homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Am nevoie de o parere...


#1 2014-07-16 18:40:17

all1n4
New member
Inregistrat: 2014-07-16
Mesaje: 10

Am nevoie de o parere...

buna! pe data de 15 iunie mi-a venit menstruatia; ciclul meu dureaza 27 de zile si e regulat. pe 18 iunie, in a 4 a zi de menstruatie cand inca sangeram(m-a tinut 6 zile) am avut un contact sexual cu ejaculare in afara(nu era cu partenerul meu...ne certasem,ma rog  bang ). inainte sa facem pauza aia de relatie, am incercat 11 luni sa raman insarcinata si nu reuseam. la cateva zile de la aventura mea, m-am impacat cu partenerul si am fost la medic pe 24 iunie sa imi dea tratament sa raman insarcinata. medicul mi-a spus ca ovarul drept se pregateste de ovulatie si sa fac teste de ovulatie care din data de 25 iunie pana in 29 mi-au iesit pozitive, timp in care am avut contacte neprotejate, aveam si mucusul cervical. medicul mi-a dat pastile evecare si acid folic despre care spunea ca ajuta la ovulatie. Pe 29 iunie m-a durut cam jumatate de ora burta tare, nu-mi mai simteam picioarele, iar pe 3 iulie mi-am facut un test de sarcina care mi-a iesit negativ...Pe 10 iulie, inainte cu 2 zile de cand asteptam eu menstruatia a inceput sa ma doara burta destul de tare...credeam ca imi vine,dar pana la urma la o intarziere de 1 zi jumate am facut testul de sarcina care a iesit pozitiv,apoi am repetat alte 2 teste, tot pozitive.Sanii ma dor, ameteli, oboseala...
problema mea de fapt este urmatoarea: este posibil sa fi ramas insarcinata la contactul din 18 iunie? dupa calculul sarcinii pe net imi iese ca ar fi avut loc conceptia pe data de 28 iunie...dar mi-e teama.

Offline

 



#2 2014-07-16 18:55:00

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Am nevoie de o parere...

nu cred ca e vreo sansa sa fi ramas insarcinata pe 18 iunie. cred ca ai ovulat pe 29 iunie, atunci cand te-a durut burta, se potriveste totul: teste, secretie, durere, perioada. nu aveai cum sa ramai pe 18 si cu coit intrerupt. felicitari pentru sarcina.

Offline

 

#3 2014-07-16 19:06:39

all1n4
New member
Inregistrat: 2014-07-16
Mesaje: 10

Re: Am nevoie de o parere...

Multumesc mult! Maine am programarea la medic, oare ar trebui sa ii spun asta?

Offline

 

#4 2014-07-16 19:12:38

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Am nevoie de o parere...

Felicitari pt sarcina, nu cred ca are rost sa-i spui medicului asemenea detalii...el te va intreba doar de data ultimei menstruatii, atat...restul tine de intimitatea ta. sanatate.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#5 2014-07-16 19:23:58

all1n4
New member
Inregistrat: 2014-07-16
Mesaje: 10

Re: Am nevoie de o parere...

Va multumesc pentru raspunsuri!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2014-08-10 13:40:10

all1n4
New member
Inregistrat: 2014-07-16
Mesaje: 10

Re: Am nevoie de o parere...

buna.revin cu aceeasi problema, am fost la doctor prima data pe 17 iulie si mi-a zis ca sunt insarcinata,avand aproape 3 saptamani de la conceptie si ca am ramas insarcinata dupa data de 24 iunie...acum, la o alta vizita la acelasi doctor, la 7 saptamani si 5 zile, mi-a zis ca sarcina e mare si ca am ramas pe 20-22 iunie, iar pe 29 iunie cand m-a durut burta crede ea ca a avut loc implantarea...asta dupa ce data trecuta mi-a zis ca ei,medicii nu stiu chiar totul si ca nu-si explica durerile. dupa ce i-am spus de vizita la celalalt medic care imi spusese pe data de 24 iunie ca ovarul drept se pregateste de ovulatie (aveam ovar drept 41,7x32x26,1=18,2 folicul + si ovar stang 31,9x24x21,5 -, endometru 6,5), mi-a zis ceva de genul...`ok, atunci ai ramas pe 24, mare lucru!`...mi s-a parut nesigura aceasta doamna, dar m-a speriat...si mi-a revenit gandul ca ar putea fi celalalt barbat tatal. la un ciclu de 27 de zile pot ovula in zilele 6-8?sa incerc totusi sa discut cu ea problema mea?va rog ajutati-ma ca incep sa disper si mi-e ca ii fac rau bebelusului. am scris pana si pe forumuri din strainatate si nu imi raspunde nimeni...si mi-e teama de o depresie, abia ce reusisem sa ies dintr-una. imi iubesc partenerul si regret din tot sufletul ca am facut asta, am regretat tot timpul.

Ultima oara a fost editat de all1n4 (2014-08-10 13:42:32)

Offline

 

#7 2014-08-10 15:30:50

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Am nevoie de o parere...

All nimeni nu poate garanta de aici de pe forum sau confirma sau neconfirma teama ta.
Bucura-te de sarcina si de copil si Dumnezeu le aseaza pe toate.
Eu nu pot decat sa iti ofer o imbratisare  virtuala si sa ma rog sa fie bine.Vor intra fetele sa iti mai dea o parere, eu nu stiu ce sa spun.Te pup.


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#8 2014-08-10 15:54:55

all1n4
New member
Inregistrat: 2014-07-16
Mesaje: 10

Re: Am nevoie de o parere...

multumesc mult pentru sustinere!dar oare ar trebui sa discut cu doctora problema mea?mi-e cam rusine,insa simt ca m-ar ajuta intr-un fel...

Ultima oara a fost editat de all1n4 (2014-08-10 16:00:21)

Offline

 

#9 2014-08-10 16:59:31

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Am nevoie de o parere...

Da,  ar fi bine


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#10 2014-08-10 18:07:18

all1n4
New member
Inregistrat: 2014-07-16
Mesaje: 10

Re: Am nevoie de o parere...

Multumesc din suflet, Rozi! ma bucur sa vad ca desi sunt noua si cu o asemenea problema pe cap, nu sunt criticata si marginalizata...este singurul loc in care am gasit alinare. mai astept pareri si de la celelalte fete, insa asa cum ai spus si tu e foarte greu sa imi spuna cineva ce s-a intamplat cu adevarat...macar o idee, o experienta asemanatoare, nu stiu nici eu...stau de cateva saptamani doar cu laptopul in brate si caut... grater

Offline

 

#11 2014-08-10 18:18:39

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Am nevoie de o parere...

Felicitari pentru sarcina! Nu este imposibil sa ramai cu coit intrerupt, asa am ramas eu cu a doua sarcina, tot cu contact in ziua a 4-a a ciclului si a 5-a, 2 contacte fara finalizare, atat.
Ideea este ca bebe poate sa creasca mai mult intr-o perioada si sa dea masuratorile peste cap, bebe a mea a fost initial mai mica si acum este mai mare decat varsta gestationala.
Si eu as vorbi cu doctorita, daca ai incredere in ea.

Oarecum iti inteleg ingrijorarea, cu prima sarcina eu si sotul ne-am chinuit aproape 1 an pana am ramas si acum am ramas asa din nimic.. Si am avut o teama sa nu creada sotul ceva aiurea, dar am discutat cu el si nici nu s-a pus problema. Insa chiar si eu am fost surprinsa de cum am ramas insarcinata.
Iti doresc sa fie bine pentru voi si sa te linistesti.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#12 2014-08-10 18:29:20

all1n4
New member
Inregistrat: 2014-07-16
Mesaje: 10

Re: Am nevoie de o parere...

denorah, iti multumesc pentru parerea oferita, raspunsul nu e chiar cel pe care il speram,dar asta e, am riscat pe pielea mea. sper sa nu te deranjeze intrebarea,dar ai avut ciclu regulat de 27 de zile? stiu ca ovulatia la menstruatie are loc atunci cand ciclul e foarte scurt...sau neregulat.

Offline

 

#13 2014-08-10 18:40:30

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Am nevoie de o parere...

La mine a fost alta situatie. Eu inainte de prima nastere aveam cicluri de 30-32 zile. Cu prima sarcina am ramas tot cand nu as fi vrut(faceam un tratament care nu-mi permitea) si am avut un singur contact in luna aceea in ziua 25-27(nu mai tin minte exact) si atunci am ramas. Ma bazasem ca a trecut ovulatia demult.
Acum s-a intamplat fix reversul medaliei, am avut singurele contacte f devreme si am ramas.
INSA, s-a intamplat fix in a doua luna cand am redus mult alaptarea( de la 40-50 supturi/24h la 4-5/24h)
Dupa prima nastere, aveam ciclurile cam de 28-30 zile.
Sotul m-a asigurat ca nu a scapat nimic, si mi-as fi dat si eu seama la ridicatul din pat, nu stiu ce sa zic. Inca sunt socata si au trecut peste 5 luni de atunci.
Daca e sa corelez mai multe teorii, fetitele se obtin dupa contacte cu mult inaintea ovulatiei, si baietii cu contacte foarte aproape sau chiar la ovulatie. Eu am acum fetita. Nu cred ca ovulatia a fost la menstruatie, provabil vreo 5-6 zile dupa, deci in ziua 10-12, rezonabil.
Am incetat acum sa-mi mai pun intrebari, dar m-am framantat mult si eu cum de a fost posibil.

Totusi, vorbeste cu dr, sigur va avea o vorba de incurajare. Sa faca masuratorile fff atent si vedeti.

Ultima oara a fost editat de denorah00 (2014-08-10 18:55:23)


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#14 2014-08-10 18:54:43

all1n4
New member
Inregistrat: 2014-07-16
Mesaje: 10

Re: Am nevoie de o parere...

ufff...multumesc mult si scuze ca am insistat, sper sa intelegeti disperarea mea...si sa nu par prea obsedata.

Offline

 

#15 2014-08-10 18:58:57

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Am nevoie de o parere...

Cu tot dragul. Incerc sa ma pun in pielea ta si clar as vrea sa stiu care este adevarul.
Oricum, la mine, eu pun pe seama intreruperii alaptatului brusc. Nu cred ca se intampla foarte des sa se ramana insarcinata din coit intrerupt, mai ales in afara perioadei de ovulatie.
Totusi cred ca la tine, partenerul actual este tatic smile


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#16 2014-08-10 19:04:14

all1n4
New member
Inregistrat: 2014-07-16
Mesaje: 10

Re: Am nevoie de o parere...

Sa dea Dumnezeu sa fie asa!

Offline

 

#17 2014-08-10 19:33:03

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Am nevoie de o parere...

All in one, eu sustin ce a spus gargarita.
   Ma indoiesc ca ai ramas gravida din primul contact, cel din 18 iunie. Mi se pare imposibil. In primul rand, daca pe 24 iunie tu de-abia aveau un folicul de 18 mm si un endometru de 6 nu aveai cum sa ovulezi inainte de aceasta data. In plus, daca ovulai mai devreme de 24, dr care ti-a facut ecografia ar fi vazut foarte clar asta- exista o lama fina de lichid in sacul Douglas dupa ovulatie+ corpul galben.  Iar spermatozoizii in niciun caz n-ar fi rezistat de pe 18 pana pe 24, asta chiar n-o cred.

Eu zic sa stai linistita, ca-i fac rau lui bebe si tie. Mai mult ca sigur ai ovulat dupa data de 25, posibil in 29, cand te-a si durut burtica.


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#18 2014-08-10 20:00:54

all1n4
New member
Inregistrat: 2014-07-16
Mesaje: 10

Re: Am nevoie de o parere...

Multumesc mult, Rona! Incerc sa ma linistesc...sunt indragostita de bebe, dorm noaptea cu mainile pe burtica, nu vreau sa ii fac rau, dar gandurile zboara si ma ametesc, aproape am uitat si cum ma cheama... Sunteti minunate! Sa fiti sanatoase si sa aveti grija de bebelusi!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.