homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41-30


#552 2014-07-30 12:22:17

Lil' Star
Sr. member
De la: The Island of Love
Inregistrat: 2013-11-22
Mesaje: 1538

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Off mai Anca, nu stiu ce sa-i zic, nu ma pricep la beta asta supa  Imi pare rau ca treci prin asta : supa


... si cand te-am auzit, inima mi-a plans de fericire  hjarta 10.10.2014
Doamne, multumim pentru minunea ce a aparut in viata noastra!
http://www.fertilityfriend.com/home/49906d

Offline

 



#553 2014-07-30 12:23:27

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

lil, da chiar ma gandeam ca tot ti-au dat emotii doctorii astia, dar intr-un final s-a dovedit ca totul era bine..asta conteaza cel mai mult!! dar si ce stres ai avut sad
eu am cumparat
absorbante chicco pachetul de 30buc, breast pads o firma no name 30buc(dar sunt si de la chicco sau alte firme de 60buc), pampersi newborn 1(un pachet de 31buc), newborn 2(2pacgete de 41buc), nr 3(3pachete de 20buc)..probabil va mai fi nevoie..mamicile sigur stiu sa raspunda mai bine la intrebarile astea
smile loth ma bucur sa aud asta lol

Offline

 

#554 2014-07-30 12:35:30

Lil' Star
Sr. member
De la: The Island of Love
Inregistrat: 2013-11-22
Mesaje: 1538

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Anna, in final conteaza ca suntem bine dar chiar a fost necesar stresul asta? Atatea vizite la doctor te innebunesc iar daca nu mergi tipa la tine ca esti mama iresponsabila, Dumnezeu sa-i mai inteleaga.
Mersi mult pentru info fetelor puss  Si eu care voiam sa iau 100 marimea 1 rotfl  Mai bine iau mai putine decat multe si sa raman cu ele big_smile


... si cand te-am auzit, inima mi-a plans de fericire  hjarta 10.10.2014
Doamne, multumim pentru minunea ce a aparut in viata noastra!
http://www.fertilityfriend.com/home/49906d

Offline

 

#555 2014-07-30 13:31:06

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

anca, poate totusi o sa fie bine.. si eu tot un singur contact am avut...iar inimioara s-a auzit la peste 7 saptamani... beta nu stiu ce sa zic pentru ca nu am facut deloc beta...

annabel, multa bafta...pe mine m-au apucat contractiile fix cand am eliminat dopul... mai intai s-a rupt apa si a curs putin lichid, apoi dopul si pe urma sioaie de apa si contractii...Doamne ajuta...nastere usoara


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#556 2014-07-30 14:07:48

mucoasa
Insomniac member
De la: ardeal
Inregistrat: 2011-04-28
Mesaje: 7927

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

salutare fete puss
anca eco am facut la 5 sapt si nu s-a vazut decat un saculet mic
LE: nu stiu ce sa zic de beta supa poate se elimina singura daca sarcina nu e ok, hai curaj. cu dr ai vb?
ana, madle bafta la monitorizari
LE: acuma am citit de dop , doamne ajuta si nastere usoara iti doresc majoreta sa stii ca la nastere ai o forta in tine de care nici nu stiai, cel putin la mine asa a fost
lil a fost mama pe la noi si mi-am facut o curatenie generala,am spalat si aranjat pe marimi hainutele de bebe, intre timp tania s-a imbolnavit si nu am mai putut intra
eu am acuma 30+ si 5 zile happy  nici nu realizez ca in 7 sapt o sa nasc chicot
la 32+ merg si eu la eco, abia astept sa vad cum e bb
tu cum esti?
legat de pads pt sani eu am folosit putine ca nu-mi curgeau sanii, acuma depinde de organism, o sa vezi tu atunci. eventual cumpara o cutie sa ai, si mai cumperi pe parcurs
absorbante eu in cele 6 sapt nu am folosit. mi-au recomandat in spital sa folosesc torsoane, apoi am trecut pe tampoane zilnice
eu am cumparat pampers newborn nr2 un bax de 108 buc pt inceput, o sa mai iau pe parcurs. daca tot vrei sa cumperi, ia mai bine nr mai mari ca bb creste repede in primele luni


5 iunie 2012
Doamne iti multumesc pt minunea noastra! rugaciune

Offline

 

 Publicitate


loading...

#557 2014-07-30 14:12:07

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

lil puss

khris, nu mai are ce sa fie bine, decat sa se elimine natural. e tot ce-mi mai doresc acum.

any, ai cezariana programata? pe tania ai nascut-o natural, nu?

Ultima oara a fost editat de anca90 (2014-07-30 14:12:22)

Offline

 

#558 2014-07-30 14:29:40

mucoasa
Insomniac member
De la: ardeal
Inregistrat: 2011-04-28
Mesaje: 7927

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

anca nu fac cezariana decat daca altfel nu se poate. pe tania tot normal am nascut-o
ma gandesc ca mai mult de 38+ nu cred ca duc sarcina la cat mi se intareste burta, plus ca si tania a venit mai repede
ai vb cu dr?


5 iunie 2012
Doamne iti multumesc pt minunea noastra! rugaciune

Offline

 

#559 2014-07-30 14:31:10

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Salut fetele!
Anna chicot vine bebe..Eu am pierdut dopul cu o sapt inainte. O sa ai destula adrenalina, eu care eram spaima spitalului, ca o sa lesin si nu o sa fiu capabila sa nasc decat cu anestezie generala, in ziua operatiei eram zen. Am dormit toata noaptea inainte, in dimineata operatiei am pierdut apa si n-am avut nici un stres si nu pricepeam de ce sunt toti agitati in jurul meu, cand singura mea problema era ca poate imi vine sa fac anumite nevoi in tp operatiei rotfl2 iar dupa, cand au venit asistenta si dr la mine (dupa 5 min) ma f..a grija papucilor, ca nu stiam unde sunt, de au fost nevoiti sa se duca dupa ei sa mi-i recupereze din sala de nasteri lol
Lil, la cezariana n-am avut nevoie de torsoane. Au folosit doar vata cat am fost in ati si nu puteam cobori din pat, apoi am folosit tampoane normale. Cantitatea de secretii e mai mare primele 2 zile si cand alaptezi, in rest e f putin si mai mult e lichid incolor decat sange.
Tampoane de sani folosesc si acum si am folosit de la inceput, pt ca efectiv mi se uda camasa cu totul. Sutienul de alaptat mi s-a parut si atunci in spital si acum f folositor.
Despre scutece..se folosesc cam 7-8 pe zi. Eu am luat 120 marimea 1, cele mai mici, dar si fata a fost mititica. Acum folosesc marimea 2 (3-6kg). Eu iti recomand sa iei doar un pachetel marimea 1 si vezi daca i se potrivesc si apoi te orientezi.

Ultima oara a fost editat de Bluemoon (2014-07-30 14:35:41)


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#560 2014-07-30 14:31:58

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

a, am inteles acum, muco. poate sta tousi cumintica pana la 39+, 40.
nu. n-are ce sa-mi faca doctorul. e de asteptat acum, un timp.

Offline

 

#561 2014-07-30 15:22:09

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Hello!

Anna, nastere usoara! AM inteles ca vrei sa nasti natural, tre sa fii pozitiva si cu siguranta va fi cea mai frumoasa zi din viata ta! majoreta

Anca, si totusi daca ar fi fost oprita din evolutie sarcina.. de ce totusi continua sa creasca beta? hmm..
Iustin e bine, il plimba sotul prin casa smile

Lil, imediat faci 30 de saptamani, wow. Sarcina usoara in continuare!


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#562 2014-07-30 15:29:13

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Buna, fete dragi! puss
Acum  am ajuns si eu acasa. Am fost la spital sa recoltez din col si sa-mi iau tezultatul al glicemie. A iesit foarte bun, toate cele 3 rezultate in parametri.
Glucoza serica a jeun- 88 (60-99)
Glucoza serica la 1h - 127 (120-170)
Glucoza serica al 2 h - 116 (70-140)

Anca puss  par  iti doresc din suflet ca bebe sa fie bine. Totusi beta a crescut... desi e adevarat, a crescut cam putin. supa  Dar niciodata nu stii cum lucreaza natura.  Cand mai mergi la eco?
Daca s-a oprit din evolutie, sper sa se elimine singur embrionul, sa nu treci prin chiuretaj. Eu am trecut prin asta, stii ca am mai vorbit noi...si mi-a foist tare rau fizic dupa, iar psihic m-am recuperat in cativa ani.  supa
Ma doare sufletul cand imi amintesc.
Dar eu nu sunt un om puternic...Tu trebuie sa fii tare! Si pana nu vezi ecografia, sa tii speranta aproape!

Anna, mai e atat de putin pana la intalnirea cu minunea ta. Ia zi-mi..ai emotii mari? puss

Lil, puss  la fel sunt si eu.. Nu pot sa dorm aproape deloc pe stanga. Acolo e si fetita si se zbate ingrozitor, mi-e si frica sa n-o turtesc cumva. Pe partea dreapta ma simt cel mai bine..si nu inteleg de ce. Din ce am citit, dormitul pe dreapta favorizeaza si arsurile, la mine sunt tacute de la o vreme...au timp berechet sa revina.  Azi noapte m-au chinuit ingrozitor durerile de simfiza. Efectul dormitului pe-o parte, cred.

Blue,  puss chiar voiam sa te intreb si eu de torsoane.  Toaletarea cum se face? Crezi ca e mai util sa ai si pijamale cu pantalon? Oricum, sa-ti dae Dumnezeu sanatate! Ca la cat am cautat, tot camasa de alaptat recomandata de tine am luat. Halat din Auchan n-am luat, ca nu mi-a placut. Am luat unul f frumos, gri, de la Sofiaman, de pe emag cu 44 ron. Transportul a fost gratuit.  Tu folosesti camasile si acum acasa sau stai in tricou?
Totr pentru maternitate, am comandat si slipuri extensibile, din plasa, de la Tigex..sunt foarte, foarte comode, le-am probat.

Muco...ce putin mai ai! puss
Elena, Madle, Loth, Ioana, Green, Emi, Deno puss


Nu mai stiu ce am citit. Pupici la toate!

Ultima oara a fost editat de rona_persefona (2014-07-30 15:33:02)


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#563 2014-07-30 15:35:48

Lil' Star
Sr. member
De la: The Island of Love
Inregistrat: 2013-11-22
Mesaje: 1538

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Multumesc fetelor puss  Voi lua cateva marimea 1 apoi voi mai vedea. Cat despre torsoane, aici nu se folosesc, nici nu stiu astia ce sunt asa ca ramane sa imi iau absorbante, acum de care fel nu stiu, oare alea de noapte de la always or fi bune? Sau alea always maxi? Voi lua si niste paduri pentru sani ca sa fiu sigura ca am cu mine cateva la clinica si restul oi mai vedea. Dar va multumesc mult pentru ajutor puss 
Eu am din ce in ce mai mult lapte, mi se intamplase sa stau cumva pe marginea canapelei si pentru ca s-a creat presiune a iesit colostru dintr-un san, era galben (scz de detalii) Asa ar trebui sa arate? nustiu iar noaptea ii simt foarte plini.  nustiu  Sper sa nu se intample sa nasc acum:))

Muco, si la mine burtica e tare mai mereu, se face pietroi de nu stiu cate ori pe zi, asta inseamna ca se scurteaza colul si vom naste mai devreme? Si eu ma pregatesc pentru bebe, i-am spalat hainutele, ramane sa le mai calc si mai fac si prin casa cate ceva, putin in fiecare zi ca obosesc repede si la ce caldura avem aici curge apa de pe mine daca ma apuca 12 - 1 facand curat. Felicitari pentru saptamanele puss Sa stea bebita cat mai mult in burtica puss Si insanatosire rapida Taniei puss

Elena, multumesc frumos puss  Mi se furnica pielea cand stiu ca in curand vom face 30 sapt. chicot

Rona, felicitari pentru rezultate puss  Chiar ti-au iesit foarte bine. Ale mele au fost mai mari, peste indicele de referinta dar daca moasa a zis ca sunt bune, o cred acum lol 
Eu doar camasi de noapte mi-am luat, cu nasturei in fata ca sa fie usor la alaptat. Pijama cu pantalon n-am mai cumparat ca scria pe lista ca trebuie sa am 3 camasi de noapte si halat. SI cred ca sunt mai comode decat pantalonii, acum sper sa nu ma trezesc cu ele in cap rotfl SI legat de somnic, si eu am teama asta, sa nu-l turtesc ca impinge tare puternic in partea stanga a burticii. Nu cred ca doar dormitul pe o singura parte a corpului ar fi favorabila in sarcina ci important e sa ne simtim noi bine.

Ultima oara a fost editat de Lil' Star (2014-07-30 15:44:15)


... si cand te-am auzit, inima mi-a plans de fericire  hjarta 10.10.2014
Doamne, multumim pentru minunea ce a aparut in viata noastra!
http://www.fertilityfriend.com/home/49906d

Offline

 

#564 2014-07-30 15:49:41

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Multumesc, Lil. par  Si la tien e ok, era fff putin peste limita parca.
Si eu tot 3 am luat, una cu nasturi doua cu capse, cele descoperite de blue. Dar la cezariana..cred ca merge si pantalon+ bluza inchisa cu ansturi pana jos.
M-am uitat si la camasile cu fante, dar eu vreau sa reusesc alaptarea simultana si nu pot face daca port camasile cu fante.

Lil, sa stii ca pt contactii la mine vad ca face minuni Adalat-ul. Contine nifedipine. Scade tensiunea, sunt un pic drogy, dar in niciun caz nu mai am burtica tare tot timpul. Am si eu asa... 5, 6, hai 10 contractii pe zi. Iau in paralel si nospa. Mie dr mi-a spus ca si astea BH, nedureroase scurteaza colul. Poate vb cu dr ta sa-ti dea si tie ceva pt contractii, sa nu stai asa.


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#565 2014-07-30 16:22:30

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

anca puss orice ar fi, nu te da batuta...visul tau de a avea 2 copii se va implini... daca nu acum... poate mai tarziu:D multumeste lui DD ca daca e sa il pierzi, mai bin acum decat mai tarziu.... am o prietena foarte buna care i-a murit in burtica la peste 38 saptamani...e mult mai rau atunci...
Cum vrea DD...puss

Ultima oara a fost editat de Khristall (2014-07-30 16:23:27)


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#566 2014-07-30 16:23:24

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Burtici puss

Lil' Star a scris:

Eu am din ce in ce mai mult lapte, mi se intamplase sa stau cumva pe marginea canapelei si pentru ca s-a creat presiune a iesit colostru dintr-un san, era galben (scz de detalii) Asa ar trebui sa arate? nustiu iar noaptea ii simt foarte plini.  nustiu  Sper sa nu se intample sa nasc acum:))

Da, asa ar trebui sa arate. Si nu e o indicatie ca nasti acum. tongue


Ani, e ok Tania? Ce a avut? sad


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#567 2014-07-30 16:28:21

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Rona, nu lua torsoane. Eu nu le-am folosit. la ceza curge mai mut sange imediat dupa operatie, iar in ati iti cer pachetul de vata din care rup fasie mare si iti pun direct, fara chilot, ca sa le poata schimba usor si plus ca mai ai si sonda urinara. Toaleta la noi se facea in pat. Veneau cu plosca si sticluta de apa calduta si ne spalau pe loc, schimbau vata si cam atat. E cam scarboasa procedura pt ca iti apasa pe uter sa mobilizeze lohiile si e putin dureros si mai baga si degetul in vagin ca sa scoata ce e acolo si asta de 2 ori pe zi. Dupa ce scot sonda poti folosi tampoane obisnuite, primele 2 zile mai mari ca e lichid mai mult.
Lil, eu nu am suportat always, mi-au facut numai iritatii, au fost bune ca marime always night in primele zile si cam atat.
Colostrul asa arata, galben si f gras, stai linistita ca nu vei naste mai devreme lol E bine ca ai deja. Sa ii dai la bebe asa, ca se zice ca e cel mai bun. Mie prima data mi-a curs si inchegat, ca erau canalele infundate, doare tare cand trage copilul, dar desfunda tot si f important sa te mulgi sa scoti tot laptele, ca eu nu am facut asa si facusem furia laptelui, se infundasera canalele si ma dureau sanii de muream.
Rona smile multumesc puss camasutele le port si acum, sunt utile ca nu-mi trag tricoul in cap ca sa alaptez. Eu folosesc si sutien de alaptat, ca folosesc padurile, ca altfel ma trezesc in baltoaca de lapte lol Nu o sa-ti fie usor cu pijama cu pantaloni, din cauza toaletei, cel putin la noi se facea de doua ori pe zi, chiar si in ziua in care am plecat din spital mi-au acut toaleta, deci vreo saptamana. Pe salon, toaleta se va face in cabinet pe capra si e lejer sa ridici doar camasuta, fara sa stai sa tragi pantalonii, plus ca nu prea e usor cu o taietura sa faci aplecari.
Ce va mai recomand, centura. Se diminueaza ff mult durerile cu ea, fara, eu aveam impresia ca imi cad toate organele lol Aaa si sa fie centura cu "mos si baba" nu cu scai, cea mai ieftina, nu tb luata din farmacie scumpa, foloseste cel mult o sapt.
Ce regret la camasute, ca le-am luat mai maricele, oricum camasuta cu burta am folosit-o o ora, cat mi-au facut pregatirea pt operatie, ca dupa aceea au stat toate ca pe gard, ca disparuse burta, disparusera picioarele umflate lol Mi-a folosit sa-mi stea in sub sani in tp operatiei lol

Ultima oara a fost editat de Bluemoon (2014-07-30 16:33:05)


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#568 2014-07-30 16:40:39

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Nici eu nu am folosit torsoane, tot asa cum zice Blue, mi-au cerut vata prima noapte, cat au schimbat-o ele, apoi am folosit absorbante Always Night. Curgea mai mult dupa injectiile pt contractarea uterului, in rest facea fata absorbantul.

Pe mine doar doc ma apasa pe burta ca sa vada cum se simte incizia si nici degetul nu mi l-a bagat nimeni pe nicaieri. tongue Toaleta se facea pe capra (mare chin sa ajung acolo mai ales in primele zile, aveam senzatia ca mi se desface operatia sad  ). Eu tot incercam sa ma sustrag pt. ca asa cum ma spalau ele puteam s-o fac si eu, dar veneau dupa mine in salon.  forgetit
In ultima zi, i-am zis asistentei ca e a sasea zi de la operatie, doc mi-a scos si firele, sa nu se supera daca nu o onorez cu prezenta la ultima "spalatura". tongue


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#569 2014-07-30 17:09:24

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

cat e gluma cat e panarama..dar cred ca mi s-a rupt apa..asa ca plec la spital lol
lil felicitari pt colostru, nu mai stiu ce am citit

Offline

 

#570 2014-07-30 17:13:25

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

majoreta  majoreta  majoreta  Anna majoreta
Hai cu bebelina!

Blue, multumesc mult.  puss Centura de cand ai folosit-o?
Kate, merci puss


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.