homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

PAP+Secretie+Colposcopie=Rana pe col


#1 2014-07-08 17:54:29

AliB
Membru
Inregistrat: 2014-07-08
Mesaje: 3

PAP+Secretie+Colposcopie=Rana pe col

Buna tuturor,

In urma unei infectii urinare si a unei anexite, medicul mi-a descoperit urmatoarele:
Rezultat urocultura 1: Ecoli
Rezultat urocultura 2 ? Negativ (dupa tratament)
Tratament: Nolicin, Vimovo, No Spa - 2 saptamani si Poligynax - 6 zile

Rezultat eco transvaginala: Uter: RFV; 70mm/ 52 mm/ 32mm; Cavitate uterina; omogena virtuala; Endometru: grosime 9mm, aspect trilaminar; Col uterin: dimens 42mm, forma conica; canal cervical inchis; Ovar dr. 39mm, prezinta o formatiune anecogena si nedelimitata cu diam. De 26mm; Ovar dr. 33mm; aspect microchistic, formatiuni de max. 8mm; Trompe dilatate; Fund de sac Douglas: Liber
Tratament: Marvelon 21

Rezultat PAP: Celule epiteliale malpighiene superficiale si intermediare cu discrete anomalii nucleare; Celule scuamoase atipice de semnificatie nedeterminata (ASCUS). Secretie: Frotiul comporta celule superficiale si intermediare frecvente, polimorfonucleare rare, flora microbiana (Bacili gram +). Candida, trichomonas absente. Recomandari: Test HPV, Colposcopie.
Medicul m-a trimis sa fac colposcopie, in urma careia am avut urmatorul rezultat:
FP: JSC vizibila in totalitate; ZT gr I; Ectopie periorificiala +; AA: zona cato-alba sugestiva pt un papilom plan pe BP la ora 5; TL: negative pe zona mai sus mentionata. Recomandari: ERAD al zonei lezionale
Cand am revenit cu rezultatul de la colposcopie, singura explicatie primita de la medic a fost ca nu este vorba de HPV, dar ca trebuie sa fac ERAD. Eu nu sunt medic, nu inteleg termenii din fisele de analize, nu stiu ce reprezinta.
Am cautat doar pe internet diverse informatii, dar nu am gasit nimic explicit, in termeni pe care sa ii inteleg, chiar mai mult, am inceput sa ma ingrijorez din ce in ce mai mult.
Va rog, daca aveti mai multe informatii pe care sa le inteleaga un om de rand, le astept cu mare interes, mai ales ca urmeaza sa ma programez in urmatoarele zile pentru iterventie.
Va multumesc.

Ultima oara a fost editat de AliB (2014-07-09 11:23:07)

Offline

 



#2 2014-07-09 07:59:17

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: PAP+Secretie+Colposcopie=Rana pe col

Doua ar fi lucrurile de spus:
1. Exista un papilom plan(o tumoreta) care ar fi de dorit, cel mai probabil, sa fie indepartat ca sa nu dea batai de cap
2. Exista o zona de ectopie periorificiala(adica, in proximitatea orificiului colului uterin este o zona de tesut care apartine endocolului, care se prelungeste  catre exocol.Aceasta nu e adaptata la mediul intravaginal(acid si cu flora bogata) deci e predispusa la transformare in rana. Ca atare e de preferat sa fie indepartata, pentru a evita probleme viitoare


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2014-07-09 11:18:18

AliB
Membru
Inregistrat: 2014-07-08
Mesaje: 3

Re: PAP+Secretie+Colposcopie=Rana pe col

Va multumesc foarte mult pentru raspuns.

Offline

 

#4 2014-08-01 14:45:45

AliB
Membru
Inregistrat: 2014-07-08
Mesaje: 3

Re: PAP+Secretie+Colposcopie=Rana pe col

Buna din nou,

M-am programat in urma cu 2 saptamani pentru ERAD. In data de 24 iulie am avut interventia, care a decurs destul de bine, cu exceptia faptului ca prima incercare de excizie a fost foarte dureroasa si am avut o mica tresarire. D-na dr. a spus ca este vorba despre o singura rana, adica Ectopie periorificiala = Papilom plan. Dupa interventie toata ziua am stat in pat, m-am ridicat doar ca sa mananc si sa merg la toaleta. Primele 5 zile am avut niste secretii maronii/ incolore la un moment dat, apoi am avut mici sangerari si secretii maro clare, iar in a 7-a si a 8-a zi (ieri) am avut si sangerare destul de mare. Am sunat-o pe d-na dr. seara cand am ajuns acasa si mi-a recomandat sa iau clorocalcin, 3 linguri/ zi. Zis si facut si in plus am luat si Redoxon (vitamina C). Am stat in pat si m-am odihnit. Astazi dimineata am observat o secretie maro inchis iar la aceasta ora nu mai este atat de abundenta. Intrebarea mea este daca sangerarea si secretia pot aparea in urma efortului, a ovulatiei sau exista alta cauza care sa ingrijoreze.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.