homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Menstruatie sau nu?


#1 2014-06-07 11:04:47

Antpea
New member
Inregistrat: 2014-05-16
Mesaje: 7

menstruatie sau nu?

pe 4 mai am facut o intrerupere de sarcina deoarece copilasul nu avea activitate la inimioara sad ... de trei zile (adica la 31 de zile de la chiuretaj) am niste pete maronii foarte reduse cantitativ... e acesta ciclu menstrual sau altceva? dupa doua sapt de la chiuretaj am avut cateva contacte sexuale cu sotul meu neprotejate si cu finalizare deoarece ne dorim un nou copilas.. mi.a zis un doctor ca nu ar fi probleme daca as ramane acum, nici pt un bebe sanatos... ar putea fi acesta cm? inainte de a ramane insarcinata mai aveam luni in care aveam un astfel de cm doar in cantitate mai mare...

Offline

 



#2 2014-06-07 16:35:35

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: menstruatie sau nu?

in primul rand ar trebui sa faci analize de trombofilie sa vezi de ce ai pierdut bebele,nu cred ca vrei sa mai treci prin asta din nou.in al 2 lea rand trebuia sa lasi minim un ciclu sa treaca pt a incerca sa ramai din nou insarcinata.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#3 2014-07-31 19:48:48

OZZN
New member
De la: Romania
Inregistrat: 2012-06-07
Mesaje: 11

Re: menstruatie sau nu?

Salutare, fetelor!
Acum cateva zile am efectuat testul Papanicolau, analiza de secretie si o ecografie intravaginala intrucat in urma ultimului contact sexual am avut o usoara sangerare, nefiind insotita de durere sau alte simptome. In urma consultatiei, medicul ginecolog mi-a spus ca am o rana pe col de dimensiuni mici si mi-a prescris tratament cu ovule Macmiror si spalaturi vaginale cu Tantum Rosa. Toate bune pana aici, in prezent urmez tratamentul si astept rezultatul concret al analizelor.
Problema este ca astazi "m-am trezit" cu urme de sangerare, culoare destul de inchisa. De mentionat ca utilizez Nuvaring, pe care trebuie sa-l scot chiar maine dimineata (si in mod normal, dupa ce il scoteam, in ziua urmatoare incepea menstruatia). Acum habar nu am de unde provine sangerarea asta!
Sunt un pic panicata fiindca cu medicul voi discuta abia luni si nu stiu de unde sa aflu (posibile) explicatii in privinta sangerarii. Totodata, in situatia de fata, nu stiu daca sa mai urmez tratamentul prescris (medicul mi-a spus sa-l urmez pana la aparitia menstruatiei).
Ma puteti ajuta cu ceva explicatii? Eventual, Doctoressa?
Va multumesc!


"FUCK LOUD & MAKE NOISE"

Offline

 

#4 2014-07-31 20:17:21

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: menstruatie sau nu?

Eu as zice ca sangerarea asta e de la Nuvaring (se mai intampla, ca si in cazul contraceptivelor orale)
Poti face tratamentul dupa menstra

Offline

 

#5 2014-07-31 21:15:21

OZZN
New member
De la: Romania
Inregistrat: 2012-06-07
Mesaje: 11

Re: menstruatie sau nu?

Heimdall, multumesc pentru raspuns!   par
Nu stiu ce sa cred, eu nu am avut niciodata pana acum "sangerari suplimentare" de la inelul contraceptiv (si il folosesc de 2 ani).. si nu stiu daca sa consider sangerarea asta drept menstra si astfel sa renunt la tratament incepand cu seara asta.  huh 
Acum am mai citit cate ceva pe net (ca fac pitici pe creier pana apuc sa discut cu medicul!..) si o posibilitate foarte convenabila/linistitoare pentru mine ar fi ca sangerarea asta inchisa la culoare sa provina de la vindecarea ranii de pe col (in ideea ca odata ce se vindeca, se elimina "coaja" formata). Totusi e relativ greu de crezut ca rana aia, cat de mica o fi ea, s-ar fi vindecat in 3 zile de cand urmez tratamentul.  hmm

Ultima oara a fost editat de OZZN (2014-07-31 21:22:52)


"FUCK LOUD & MAKE NOISE"

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2014-08-01 10:00:36

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: menstruatie sau nu?

Eu cred ca e inceputul menstruatiei, de fapt ar trebui sa te lamuresti curand

Offline

 

#7 2014-08-01 14:41:29

OZZN
New member
De la: Romania
Inregistrat: 2012-06-07
Mesaje: 11

Re: menstruatie sau nu?

Intr-adevar, a fost inceputul menstruatiei, azi m-am lamurit! Cu toate ca nu inteleg de ce s-a dereglat (o fi, posibil, din cauza tratamentului?!..)
Am sunat si la clinica, rezultatele analizelor au venit iar doamna respectiva m-a linistit oarecum.. nu am nici o infectie, testul Papanicolau zice ca ma incadrez in limitele normalului, valoarea rezultata fiind 2 (numai niste hematii prezente pe acolo, care provin cel mai probabil de la rana de pe col).
Astept oricum ziua de luni sa ma lamureasca concret medicul.
Multumesc inca o data, Heimdall, pentru disponibilitate. O zi frumoasa!


"FUCK LOUD & MAKE NOISE"

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.