homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32-52


#970 2014-07-27 16:11:57

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Dr. Bronner e cel mai bun sapun natural, cf unor clasificari, Scortisoara de Ceylon au la Sonnentor. Majoritatea plafarurilor au produse Sonnentor,si chiar daca nu au scortisoara, ca nu prea se cere, fiind mai scumpa, daca ceri vorbesc cu furnzorul si iti aduc. Si la Megaimage au uneori scortisoara de Ceylon, ca na, ei sunt semi-olandezi, si se pricep la scortisoara, ca doar  si dupa scortisoara si condimente plecau peste mari...
Rona, nu stiu de ce zici ca uleiul de scortisoara nu e toxic pe piele. Cantitatea nu e infima. Pt toate produsele cosmetice se calculeaza un scor, in functie de anumiti parametri, de exemplu un sapun, pe care il speli de pe piele, are alta pondere decat o crema care ramane pe piele, etc., iar cu unele uleiuri scorul iese prost, de asta se si pune avertismentul. Daca nu ar fi, nu s-ar pune avertismentul, ca nimeni nu il pune de drag, ci pt ca este obligat de lege.
Janis, bine ai revenit! puss
Si ieri si azi lui C i-au aparut pete rosii in jurul gurii dupa masa de pranz, in zonele in care s-a murdarit, care au disparut rapid. Este alergie? La ce? nu a mancat nimic nou. A mancat pui inabusit si legume fierte. Dupa parerea mea puiul a fost cu cam mult ulei si gatit cam mult, unele bucati erau putin arse, dar nu am luat din alea. Suntem la socra si am zis ca nu ii mai gatesc carnea separat, mananca de la noi. Se poate sa fie de la asta? I-am pus si un pic de sos, ca am zis sa fie gustos... nustiu

Ultima oara a fost editat de Rose (2014-07-27 16:35:08)


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 



#971 2014-07-27 16:37:30

n_loredana2008
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-07-20
Mesaje: 2953

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

mamici smile

Janis asa am fost ieri, de la 5 dim pana aseara, o durere crunta de cap insotita de greata, dar vai ce greata sad simteam nevoia sa mananc ceva fructe, ceva racoritor, pana la urma mi am luat niste ananas si am mancat, am fost unnnn pic mai bine dupa..


Iannis-04.05.2011
Dominic- dpn 31.12.2017
Daca vreodata ma vei intreba ce am simtit in momentul in care ai venit pe lume, nu am sa iti pot spune, pentru ca sentimentul e unic si nu se poate descrie in cuvinte! Pentru ca tu, copilul meu, esti cel mai mare dintre toti si toate!!

Offline

 

#972 2014-07-27 17:45:19

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

si eu cu migrena de sambata trecuta, cu 2 zile pauza, marti si miercuri. si cu raceala peste de 2 zile  roll

Offline

 

#973 2014-07-27 17:47:45

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Rose, Nataliei ?i apar nu pete ci bubite ?n jurul guritei c?nd stă cu manutele ?n gurita, sau bagă jucării ?n gura.
La mare şi-a pus nisip pe faţă şi la c?teva ore era roşie ?n jurul guritei şi ?i apăruseră bubite.

Carol s-a jucat cu ceva ?nainte, a băgat ?n gurita? Lingurita a fost a voastră de-acasa?


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#974 2014-07-27 18:39:36

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Da, a fost lingurita noastra. Dar petele au fost strict de la mancarea intinsa pe fata, au aparut in timp ce mancam si dupa ce l-am spalat au disparut.


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

 Publicitate


loading...

#975 2014-07-27 20:36:15

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Rose daca a fost cu rosii mai multe putea sa fie acid sosul. R asa a mai patit
Va pup


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#976 2014-07-27 21:13:20

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Rose a scris:

Dr. Bronner e cel mai bun sapun natural, cf unor clasificari, Scortisoara de Ceylon au la Sonnentor. Majoritatea plafarurilor au produse Sonnentor,si chiar daca nu au scortisoara, ca nu prea se cere, fiind mai scumpa, daca ceri vorbesc cu furnzorul si iti aduc. Si la Megaimage au uneori scortisoara de Ceylon, ca na, ei sunt semi-olandezi, si se pricep la scortisoara, ca doar  si dupa scortisoara si condimente plecau peste mari...
Rona, nu stiu de ce zici ca uleiul de scortisoara nu e toxic pe piele. Cantitatea nu e infima. Pt toate produsele cosmetice se calculeaza un scor, in functie de anumiti parametri, de exemplu un sapun, pe care il speli de pe piele, are alta pondere decat o crema care ramane pe piele, etc., iar cu unele uleiuri scorul iese prost, de asta se si pune avertismentul. Daca nu ar fi, nu s-ar pune avertismentul, ca nimeni nu il pune de drag, ci pt ca este obligat de lege.
Janis, bine ai revenit! puss
Si ieri si azi lui C i-au aparut pete rosii in jurul gurii dupa masa de pranz, in zonele in care s-a murdarit, care au disparut rapid. Este alergie? La ce? nu a mancat nimic nou. A mancat pui inabusit si legume fierte. Dupa parerea mea puiul a fost cu cam mult ulei si gatit cam mult, unele bucati erau putin arse, dar nu am luat din alea. Suntem la socra si am zis ca nu ii mai gatesc carnea separat, mananca de la noi. Se poate sa fie de la asta? I-am pus si un pic de sos, ca am zis sa fie gustos... nustiu

Rose, eu faceam referire doar la sapunul cu ulei de scortisoara folosit de Anca, de altfel in mesajele precedente am scris despre toxicitatea scortisoarei, chiar si in varianta de ulei. Cum spui si tu, sapunul se spala, nu este ca balsoamul de corp sau creme etc,  deci mi-e geu sa cred ca din sapun se absoarbe in piele o cantitate care sa-i puna sarcina in pericol. Eu sunt doar pasionata de botanica, nu am studiat atat de amanuntit procesul de fabricare a sapunurilor, nu stiu cati ml de ulei se regasesc / 100 g de sapun.
  Nu iau in ras puterile plantelor si sunt foarte precauta. Eu, personal, am folosit vreme indelungata scortisoara, mai ales in combinatia cu miere pentru diverse afectiuni. Dar de cand sunt insarcinata am consumat foarte rar scortisoara, in placinte cu mere sau orez cu lapte.  Anca face cum crede ea, slava Domnului, informatii sunt destule pe net, important e sa citeasca atent si sa analizeze pentru muulte dintre ele nu au nicio baza stiintifica iar altele se bat pur si simplu cap in cap.


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#977 2014-07-28 09:08:15

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Neata!


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#978 2014-07-28 09:17:19

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

buna fetelor
m-am pus la punct cu ultimele discutii din week-end...eu stiti ca nu prea sunt activa in week-end, sunt la mandruta mea draga smile...

jacgui, multa sanatate si multa putere in continuare, sa fiti bine, numai cand citesc si ma ia groaza,

deno, succes mult astazi, sa gasiti o solutie care sa-l ajute si pe el si si pe voi, caci va cred ca sunteti darmanati, dar sunt sigura ca  va fi bine, nu aveti cum altfel...

rose pe unde gasim sapunul asta?..anei i s-a terminat sapunul de ceva vreme, acum fiind la tara, am mers la farmacie (renumita, nu-i dau nume, dar e in reclama tv si nu numai zilnic smile )  si vad o serie de sapunuri naturale, italienesti din ce retin la 15 ron cu reducere(deci la liber sunt mai mult, si pretul-desi nu e mare m-a facut sa ma gandesc la discutia cu sotul tau legat de sapunuri, cand i-am spus ca la alta farmacie erau cu 7 ron mi-a spus clar ca e plin de toate cele ca nu ai cum sa-l scoti la pretul asta,si pana la final s-a dovedit sa aiba dreptate, sapunul si-a pierdut din aroma dupa cateva folosiri, si la final arata jalnic (mai rau ca unul de casa) ) si i-am luat unul special de copii, nu mai retin cum se numeste, o sa-mi notez in week-end, insa la ingrediente erau si din astea mai ciudate , in fine, vedem cum s-o comporta la spalat...

A e plina de la genunchi in jos de muscaturi de tantari si purici -de la niste pisici- se scarpina rau si se fac bube, ii trec unele si ii apar altele, sper ca , in saptamana de mare sa-i mai treaca, stiu ca mai trec si de la apa sarata,...,nu-mi vine sa o dau cu sprayul ala autan, dar e jale , daca o vedeti cum arata, o imbraca seara cu colanti, dar tot se scarpina....
si tot in week-end de vreo 2 ori s-a plans de durere inghinala in partea dreapta , asa din senin , alerga si vine ,, au, ce ma doare aici si se tinea cu mana, am incercat sa depistez locul cat mai exact,,...e posibil sa fie o intindere de ligamente? de vreo 2-3 ori s-a intamplat, cam timp de 1 minut se vaita dupa aia gata, o masam usor acolo, o puneam sa stea linistita...


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#979 2014-07-28 09:25:46

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

'neata wave

Offline

 

#980 2014-07-28 09:54:02

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

neata fetele.

si noi Adina am avut probleme cu muscaturile de tantari, tot asa, umflaturi mari, etc.
in bulgaria i-am dat cu autan - erau ff multi si chiar si prin colati o muscau, stiu insa ca sunt pe la farmacii niste bratarele naturiste cu nu stiu ce mirosuri care inlatura tantarii.
puss  puss  puss

Ultima oara a fost editat de carra_verona (2014-07-28 11:16:43)


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#981 2014-07-28 11:45:55

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

buna fetelor,

Adina sa stii ca si pe C au ciupit-o purici la tara, fiind alergica s0-au umflat piscaturile si au facut lichid, bube, arata picioarele ei ca niste transee , plus ca o si mananca.
poti lua pt pisica un spray pt purici, eu i-am dat asteia de acasa si nu m-ai are , si dc se joaca cu ea sa ii iei si o pastila pt viermisori
iar pt tantari eu o dau cu authan cat sta afara  seara, inclusiv pe fata, a fost muscata si de pleoapa ca nu o dadusem acolo, iar in casa o spal , nu imi place ca o dau cu toate porcariile, dar decat sa se umfle si sa faca vreunn soc prefer asa

daca  are multe piscaturi, intreab un medic, este posibil sa iti zica sa ii dai v\vreun medicament, eu am avut la mine aerius

vezi ca purici ii poate lua pe haine si duce in casa


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#982 2014-07-28 12:29:11

n_loredana2008
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-07-20
Mesaje: 2953

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

mamici puss

ceva offtopic exista cineva care a locuit in Danemarca si ma poate ajuta cu niste informatii?


Iannis-04.05.2011
Dominic- dpn 31.12.2017
Daca vreodata ma vei intreba ce am simtit in momentul in care ai venit pe lume, nu am sa iti pot spune, pentru ca sentimentul e unic si nu se poate descrie in cuvinte! Pentru ca tu, copilul meu, esti cel mai mare dintre toti si toate!!

Offline

 

#983 2014-07-28 13:38:57

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Lore, eu nu am nici cunostinte acolo. Dar mai bine intreaba, ca poate stie cineva fara sa fi locuit acolo nustiu


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#984 2014-07-28 14:02:27

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

eu am un fost coleg de serv , care a fost o tura la munca, s-a intors in tara (sotia si fetita lui sunt inca aici), a fosr reprimit, a mai stat o perioada si apoi a plecat iar...daca e ceva urgent ii pot scrie pe facebook sau te pun in legatura cu el.

ginutza mersi de sfaturi, stiu ca ii poate duce in casa, offf, pisica avem una de casa, dar nu sta numai in casa si atata timp cat umbla tot ia purici, i-a dat maica-mea cu diverse, dar ...mai avem si 2 caini dintre care cu unul intra clar in contact ana, desi e legat ziua, dar ii place sa mearga la el sa sara pe ea, si ala clar are purici, in fine o sa -i dau si ceva de viermisori ca asta i-ar mai lipsi dupa ce ca e slaba bat....cu tantari e ok, adica mai ok din ceea ce povestesti tu, sunt bube normale, dar fiind multe ti se pare ca e nasol,...vedem dupa sapt de la mare daca ii trec.


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#985 2014-07-28 15:16:49

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Hei mamici puss
Revin si eu cu problema cu ochisorul bebelusei mele. Azi e un picutz mai bine, dar tot ii curge. Am vb la telefon cu drul si mi-a recomandat picaturi Tobrez. Le-am luat de la farmacie iar acum sunt in ceata de imi vine sa ma cert cu cineva (si cred ca sotu-i la-ndemana sad ) pe prospect scrie ca nu este indicat a se administra bebelusilor sub 1 an. Eu ce fac?
A folosit cineva la un bebe asa mic?


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#986 2014-07-28 15:30:10

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Mamici wave

Adina, multumesc. Azi pediatra ce l-a vazut a zis ca are intr-adevart simptomele bolii, dar ca nu arata ca un copil care are boala asta, ar fi trebuit sa aiba jumatate kilogramele. A zis "ori ati facut dumneavoastra eforturi supranaturale sa il hraniti, ori nu are aceasta boala"
Cum eu stiu ce chin am cu el cu mancatul de cand s-a nascut, sunt sigura ca eforturile mele totusi au dat roade. Daca il lasam in voia lui, nu arata asa acum.
Asteptam analiza sa ne confirme sau infirme diagnosticul. Sper pe miercuri sa fie gata.
Pana atunci ramanem pe o doza mica de zinc, dar totusi i-o dam, si daca se confirma va trebui sa ii administram o perioada o doza foarte mare, si sa dozam zincul in plasma sa vedem la ce nivel ajunge. Abia apoi se vor vedea rezultate.

Iulia, daca dr ti-a recomandat, poti sa ii pui linistita. Pe mai toate medicamentele masurile de precautie ce le ia producatorul sunt mai mari decat este nevoie, tocmai de aceea, se iau la indrumarea medicului, care stie sa prescrie exact si in siguranta, fara sa tina cont de varsta, sau de doza, sau de anumite afectiuni.
Si in prospectele medicamentelor uzuale se scrie ca nu se dau la gravide sau in alaptare si totusi se folosesc de catre toata lumea. Da-i cu incdere daca ti-a prescris.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#987 2014-07-28 15:43:33

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Deno, eu iti doresc sa iasa analizele cum considerati voi ca e mai bine! rugaciune

Iulia, eu as suna dr, pt linistea mea nustiu


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#988 2014-07-28 15:47:46

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Multumesc maje! Noi am vrea sa reiasa ca este sanatos tun, dar din pacate nu este asa. Dar se va face el sanatos.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.