homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Marvelon sau Diane


#1 2014-08-27 02:23:35

roxy_poxxy
Membru
Inregistrat: 2010-12-21
Mesaje: 4

Marvelon sau Diane

Buna. Am si eu o nelamurire si sper sa ma puteti ajuta. Acum, aprox.,  2 ani am fost la ginecolog si mi-a spus sa iau marvelon sau diane. Am ales marvelon. Dar de ceva vreme a disparut apetitul sexual la mine. In prima faza am pus problema pe programul super incarcat, nervi, stres, oboseala, etc. Imi iubesc prietenul, il vreau doar pe el, dar parca ceva nu mai e la fel, parca nu mai am chef. Inainte aveam o viata sexuala ok. Acum, cateva zile, a vazut prietenul meu un articol cum ca din cauza anticocept.marvelon poate sa dispara apetitul sexual. M-am decis sa le schimb si sa iau diane, cealalta varianta care mi-a recomandat-o la cabinet. Dar nu stiu ce sa fac, am citit articole cum ca nu ar fi ok. Prietenul meu zice sa renunt complet la ele, sa nu mai iau anticocept, dar parca nu vreau asta, imi e frica sa renunt la ele momentan. Va rog spuneti-mi ce sa fac. Nici nu mai stiu ce sa cred despre doctori, de ce mi-ar fi recomandat ceva ce nu e bun?

Offline

 



#2 2014-08-27 08:50:14

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Marvelon sau Diane

Pai nu e vorba deloc despre faptul ca ti s-ar fi recomandat ceva ce nu e bun! In realitate, Marvelon e un produs foarte bun....cum a gindit medicul acela care a prezentat prescrietea de contraceptive ca pe o alegere intre doua produse dintre care unul(Diane-35 ) nu are ca si indicatie de prima intentie contraceptia, nu vreau sa comentez:(
In ceea ce priveste scaderea libidoului,ea poate aparea atunci cind iei contraceptive orale, ca efect secundar(asta inseamna ca nu apare la toata lumea! )Si ca e in relatie cu reactivitatea fiecaruia in parte, chestiune imposibil de anticipat. Pe de alta parte, va convine sau nu, relatiile stabile tind sa intre in rutina iar rutina e un dusman mare al libidoului. Declaratii de genul il iubesc si il vreau numai pe el suna frumos insa ma tem ca nu au nici o valoare, avind in vedere ca viata sexuala la specia umana beneficiaza de o implicare importanta a creierului care suplineste, daca vrei, micile lipsuri de alta natura.
Asa ca nu e cazul sa renunti la contraceptive, e doar cazul sa va reinventati relatia, sa o ingrijiti, si libidoul va reveni.Altfel ma tem ca, indiferent daca iei sau nu pastile, tot cam acolose ajunge(poate in timp mai lung daca nu iei contraceptive, recunosc)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.