homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Schimbare anticonceptionale


#1 2014-05-29 18:28:24

q0cata
Membru
Inregistrat: 2014-05-29
Mesaje: 4

schimbare anticonceptionale

Buna ziua!Am luat Logest timp de 6 luni dupa care le-am schimbat cu Novinette timp de 3 luni.Am revenit la Logest la recomandarea medicului deoarece cu novinette imi venea menstruatia la a9a pilula,si acum se intampla la fel cu Logest ,timp de 2 luni de cand le iau menstruatia apare la a9a pilula si mai apare inca o data cu terminarea foliei.Ce anticonceptionale sau iau, sau ce analize trebuie sa mi fac pt a decide ce anticonceptionale mi se potrivesc?
Inca o problema pe care o am este ca am usturimi si intepaturi  si in timp si dupa fiecare contact sexual.Am tratamen pt infectie  urinara cu ciprinol dar sunt aproape de terminarea tratamentului.Va rog sa mi spuneti care ar putea fi cauza...

Offline

 



#2 2014-05-29 18:30:42

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: schimbare anticonceptionale

Mai ai rabdare o luna, dupa 3 luni ar trebui sa-ti dai seama daca ti se potrivesc sau nu, ma gandesc ca e mai degraba spotting in ziua 9
Fa si un examen de secretie ca sa vezi care e cauza usturimilor

Offline

 

#3 2014-05-29 22:54:33

q0cata
Membru
Inregistrat: 2014-05-29
Mesaje: 4

Re: schimbare anticonceptionale

Va multumesc pt raspuns

Offline

 

#4 2014-06-16 01:45:01

mdiana0207
New member
Inregistrat: 2013-11-13
Mesaje: 18

Re: schimbare anticonceptionale

buna seara...am si eu o nelamurire..eu iau anticonceptionale artizia de mai bine de un an cu caer m-am simtit foarte bine...in momentul in care nu le-am mai gasit in farmacii am fost si am mai luat de la cabinetul de planning cateva cutii...luna aceasta am ramas fara si nu am avut timp nicicum sa trec pe la cabinet...evident ca in farmacii nu am gasit nicaieri, si pentru ca nu vroiam nicium sa intrerup am luat pana la urma o cutie de logest (care au exact aceiasi compozitie)...de la a 7-a pastila (au trecut 3 zile deja de atunci) insa a aparut spotting-ul (am avut si cu artizia o problema de genul intr-o singura luna dar mai spre sfarsitul foliei si nu semana cu o sangerare in adevaratul sens al cuvantului...acum,desi nu este abundenta, este o scurgere rosie aprinsa, foarte aproape de felul in care arata sangerarile din timpul menstruatiei)
problema mea este ca nu stiu daca ar trebui sa ma ingrijorez...poate fi din cauza ca le-am schimbat (desi in mintea mea nu are absolut nicio logica din moment ce sunt pastile cu o compozitie identica) ? saptamana asta oricum voi face tot posibilul sa ajung pana la cabinetul de planning (in ideea in care poate mai gasesc artizia si mai pot vorbi cu doamna doctor) dar pana atunci sunt un pic ingrijorata...este posibil sa fie alte cauza (probleme medicale mai grave) pentru o sangerare de acest tip ce apare la mijlocul foliei?
va multumesc smile

Offline

 

#5 2014-06-16 08:26:05

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: schimbare anticonceptionale

Cred ca sangerarea a aparut pt ca ai schimbat pastilele. Nu trebuie sa te ingrinorezi daca nu se repeta si luna viitoare. Banuiesc ca nu ai luat pastile care interactioneaza cu ac-urile sau ai baut suc de gref sau ceai de sunatoare.


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2014-06-16 13:46:52

mdiana0207
New member
Inregistrat: 2013-11-13
Mesaje: 18

Re: schimbare anticonceptionale

nu nu...nu m-am mai atins de gref sau de pastile care interactioneaza cu anticonceptionalele de cand am inceput sa le iau (slava Domnului nu a fost nevoie de mai mult de paracetamol pentru raceli pana acum)...
multumes pentru raspuns smile

Ultima oara a fost editat de mdiana0207 (2014-06-16 13:47:48)

Offline

 

#7 2014-06-16 13:47:45

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: schimbare anticonceptionale

probabil o simpla coincidenta... pastilele au aceeasi concentratie, deci nu se pune problema ca schimbarea sa fi cauzat spotting
vezi luna viitoare daca se repeta

Offline

 

#8 2014-06-16 13:48:51

mdiana0207
New member
Inregistrat: 2013-11-13
Mesaje: 18

Re: schimbare anticonceptionale

merci...sper sa nu ma tina asa pana termin folia...ca nu da semne ca s-ar opri neutral

Offline

 

#9 2014-06-22 16:09:24

mdiana0207
New member
Inregistrat: 2013-11-13
Mesaje: 18

Re: schimbare anticonceptionale

ok...chiar incep sa ma stresez...au trecut deja 10 zile de cand a aparut problema cu spotting-ul si nu se opreste...acum mai am 5 pastile din folie de luat... :-<

Offline

 

#10 2014-06-22 19:36:54

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: schimbare anticonceptionale

mdiana0207 a scris:

ok...chiar incep sa ma stresez...au trecut deja 10 zile de cand a aparut problema cu spotting-ul si nu se opreste...acum mai am 5 pastile din folie de luat... :-<

Nu sunt motive serioase sa te ingrijorezi.
Stiu ca e neplacut insa nu are nici o semnificatie patologica.
Desi pare a nu avea nici o noima, eu am intilnit destul de multe cazuri in care fenomenul pe care il experimentezi tu acum apare.
Daca atunci cind a aparut spottingul suplimentai putin estrogenii probabil ca problema s-ar fi rezolvat pina acum....oricum, repet, e doar deranjant nu si cu semnificatie clinica proasta. E asadar strict de la pastile


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#11 2014-06-22 20:58:47

mdiana0207
New member
Inregistrat: 2013-11-13
Mesaje: 18

Re: schimbare anticonceptionale

multumesc mult smile ma linisteste ceea ce imi spuneti

Offline

 

#12 2014-06-24 16:33:34

mdiana0207
New member
Inregistrat: 2013-11-13
Mesaje: 18

Re: schimbare anticonceptionale

mai am o intrebare, daca ma puteti ajuta va rog...am ajuns azi in sfarsit la cabinetul de planning...i-am explicat doamnei doctor problema...dansa este de parere ca sangerarea ar fi aparut din cauza ca am schimbat artizia cu logest luna aceasta nustiu (desi au exact aceiasi compozitie) mi-a dat o cutie de artizia acum din nou..am intrebat-o daca as putea sa incep cutia imediat ce termin folia de logest (mai am 2 pastile acum) deoarece sangerez de mult timp deja si ma simt slabita si as vrea sa evit sangeratia de privatie ca sa nu ma simt si mai rau...a spus ca da insa nu a fost foarte clara cand am intrebat-o daca exista riscul sa continue spotting-ul daca fac asta...
cum ar fi mai bine sa procedez? daca iau in continuare acum folia de artizia este posibil ca spottingul sa nu se opreasca?

EDIT: va rog frumos daca imi puteti impartasi o opinie legat de intrebarea de mai sus sau un sfat...azi ar trebui sa ma hotarasc ce fac pana la 7 cand ar trebui sa iau pastila din folia noua daca e sa nu fac pauza..sunt confuza inca

Ultima oara a fost editat de mdiana0207 (2014-06-26 16:02:12)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.