homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Spermograma


#1 2014-05-17 16:05:28

catalyyna
Membru
Inregistrat: 2014-05-17
Mesaje: 3

spermograma

Buna, ma nummesc Catalina, am 30 de ani si de aproape 2 ani, incercam sa avem un bebe.
Am facut controale anual (secretii,BPN,ecografii, etc.) si nu am avut niciodata probleme.
Am uter retrovers, nu am ramas niciodata insarcinata, istoricul familiei este bun, fara probleme de fertilitate.
In schimb sotul este sigurul copil la parinti, soacra mea a ramas gravida cu el cu ajutorul tratamentelor.
Fiind o cauza probabila la el, doctorul ne-a recomandat sa faca o spermograma.
Rezultatul a venit ieri, doctorul ne-a trimis la urolog iar programare nu avem decat saptamana viitoare.
As fii vrut o parere. Rezultatele sunt urmatoarele:
Zile abstinenta :5
Volum : 2.5ml
Viscozitate : normala
Aspect sperma : normal
pH sperma: 7.8
Concentratie spermatozoizi : 14.6 mil/ml
Numar total de spermatozoizi/ejaculat :36.5 mil
Mobilitate tip A: 31%
Mobilitate tip B: 1%
Mobilitate tip C: 7%
Mobilitate tip D: 61%
Velocitate: 47.3
Spermatozoizi cu morfologie normala : 5%
Spermatozoizi cu anomalii ale capului : 69%
Spermatozoizi cu anomalii ale gatului: 16%
Spermatozoizi cu anomalii ale cozii : 9%
Spermatocite : 1%
Leucocite: 0.05mil/ml
Spermatozoizi viabili: 83%

Anticorpi anti-spermatozoizi in sperma (test SpermMar)
    Sperma/Reactie de aglutinare mixta cu particule latex
Comentariu :    Nu s-au observat aglutinate mixte intre spermatozoizi si particule latex. Este exculsa prezenta anticorpilor antispermatozoizi de tip IgA si IgG.

Spermocultura
Pe mediile de cultura nu s-a dezvoltat flora bacteriana patogena (Neisseria gonorrhoeae, Streptococcus agalactiae,Enterococcus app, Staphylococcus aureus, Haemophilus spp, Enterobacteriaceae)

Multumesc

Ultima oara a fost editat de catalyyna (2014-05-17 16:08:42)

Offline

 



#2 2014-05-17 16:31:52

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: spermograma

Catalyyna, spermograma, in momentul de fata, nu arata prea bine. In primul rand, numarul de spermatozoizi este cam mititel si la fel si mobilitatea. Ce este mai rau, este morfologia f slaba.
Numarul spermatozoizilor si mobilitatea lor, se mai poate imbunatati cu ajutorul unor vitamine. Selezin ACE e destul de bun pt asa ceva, dar in ce priveste morfologia, este mai dificil, trebuie un tratament mai puternic si nu cu rezultate extraordinare.
Ati putea incerca o inseminare, totusi, daca sunteti hotarati si pt a nu mi pierde timp.


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#3 2014-05-17 16:58:53

catalyyna
Membru
Inregistrat: 2014-05-17
Mesaje: 3

Re: spermograma

Multumesc pentru promtitudine, suntem foarte hotarati, timpul trece si ne dorim foarte mult.
Sa inteleg ca pe cale naturala sansele sunt minime? Chiar si cu tratamentul de care spuneai?
Daca e asa, bine ca am avea posibilitatea inseminarii, decat deloc.

Sarcina si nastere usoara.

Ultima oara a fost editat de catalyyna (2014-05-17 17:01:13)

Offline

 

#4 2014-05-17 17:11:47

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: spermograma

Multumesc si eu.
Si eu cu sotul, la randul nostru am avut astfel de probleme si stiu bine ce inseamna, mai multa frustrare si chin si ani trecuti inutil. La noi a fost problema unei infectii la sot, care a scazut enorm mobilitatea si dupa 3 ani de chin, am decis sa facem inseminare si ii multumim in fiecare clipa lui Dzeu si dr care ne-a ajutat pt copilul pe care il asteptam acum. Sper din tot sufeltul sa fie cat mai scurta asteptarea la voi.
Important e sa va mobilizati repede, sansele pe cle naturala sunt mici in astfel de situatii si stiu cat de dureros e sa ti se spuna asta, dar stiu la fel de bine c e mai dureroasa asteptarea fara o finalitate fericita.
Pana la inseminare, eu zic ca si un tratament cu viatmine e bn, cu cat e mai buna spermograma, cu atat sansele sunt mai mari.

Ultima oara a fost editat de Bluemoon (2014-05-17 17:14:03)


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#5 2014-05-17 17:25:11

catalyyna
Membru
Inregistrat: 2014-05-17
Mesaje: 3

Re: spermograma

Sincer de cand am vazut rezultatele, avand si cateva date de referinta si ce am citit pe net, am stiut ca ceva nu e in regula.
Aveam o mica speranta ca, poate cu tratamente, se poate rezolva. E greu de "digerat", mai ales pentru el.
Nu vreau sa te deranjez prea mult, imi poti da mai multe detalii prinvind inseminarea? la ce clinica? cu ce doctor? cat a costat? de cate incercari a fost nevoie? doar daca nu deranjez sau sunt off-topic

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2014-05-17 17:36:37

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: spermograma

Nu ma deranjezi cu nimic.
Eu nu sunt din Buc, am facut inseminarea la dr meu gineco, am avut noroc si mi-a reusit din prima. Inseminarea se face relativ usor, se face o monitorizare a ovulatiei, de obicei se da un tratament de cateva zile pt stimularea ovulatiei, iar inseminarea se face ori cat mai aproape de momentul ovulatiei naturale (cum am facut eu), ori se face o injectie pt declansarea ei in urmatoarele 24-36 de ore. Inainte de inseminare cu cateva ore, cel mult, se face prepararea spermei, pt imbunatatirea ei si eliminarea spermatozoizilor care nu sunt buni.
Ca pret nu stiu ce sa-ti spun, ca variaza de la 10 la 15 mil, la mine a fost alta situatie si nu am dat si sumele care le stiu, sunt din ce am vazut si eu pe site-urile clinicilor care fac inseminari si FIV.


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#7 2014-11-14 09:45:12

alina_ioana27
Full member
Inregistrat: 2014-11-14
Mesaje: 699

Re: spermograma

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu rezultatul analizei de spermograma, pana ajung la doctor.
volum sperma= 3ml
aspect sperma= alb opaca
timp de fluidificare completa a spermei <30 min
ph spermei= 7.5
numar spermatozoizi=35.2mil/ml
spermatozoizi mobilitate normala=70%
spermatozoizi forme aberante <30%
comentarii:
sperma are vazcozitate normala
celule epitaliere -rare
leucocite-rare
prezente aglutinari mixte spermatozoizi/celule
abstinenta 3 zile.

Multumesc.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.