homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42-73


#1369 2014-10-28 09:42:58

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Uff, ?nțeleg, nu știam sad


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 



#1370 2014-10-28 11:29:17

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

anorien a scris:

eu il las pe V la masa doar cu mancarea in fata, fara avioane, hangare, masini, cantecele. Se poate insa juca cu mancarea in mana, pe jos, pe tava, prin par. Cu el acum fac mixt, clasic cu piure si bucati pt experimentat in fata.

applause ce frumos, ano!
pe blw am mers si noi de la inceput si nu regret o clipa, in ciuda criticilor venite cu miile de la bunici - probabil stii si tu smile.
exact cum scrie in carte, baiatul meu a ajuns un mancacios, tocmai pt ca nu l-am fortat, pacalit niciodata sa manance. mereu a luat din ce a vrut, cat a vrut. acum imi arata in carticele painica, banana si apoi imi face semn spre usa, sa-l duc la bucatarie, sa ii dau.
problema e la mine, ca nu ma pricep la gatit si nu stiu ce sa-i mai pregatesc grater
am inceput la 6 luni (muuult prea devremne, acum regret ca n-am mai stat 2 luni) cu bucatele si de la inceput a fost atras de ele, le-a bagat in gurita. a avut si perioade in care nu avea chef de "jocul" asta, ciugulea de 2 ori, cerea in brate, il luam si asta era toata masa, nu m-am panicat.
are si zile in care prefera sa il servesc eu, cu lingurita. mi s-a intamplat sa-i pun carnita (preferata lui, pe langa paine big_smile) in fata si sa n-o ia, dar sa manance cand i-am oferit-o pe lingurita... pt el inca e o joaca, se bucura cand ii zic "mergem sa papam?", pentru ca e curios cu ce vin nou sau ce servim la masa respectiva.
pana la un an l-am lasat si eu sa arunce pe jos. acum incep sa-i zic pe un ton serios ca daca nu-i trebuie sa o dea intr-o parte pe tavita (ii arat unde, ducand eu resturi acolo), sa nu mai arunce pe jos. el imi zambeste obraznic si arunca iar pe jos smile. eu nu-i rezist, rad si eu si aia e smile. iar cu pusul in cap e tare figura! asa de mult ii place incat nu-i pot spune nu.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2014-10-28 11:32:22)

Offline

 

#1371 2014-10-28 12:57:46

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Burtici puss

Fiindca vorbiti de mancare, fata mea care este o mancacioasa si jumatate, pana la 11 luni nu a dus singura mancare la gurita. Dar daca ii dadeam cu lingurita manca foarte bine fara avioane si pacaleli.
Acum primul lucru cand se trezeste zice: "Mami, she papam?"
Iar in cap nu-si pune mancarea decat daca are chef sa faca baie, iar eu ii spun ca face dus. Atunci isi pune paharul de iaurt in cap si ma intreaba triumfatoare: "Shacem baie?" tongue

In schimb dupa 2 ani s-a lenevit si nu mai vrea sa manance singura decat cand are chef, in rest trebuie sa-i dau eu cu lingurita.

Ultima oara a fost editat de Katey (2014-10-28 12:58:38)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1372 2014-10-28 14:00:32

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Nici noi nu mancam cu jucarii, sau tv nustiu
big_smile
Si noi tot cu bucati si pireu, fructele doar in bucati, biscu la fel
Out doar bucati

Ultima oara a fost editat de Jacqui (2014-10-28 14:02:51)

Offline

 

#1373 2014-10-28 16:02:56

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Ce dulce e Nati hjarta


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1374 2014-10-28 20:36:44

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Fetele  par  puss

Cristinel, am intrat sa vad daca ai nascut.  Eu las muulte majorete, sunt cu sufletul langa tine, sa ai nastere usoara si recuperare rapida si sa fie tati acasa. hai bebelin scump si drag!
majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#1375 2014-10-29 09:37:22

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

hey burtici ce faceti?
loth, cristina si ioana cum sunteti?
nico?

Offline

 

#1376 2014-10-29 10:04:36

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Buna  fetelor!
Ieri am trait cea mai urata experienta de cand sunt mama. Maia era in sufragerie cu tati se juca cu un pet. O las ca ii place sa il rostogoleasca prin camera. Eu eram in bucatarie feliam niste fructe sa le bag la cuptor. La un moment dat ma striga tati ceva de genul "Mama ia vino oleaca ca nu stiu ce are". Ea incerca sa tuseasca, nu reusea, era rosie la fata, ii dadusera lacrimile. Am luat-o in brate i-am dat usor pe spate incepuse sa tuseasca si sa vomite dar nu reusea sa traga aer. I-am facut heimlich pana la urma si a scuipat din cat o bucata de eticheta de plastic cat unghia, i se lipise de gat grater A si vomat de la cat a tusit. Toata ziua n-am fost om


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#1377 2014-10-29 13:13:50

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Fetele puss

Nu stie nimeni nimic de Cristina? Cred ca e pe la spital, n-a i trat nici ieri nici azi. Nu aveti ceva date de contact de-ale ei?

Jaq, poate ai tu vreun nr al Cristinei?

Emi, imi pare rau de patanie. Bine ca a trecut si e fata ok.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1378 2014-10-29 13:43:28

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Deno, inca nu a nascut Cristina.


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#1379 2014-10-29 14:25:44

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Buna fetelor!!

Am vb si eu cu Cristina.E ok,ieri dilatatia era de numai 2 cm si doctorul a zis sa astepte sapt viitoare sa-i induca nasterea,dar sa speram ca bebe vine fara ajutor.

Hai pui de Cristinici !! Maine e termenul,poate vine maine la 40+ !!

Va pup pe toate si numai vesti bune.


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#1380 2014-10-29 14:44:14

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Buna ziua!

Ziceati de mancare..eu ma simt super vinovata fata de el, nu am rabdare mai deloc cand e vorba de mancat grater  Cred ca am inceput cu stangul, in primul rand pt ca i-am dat gluconat de calciu cu forta 10 zile pe luna, cum vedea ca ne apropiem  de gurita lui plangea groaaaazic si se zbatea. De atunci nu ma lasa deloc sa ma apropii de gurita lui, cu nimic. Daca mai accepta lingurita o ia singur din mana mea si o duce la gurita, dar asta foarte rar... Am incercat si autodiversificare, ii faceam legumele/fructele la abut, i le puneam in fata iar el le lua, le strivea si le aruca in cateva secunde si gata. Nico gand sa le duca la gura...   Si nici nu prea ini permit  sa il las sa se joace cu mancarea, sa o intinda pe haine, par, etc pentru ca apoi trebuie schimbat si el plange din nou, foarte tare la schimbat si se zbate si ma priveste ca si cum as fi cel mai mare dusman al lui. Si nici sa-l spal nu pot ca-s singura acasa aproape toata ziua.   M-am si enervat, i-am bagat lingura in gurita cand se uita pe pereti, s-a inecat evident, fiind luat prin surprindere.
Ultima data a plans rau la masa, s-a murdarit din cap pana in picioare de sfecla, asa si l-am lasat vreun sfert de ora pana a venit sotul de la munca, sa-l spele si schimbe ca isteriile lui la schimbat ma fac sa cedez nervos.  Acu am zis s-o dau incolo de treaba si fac pauza de diversificare, si ghici ce, i-a luat lui taica-su banana din mana si a mancat sinjur jumatate din ea.
Nici nu stiu cum o sa-l scot afara acum iarna ca plange de se invineteste la imbracat grater

La imbracat intr-adevar e dificil dar in ce priveste mancarea, eu sincer cred ca el nu are nici o problema, cea cu probleme sunt EU, el saracul copil vrea sa exploareze mancarea, o gusta cate putin dar eu ma stresez tare, nu ma pot abtine... L-as lasa pe sot sa il hraneasaca ca el e mai relaxat dar vine la 11 noaptea de la serviciu...

Em, imi pare rau de intamplare sad

Hai Cristinica! majoreta


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1381 2014-10-29 14:53:31

Cristina2013
Full member
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 937

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Fete aici sunt puss ... de ce cred  eu ca iesi am intrat si salutat hmm ....Multumesc pentru majorete ... dar inca se tine tare bubu meu  lol .

Am fost ieri la medic , contractii .... slabe, bebe e bine... Dilatatie aproape 2 , colul aproape sters si nu mai stiu cum... m-a chinuit aia o gramada ...ori nu stateam bine... ca tot se stramba ca nu ajungea,gasea ... ori ii cam place la femeie sa stea cu degetele`n ..... lol .
Daca nu vine pana martea viitoare atunci cand merg la control ma programeaza deja pentru a-mi induce hmm .
Acum , cum o fi sa fie ... nu ma mai stresez si sper ca totul sa iasa bine-atat! smile


08.11.2014 -o minune a venit pe lume...Sunt mama! ♡
Te rugam mult Doamne ajuta-ne  sa fie bine  rugaciune ... Multumim pentru aceasta minune! hjarta

Offline

 

#1382 2014-10-29 15:00:09

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Cristinica, eu totusi cred ca se va intampla inainte de data inducerii, asta iti doresc din tot sufletul, ca e mai usoara o nastere neindusa, mai cumpatata cumva. Iubirica mea a venit fix cu o zi inainte de ziua programata pt inducere, iti dai seama ca nu ma asteptam la asta, dar s-a intamplat exact asa cum trebuia sa se intample.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1383 2014-10-29 15:33:36

Cristina2013
Full member
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 937

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Si eu sper sa vina singur.... cred ca nu vrea el in octombrie ...iti dai seama ca ma gandesc la orice ar putea insemna "o explicatie" la ... de ce nu vine?! .
Pana am ajuns , mai in gluma .. mai in serios sa ma gandesc ca o zice : "medicii m-au pus aici ... ei sa ma scoata" chicot .

Pe deoparte as prefera sa mai stau si sa nu imi induca... nu pot sa mint ca e starea asta de asteptare incat te face sa te gandesti ca pana la urma ..inducandu-ti ... il vezi mai repede ... si  dupa iar e cea mai mare neliniste si dorinta acum : sa-l vezi afara  ca e sanatos,intreg si ... cum o fi sa iasa bine ... sa fie el bine .Cred ca sunt cele mai pretuite acum.. acele momente cand il simti miscandu-se ... pentru ca sti ca e bine si...mai apoi ... te mai bucur de ultimile momente cu el in pantece.


08.11.2014 -o minune a venit pe lume...Sunt mama! ♡
Te rugam mult Doamne ajuta-ne  sa fie bine  rugaciune ... Multumim pentru aceasta minune! hjarta

Offline

 

#1384 2014-10-29 15:36:37

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Burtici  wave

Elena, eu si acum o schimb dupa fiecare masa. lol

Cand o scoteam afara iarna ii dadeam direct combinezonul peste hainutele de casa. Ea se linsitea instant cand ieseam pe usa, asa ca ma imbracam eu si incaltata, cu geaca pe mine si rucsacul in spate tongue , ii dadeam repede combinezonul si ieseam cu ea ca sa nu apuce sa planga prea mult. nustiu


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1385 2014-10-29 15:50:08

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Cristina, te inteleg pefect, eu eram in al noualea cer de bucurie cand mi-a prpus doctorul luni sa imi induca nasterea miercuri. Dar el a vrut sa fie nascut marti lol Si atunci am vazut diferenta intre o nastere indusa si una declansata natural si data viitoare poate voi fi mai rabdatoare sa astept din nou sa vina natural. Ca eu la dilataie 6-7 inca eram nemultumita ca erau contractii rare  lol

Katey, noi nu avem combinezon si nici nu-i pot lua acum ca suntem faliti inca o saptamana pana la salariu...
de cand ne-am luat masina toti banii merg pe ea disperat  inca mai avem de dat 500 euro pt inmatriculare(taxa de mediu) si s-a mai stricat o piesa care costa inca 500 de euro. Mor aici.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1386 2014-10-29 15:57:09

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

elena.plahatca a scris:

de cand ne-am luat masina toti banii merg pe ea disperat  inca mai avem de dat 500 euro pt inmatriculare(taxa de mediu) si s-a mai stricat o piesa care costa inca 500 de euro. Mor aici.

applause Ai dat de baut?Ce masina aveti?Sa o stapaniti cu bine si sa iasa la pensie cu voi. puss

Cristina hai ca aveti orele numarate.O sa fie bine si momentul mult asteptat vine cu pasi mari.Ai pregatit totul,gentuta si camera lui bebe cand va intoarceti de la spital?Sau poate bebe vrea sa vina in weekend ca sa fie si tati cu tine la marea intalnire. hjarta  puss

Va pup pe toate!!


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#1387 2014-10-29 16:46:26

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Ionus, Volkswagen golf 4 avem.... Nu dau de baut pana nu terminam de investit in ea lol . Copilul n-are haina de iarna, eu n-am incaltaminte si mai avem 1000 euro de investit...raman in fundul gol cu masina asta.  Eu eram de acord cu pretul masinii da acu cand vad cum vin taxele una dupa alta si piesele de schimbat deja ma enervez...si acu a luat si cauciucuri de iarna..  efectiv am ramas cu 10 lei sa ne ajunga pe o saptamana...

Ultima oara a fost editat de elena.plahatca (2014-10-29 16:47:07)


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.