

*

Ultima oara a fost editat de sushi (2014-04-28 11:54:17)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2014-04-23 22:50:00

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: probleme in familie

Mie nu mi se pare deplasat..


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#26 2014-04-23 22:52:39

sushi
Hero member
Inregistrat: 2009-05-11
Mesaje: 2611

Re: probleme in familie

*

Ultima oara a fost editat de sushi (2014-04-28 11:54:40)

Offline

 

#27 2014-04-23 23:07:43

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: probleme in familie

Da, pentru ca probabil e un mod de a-l responsabiliza..parerea mea , strict conform situatiei expuse, fara alte cunostinte despre persoanele in cauza


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#28 2014-04-24 10:23:41

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: probleme in familie

hello, si eu zic ca este o abordare corecta . doar nu ii cere toti banii, este un mod de a intelege cum este sa dai, sa ajuti, nu doar sa primesti .


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#29 2014-04-24 17:34:48

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: probleme in familie

sushi, eu sunt de aceeasi parere cu tine.
dar cum e interventia aia de fitze, daca doctorul a spus ca are nevoie de ea?

Offline

 

#30 2015-04-11 16:25:39

star.child
Full member
Inregistrat: 2009-06-29
Mesaje: 443

Re: probleme in familie

Se pare ca ma intorc aici, cu aceeași problema.
In anul care a trecut de cand nu am mai scris am sperat ca se vor rezolva ceva in familia noastra, dar m-am inselat.
Intre timp fratele meu a reusit sa treaca in clasa a 10a, dar dupa primul semestru a ajuns in aceeasi sitiatie ca anul trecut. De data asta stiu ambii parinti de situatie, din cauza asta fratele meu a primit si pedepse fizice de la tata sad
Azi s-a ?nt?mplat ceva ce m-am debusolat complet, mai ales acum in prag de sarbatoare.
Maine vom merge la tara la bunici iar fratele planuia ca dupa, sa ramana peste noapte la un var indepartat care sta in satul vecin, parintii fiind de acord.
Acel var l-a invitat insa de azi la tara, spunandu-i ca se poate duce oricand la el si ca poate sta oricat, ca parintii lui - unchii nostrii indepartati fiind de acord cu asta. Cand ne-a spus asta fratele, noi nu am fost de acord (eeu si mama, tata este la lucru),  mama motivand ca nu e de acord, ca nu are pregatit nimic si vrea sa il trimita cu mana goala, mai ales la tara unde oamenii vorbesc, la rudele noastre indepartate, cu care oricum nu sunt in relatii bune. Atunci fratele s-a pus pe urlat, ca el vrea sa plece, ca de ce nu il lasa nimeni. Cand a vazut ca nici eu nu sunt de acord, a inceput sa imi strige ca de ce ma bag eu, cine sunt eu, ca el pleacă, ca nu vrea sa stea acasa cu noi. L-a sunat si pe tata, care i-a spus sa faca ce zice mama, lui ii e indiferent..
Cand mama s-a tinut tare pe pozitii, ca nu il lasa sa plece, a inceput sa ii strige ca e nebuna, ca a luat-o pe urmele bunicii (mama mame). Bineinteles ca mama s-a.enervat, si cred ca a vrut sa dea in el, nu am vazut, eram in alta camera, eu cand m-am dus la ei se tineau cu mainile sus ca si cum s-ar bate.. Atunci am simtit ca innebunesc, m-am dus la el si l-am luat de acolo si am inceput sa dau eu in el.. N-am procedat corect, stiu, dar efectiv am crezut ca innebunesc cand am vazut ca vrea sa dea in mama...
Ne-am strigat multe, s-a bagat mama intre noi, ne-am despartit.. Dupa a inceput sa arunce cu lucruri prin casa, sa dea in pereti, s-a pus pe jos si se zguduia din tot corpul, dadea cu pumnii in podea.. S-a dus la mama, i-a arătat ca isi inchide telefonul si ca pleaca de acasa, ca nu se mai ?ntoarce.. Atunci am intervenit iar, l-am oprit si ne-am certat si lovit.. Pana la urma am incetat, a stat acasa, l-a sunat pe acel var sa ii spuna ca nu mai merge..
S-a pus la laptop si s-a calmat..
Ma sperie gandul ca asa v-a proceda tot timpul cand v-a fi doar cu mama.. Ca va incepe sa urle si sa treaca peste cuvantul mamei si va face ce va vrea.. Ma sperie gandul ca va ajunge unul dintre acei oameni care isi bat/omoara parintii..
L-a intrebat cand s-a mai liniștit, daca nu eram eu sa il opresc daca ar fi plecat si mi-a zis foarte senin ca da..

Credeam ca s-a mai schimbat in ultima vreme, si-a gasit ceva de lucru, nimic important, cat sa isi faca cativa banuti de buzuna.. se pare ca m-am inselat amarnic.
Nu stiu ce sa fac, ce pot eu sa fac.. Cum pot sa remediez situatia asta.. Incerc sa il ajut/sustin cum pot. Eu lucrez la București, nu pot sa vin acasa prea des sau sa stau prea mult, mereu incerc sa ies cu el doar noi 2 la suc sa imi mai spuna ce se intampla cu el.. Nu reușesc sa scot mare lucru..

Stiu ca am scris mult, sper ca se intelege ceva..
Daca aveti un sfat pentru mine, m-ar ajuta foarte mult...
Va mulțumesc!


Am invatat sa am rabdare, ca totul iti iese atunci cand nimeni nu te crede in stare!

Offline

 

#31 2015-04-11 17:43:06

heart_breaker
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 1870

Re: probleme in familie

In primul rand, imi pare rau ca treci prin asta si ca te simti (esti) neputincioasa. Nu prea ai cum sa-l educi tu, nu e nici datoria ta, nici nu ai posibilitatea, nefiind langa el. In al doilea rand, e adolescent, trece printr-o gramada de stari la varsta asta, care mai de care mai contradictorii. Din ce povestesti tu, iesirile lui sunt cam exagerate si odata ce a "scapat din mana" si nu mai are respect, e greu sa-si revina. Si eu am un frate mai mic, la scoala generala, e cuminte acum, dar nu pot sa nu ma gandesc ca-ntr-o zi se va razvrati si el in vreun fel. Stiu de la el ca are colegi care beau, fumeaza, chiulesc si chiar au ridicat mana sa-si loveasca parintii (in clasa a 6-a). O parte dintre ei fac consiliere psihologica (digirinta lor e psiholog si fac terapie la scoala, gratuit si confidential). Ati putea sa incercati si varianta asta. Poate are el ceva in suflet, se simte neinteles in vreun fel si de asta se poarta asa...

Ultima oara a fost editat de heart_breaker (2015-04-11 17:43:42)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.