homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

PAPANICOLAU ASCUS, COLPOSCOPIE OK? CE ESTE?


#1 2014-07-09 09:30:49

niculina
New member
Inregistrat: 2008-03-12
Mesaje: 70

PAPANICOLAU ASCUS, COLPOSCOPIE OK? CE ESTE?

Buna ziua,

  Revin dupa cativa ani in care doar v-am urmarit,dupa ce la sfaturile voastre am ajuns la d-na dr Tarlea Virginia.
   Istoricul este urmatorul:dupa nasterea primului copil ,la controlul de 6 saptamani am aflat de o zona rosie de pe col.Am facut mai multe Pap-uri cu rezultat ok.Am facut si o colposcopie la d-na dr Dinca Gabriela care in urma unor modificari majore(cel putin asa scria) mi-a recomandat conizatie cu pap normal si fara a avea un rezultat la analiza HPV.  Rezultatul la genotiparea HPV a fost negativ.
   Cu rezultatul HPv +mai multe Pap-uri am ajuns la d-na dr Tarlea fara sa ii spun (la inceput ) despre colposcopia de la d-an dr.Dinca. nca din timpul colposcopiei mi-a spus ca este vorba despre o zona ectopica fara probleme care a aparut fie in urma nasterii naturale,fie asa m-am nascut eu.
  Nu am primit niciun tratament,mi s-a spus ca totul este ok dar sa fac in fiecare an o colposcopie si papanicolau. Asa am facut in fiecare an si sunt peste 5 ani de atunci.De fiecare data pap ok si colposcopia ok.
  In 2013 am facut din nou colposcopia si am observat ca d-na dr nu a mai scris pe Raportul medical ca pana atunci zona rosie medie -ectopie ci Col cu zona rosie medie;ectropion cu TPI pe suprafata.Insa mi-a zis ca este un rezultat ok. Papanicolau a fost ok . A iesit totusi o candida si d-na dr m-a certat ca nu m-am dus sa imi dea tratament.
  In luna iulie 2014 m-am dus din nou la controlul pe care il fac in fiecare an si acum am primit toate rezultatele
-rezultatul la colposcopie este normal(la fel-ectropion cu TPI pe suprafata)-d-na dr mi-a zis ca este ok
-rezultatul papanicolau este
Ex Babes Papanicolaou - in mediu lichid  secretie col uterin, secretie vaginala
  - Clasificare sistem Bethesda            
CLASIFICARE SISTEM BETHESDA
S-a recoltat citologie in mediul lichid - Procesor Thin Prep 5000
SATISFACATOARE: celule endocervicale: prezente
                             
DIAGNOSTIC CITOLOGIC DESCRIPTIV
Rare celule superficiale si frecvente celule intermediare (CS+CI), rare celule bazale externe, indice PA~ 20%,  polimorfonucleare +++, hematii +++, rar hiperkeratoza , parakeratoza +
CI cu modificari atipice (ASC-US)
Rare parabazale hipercrome
Celule endocervicale aspect normal fiziologic.
Flora bacteriana bacilara

INTERPRETAREA FROTIULUI ACTUAL:
ANOMALII ALE CELULELOR EPITELIALE

ASC-US - Celule scuamoase atipice de semnificatie nedeterminata

EVALUARE HORMONALA:
Pattern hormonal incompatibil cu varsta si anamneza.

REZULTAT FINAL: ASC-US pe fond inflamator, hipoestrogenic

RECOMANDARI: Repetare dupa tratament



-mai am si urmatorul rezultat

Ex micr prep proaspat si/sau colorat ~ -diverse prod biol
  - Microscopie            
SECRETIE COL UTERIN
Celule epiteliale poligonale - relativ frecvente, izolate si in gramezi, plicaturate in proportie de 60%.
Celule epiteliale rotunde - rare.
Celule cu aspect de "clue cell" - absente.
Leucocite - relativ frecvente.
Hematii - absente.
Trichomonas vaginalis - absent.
Levuri - frecvente, unele inmugurite; hife, pseudohife - absente.
Flora microbiana:
- bacili Gram pozitiv, polimorfi (probabil Doderlein).
  Cultura - secretie vaginala ~
  - Cultura secretie col uterin            
SECRETIE COL UTERIN
Pe mediile insamantate nu s-a dezvoltat flora patogena in conditii aerobe.
Pe mediul Sabouraud s-au izolat frecvente colonii de Candida spp.

Pe mediile insamantate nu s-a dezvoltat Streptococ.


Astazi sper sa ajung la d-na dr. pentru interpretare dar ca de obicei va cer ajutorul, de fiecare data l-am avut si m-ati linistit. multumesc

Offline

 



#2 2014-07-13 03:14:30

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: PAPANICOLAU ASCUS, COLPOSCOPIE OK? CE ESTE?

Ascus arata niste atipii celulare; poate avea drept cauza o inflamatie mai puternica (mai ales ca testul HPV a iesit negativ - ceea ce e foarte bine, te scuteste de o mare bataie de cap). Poate fi de vina, de exemplu, inflamatia data de candida; mai ales ca aceasta se afla in cazul tau si in vagin, dar si in colul uterin.
Ca idee, ascus e un rezultat de incertitudine: nu iti poate spune sigur ca testul a iesit "negativ pentru leziune", dar nici nu e "concludent pentru leziune". De multe ori nu mai iese acest Ascus la urmatoarele testele Papanicolau, ci corpul revine la diagnosticul dinainte. Deci poate fi o faza pasagera. Important este sa fie descoperite (la timp) asemenea diagnostice si sa fie monitorizare de catre medic.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2014-07-13 03:16:56)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.