homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42-40


#742 2014-10-03 11:06:57

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

neatza
Ioana am patit si eu, eram in gradina botanica cu niste fete si ne-am pus sa alaptam pe o banca si vine un bou de paznic si se posteaza la 1 m de noi. Am zis ca iau foc mad. Si Maia avea chef de joaca cu sanul in loc sa suga deci eram foarte dezbracata si idiotul se holba. I-am zis tare fetei "Hai mami mananca ca daca nu ii dau lu nenea". Probabil trebuia sa fiu mai directa ca tot acolo a ramas holbandu-se
Eu n-am nicio treaba cu alaptatul in public, numai ca acum are obiceiul de a lua 2 guri,se mai uita in jur, se joaca cu sfarcul, trage de el etc si e mai neplacut dar trecem peste, Niciodata nu i-am pus patura in cap cum am mai vazut la altele, Doamne fereste


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 



#743 2014-10-03 11:11:50

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Ioana,  chicot  chicot ma si vad cu 2 copii subrat, sa-i tin sa suga!
Imi place cum procedeaza musulmanii, asa mi ar fi mai comod cu alaptatul in public.

hai ca ma faci sa rad la treaba cu scaunelul. 1 an alapati la san, hai 1 an jumatate mi se pare suficient. Sa reusesc eu atat.

Oricum, pana nu ajung acolo, vorbesc din carti.
Sa spun cinstit, eu nu sunt genul care se inversuneaza pe mamicile care nu dau san sau care fac cezariana programata etc. Cred ca fiecare le stie pe ale lui si atata timp cat nu ma afecteaza pe mine in mod direct, de ce m as baga in alegerile celorlalti?!


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#744 2014-10-03 11:40:16

Lil' Star
Sr. member
De la: The Island of Love
Inregistrat: 2013-11-22
Mesaje: 1538

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Buna fetelor wave

Ce vorbarete ati fost chicot 
Ioana, ultima zi de munca happydance
Rona, Cris, sunt bine, multumesc puss  Ieri nu am mai intrat ca nu m-am simtit bine, am tot avut contractii dar nimic nu se intampla, sunt prezente doar ca sa ma indispuna  supa
Fetele puss
Am fost la doctor si n-am facut nimic. Nu stiu nici macar ce greutate mai are bebe ( dau si eu cu presupusul si spun ca ar avea in jur de 3300, asta daca la 35 de sapt avea aprox 2700 si daca ar pune cate 200 de grame pe saptamana), nu mi-a facut nici control dar mi-a zis ca daca nimic nu se intampla pana la 40 + vrea sa ma mai lase inca o saptamana. Poate veti zice ca's nebuna dar eu am un feeling ca nu va veni curand si vestea asta mi-a picat cum nu se poate mai bine. Va spun sincer, eu n-o sa pot naste natural un bebe asa mare  grater (daca se va intampla asa, va avea atunci aprox 4 kg) si plus de asta am citit ca daca bebe e in stres poate elimina meconiu si nu vreau sa stau cu frica din cauza asta, plus ca poate misca mai putin din cz ca e mare si asta mi-ar aduce si mai multa panica supa  Off, stiu ca mai e timp pana la 40+ dar mi-e frica de ceea ce va urma grater  Mi-as dori sa vina acum ca sa scap de junghiurile acelea puternice pe care le simt atunci cand misca, sa imi recapat energia, sa ma pot misca in voie... supa

M-a chemat iar saptamana viitoare, nici nu am de gand sa mai merg, mai ales ca nu mi se face nimic ci doar un amarat de nst.

Ultima oara a fost editat de Lil' Star (2014-10-03 11:43:09)


... si cand te-am auzit, inima mi-a plans de fericire  hjarta 10.10.2014
Doamne, multumim pentru minunea ce a aparut in viata noastra!
http://www.fertilityfriend.com/home/49906d

Offline

 

#745 2014-10-03 11:58:50

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

buna dimineata!

rona, la fel de rusinoasa eram si eu vizavi de alaptatul in public, dar e cum spune ioana, cand o faci pentru puii tai, nu-ti mai pasa de ce zice lumea. in plus, se poate alapta discret. nici dupa ce am nascut, nu mi-a placut sa ma afisez in public cu sanul dezgolit. mereu am cautat locuri retrase, am stat cu spatele la lume si chiar se poate, fara sa vada nimeni nimic. ideea de esarfa peste nu mi-a palcut nici mie, cum zice si emilya. am impresia ca sufoc copilul acolo. nu stiu insa cum functioneaza alaptatul in tandem in public hmm, dar sa speram ca nu vor vrea amandoi bebeii deodata.

nico, sa nu te astepti la modificari ale sanilor ca dovada ca ai lapte. sanii mei nu s-au modificat aproape deloc in sarcina. nu au crescut, nu au devenit tari, doar sfarcurile s-au inchis la culoare. nu mi-a curs deloc colostru. nu am facut furia laptelui dupa nastere. o luna dupa ce am nascut, sanii erau intr-adevar mai tari, dar nu si mai mari. dupa prima luna, sanii au revenit la aspectul de dinainte de sarcina, adica mici si moi, de cred ca multe se intreaba ce suge copilul meu. pana si pediatrii m-au intrebat "dar aveti lapte?". iti spun lucrurile astea ca nu cumva sa cazi in capcana cantaririi/pipairii sanilor ca metoda de verificare ca ai sau nu lapte. singura dovada sunt inghititurile lui bebe, durata pe care se intind. daca pui bebe la san si el inghite cu spor, inseamna ca ai suficient lapte.

rona, eu sunt genul care ma bag in alegerile celorlalti... nu pentru a-i infuria, ci pt ca ma gandesc la copilas si nu ma lasa sufletul sa tac cand stiu ca i-ar putea fi mai bine. dar da, ceea ce inteleg eu prin "mai bine", pt alta ar putea fi un moft si atunci sunt vazuta cu ochi rai. chiar si asa, prefer sa spun cand am ceva de zis.

Offline

 

#746 2014-10-03 12:01:47

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

hey burtici
puss lil pff ce dr..eu stateam cu emotii ca aici te lasa pana la 41s+3 lol  hai ca vei naste in curand..baga miscare, seeeex, treaba prin casa si vine bebelusul drag
si eu sunt pudica..dar cand ii este foame lui bb meu..pff te stie tot cartierul daca nu ii dai sa manance ATUNCI!! pana acum nu am avut probleme..ba chiar aici, cum zice si ioana, toti tin/se bucura sa alaptezi..pai toti vecinii de pe strada(cu care maxim schimbam un salut cand ne vedeam) cand ma vedeau cu fata ca mergeam la plimbare pe langa salut salut ma intrebau daca am lapte, daca ii dau laptele meu..si tot asa..prima oara am ramas socata yikes"wtf de ce ma intreaba asta asa ceva??????" dar m-am obisnuit(bine..tot ma inrosesc dar macar nu ma mai fastacesc)..cand am ajuns acasa proprietarii casei au venit la mine pt felicitari..ea ma intreba de nastere si spitalizare iar el a inceput"da ti-a venit laptele?da alaptezi?sa faci asa, asa si asa" si tot felul de sfaturi..eu am ramas yikes lol eram rosie la fatza

si subscriu la ce zice anca legat de sani..nici eu n-am avut furia laptelui, colostru, sani mai mari in timpul sarcinii, nici udat patul..acum sunt o idee mai mari dar doar cand sunt plini cu lapte, adica pana sa manance bb

Ultima oara a fost editat de annabel (2014-10-03 12:05:24)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#747 2014-10-03 12:03:07

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

wave

am intrat sa va pup.nu am mai citit nimic,am pierdut sirul,timp aprope 0.

sper ca sunteti bine.va doresc sarcini si nasteri usoare! puss


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#748 2014-10-03 12:03:17

Cristina2013
Full member
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 937

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Buna dimineata fete .... ce am mai dormit si atat de bine!!! cool .
Azi m-am trezit cu forte si chef ...am de calcat si facut mancare .

Lil puss stai linistita te asigur eu ca nu nasti peste 40 +s smile .Si nu te mai stresa ca stresezi bubulinul punish .Si de unde stii tu ca nu poti naste bebe de 4kilograme lol ... nu ia vazut , cate zicem ca nu suntem in stare si pana la urma se dovedeste ca suntem .. prea "in stare" rock .

Eu nu am nici o treaba cu laptatul in public  big_smile .... al meu intr-o doscutie ca sa ma mult si ii dau din biberon cand iesim.... mda ..asa sa faca el lol ...ca e rusinos ca ,nu e frumos ca, etc etc .
Si am mers la cineva in vizita ... are bebe mic... Si ii era fomita .... l-a luat si frumos l-a alaptat .... a amutit al meu .. iar de atunci si-a schimbat ideea de a nu alapta in public .Adevarul e ca nu suntem multe care alaptam si de acolo si faptul ca nu prea vezi femei alaptand .... pare mai ciudat ...
Si cu muselina pusa sa nu se vada .. hai , poate o faci la inceput dar cand creste bebe mai mare ..nu  mai sta ea muselina aia acolo nici lipita lol .

Eu am inceput sa dorm ca o vacuta ieri iar 3h aseara de la 1 pana acum la 10  chicot .

Rona  puss tu cum mai esti ?
Ioana puss  , ultima zi de muncaa happydance
L.E Sonicuuu puss aseara vroiam sa-ti trimit mesaj... totul bine ?.. munca-ti ocupa tot timpul uf sad

Ultima oara a fost editat de Cristina2013 (2014-10-03 12:05:24)


08.11.2014 -o minune a venit pe lume...Sunt mama! ♡
Te rugam mult Doamne ajuta-ne  sa fie bine  rugaciune ... Multumim pentru aceasta minune! hjarta

Offline

 

#749 2014-10-03 12:16:29

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

puss cris ce faci bun de mancare?cate grade sunt la voi?cand mai pui foto?

Offline

 

#750 2014-10-03 12:21:48

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

cristinica frumusica  par n-are cum sa fie bine,dar supravietuiesc.iar cum cu munca,nu mai am timp de nimic.asa imi petrec viata.te pup si pup si burtica minunata! puss


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#751 2014-10-03 12:24:08

Cristina2013
Full member
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 937

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Anna si S puss puss puss ... aici sunt 25 de grade ... e cald inca. Azi fac un "cocido madrile?o" ... un fel de rasol cu legume...supa , carnee chicot .
Acolo inca e cald asa sau s-a mai racit ?.
Poze cred ca fac azi .. ieri chiar nu am fost in dispozitie buna  puss

Apropo de .. alaptat si .. laptele matern.
Ieri am fost pe la fostul loc de munca... baiatul sefului,un mic chinez de 7 anisori ... foarte destept . Am stat cu eld e vorba mai mutl de jumatate de ora.... el numai cu manutele pe burtica... si punea intrebari .Dar bebe ce mananca ?Aaa tu mananci pentru el.. el ia ce-i place si tu "resturile"... Si lapte matern nu ?.. II dai lapte matern asa ca e cel mai bun pentru dezvoltarea lui ....Dupa incepuse sa imi explice ca el acum ia lapte matern  "de acolo" arata spe sani... ca acum laptele" coboara " spre el si cand iese trebuie sa ii dau eu ..... mor de dragul lui.Ca laptele matern e plin de bacterii bune pentru bebe ... Ca asa e... ca bebe a fost o celula .... atat de destept doamne
Ca atunci cand iese face o taietura si pe acolo il scoate nu ?... aici nu am mai putut zice ca se poate si altcumva lol


08.11.2014 -o minune a venit pe lume...Sunt mama! ♡
Te rugam mult Doamne ajuta-ne  sa fie bine  rugaciune ... Multumim pentru aceasta minune! hjarta

Offline

 

#752 2014-10-03 12:27:22

Ioana He
Insomniac member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 6024

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Bunaaa fetelor  puss  puss  puss
Ultima zi de munca  dance  partydance  si ma simt si mai bine decat ieri, nu stiu ce-am avut. Nici azi nu sunt fresh dar oricum sunt bine

Legat de alaptat, eu mi-am scos sanul oriunde o apuca pe fimea urlatul, si o apuca frate  chicot , sotul nu a avut niciodata vreo problema cu asta, facea doar misto de mine ca imi spunea ca au inceput vecini sa-l salute de cand alaptez eu pe la colturi de bloc  lol . Nu alaptam in public daca aveam optiuni dar cand nu aveam asta era, sincer la mine nu s-a uitat niciun barbat straniu, singurele care au comentat de-a lungul timpului au fost cateva babe, ca nu e frumos, ca vai ce rusine etc. le-am retezat-o sau le-am ignorat in functie de starea mea.

Lil ai sa nasti fara probleme nu te mai stresa  puss
Rona o sa-ti treaca orice fel de rusine cand ai sa ai puiutii in brate. Eu am facut lucruri pe care nu credeam ca am sa le fac vreodata pt binele copilului  wink
Sonia  puss
Fetelor va pup pe toate fara exceptie  puss  puss  puss  puss
In weekend imi face sotul gogosi  rock  punk

Offline

 

#753 2014-10-03 12:30:11

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

ioana  puss


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#754 2014-10-03 13:01:41

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

S-au trezit fetele mele? puss  par

Mai, eu stiu fff multe fete care au alaptat, deci nu cred ca sunt asa putine. Dar multe dintre ele erau foarte pudice. Asa sunt si eu, deci nu cred ca ma voi schimba. Probabil o sa port o esarfa din voal, ceva.
Iar dupa 1 an, as mulge si as pune in bibe.
Eu voiam o pompa de san dubla de la Ameda si pe amazon e cea mai ieftina, vine un prieten de-al sotului din sua acum si ar fi fost perfect s-o comand si s-o aduca el. Dar sotului ii e rusine sa-i ceara asa ceva. POMPA DE MULS. rotfl2  rotfl2  rotfl2  rotfl2

Lil,  hai mai c-o sa nasti la timp, nu depasesti 40+ puss
Cristi, mi-ai facut pofta ieri, am facut o supe crema de rosii cu busuioc asa de bunaaaa  puss
Annabel,  puss  pai lumea intreaba de lapte, eu am inceput sa primesc deja sfaturi, mi se pare si jenant ca sunt barbati ca zic sa insist cu alptatul la san.. chicot
Ioana, par  pai babele cum si-au crescut copiii?
Soni,  puss
Anca,  puss  eu nu sunt asa convinsa ca amestecul in viata celorlalti aduce ceva bun. Nici de o parte, nici de alta. De multe ori, m-am bagat cu gandul sa indrept ;ucrurile si viata mi-a demonstrat ca am gresit.
Adica imi imaginez ca daca n-as reusi sa alaptez, m-as chinui cu sentimente ingrozitoare de neputinta si frustrare si daca s-ar mai baga si vreo prietena in seama cu sfaturi necerute, cred ca i-as da cu ceva in cap.. chicot
Oricat am fi de empatici, nu ne putem pune cu totul in pielea celuilalt.Asta am invatat eu.


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#755 2014-10-03 13:11:28

Ioana He
Insomniac member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 6024

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Rona cred ca aptau sub plapuma  chicot

Offline

 

#756 2014-10-03 13:14:01

Cristina2013
Full member
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 937

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Suna tare bine Rona  hjarta ... supa crema rece ?

Nu te vei mulge , te asigur  lol ....cand vei vedea ce usor e sa ii pui la san.. plus ca vor fi doi ... ce sa stai la muls chicot .


08.11.2014 -o minune a venit pe lume...Sunt mama! ♡
Te rugam mult Doamne ajuta-ne  sa fie bine  rugaciune ... Multumim pentru aceasta minune! hjarta

Offline

 

#757 2014-10-03 13:14:07

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

cris ce scumpel copilul ala hjarta. la mine ieri ploi si 22 grade..de azi iar soare si 26 grade..frumos hjarta
hai cu foto
ioana tare amuzant sotul..ai facut listele de cumparaturi pt bebelina? frumoase aparatorile hjarta
rona lol eu primul sfat legat de alaptare primit de la un barbat..acum ca imi aduc aminte..l-am primit de la nasul meu rotfl f amuzant si dragut
sa ii dea un link cu produsul care iti trebuie lol

Ultima oara a fost editat de annabel (2014-10-03 13:14:58)

Offline

 

#758 2014-10-03 13:36:30

Ioana He
Insomniac member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 6024

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Ana nicio lista nu am facut  rodnar , am multe de la Anastasia, weekendul asta mi-am propus sa le scot de pe unde le am puse si sa vad ce mi-ar trebui in plus. Oricum nu stiu nici cum o sa le organizez ca la fata in camera sifonierul a devenit neincapator  nustiu plus ca nu stiu unde o sa tin toate cele necesare dupa baie (ser, creme etc) pt ca la prima le aveam puse la indemana acum nu pot ca le scormoneste fimea de le inebuneste, ca sa nu mai spun ca e innebunita dupa sticlutele alea mici de ser care daca ii cad in mana le bea  va
Fetelor voi mancati sanatos tare, de-aia nici nu v-ati ingrasat asa rau. Eu am mancat si multe tampenii  rodnar

Ultima oara a fost editat de Ioana He (2014-10-03 13:37:21)

Offline

 

#759 2014-10-03 13:37:07

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Hello

Anna lol

Referitor la alaptat eu nu judec, fiecare face cum crede. Eu am fost pudica si n-am alaptat in locuri publice, asa ca stateam plecati mim o ora, apoi macar la masina trebuia sa ajungem sa pape gaza. Si am alaptat-o 1.1 ani dar sincer acum la 1.5 ani mi se pare prea mare s-o mai alaptez. Dar cine poate si vrea mai mult e oerfect

Offline

 

#760 2014-10-03 13:57:25

Cristina2013
Full member
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 937

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Cat pe ce sa ma las pagubasa lol ... nu gaseam unde sa postez pozele cu burtica .... asa torpe sunt rodnar .

L.E Tocmai ce a fost postata pe FB  chicot ... astia cred ca ne-au citit cumva lol

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/91390_10354156_802622956467673_7925000236939596662_n.jpg

Ultima oara a fost editat de Cristina2013 (2014-10-03 14:02:02)


08.11.2014 -o minune a venit pe lume...Sunt mama! ♡
Te rugam mult Doamne ajuta-ne  sa fie bine  rugaciune ... Multumim pentru aceasta minune! hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.