homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Am scapat de candidoza cu ceai de pelin !!!!!


#1 2014-06-13 14:36:28

ochi de stele
Full member
Inregistrat: 2012-06-16
Mesaje: 131

Am scapat de candidoza cu ceai de pelin !!!!!

Buna fetelor !! Am tot pus si eu intrebari si multumesc celor care mi-au raspuns pe acest topic. Vad ca sunt multe persoane care se chinuie cu candidoza ca si mine. Povestea mea incepe asa:
       Acum doi ani am facut candidoza vaginala care s-a agravat de la AC (pe care le-am luat doar o luna) si de care nu reuseam sa scap. Am luat tratamente ca la carte si eu si partenerul si nimic. Din decembrie 2013 si pana acum doua luni (aprilie), drumul meu spre cabinetul ginecologului era batatorit. Mergeam de 2 3 ori pe luna. Mi-a facut analize, am luat tratamente..si tot asa. Disparea dupa tratament da la o saptamana aparea iar.
          Ca tartamente mi-a dat mereu la fel ca la asta era sensibila candidoza mea, si anume 3 ovule lomexin 600 la 3 zile,crema lomexin si cate un flucovim 600 pe saptamana timp de 4 saptamani. Dupa 3 astfel de tratamente in 6 luni, organismul meu a cedat. Am facut o alergie tare urata la LOMEXIN de am stat in spital o saptamana cu perfuzii si pastule. La ultimul tartament, a doua zi dupa ce am bagat al doilea lomexin a inceput o mancarime jos si o roseata de nu se putea. A doua zia m-am trezit pe burta si pe spate plina de pete rosii care ma mancau. Dupa aceata urticarie mi-a dat de urmat un regim alimentar si strict interzis orice medicament. Deci nu am putut continua cu tratarea candidozei. insa....
       Medicul de familie  m-a sfatuit in felul urmator : Sa ma spal inauntru cu ceai de pelin alb pentru ca scade PH-ul (candidoza avand PH ridicat, acid) la 3 4 zile si seara sa pun iaurt cu o seringa inauntru. Cateva zile pe luna. Eu am pus cate 3 zile la 3 saptamani. Tin sa va spun ca de 2 luni nu am mai avut nici o scurgere..ceea ce este uimitor pt mine. Nu mai stiam cum e sa nu ai candidoza.
         Daca vrea cineva sa incerce, nu are ce pierde, atat ca sa nu va spalati in interior mai des de o data la 2 zile ca trebuie sa se refaca si flora pe care o eliminati cu spalatura. Sper sa fi fost de ajutor macar cu putin si vou, caci va inteleg nelinistea si uneori disperarea! sad VA PUP si multa SANATATE!!! (scuzati greselile, sunt pe fuga)

Offline

 



#2 2014-06-13 19:56:16

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: Am scapat de candidoza cu ceai de pelin !!!!!

buna!

treuie sa iti refaci neaparat acum sistemul imunitar ca sa nu mai faci. pentru asta sunt bune extractele de catina  (de la plafar in pastile eventual, cu concentratii cat mai mari) si desigur multe fructe si legume! mama a scapat de candidoza dupa ce a luat probiotice (pe gura) ca si ea a cedat la medicamente sub forma de ovule si etc ...

Ultima oara a fost editat de ciresica_oky_doky (2014-06-13 19:56:49)


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.