homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Menstruatie prea devreme


#1 2014-04-21 13:23:40

lya06
Full member
Inregistrat: 2006-12-11
Mesaje: 117

Menstruatie prea devreme

Buna! Mi-a intarziat menstruatia 3 luni si un pic, asa ca am fost la doctor sa vad ce e in neregula, deoarece nu eram insarcinata. In urma consultului, doctorul a ajuns la concluzia ca e o carenta de progesteron, si mi-a spus sa urmez tratamentul cu Duphaston 3xzi, timp de 5 zile. In rest nicio problema. In martie pe 21 am inceput tratamentul, pe data de 31 mi-a venit menstruatia care s-a comportat normal. Dar azi, mi-a venit din nou menstruatia... la 22 zile. Mie inainte imi venea la 49-50 de zile. Si initial m-am bucurat ca a venit, si nu a mai intarziat, dar nu e cam devreme? Si ma ingrijoreaza un pic, ca e destul de multa pentru prima zi, dimineata a inceput ca orice menstruatie, iar acum curge sange cam rosu si un pic lichid. Nu foarte mult cantitativ, dar la mine in prima zi nu prea curgea... E tratamentul cu Duphaston de vina pentru aceste schimbari? Vreau si eu o mana de ajutor, sunt plecata din tara si aici unde sunt cam greu cu doctorii ginecologi  grater . Multumesc mult

Offline

 



#2 2014-04-21 13:28:51

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Menstruatie prea devreme

probabil ca are o contributie si duphaston-ul, el nu "regleaza" nimic decat atunci cand il iei, provoaca o sangerare de privatie dupa ce ai oprit tratamentul, dar cam atat... adica nu faci tratament o luna si apoi ai menstruatia ceas
trebuie sa investighezi cauza, deci sa faci niste analize hormonale

Offline

 

#3 2014-04-21 13:37:33

lya06
Full member
Inregistrat: 2006-12-11
Mesaje: 117

Re: Menstruatie prea devreme

Multumesc mult pentru raspuns! Doctorul mi-a spus ca dupa tratamentul cu Duphaston ar trebui sa revina totul la normal, mi-a spus ca n-ar trebui sa mai am probleme. Dar acum nu stiu ce sa fac... Sa astept sa se termina menstruatia, si sa merg la doctor pentru eventuale analize, dupa? Ca a picat tocmai acum, nu am cum sa-l sun in perioada asta... Apropo, Hristos a inviat ! smile

Offline

 

#4 2014-04-21 13:42:16

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Menstruatie prea devreme

da, probabil ca la urmatorul ciclu o sa faci analizele, fiindca primele trebuie facute in ziua 3

Offline

 

#5 2014-04-21 13:52:24

lya06
Full member
Inregistrat: 2006-12-11
Mesaje: 117

Re: Menstruatie prea devreme

Ok... Si inca ceva daca nu sunt insistenta, sunt scumpe tare la noi? Ca acuma sunt plecata, dar intentionez analizele sa le fac acasa... E asa aiurea, ca as vrea si un bebe in perioada urmatoare, si stiu ca dereglarile astea sunt teribile pentru viitoarele mamici sad. Mie mi se trage de la anticonceptionale in mare parte... Am renuntat la ele de anul trecut tocmai sa am timp sa-mi reglez menstruatia pana ne vom permite sa crestem un bebe tongue

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2014-04-21 13:56:44

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Menstruatie prea devreme

pai depide ce anume iti da sa faci (probabil estradiol, progesteron, prolactina, FSH, LH, testosteron...) te poti uita pe site-ul synevo ca sa vezi un pret orientativ

Offline

 

#7 2014-04-21 14:00:23

lya06
Full member
Inregistrat: 2006-12-11
Mesaje: 117

Re: Menstruatie prea devreme

Bine. Multumesc mult pentru raspunsuri! Multa sanatate

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.