homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Colposcopie


#1 2014-08-19 00:35:35

geanina-ioana
Membru
Inregistrat: 2014-08-19
Mesaje: 2

colposcopie

Buna seara.Va rog sa ma ajutati cu interpretarea unei colposcopii,efectuata azi .Din pacate nu am reusit sa capat nici o informatie de la medicul care mi-a facut-o.Programarea la medicul meu ginecolog este peste 3 saptamini si asteptarea ma omoara.Ma ingrijoreaza faptul ca atunci cind am rugat-o pe dna. doctor sa imi spuna daca a vazut ceva suspect s-a uitat la mine lung si mi-a spus sa merg la medicul meu curant.Eu sincer banuiesc ca daca era de bine imi spunea.Prefer sa stiu ce am decit sa lungesc agonia.

Rezultatul este:
                            FP: col cicatricial fara leziuni ale exocolului (sau endocolului,nu se intelege prea bine),

                            AA: jsc tip2,

                            ZT: sedulara(sau sechelara),

                            TL:  (+) neomogen

  Imi cer scuze pentru eventualele greseli ,dar din pacate ,nu inteleg scrisul. Va multumesc.

Offline

 



#2 2014-08-22 12:07:47

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: colposcopie

Pai tocmai din cauza asta ar fi bine sa citeasca rezultatul un om care intelege scrisul....din putinul scris de tine aici nu imi vine sa exprim o opinie, aparent nu ai de ce te ingrijora.
Intrebarea e, si daca ai ar fi si ai afla pe net, altceva decit sa mergi la medic ce ai avea de facut?


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2014-08-22 12:42:13

geanina-ioana
Membru
Inregistrat: 2014-08-19
Mesaje: 2

Re: colposcopie

Va multumesc pentru timpul acordat.  Bineinteles ca voi merge la medic,programarea este peste 3 saptamini ,ca sa iasa si testul Papanicolau. Am incercat sa obtin citeva informatii de la dr. care a efectuat colposcopia dar nu am reusit. Doar atit scrie pe rezultat si nimic mai mult.Asa ca am apelat la experienta dvs. ca sa stiu daca e ceva grav (suspiciune de cancer) sau ceva care se rezolva cu tratament adecvat. In cazul in care dvs. ,dupa parerea dvs., suspicionati ceva grav ,nu mai astept 3 saptamini pentru medicul meu curant.Ma adresez de urgenta unui alt medic.
Pe hol,o asistenta s-a uitat la rezultat si a zis ca exista modificari, iar o alta mi-a spus ca daca era ceva dr. imi facea si biopsie.Deoarece timpul pina la programare este lung doream sa stiu daca am motive de ingrijorare sau nu.(atunci cind exista modificari majoritatea se gindesc la cancer).


  Intre timp a sosit si rezultatul secretiaei:

  secretie col uterin--nu s-au dezvoltat germeni;

  secretie vaginala-coloratie gram:
     
        =bacili gram negativi relativ frecventi,
        = coci gram pozitivi izolati relativ frecventi,
        = leucocite frecvente


Va multumesc inca o data.

Ultima oara a fost editat de geanina-ioana (2014-08-22 12:57:38)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.