homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Viata dupa boala


#1 2014-06-09 16:58:12

Chrissu
New member
Inregistrat: 2014-06-09
Mesaje: 7

Viata dupa boala

Bunaa,

Vin si eu cu o intrebare catre voi ..

Dupa o relatie de 5 ani, la o pauza de cateva luni, m-am culcat si eu cu cateva fete, doar na, cat sa stau, sunt baiat  big_smile. Ei bine insa, acest lucru am sa-l regret foarte mult timp, deoarece una dintre fete, nu stiu care, m-a imbolnavit cu hpv. Initial abar nu aveam ce-i ala, abar nu aveam ca am asa ceva, insa am descoperit abia dupa 6 luni, atunci cand reusisem sa am o relatie. De fapt ea l-a descoprit, la un test papa.

De precizat este ca dupa 3 luni, cand a facut primul test papa, nu a iesit nimic, abia la 6 luni a iesit suspecta de hpv. Ok.. eu m-am informat extrem de mult cu  privire la hpv, ce face si ce nu face, am fost la "n" doctori, care unii-i contrazice pe altii, etc.

Am creat acest topic sa va intreb, pe cei care au trecut prin asa ceva, daca este adevarat ca boala dispare din corp dupa aproximativ 2 ani. Bineinteles, daca urmezi tratament si daca-ti cresti imunitatea?

Stiu ca nu e o boala foarte dicifila si de speriat, insa in cazul meu, in care acum sunt singur, la anii mei (26) - pentru mine este o foarte mare problema, pentru ca nu ma pot apropia de nimeni, ma simt "defect". Iar pentru ca deja am imbolnavit o fata(fara sa stiu), cu siguranta nu o voi face si a doua oara.

Asadar, ati scapat de hpv? Cum? In cat timp? Cum este viata voastra dupa "era" hpv?

Multam puss

Offline

 



#2 2014-06-09 17:01:46

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Viata dupa boala

ti ti-ai facut vreun test sau pe baza unei presupuneri (HPV nu se depisteaza la Pap) iti faci atatea probleme ?

Offline

 

#3 2014-06-09 17:05:40

Chrissu
New member
Inregistrat: 2014-06-09
Mesaje: 7

Re: Viata dupa boala

Ea si-a facut test-ul hpv si a iesit pozitiv. Eu am avut vreo 3 condiloame mici, mici, care dupa ce le-am ars nu au mai aparut.


Aaa si inca o intrebare. Daca doi purtatori de hpv, si-o mai trag din cand in cand, in cazul in care unul si-a crescut mai mult imunitatea, cu sanse sa scape de virus, mai sunt sanse sa fie infectat "din nou" de celalalt ?

Ultima oara a fost editat de Chrissu (2014-06-09 17:06:25)

Offline

 

#4 2014-06-09 17:15:42

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Viata dupa boala

- chiar daca ai mai avea HPV, faptul ca ai avut condiloame inseamna ca e vorba de tulpini low-risk
- transmiterea depinde si de sistemul imunitar al celeilalte persoane, nu inseamna ca la orimul contact cu orice persoana ii dai HPV
- daca inca mai ai virusul, logic ca nu te poti infecta inca o data... daca scapi de el presupun ca sunt sanse sa te reinfectezi (again, depinde de imunitate)

Offline

 

#5 2014-06-09 21:07:17

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: Viata dupa boala

se ia prin prezervativ/femidom/ sarut? care ar fi sansele de infectare in acest caz? Dar sex oral cu prezervativ ?

intreb pt ca nu stiu ...


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2014-06-09 21:18:14

Chrissu
New member
Inregistrat: 2014-06-09
Mesaje: 7

Re: Viata dupa boala

Buna Ciresica,

Din cate mi-a zis doctorul, sunt slabe sanse ca boala sa transmita prin prezervativ, boala se transmite doar prin atingerea leziunilor si ..lichid.

Boala se transmite si prin sex oral neprotejat, iar atunci vei face hpv in gat. Desi eu unul cred ca-s slabe sanse.

Ultima oara a fost editat de Chrissu (2014-06-09 21:20:01)

Offline

 

#7 2014-06-09 21:22:11

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: Viata dupa boala

Chrissu a scris:

Buna Ciresica,

Din cate mi-a zis doctorul, sunt slabe sanse ca boala sa transmita prin prezervativ, boala se transmite doar prin atingerea leziunilor si ..lichid.

Boala se transmite si prin sex oral neprotejat, iar atunci vei face hpv in gat. Desi eu unul cred ca-s slabe sanse.

am inteles...deci si cu femidom (mie mi se pare muuuult mai placut  decat cu prezervativul) ar tb sa fie ok...pb se pune daca vei vrea copii ...

Ultima oara a fost editat de ciresica_oky_doky (2014-06-09 21:22:35)


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

#8 2014-06-09 21:28:49

Chrissu
New member
Inregistrat: 2014-06-09
Mesaje: 7

Re: Viata dupa boala

ciresica_oky_doky a scris:

Chrissu a scris:

Buna Ciresica,

Din cate mi-a zis doctorul, sunt slabe sanse ca boala sa transmita prin prezervativ, boala se transmite doar prin atingerea leziunilor si ..lichid.

Boala se transmite si prin sex oral neprotejat, iar atunci vei face hpv in gat. Desi eu unul cred ca-s slabe sanse.

am inteles...deci si cu femidom (mie mi se pare muuuult mai placut  decat cu prezervativul) ar tb sa fie ok...pb se pune daca vei vrea copii ...

Mai, din cate am auzit eu, nu e nicio probelma daca nasti prin cezariana, atunci boala nu se transmite copilului. Nu stiu insa 100% daca e adevarat.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.