homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Vaginita bacteriana


#1 2014-07-29 20:22:20

niko9999
New member
Inregistrat: 2013-09-05
Mesaje: 11

Vaginita bacteriana

Buna ziua doctoressa. Am si eu o problema de ceva timp. De aprope 2 ani mi-am inceput viata sexuala. Cam tot de pe atunci am inceput sa am niste mancarimi ingrozitoare in zona genitala precum si usturimi si dureri la urinare si la contactul sexual. La inceput nu am dat importanta si am incercat sa ma tratez singura cu ceaiuri. Nu am reusit, la ceva timp am mers la spital si am descoperit ca am anexita, am luat tratament pentru acesta insa durerile mele din zona genitala nu au incetat. Am mers la un ginecolog care mia prescris o serie de medicamente pt candidoza insa si acestea fara efect asa ca m-am hotarat sa fac o cultura de secretie si am aflat ca am Streptococ beta hemolitic grup B. Am luat tratament pentu acesta iar la repetarea analizelor mi-a iesit E.coli am luat tratament si pentru acesta insa nici un rezultat. M-am hotarat sa merg la un alt laborator. Am facut din nou analizele si mia iesit din nou E.coli 2+ si Candida 4+. Am luat tratament pentru acestea la repetarea analizelor a iesit din nou E.coli 2+ am luat din nou tratament si tot asa inca de vreo 2  ori (a iesit Ecoli 1+) pana c?nd  la ultimele analize mi-a ieşit Streptococ beta hemolitic grup B. Am luat din nou tratament, l-am terminat, a venit menstuaţia iar după acesta am ?nceput sa am niste mancarimi parca mai puternice si usturimi si mai mari. Chiar nu stiu ce sa mai fac. Problema este ca nu sunt ?n ţară sa pot merge din nou la doctor. ?mi puteţi da va rog un sfat? Ce as putea face sa scap odată de aceste bacterii va rog?

Offline

 



#2 2014-08-01 15:19:23

niko9999
New member
Inregistrat: 2013-09-05
Mesaje: 11

Re: Vaginita bacteriana

Ma ajuta si pe mine cineva, va rog?

Offline

 

#3 2014-08-01 15:24:15

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Vaginita bacteriana

Pai ai facut de fiecare data antibiograma si tratament confrorm antibiogramei ?

Offline

 

#4 2014-08-01 16:33:12

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Vaginita bacteriana

Ca sa scapi de orice bacterie sau ciuperca, pasii ideali sunt - cum a zis si heim - identificarea bacteriilor sau ciupercilor (cultura din secretie si cultura de fungi), plus antibiograma/ antifungigrama la acestea, doctorul recomandand tratament conform antibiogramei/ antifungigramei.
De tratat e relativ simplu (insa trebuie verificat - prin noi analize - daca tratamentul a doborat infectia, pentru ca nu intotdeauna trece din prima): iei niste pastile si eventual tratament local; insa ceea ce medicii nu zic de multe ori este ca trebuie avut grija si de refacerea echilibrului florei vaginale, care poate a fost devastat de la bun inceput (cauzand infectia) sau care devine devastat ca urmare a tratamentului cu antibiotic. Este necesara restabilirea echilibrului florei pentru a preveni reinfectarea in viitor, intrucat acest gen de infectii vaginale tind sa revina dupa un timp (sau poti dezvolta o alta infectie, cu un alt microorganism). Exista diverse variante de "tratament" de refacere a echilibrului florei vaginale, constand in lactobacili (acestia se afla in mod natural in flora buna vaginala si au rolul de a mentine echilibrul, de a tine departe posibilele infectii). In cazul tau, nu mi-e clar daca acestia lipsesc in acest moment (cand acestia ies la analize ca fiind "absenti", e vorba de o infectie numita gardnerella, ea cauzand cel mai adesea afectiunea numita "vaginita bacteriana"), insa dupa tratamentele cu antibiotic acestia chiar tind sa fie eradicati. Exista si posibilitatea ca flora lactobacilara sa se refaca singura dupa un tratament cu antibiotic, dar ea poate fi "ajutata" (mai ales pentru ca ai trecut prin infectii repetate, toate cauzate de alterarea echilibrului intern al mediului vaginal), ca sa fie o treaba mai sigura. Medicul poate sa prescrie, pe langa tratament, si o metoda de a asigura refacerea florei bune vaginale.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2014-08-01 22:04:11)

Offline

 

#5 2014-08-01 16:38:06

niko9999
New member
Inregistrat: 2013-09-05
Mesaje: 11

Re: Vaginita bacteriana

da, heimdall, dupa fiecare tratament repetam analiza (cultura+antibiograma) si pe baza rezultatului luam din nou tratament

multumesc jeannie pestru sfat. Si ce as putea face pentru refacerea florei vaginale?

Ultima oara a fost editat de niko9999 (2014-08-01 16:40:04)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2014-08-01 17:18:30

niko9999
New member
Inregistrat: 2013-09-05
Mesaje: 11

Re: Vaginita bacteriana

Multumesc mult jeannie

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.