homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sunt insarcinata desi am luat postinor 2


#1 2014-06-07 05:32:25

Daniela 29
New member
Inregistrat: 2014-06-07
Mesaje: 6

Sunt insarcinata desi am luat postinor 2

Buna ziua doamna doctor, am nascut un baietel prin cezariana acum 9 luni , menstruatia o am neregulata ultima mentruatie am avut-o pe 5 mai, in 16 mai am avut contact sexual cu sotul meu si prezervativul s-a rupt la 10 ore  dupa contact am luat prima pastila de postinor 2 iar la interval de 12 ore am luat cea de-a 2 -a pastila. Acum suntem in data de 7 iunie si am constatat ca nu mi-a venit menstruatia si mi-am facut  test de sarcina si a iesit pozitiv. Testul este clar se vad foarte bine ce 2 linii. Imi doresc acest copil dar pana sa ajung la medicul ginecolog as vrea sa stiu daca   bebelusul va fi sanatos daca luat postinor 2 , nu as vrea sa nasc  un copil cu malformatii si daca este in regula ca am o cezariana facuta acum 9 luni. Va multumesc.

Offline

 



#2 2014-06-07 10:28:42

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Sunt insarcinata desi am luat postinor 2

Da, e ok, postinor e progesteron, care se ia si in sarcina pentru o fixare mai buna, deci nu e problema; cat despre cezariana, iti va spune medicul, dar stiu multe femei care au ramas insarcinate si mai devreme dupa o cezariana si a fost ok

Ultima oara a fost editat de heimdall (2014-06-07 10:28:57)

Offline

 

#3 2014-06-08 20:55:24

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Sunt insarcinata desi am luat postinor 2

Dinspre partea Postinorului stai linistita.
In ceea ce priveste cezariana, cam tragi de maneta la ruleta ruseasca....adica riscul de ruptura uterina e important. Ar fi fost de dorit sa nu se fi imtimplat sarcina asta


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#4 2014-06-09 11:40:47

Daniela 29
New member
Inregistrat: 2014-06-07
Mesaje: 6

Re: Sunt insarcinata desi am luat postinor 2

Va multumesc doamna doctor, ce ma nelinistea cel mai mult era sa nu nasc un copil cu malformatii dar acum sunt linistita. Sa ma ajute Dumnezeu sa duc sarcina pana la capat fara probleme.

Offline

 

#5 2014-07-10 09:22:49

Daniela 29
New member
Inregistrat: 2014-06-07
Mesaje: 6

Re: Sunt insarcinata desi am luat postinor 2

Buna ziua doamna doctor revin cu o intrebare, conform calculelor dupa ultimul CM trebuie sa am 9 saptamani de sarcina dar din pacate ieri am fost la control si  la ecograf embrionul arata de 6 saptamani si o zi, domnul doctor a spus sa mai astept o saptamana sa vedem daca incepe  inimioara sa bata. Prima sarcina s-a dezvoltat foarte bine a fost intotdeauna in grafic.  Este posibil ca aceasta sarcina sa nu dezvolte corect? sau sa fie sarcina fara embrion? Sunt foarte dezamagita deoarece sunt sigura ca nu am ramas insarcinata in apropiere de CM ca sa am sarcina asa de mica. Mie frica ca acest copil ce creste in mine nu este  in regula .
Va rog frumos sa-mi suneti si parerea dumneavoastra.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2014-07-10 18:46:18

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Sunt insarcinata desi am luat postinor 2

Daniela, sarcina fara embrion nu este. tu ai scris ca "embrionul" arata de 6 sapt. dupa episodul cu postinorul ai mai avut contact cu risc? cand ai fost prima data la control cate sapt a spus doctrul ca are saculetul, embrionul?  intreb asta presupunand ca acum ai fost la al doilea control...poate e un start mai lenes, o sa vezi saptamana viitoare cum sta treaba. sanatate


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#7 2014-07-10 20:48:11

Daniela 29
New member
Inregistrat: 2014-06-07
Mesaje: 6

Re: Sunt insarcinata desi am luat postinor 2

Dupa contactul cu postinor nu am mai avut alt contact cu risc, tocmai de acea sunt ingrijorata ca embrionul este asa de mic.  Primul control l-am facut in data de 11 iunie, atunci s-a vazut in uter sarcina , mi-a spus domnul doctor ca este mica cam 3 saptamani.  Oare sa se dezvolte asa de lent?
Mi-a spus ieri doctorul ca nu bate saptamanile cu ultimul CM , si de aceea mi-a spus sa ma intorc saptamana viitoare miercuri sa mai fac un eco sa vedem cum daca mai creste sau daca s-a oprit din evolutie , ceva de genu asta.

Offline

 

#8 2014-07-10 21:07:04

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Sunt insarcinata desi am luat postinor 2

daca in 11 iunie ai avut 3 saptamani (desi ar fi trebuit sa fi avut 5 sapt si 2 zile dupa data ultimei menstruatii) acum ai avea 7 saptamani si o zi. asta conform datelor furnizate deja este in urma cu o saptamana. fata de ultima zi a menstruatiei ai avea 9 sapt si 3 zile si e in urma cu 3 sapt si 2 zile. nu stiu ce sa zic. nu a prins deloc inimioara? sper sa fie totul bine, desi ceva nu pusca cum trebuie. sigur n-ai avut alt contact dupa postinor? ca dupa nastere si menstra neregulata si ovulatiile sunt cam haotice. poate ai mai avut vreun contact fara prezervativ si nu s-a retras chiar la marele fix? Doamne ajuta sa fie totul bine.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#9 2014-07-10 22:25:13

Daniela 29
New member
Inregistrat: 2014-06-07
Mesaje: 6

Re: Sunt insarcinata desi am luat postinor 2

Contact neprotejat nu am mai avut, ieri am fost asa de fericita cand m-am dus la control  am  asteptat cu nerabdare sa intru  sa vad cum ii bate inimiora deja am experienta cu ecograful de la prima sarcina si cand mi-a aratat domnul doctor embrionul intradevar era mai mare fata de acum o luna dar nici lui nu ia placut prea mult ce a vazut.  Mi-a spus ca trebuia sa fie mai mare si ca trebuia sa-i palpaie inimioara , dar nimic. Ii foarte greu ca mama sa simti ca ceva nu e in regula cu minunea din pantecul tau, ne-am facut atate vise, am planificat modificarea camerei pentru ambii copiii. Offf e asa de greu , chiar daca nu a fost un copil programat ca si primul si a aparut asa de repede dupa prima nastere l-am iubit de cum am vazut testul de sarcina , am luat vitaminele si acidul folic zilnic , am mancat sanatos, multe fructe, am facut tot ce mi-a stat in putinta sa fie bine.

Offline

 

#10 2014-07-10 23:19:40

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Sunt insarcinata desi am luat postinor 2

off, poate e o speranta de bine, nici nu stiu ce sa-ti spun. dupa ce-am trecut prin ce-am trecut stiu ca nu ajuta cuvintele prea mult...cauta sa fi tot timpul implicata in ce activitati iti fac placere si priveste inainte indiferent de ce va fi...sa mai scri cum decurg lucrurile. kram


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#11 2014-07-16 18:41:42

Daniela 29
New member
Inregistrat: 2014-06-07
Mesaje: 6

Re: Sunt insarcinata desi am luat postinor 2

Am pierdut sarcina, azi am fost la control, embrionul nu este viabil, sangerez, maine dimineata ma duc la spital sa ma curete. Imi parer au ca nu am reusit sa pasterz sarcina, chiar daca nu a fost un copil programat a fost iubit si asteptat.

Offline

 

#12 2014-07-16 19:02:30

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Sunt insarcinata desi am luat postinor 2

Imi pare rau kram, ai grija de tine, data viitoare o sa fie bine.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#13 2014-07-18 06:54:52

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Sunt insarcinata desi am luat postinor 2

Daniela 29 a scris:

Am pierdut sarcina, azi am fost la control, embrionul nu este viabil, sangerez, maine dimineata ma duc la spital sa ma curete. Imi parer au ca nu am reusit sa pasterz sarcina, chiar daca nu a fost un copil programat a fost iubit si asteptat.

Citeodata, lucrurile se aseaza asa cum e bine pentru noi, in ciuda eforturilor noastre de a face sa fie rau.
E mai bine asa, riscul era foarte mare, ai uter cicatriceal relativ recent, tu pari a nu intelege ce inseamna ruptura uterina.
Te rog mult fereste-te de sarcina eficient macar pina face copilul 1 an, daca nu vrei asa cum e normal si corect pentru tine 2. Ai timp dupa aceea sa faci inca un copil, caruia sa ii dai sansa de a se naste sanatos


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.