homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Spotting sau menstruatie?!


#1 2014-04-23 22:36:25

Ioana17
Full member
Inregistrat: 2010-06-03
Mesaje: 214

Spotting sau menstruatie?!

Buna fetelor. Ma confrunt cu o problema ca sa zic asa. In ultimele 3-4 luni am avut menstruatia cat de cat regulata,+ - cateva zile intarziere. Cam de o saptamana si jumatate,m-a prins ploaia si eram in tenisi.. m-am udat toata la picioare si imi era foarte rece..dupa cateva zile am avut dureri de burta si ma ustura putin cand urinam.. M-am gandit ca am facut o infectie urinara pentru ca aveam o secretie alba,branzoasa si destul de multa. Am luat 3 zile,Amoxicilina de 500. (antibiotic)
Ultima menstruatie am avut-o in data de 21 martie si urmatoarea ( la 28 de zile) trebuia sa apara in 18 aprilie.
Luni am avut pe protej-slip o pata maronie,ieri la fel,si azi la fel doar ca o pata mai maricica,maro inchis. Durere de burta am (daca ma apas putin mai jos de buric)  iar sanii imi sunt umflati,grei si durerosi ( de mai bine de o saptamana).
Relatii intime am avut mai multe cu iubitul meu dar toate au fost cu prezervativ.
Ce se intampla? E spotting sau menstruatia? Daca e menstruatia,de ce imi vine asa?!
Mentionez ca asa nu mi s-a mai intamplat pana acum! ( doar 1 zi,2 de spotting apoi imi venea menstruatia normal).


Cea mai calda amagire are cel mai rece sfarsit ! >smile

Offline

 



#2 2014-07-12 21:51:12

deea_fata_cu_ideea
New member
Inregistrat: 2012-06-15
Mesaje: 16

Re: Spotting sau menstruatie?!

Buna fetelor
Ma confrunt cu o problema de cateva zile
Menstruatia s-a terminat luni pe 7 iulie, urmatoarele 2 zile am avut secretia vaginala normala alb -galbuie, iar a 3-a zi pe la pranz m-am trezit cu o pata maronie de consistenta cremoasa-vascoasa, pe slip.
Mentionez ca iau anticonceptionale de 2 ani si le-am luatt corect.
De joi, am aceasta secretie maronie cremoasa, care nu miroase urat,e o idee mai abundenta dar foarte putin fata de secretia normala, burta nu ma doare , nu simt niciun discomfort.
Dar ma macina ca nu pot sa inteleg ce a putut sa schimbe culoarea secretiei mele vaginale? Ma si sperie putin , ce-i drept.
Aveti idee ce ar putea fi?
Luni o sa sun sa-mi fac o programare la medic, dar pana atunci as vrea sa-mi spuneti daca ati mai trecut prin asa ceva si ce a fost...cum ati rezolvat.
Daca ma puteti ajuta cu o parere sau un sfat, va multumesc din suflet!

Offline

 

#3 2014-07-12 21:53:20

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Spotting sau menstruatie?!

un mic spotting, se poate intampla cand iei AC fara vreun motiv anume, nu-ti face griji
daca se repeta mai multe luni la rand e semn ca trebuie sa schimbi pastilele, dar nu cred ca va fi cazul
mi s-a intamplat si mie la un moment dat si nu s-a repetat

Offline

 

#4 2014-07-12 21:58:55

deea_fata_cu_ideea
New member
Inregistrat: 2012-06-15
Mesaje: 16

Re: Spotting sau menstruatie?!

multumesc mult  puss !
sincer m-am gandit la spotting, dar am renuntat rapid la idee pentru ca n-am crezut ca dupa 2 ani , as putea sa mai am spotting...apoi m-am gandit la o anexita...si asa disperarea si-a facut loc in mintea mea putin cate putin.
oricum multumesc din suflet, m-am mai calmat putin.  smile
seara frumoasa!

Offline

 

#5 2014-07-12 22:03:35

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Spotting sau menstruatie?!

sigur ca se poate
la anexita ai fi avut si alte simptome, mai ales dureri, nu cred ca e cazul
stai linistita, sigur e totul ok  puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2014-08-13 08:30:55

Karis
Membru
Inregistrat: 2014-08-13
Mesaje: 4

Re: Spotting sau menstruatie?!

Buna fetelor,
Am o mica problema si apelez la ajutorul vostru.
In ultimul an am avut o menstruatie foarte regulata, prima zi a ultimei menstruatii a fost 21 iulie. In 31 iulie am fost la un control ginecologic, mi s-a facut eco transvaginal in urma caruia rezultatele au fost Ovar stang dimensiuni de 30/19 mm , cu folicul de 2-5 mm ,ovar drept  dimensiuni de 34/21 mm  cu foliculi de 2-18 mm. Am avut contact sexual neprotejat in 1, 2, 4 august iar ovulatia a avut loc in 3 august. Urmatoarea menstruatie ar fi trebuit sa vina in 18 august, insa ieri m-am trezit cu o pata rozalie iar azi dimineata cu putin sange. E posibil sa fie sangerare de nidatie sau a venit menstruatia mai repede cu aproape o saptamana? Inca n-am facut un test de sarcina.
Multumesc pentru raspunsuri.

Offline

 

#7 2014-08-13 09:09:19

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Spotting sau menstruatie?!

ambele sunt posibile, mai ai rabdare cateva zile si fa un test
bafta !

Offline

 

#8 2014-08-13 10:08:35

Karis
Membru
Inregistrat: 2014-08-13
Mesaje: 4

Re: Spotting sau menstruatie?!

Multumesc pentru raspuns. Deocamdata sangerarea s-a oprit, a fost doar foarte putin azi dimineata. In doua-trei zile ma lamuresc, problema e cu rabdarea. smile

Offline

 

#9 2014-08-13 10:41:12

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Spotting sau menstruatie?!

daca ai ciclul regulat, inseamna ca sunt sanse bune sa fie bebe  goodluck
sa mergi sa faci un test beta-Hcg din sange

Offline

 

#10 2014-08-13 11:42:10

Karis
Membru
Inregistrat: 2014-08-13
Mesaje: 4

Re: Spotting sau menstruatie?!

Multumesc. smile
Ciclul meu a fost intotdeauna foarte neregulat. Anul acesta s-a reglat ca prin minune si nu gasesc o explicatie logica. Am inceput sa tin o dieta in ianuaria si am slabit 8 kg. De cand am inceput dieta s-a reglat si ciclul. Nu stiu daca asta e o explicatie logica, dar nu gasesc alta. smile

Offline

 

#11 2014-08-13 13:37:42

roxxypink
Membru
Inregistrat: 2014-08-13
Mesaje: 2

Re: Spotting sau menstruatie?!

Buna, sunt noua pe aici si am o nelamurire.
in urma mai multor tentative de a ramane insarcinata esuate ,am inceput sa fac analize si tratamente.
Ultimul cu menopur 3 injectii si ovitrel pt spargere.
In ziua 13 am facut ovitrel adica pe 03.08 iar azi, in ziua a 23 am avut o sangerare, ca un debut de menstruatie. Sa fie spotting sau chiar menstruatie?

Offline

 

#12 2014-08-14 11:44:05

Karis
Membru
Inregistrat: 2014-08-13
Mesaje: 4

Re: Spotting sau menstruatie?!

Roxxy, se pare ca nu ne ramane decat sa asteptam. In 2-3 zile putem face un test de sarcina si vedem...

Offline

 

#13 2014-08-21 08:59:11

roxxypink
Membru
Inregistrat: 2014-08-13
Mesaje: 2

Re: Spotting sau menstruatie?!

Karis, multumesc de raspuns, se pare ca nu a fost sa fie, oricum voi merge la doctor sa vad ce imi spune el ca s-a intamplat.

Offline

 

#14 2015-05-06 21:30:38

eda
New member
Inregistrat: 2015-05-06
Mesaje: 15

Re: Spotting sau menstruatie?!

Am o menstruatie neregulata , ultimul cm fiind pe 8 februarie . Luna trecuta am fost la medic si nici urma de sarcina desi imi doresc mult un bebe. Contacte neprotejate am avut de atunci cam o data la doua zile . De ieri sangerez dar intr o cantitate infima fata de cm normal si azi s a oprit . Sanii sunt tensionati in continuare , se vad venele de culoare albastru verzui pe ei , greturi pe timpul zilei si o stare de oboseala mai accentuata decat de obicei . Nu stiu ce sa cred acum , o fi sarcina ? Testul de sarcina iese negativ o fi prea devreme .. astept un sfat , o idee desore ce ar putea fi pana ajung la un medic sa vad ce si cum ..

Offline

 

#15 2015-05-06 22:47:08

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Spotting sau menstruatie?!

un test beta-hcg din sange ai facut ? desi din februarie pana acum... iesea orice test
medicul ti-a recomandat niste analize hormonale ?

Offline

 

#16 2015-05-07 00:14:15

eda
New member
Inregistrat: 2015-05-06
Mesaje: 15

Re: Spotting sau menstruatie?!

heimdall a scris:

un test beta-hcg din sange ai facut ? desi din februarie pana acum... iesea orice test
medicul ti-a recomandat niste analize hormonale ?

Nu am facut inca . Nu spun ca as fi din februarie ca s ar vedea pana acum . A trecut o luna de la ultimul hcg care l am facut si avea valoarea 1. Medicul nu mi a spus decat ca am ovare polichistice si ca e normal sa mi intarzie..

Offline

 

#17 2015-05-07 11:18:17

eda
New member
Inregistrat: 2015-05-06
Mesaje: 15

Re: Spotting sau menstruatie?!

Plus ca eu la prima sarcina mi-am facut teste lunar din cele mai sensibile si ieseau negative , pana intr o luna cand au iesit 2 liniute. Peste 3 zile am fost la doctor si mi a zis ca sarcina are 16 sapt . Mi e greu sa cred ca nu s-a secretat suficient hormon atata timp sa nu fie detectat de test , desi pe cutie spune ca detecteaza sarcina de la 5 zile de la conceptie ..

Offline

 

#18 2015-05-07 12:10:05

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Spotting sau menstruatie?!

poti sa mai faci acum un beta-hcg daca a trecut o luna de la ultimul

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.