homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Posibil diabet ?


#1 2014-05-31 17:06:55

Diana111
New member
Inregistrat: 2013-07-18
Mesaje: 91

Posibil diabet ?

Va rog mult sa ma lamuriti cu privire la o chestiune sau cel putin sa va dati cu parerea.Tin sa mentionez ca am 17 ani, inaltime 1,64 si 52 kg iar de 2 saptamani m-am incapatanat sa slabesc insa metoda pe care am folosit-o nu cred ca a fost una intocmai potrivita in sensul ca m-am decis sa renunt la manacare aproape de tot si sa fac mult sport. Inafara faptului ca era de-a dreptul flamanda nu am avut probme, asta pana acum doua zile cand  mi-a venit de dimineata sa vomit dar nu aveam ce sa vomit pentru ca nu prea mancasem cu o zi inainte si nici in acea dimineata , asa ca am mers la spital unde mi-am facut analize si mai apoi niste perfuzii. Chiar daca mi-a fost mai bine dupa, glicemia mi-a iesit 163. Am ramas socata pentru ca nu am mancat dulciuri chiar de mult iar doctorii au spus ca e pe baza de stres. Intr-adevar, in astea cateva saptamani am plans mult pentru ca nu mai puteam pierde din greutate si aproape ca am fost in depresie. Credeti ca e posibil sa fie o alarma falsa iar nivelul ridicat al glicemiei sa fie doar temporar fiind provocat de stres si de raceala pe care o am. Va rog sa ma ajutati ca sunt disperata! Multumesc mult !  supa

Offline

 



#2 2014-05-31 17:52:06

maryu
Hero member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 3672

Re: Posibil diabet ?

intradevar, valoare este destul de mare pentru varsta ta si in aceste conditii. acum, daca ti s-au administrat perfuzii (glucoza) si abia apoi ti s-a recoltat sange pentru analize, este oarecum justificata valoarea. plus ca glicemia se poate ridica foarte usor in conditii de stres..extrem as putea spune. poate fi doar o intamplare sau nu. monitorizeaza glicemia un timp, sa te asiguri ca totul e in regula, nimeni nu-ti poate spune cu siguranta ce se intampla cu tine.
sa slabesti in acest mod, da-mi voie sa ti spun, e o mare prostie. daca puteam trai doar cu aer, nu mai aveam nevoie de mancare. sunt sigura ca o alimentatie sanatoasa si echilibrata plus miscarea vor da mult mai multe rezultate decat extrema in care ai cazut. nu-ti nenoroci corpul pentru cateva kg in plus (pe care probabil le vezi numai tu). varsaturile si restul simptomelor nu sunt decat o alarma ca organismul tau cedeaza. gandeste inainte de a lua decizii gresite, apeleaza la un nutritionist daca esti asa capoasa si vrei neaparat sa slabesti. sanatate!


În fiecare om sunt doi oameni: unul e treaz în întuneric, celălalt doarme în lumină. chicot
What will it take for us to realize,
The more we provoke, winter will come twice...

Offline

 

#3 2014-06-01 18:34:38

Diana111
New member
Inregistrat: 2013-07-18
Mesaje: 91

Re: Posibil diabet ?

Multumesc mult! Insa in conditiile in care am si leucocitele mai mari, adica 12000-15000 poate fi vorba de o leucemie? Pentru ca in corp nu mi sa gasit nicio infectie.

Offline

 

#4 2014-06-02 01:23:15

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Posibil diabet ?

Mie mi-a dat sa fac si analiza de insulina, pe langa glicemie. Chiar daca am avut o valoare aproape de maxim la glicemie, a zis ca insulina a iesit buna deci e ok. Costa 40 de lei o analiza a hormonului insulina.

Sub testul meu de glicemie scrie ca, in caz de valori hiper-, se repeta testul la un anumit interval de timp (parca in niste conditii, nu mai stiu exact, deci o sa pun maine aici foaia scanata).

Ultima oara a fost editat de jeannie (2014-06-02 02:54:12)

Offline

 

#5 2014-06-08 21:08:42

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Posibil diabet ?

Glicemia aceea mare e putin probabil ca inseamna diabet. Mai cu seama ca zici ca nu ai pierdut in greutate cit ai vrut. Diabetul te face sa pierzi in greutate.
Insa si greva foamei te predispune la mari tulburari de metabolism. Eu cred ca la psiholog ar trebui sa mergi initial ca sa te ajute sa intelegi ca ai greutatea optima si nu ai de ce sa slabesti. Eventual, in etapa urmatoare, cu un nutritionist, ca sa iti explice cum trebuie sa maninci si cum e cu indicele de masa.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2014-06-09 00:58:17

VeVe85
Membru
Inregistrat: 2014-06-05
Mesaje: 4

Re: Posibil diabet ?

posibil un pre-diabet...dar poate nu...fa-ti hemoglobina glucozilata
eu anul trecut, in august, am fost diagnoasticata cu diabet-zaharat, insulino-dependent...la internare glicemia 670...asa ca...mai bine sa-ti faci niste investigatii, preventiv.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.