homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Problema abdominala :-/


#1 2014-07-09 00:32:08

Olivia LEG
New member
Inregistrat: 2014-07-09
Mesaje: 8

Problema abdominala :-/

Buna ziua, am si eu o problema pe care nu o pot rezolva prea repede in real asa ca am nevoie de ajutorul vostru.
Am 40 de ani, n'am avut niciodata nicio boala iar in luna februarie mi-am facut toate analizele in Romania plus o ecografie totala si toate erau ok.
Din martie am revenit in Franta si tot de atunci au inceput niste dureri in partea dreapta jos. Permanent o jena, punctata de torsiuni scurte periodice. Am crezut ca e ovarul ceea ce m'a facut sa dau ultimii bani pe o ecografie pelvina aici (120?) caci nu am nicio asigurare sociala inca.
Am fost si la gastroenterolog , la palpare nu ma doare nimic. Cel mai pr?gnant se simte cand stau pe spate, pe dreapta sau pe scaun... Uneori difuseaza si in stanga si in spate si intepaturi in sus spre coaste.., gastroenterologul mi/a dat antispastice... Nicio ameliorare...
Sunt ingrijorata si alti bani nu prea mai am imediat sa mai fac investigatii. Banuiesc ca ar trebui o c?lonoscopie? Mentionez ca nu am modificari de tranzit, totul este ok la acest capitol. Sunt d?j? 5 luni, o durere cronica d?j? care ma ingrijoreaza.
Ce sa fac? Ce ar putea fi?

O sa vin on Ro in curand dar, la fel, n-o sa am nici timp nici bani :-(
As vrea doar sa stiu ce examen ar trebui sa fac ca sa nu trebuiasca sa vad o suta de doctori... O tomografie ar da toate datele si despre colon?
Va rog sfatuiti/ ma, multumesc

Ultima oara a fost editat de Olivia LEG (2014-07-09 00:35:49)

Offline

 



#2 2014-07-09 07:46:48

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Problema abdominala :-/

personal as lasa deoparte multiplele investigatii costisitoare, si as cauta sa vorbesc cu un medic nu foarte strict specializat(medic de familie/internist).
Acesta, aproape sigur, va lua in calcul si o suferinta a coloanei....acestea putind da adesea dureri ca cele descrise de tine.
Ma tem tare ca daca incerci sa eviti medicul risti sa nu ajungi la nici un rezultat, ci doar la panici nesfirsite.....ah, si rinichiul mai plate sa doara in zona aia, insa daca zici ca nu trece la No-spa e mai putin probabil


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2014-07-09 09:46:07

Olivia LEG
New member
Inregistrat: 2014-07-09
Mesaje: 8

Re: Problema abdominala :-/

Multumesc Doctoressa... Mi-a tras doctoru' 2-3 carate pe fiecare vertebra si nu am simtit mare lucru.
Aveti dreptate insa caci durerea e destul de nespecifica... Multumesc..,
As vrea totusi sa fac o c?lonoscopie caci n'am facut niciodata si as vrea sa stau linistita. Din acest punct de vedere...

Offline

 

#4 2014-07-30 11:29:17

Olivia LEG
New member
Inregistrat: 2014-07-09
Mesaje: 8

Re: Problema abdominala :-/

Buna ziua, am mai avansat putin in investigatii, un ecograf mai bun a d?cel?t polipi calcifiati in bila, mai mult de 10, un ovar drept marit cu 2 chist uri mici si un uter mai congestionat. Si un rinichi pozat de curand care ar putea sa traga de organe in jos...D'na ecografa spune ca mai degraba sa merg pe gastroenterologic caci uneori polipii de colecist pot fi corelati cu polipi pe colon.
Am facut si o hemograma cu formula leucocitara unde leucocitele sunt 11,3 depasind maximul de 10. Restul analizelor sunt ok...
Ca si simptome in continuare intepaturi in josul abdomenului drept inferior cu radiatii in sus sub coasta si in spate precum si balonare ...
Spune ceva aceasta leucocitoza? Incerc sa gasesc informatii privind corelarea polipilor bilei cu cei de colon si nu gasesc
Multumesc...

Ultima oara a fost editat de Olivia LEG (2014-07-30 11:39:25)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.