homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-40-99


#1863 2014-07-17 15:42:11

Lil' Star
Sr. member
De la: The Island of Love
Inregistrat: 2013-11-22
Mesaje: 1538

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-40

Rona, risc de prematuritate nu avem dar cat eram la munca trebuia sa am grija cu durerile de burtica si contractiile. Acum e alta viata acasa, nu am mai avut contractii de ceva timp si durerile de spate s-au diminuat considerabil. Cand veneam de la munca eram terminati amandoi... Legat de spital, daca dadeam de doctorul recomandat de f multe persoane era alta treaba, dar cum e f bun cu greu il gasesti de garda si doar el sa te vada de fiecare data.

Cristinica, eu stiam ca tie iti daduse regim doar pt ca pusesei cateva kg, nu stiam ca si tu ai diabet gestational kram  Ai mai repetat analiza, e mai bine acum cu regim?

Anna, multumesc tare mult puss ii voi trimite cerere lui Jacq sa vad cum a trecut cu bine peste problema asta. Tu ce faci, cum te simti? Ceva semne de nastere ai? Burtica a coborat? kram

Da Deno, niste imbecili, ce vina om avea noi ca suntem straini si romani nu stiu... si nu stiu care o fi fost problema ei... ca oricum banii pe care i-am dat la privat nu intrau la ea in buzunar oricum nustiu

Scarlett, eu ma bucur tare mult de micutul meu, mai ales ca acum cand misca se vede prin burtica ca si cum ar fi o manuta sau un piciorus dar asa e, unele probleme parca nu te lasa sa te bucuri cu adevarat supa Scaun am aproape in fiecare zi, dar nu reusesc sa il am normal si asta mi-a iritat asa rau hemoroizii. Imi cer scuze de asa detalii rodnar Mi-a dat doctorita o crema si are un tub special cu care pot pune o doza de crema in interior incat sa ii ajute sa nu mai fie asa inflamati, insa functioneaza o zi, apoi dupa ce am scaun revin la starea initiala... Am impresia ca nu se mai vindeca niciodata, afurisitii. Odihna placuta Scarlett puss  Vreau si eu putina ploaie big_smile


... si cand te-am auzit, inima mi-a plans de fericire  hjarta 10.10.2014
Doamne, multumim pentru minunea ce a aparut in viata noastra!
http://www.fertilityfriend.com/home/49906d

Offline

 



#1864 2014-07-17 15:44:07

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-40

Lil naspa situatie sad


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#1865 2014-07-17 16:21:35

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-40

multumesc, scarlett, blue puss, tya!

tya, e posibil, parca eram apropiate ca nr de sapt in sarcina. baiatul meu face 10 luni sapt viitoare.

Offline

 

#1866 2014-07-17 16:56:35

tya
Hero member
Inregistrat: 2011-09-04
Mesaje: 2546

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-40

anca, e diferenta cam de 1 luna jumatate intre baieteii nostri smile


Si daca nu ma mai tin picioarele voi merge si in maini sa imi traiesc visul hjarta
http://www.fertilityfriend.com/home/3aa469

Offline

 

#1867 2014-07-17 16:58:47

Lil' Star
Sr. member
De la: The Island of Love
Inregistrat: 2013-11-22
Mesaje: 1538

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-40

Time, asa e...nici nu stiu care e mai nasoala siuatie din toate cele expuse... faza cu diabetul asta mi-a pus capac, simt nevoia de ceva dulce si ma uit prin dulapuri si nu pot manca nimic supa
Pana acum as fi mancat pepene, struguri, 3 biscuiti oreo sau biscrem iar acum imi sunt interzise... asa mi-e ciuda supa cum de s-o fi intamplat sa am parte de asta nu stiu, era ultimul lucru la care ma gandeam.

Anna, nu stiu de ce dar nu am primit mailul tau nustiu

Ultima oara a fost editat de Lil' Star (2014-07-17 17:02:06)


... si cand te-am auzit, inima mi-a plans de fericire  hjarta 10.10.2014
Doamne, multumim pentru minunea ce a aparut in viata noastra!
http://www.fertilityfriend.com/home/49906d

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1868 2014-07-17 17:00:04

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-40

tu la cate sapt ai nascut, tya?
oricum, baiatul tau are achizitii la care eu pot doar sa visez deocamdata smile.

Offline

 

#1869 2014-07-17 18:15:23

tya
Hero member
Inregistrat: 2011-09-04
Mesaje: 2546

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-40

la 39s si 1 zi am nascut, anca; baietelul tau nu merge tinut de manute? la asta te referi? oricum sunt diferiti copiii si se dezolta diferit


Si daca nu ma mai tin picioarele voi merge si in maini sa imi traiesc visul hjarta
http://www.fertilityfriend.com/home/3aa469

Offline

 

#1870 2014-07-17 18:26:40

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-40

al meu nu se ridica nici in fund, daramite in picioare? smile asa este, se dezvolta foarte diferit.

Offline

 

#1871 2014-07-17 18:27:45

tya
Hero member
Inregistrat: 2011-09-04
Mesaje: 2546

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-40

adica nu sta singur in fundulet daca il pui?


Si daca nu ma mai tin picioarele voi merge si in maini sa imi traiesc visul hjarta
http://www.fertilityfriend.com/home/3aa469

Offline

 

#1872 2014-07-17 18:57:26

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-40

sta, dar nu se asaza singur si nici nu stie sa treaca pe burtica.

Offline

 

#1873 2014-07-17 19:34:22

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-40

am revenit..toata ziua am fost pe drumuri..acum am venit de la mare ca ne-a alungat ploaia lol

lil pe mailul care il ai sub id..cu care te-ai inscris pe forum..poate vine mai incolo..daca nu, zi-mi cum sa iti trimit...ma simt f bine, energica..drept pt care daca luni si marti am hoinarit prin oras..ieri m-am apucat de curatenie generala..azi iar prin oras..maine dimineata am curs..burta e la fel pozitionata, noaptea un pic mai greu cu somnul ba din cauza gandurilor&emotiilor, ba ca e cald..dar recuperez la pranz lol

scarlett ma bucur ca esti bine, stateam cu emotii zilele astea ca nu mai stiam nimic..la mine nimic nou..de abia astept joia viitoare la gine sa vad cum stau cu colul/dilatatia/pozitia lui bb..cu kg la fel stau, e a 3a sapt de "stagnare"(6 in plus), m-am cantarit mai inainte

Ultima oara a fost editat de annabel (2014-07-17 19:49:01)

Offline

 

#1874 2014-07-17 19:38:46

manu2007
Sr. member
Inregistrat: 2007-12-18
Mesaje: 1619

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-40

Burtici  puss
Anca, felicitari !!!! ma bucur mult pentru tine. Si eu as fi vrut tot ca tine, cu diferenta mica intre ei, dar nu mi-a iesit  lol . Acum trebuie sa incep serviciul si i-am spus sefului ca eu vreau sa mai fac un bebe, ca sa stie de la inceput big_smile . Pana una, alta, exersez  sexinpat ca nu imi displace  tongue

Lil, cumnata mea a facut diabet gestational, stiu ca isi urmarea mereu glicemia, plus regim si insulina. Bebe e foarte bine (s-a nascut mai repede, dar nu din cauza diabetului smile ), iar ea nu mai are nici o problema cu glicemia, a revenit la normal. E neplacut si stresant, dar din fericire este o problema care se poate tine sub control. Am vazut acum ca ai pofta de dulciuri ... oare nu exista dulciuri pt diabetici, sa poti manca si tu? Eu daca poftesc la ceva, parca imi ia D-zeu mintile, nu mai vad nimic altceva in fata ochilor. Din fericire poftesc rar  lol  buga

Referitor la comportamentul doctorilor, fara cuvinte  box ...


"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca, ci sa inveti sa dansezi in ploaie"
mamica de buburuza din 19.10.2012 hjarta
gravida hjarta hjarta 21+ rugaciune

Offline

 

#1875 2014-07-17 20:13:39

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-40

Scarlet, multumesc puss

Timi, super happy

Lil, cam asa e, n-avem vina dar sti si tu cat sunt de reci strainii, mai ales unde esti tu si unde sunt si eu.

Anca, nu te grabi smile al meu nu s-a pus singur si nici nu s-a ridicat pana la 1 an si 2 sapt. Si acum motric corespunde la 3 ani si el are 1an si aproape 10 luni.
Nicio achizitie facuta rapid, nu garanteaza o inteligenta peste medie, ba mai mult este dovedit de foarte multe studii ca nu au legatura una cu alta.
Am o prietena ce are baiat de 18 ani, a vorbit in propozitii la 1,6 ani, a umblat la 11 luni si acum merge la scoala speciala si are iq 40. Are un sever retard mintal, dar numai atat. Face un fel de scoala de meserii, mai are 1 an si il vor si angaja tot prin intermediul scolii.
Avem exemple multe multe de genii care au vorbit foarte foarte tarziu, si sunt genii smile
Stiu ca eu vorbesc care m-am stresat si eu la randul meu, ca nu se ridica, ca nu sta in fund, acum ca nu vorbeste. Dar este extrem de inteligent si imi dovedeste asta zi de zi, si mi-au prins si mie tare bine incurajarile altor mamici, sper sa iti prinda bine si tie smile


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1876 2014-07-17 20:52:03

Lil' Star
Sr. member
De la: The Island of Love
Inregistrat: 2013-11-22
Mesaje: 1538

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-40

Anna, stiu ca pe mailul acela dar si Ionela a mai incercat candva sa-mi trimita mail si nu a reusit nustiu  nu stiu din ce motiv nustiu  Poate mi-l mai trimiti maine sau cand mai intri tu puss

Manu, e cam nasol ca trebuie sa am grija ce mananc, acum am fost la cumparaturi si n-am gasit nimic dulce pentru diabetici, nu se gasesc in supermarket, am cautat de am innebunit. Nu mi-am luat decat niste migdale din categoria dulce, in rest toate aveau mult zahar, grasimi... De obicei nu poftesc mult, din 3 4 biscuiti imi trecea pofta dar acum evit ca sa vad cum va iesi analiza saptamana viitoare. Azi ma uitam prin dulapuri si atat, stiam ce e acolo dar ramasesem si eu cu uitatul dumbom  Acum am mancat putin iaurt cu niste musli(greu l-am mai gasit si pe ala) si mi-a mai trecut putin chicot  Sper sa nu raman cu diabetul dupa desi am citit pe net ca sunt 40% sanse sa faci iar la o a doua sarcina si 50% pt diabet de gradul 2, ceea ce ma ingrijoreaza putin dar voi face analizele dupa nastere si vom vedea...
Imi spuneau unii prieteni ca mai rau ca-n Ro nu poate fi nicaieri altundeva..uite ca se poate, peste tot in lumea asta sunt oameni si oameni neutral


... si cand te-am auzit, inima mi-a plans de fericire  hjarta 10.10.2014
Doamne, multumim pentru minunea ce a aparut in viata noastra!
http://www.fertilityfriend.com/home/49906d

Offline

 

#1877 2014-07-17 20:56:06

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-40

lil, trimite-mi tu un mesaj si eu iti raspund..am vazut ca erau ceva probleme cu mailurile si cu ionela
puss la magazinele naturiste sa incerci, ar trebui sa aiba

Offline

 

#1878 2014-07-17 23:53:43

manu2007
Sr. member
Inregistrat: 2007-12-18
Mesaje: 1619

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-40

Lil' Star a scris:

Anna, stiu ca pe mailul acela dar si Ionela a mai incercat candva sa-mi trimita mail si nu a reusit nustiu  nu stiu din ce motiv nustiu  Poate mi-l mai trimiti maine sau cand mai intri tu puss

Manu, e cam nasol ca trebuie sa am grija ce mananc, acum am fost la cumparaturi si n-am gasit nimic dulce pentru diabetici, nu se gasesc in supermarket, am cautat de am innebunit. Nu mi-am luat decat niste migdale din categoria dulce, in rest toate aveau mult zahar, grasimi... De obicei nu poftesc mult, din 3 4 biscuiti imi trecea pofta dar acum evit ca sa vad cum va iesi analiza saptamana viitoare. Azi ma uitam prin dulapuri si atat, stiam ce e acolo dar ramasesem si eu cu uitatul dumbom  Acum am mancat putin iaurt cu niste musli(greu l-am mai gasit si pe ala) si mi-a mai trecut putin chicot  Sper sa nu raman cu diabetul dupa desi am citit pe net ca sunt 40% sanse sa faci iar la o a doua sarcina si 50% pt diabet de gradul 2, ceea ce ma ingrijoreaza putin dar voi face analizele dupa nastere si vom vedea...
Imi spuneau unii prieteni ca mai rau ca-n Ro nu poate fi nicaieri altundeva..uite ca se poate, peste tot in lumea asta sunt oameni si oameni neutral

In Carrefour aveau un raft special pt cei cu diabet si la magazinele naturiste. Mama mea are diabet si stiu ca mi-au atras atentia.


"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca, ci sa inveti sa dansezi in ploaie"
mamica de buburuza din 19.10.2012 hjarta
gravida hjarta hjarta 21+ rugaciune

Offline

 

#1879 2014-07-17 23:59:59

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-40

signof10 Lil, la diabet gestational nu ai ce face cu dieta Cristinei smile daca ai, bineinteles
Pana la a 2 a proba trebuie sa mananci normal, cum ai mancat pana acum smile
Cel putin asta mi a spus mie
Eu am avut diabet gestational, cu insulina
Ti-e rau?
A! SI nu ai voie dulciuri sau chestui de diabetici smile n are treaba cu diabetul tip 2
Si i ati adio de la paine, fasole, orez, mazare, dulciuri, zahar, paine etc
Mentalizeaza'te e e pt copilul tau, tu ai 300 el are 300
Lasa poftele! Nu te mai gandi, gandeste te la el, ii faci rau lui
E f periculos si nu vreau sa te sperii smile
Iti mai scriu, cand scap ca si eu sunt pana in gat

Ultima oara a fost editat de Jacqui (2014-07-18 09:11:07)

Offline

 

#1880 2014-07-18 00:06:35

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-40

manu, multumesc mult si mult succes si tie! puss nu stiam ca iti doresti bebe 2. sa vina repede, repede! goodluck
stiu ca discutam de revenirea secretiei... nu ai incercat sa profiti atunci, chiar la inceput? cred ca atunci e "nebunia ovarelor" smile, dupa cateva luni revin la normal.

deno, clar imi prinde bine, multumesc puss. nu ma mai stresez pe tema asta insa, am invatat ca al meu copil e ardelean autentic, nu se grabeste nicaieri cu achizitiile motorii smile. teoria mea e ca dragul de el e axat pe dezvoltarea intelectului, mai mult decat pe muschi. asa ca niciodata nu m-am gandit ca nu ar fi un copil inteligent, dimpotriva, imi da zilnic motive sa-l consider astfel (na, ca l-am si laudat smile ).
cand era mai mic, ma ingrijoram ca ba nu se rostogolea, ba nu statea in fund la varsta la care majoritatea copiilor o faceau. dar se vede pe el ca evolueaza si isi atinge achizitiile, chiar daca mai tarziu. cred ca pur si simplu e orientat mai mult spre dezvoltarea cognitiva decat pe cea motorie.

Offline

 

#1881 2014-07-18 02:07:58

manu2007
Sr. member
Inregistrat: 2007-12-18
Mesaje: 1619

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-40

Anca, da, a revenit totul la normal, inclusiv ovulatia, dar cand eram la ovulatie nu era sotul acasa  rotfl2 . M-am obisnuit deja cu ideea ca unele lucruri nu depind de mine ... acum am primit un proiect de 6 luni la serviciu, ceva f. bun si profesional si financiar, asa ca daca reusesc sa merg in paralel, si cu serviciu si cu o sarcina, ar fi mult mai bine decat mi-am planificat  big_smile
Referitor la dezvoltarea copiilor, si fata mea a invatat sa foloseasca un laptop (deschis, intrat pe youtube, cautat muzica/desene) inainte sa mearga de-a buselea  rotfl , pt ca amers intai in picioare si apoi a descoperit mersul in patru labute  smile .


"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca, ci sa inveti sa dansezi in ploaie"
mamica de buburuza din 19.10.2012 hjarta
gravida hjarta hjarta 21+ rugaciune

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.